Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

העתיד המבוזר

הארגון המבוזר הינו תיאום מכני של פעולות רבות של אנשים לכדי החלטה ופעולה כלכלית משותפת. אחזקת הון משותף ותיאום מתאפשרים בעזרת מערכת חוזים חכמים על הבלוקצ׳יין, המהווה מערכת ניהול משאבים וממשל מבוזר. חברת דאוסטאק בונה מערכת ממשל מבוזרת כזו על הבלוקצ׳יין

נדב בית הלחמי (צילומים: דוד אבידור) Blockchain אפריל 2019
צילום: shutterstock

משחר האנושות בני האדם הלכו ושכללו את היכולת שלהם להתארגן ולשתף פעולה. השפה, הכתב, הדתות, האימפריות ומוסד המדינה, כולם שיפרו באופן דרמטי את היכולת של הרבה מאוד אנשים לפעול בתיאום סביב מכנה משותף ועל-ידי כך להתעלות על פני אלה שעשו זאת באופן פחות אפקטיבי מהן.

חברה מול שוק

בעידן הכלכלה המודרני, מודל החברה (company) היווה קפיצת מדרגה ביכולת של קבוצות להתארגן ולפעול באופן דינמי, מודל שעומד בבסיס קצב ההתפתחות הטכנולוגית המואץ של ימינו. המבנה החוקי-כלכלי של החברה רותם את הכוחות של חברי הקבוצה סביב מטרה משותפת. החברה מנוהלת באופן ריכוזי, וסדר מושתת באופן ישיר מלמעלה למטה.

כדי להשיג יותר ולשרוד בשוק התחרותי על החברה לגדול. אולם במהלך גדילתה החברה מאבדת באופן תדיר יעילות יחסית בשל כוחות חיכוך הולכים וגדלים, חיצוניים ופנימיים. הפיזיקה החברתית (social physics) מנבאת שסופה של כל חברה לבוא אל קיצה, ולראיה – רק 60 מתוך 500 החברות הגדולות (Fortune 500) בשנת 1955 עדיין מופיעות ברשימה כיום.

ככל שגדלה החברה כך קטנה האפקטיביות של הניהול המרכזי, ובמקביל גדל הפער בין האינטרס האישי של העובדים בחברה והאינטרס של החברה עצמה. החברה תחווה צניחה מתמדת ביכולת החדשנות והיצירתיות תחת מצבי שוק משתנים באופן מאיץ. לכך אפשר להוסיף גם את גדילת החיכוך החיצוני, והפער בין האינטרס של החברה לאינטרס של הלקוחות או המשתמשים שלה.

השוק החופשי הוא דוגמא אחרת לגמרי לחוקי משחק היוצרים קואורדינציה רבת משתתפים. בניגוד למבנה החברה, לשוק החופשי אין גבול (boundary) והוא נהיה יותר ויותר אפקטיבי בזמן שהוא גדל. לשוק החופשי אין גוף ניהול ריכוזי והוא אינו יכול להתארגן, להחליט ולפעול בכיוון מסוים. השוק יודע לעשות רק דבר אחד – לגדול. בשוק החופשי סדר נובע באופן ספונטני מלמטה למעלה.

יעילות שוק עם כיווניות ארגונית

הארגון המבוזר (באנגלית: DAO – decentralized autonomous organization) הוא מודל חדש להתארגנות וקואורדינציה של מספר גדול מאוד של אנשים, מעין הכלאה של מושגי החברה והשוק. אף אחד לא מסדר ארגון מבוזר והסדר שבו נובע מלמטה למעלה. מה שמניע את הגלגלים בארגון הם חוקי משחק פשוטים יחסית והאינטרסים האישיים הנגזרים מהם.

אולם, ארגון מבוזר כן יודע לקבל החלטות ולנוע בכיוון מסוים לשם השגת מטרות. כמו בשוק החופשי, בארגון מבוזר כל אחד יכול לעשות כרצונו בתוך חוקי משחק מוגדרים מראש. ומנגד, בעזרת חוקי המשחק בממשל מבוזר, סך פעולות היחיד מסתכם לכדי פעולה קולקטיבית קוהרנטית של הארגון כולו. מעין שילוב של יעילות שוק עם כיווניות ארגונית. כך למשל, בארגון מבוזר אלפי מפתחי תוכנה ומעצבי מוצר יוכלו לפעול כמעין חברת הזנק מבוזרת ולפתח אפליקציות מהפכניות (מן הסתם מבוזרות), ואלפי מהנדסי חלל יוכלו לעבוד יחדיו על תוכנית חלל מבוזרת.

דוגמה נוספת, ארגון סביבתי מבוזר של מיליון חברים, התורמים שקל בחודש, יוכל לנהל באופן שוטף תקציב חודשי של מיליון שקלים ולקבל במשותף החלטות תקציביות לשם קמפיין מודעות תקשורתי, חרם כלכלי מאורגן, ניטור מערכות סביבתיות, או הפעלת לובי על הרשות המחוקקת.

באותו אופן אלפי עורכים וכתבים יוכלו לנהל יחדיו מערכת עיתון מבוזרת וחופשית, להחליט כל יום על העיתון היומי ולנהל במשותף את התקציב השוטף הזורם ממערכת המנויים שלו. מאות בעלי מכוניות יוכלו לנהל מוסך בבעלות משותפת ולהשתחרר מניגוד האינטרסים המובנה בין בעל מוסך ולקוח. ומאות אלפי אנשים יוכלו לקיים מערכת ביטוח מבוזרת חופשיה מניגוד האינטרסים המובנה כיום בין המבטח והמבוטח.

מערכת ממשל ייחודית

באופן קונקרטי הארגון המבוזר הינו תיאום מכני של פעולות רבות של אנשים לכדי החלטה ופעולה כלכלית משותפת. אחזקת הון משותף ותיאום מהסוג הזה מתאפשר בעזרת מערכת חוזים חכמים על הבלוקצ׳יין המהווה מערכת ניהול משאבים וממשל מבוזר.

אחת הבעיות המרכזיות בחזון הארגון המבוזר היא בעיית תשומת הלב. ככל שהארגון המבוזר גדל כך יוגשו לו יותר החלטות לבחינה, וכל החלטה תוכל לזכות בפחות תשומת לב יחסית מצד החברים בארגון. ככל שהחלטות מתבצעות באופן יותר ״מקומי״ יש יותר סכנה לקבלת החלטות לא מייצגות במקרה הטוב, וניצול לרעה וניגוד אינטרסים במקרה הרע.

לשם כך דאוסטאק פיתחה מערכת ייחודית, שיכולה לעבד כמות גדולה של הצעות בזמן קצר, באופן שהוא מצד אחד ״מקומי״ ולכן אפקטיבי, אך מבטיח שההחלטות המקומיות אכן מייצגות את הרוב הדומם. לוגיקת המשילות הזו נקראת קונצנזוס הולוגרפי (holographic consensus), באנלוגיה להולוגרמה בה כל חתיכה של התמונה הדו-מימדית מכילה את המידע של כל התמונה התלת-מימדית.

מימין: מתן פילד, אדם לוי (צילום: דוד אבידור)

אפליקציה ראשונה לניהול ארגונים מבוזרים

חלק בלתי נפרד מהמערכת הזאת וה״דלק״ שלה הוא אסימון קריפטוגרפי אותו יצרה דאוסטק, ה-GEN. דאוסטק הוא פרויקט קוד פתוח ששם לו למטרה ליצור תשתית טכנולוגית להקמה ותפעול של ארגונים מבוזרים. הפרויקט הוקם בראשית 2017 על-ידי מתן פילד ואדם לוי, שניהם פיזיקאים ו״מאמיני״ בלוקצ׳יין מוקדמים. בדאוסטק (DAOstack) בונים מערכת ממשל מבוזר הכוללת את כל השכבות הטכנולוגיות (stack) הנחוצות לקיום ארגונים מבוזרים, מהבלוקצ׳יין ועד לממשק המשתמש.

בימים אלה דאוסטאק משיקה את האפליקציה הראשונה לניהול ארגונים מבוזרים, אלקמי (Alchemy), איתה פרויקטים וקהילות יכולים לנהל הון מטבעות קריפטוגרפיים משותף בצורה מבוזרת. בעזרת אלקמי כל אחד יכול להציע הצעה תקציבית לארגון. כל בעל השפעה בארגון (reputation holder) יכול לתת את דעתו על כל הצעה, ובמידה וההצעה מאושרת העברת המטבעות תתבצע באופן אוטומטי ללא שליטת אדם או יכולת עצירה של אף אחד.

טוב לדעת
נגישות