Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

אזרחות על בסיס השקעה

רכישת אזרחות נוספת לישראלים יכולה להתאפשר גם על בסיס השקעה כספית, באמצעותה ניתן לקבל דרכון נוסף אשר פותח את הדרך להזדמנויות חדשות. עו"ד מיכאל דקר, המתמחה בתחום, מסביר על התהליך, העלויות ומה הם היתרונות והסיבוכים האפשריים

צילום: shutterstock

הדרך להשגת אזרחות זרה אינה קשורה, כפי שמתברר בשנים האחרונות, רק לארצות המוצא של ההורים. במדינות רבות ניתנת לישראלים האפשרות, תמורת השקעה כספית משמעותית, להשיג אזרחות נוספת אשר פותחת את הדרך להזדמנויות חדשות. האם מדובר בעניין המיועד לבעלי ממון בלבד? מסתבר שלא בדיוק.

"נכון, שצריך להיות בעלי אמצעים מסוימים, אבל לאו דווקא מהעשירון העליון", אומר עו"ד מיכאל דקר, שותף במשרד כהן, דקר, פקס, ברוש, העוסק בהגירה, רילוקיישן ואזרחויות זרות. "העלות הממוצעת של ויזת משקיע היא 250,000$ לאזרחויות במדינות העולם ובארצות האיחוד האירופאי, ו-200,000 פאונד לקבלת מעמד באנגליה. לא זול, נכון, אבל עדיין מדובר בסכום שווה-ערך לחיסכון לרכישת בית או דירה למעמד הביניים. מי שיש לו יותר כסף יכול לתת סכום דומה לילדים ביום החתונה".

בישראל ובמדינות רבות ברחבי העולם חלה בשנים האחרונות עלייה במספר הבקשות לקבלת אזרחות זרה. הסיבות ברורות וידועות: אזרחות נוספת מאפשרת לעבוד, לעשות עסקים, לנוע באופן חופשי ולהשקיע במספר מדינות, וגם לקבל הטבות מס.

עו"ד מיכאל דקר (צילום: שירי דקר)

כלומר, ברגע שאדם מצליח לחסוך כמה מאות דולרים הוא יכול לקבל אזרחות באופן מיידי?

"לא בדיוק. יש מקומות (מדינות באיים הקריביים, לדוגמה) בהם בעל ויזת יזם יכול לקבל מעמד תושב ודרכון של המדינה ברגע שהשקיע סכום מסוים. אבל ברוב המדינות קיים מסלול מהיר לקבלת אזרחות עבור משקיע מתקדם בשלבים הדרגתיים. כך דואגים שגם ההשקעה תהיה שקולה ובטוחה יחסית, שכן עסק שנפתח ובתוך זמן קצר נסגר – אינו תורם הרבה לכלכלה. כך גם דואגים שמשקיעים שאינם הגונים לא יוכלו להקים עסק, לקבל אזרחות, ואז למשוך את ההשקעה חזרה לכיסם".

רוב סוגי האזרחות על בסיס השקעה הן הדרגתיות: בשלב הראשון מקבל המשקיע ויזת עבודה אשר מאפשרת לו לנהל את העסק, ואז הוא מקבל מעמד תושב ארעי, תושב קבע ורק לבסוף, לאחר שהעסק תורם לכלכלת אותה מדינה במשך מספר שנים, מתקבלת האזרחות. לאורך כל ההליך יכולים בני משפחתו של המשקיע ללוות אותו, עם הזכות ללמוד ולעבוד באותה מדינה, ועם כל הזכויות הסוציאליות של תושב.

ומה לגבי אנשים שאין להם ניסיון בהקמת וניהול עסק?

עו"ד דקר מחדד את הסוגיה: "קיים צורך להשקיע בעסק. לרוב בצורה שתאפשר לו לצמוח ולהעסיק עובדים שהם אזרחי אותה מדינה (עובדים זרים מישראל, במידה שמביאים, אינם נחשבים). לא חייבים בהכרח להקים עסק חדש. אם באנגליה, לדוגמה, דורשים שהיזם יהיה בעל ניסיון מוכח בעסקים, במקומות אחרים החלק החשוב הוא ההון להשקעה. גם אם האפשרות שעו"ד הגירה יוכל לנהל את העסק במקום המשקיע אינה באה בחשבון, עדיין ניתן לעזור למשקיע לגבש תוכנית עסקית לצורך קבלת האשרה ולמצוא תחום להשקעה בשיתוף פעולה של המשקיע הזר עם שותפים מקומיים, על מנת להעלות את הסיכויים להצלחת העסק".

סוגיית הברקזיט

אם לוקחים את אנגליה לדוגמה: האם יש טעם לשלם קצת יותר כדי לקבל אזרחות בריטית? מה עם הברקזיט, פרישת הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי, זה לא יהפוך את האזרחות לחסרת ערך?

"לאזרחות בריטית יש יתרונות מובנים יותר ופחות. מדובר במדינה דוברת אנגלית עם חוקים יחסית דומים לישראל, ולכן קל יותר להקים ולנהל בה עסק מאשר במדינות אחרות באיחוד האירופי. לבעל דרכון בריטי יש גם מעמד מיוחד ברוב 54 המדינות של חבר העמים הבריטי.

"השלכות הברקזיט לא מגובשות לגמרי בינתיים, ולא ברור כיצד יתפתחו העניינים. יתכן שבסופו של דבר הממלכה המאוחדת תישאר באיחוד האירופי, או לפחות לא תתנתק סופית. מאידך, יתכן שלאחר כישלון המשא ומתן יגיעו לשלטון שמרנים בדלניים, אשר יהפכו את הליך קבלת האזרחות באנגליה על בסיס השקעה למסובך וקשה יותר, לכן עדיף, למי שמעוניין, להשקיע כבר היום".

למשרד עורכי דין כהן, דקר, פקס, ברוש, שני סניפים בפתח תקווה ובירושלים, שעורכי הדין בו הם בעלי מומחיות ייחודית להגירה למדינות שונות. לשותפים המקומיים והבינלאומיים של המשרד יש ניסיון מוכח יחד עם המומחיות הדרושה לסייע לאזרחים ישראליים אשר רוצים לרכוש אזרחות נוספת. לאחר פגישת ייעוץ, מקבל המשרד כלקוחות רק כאלה בהם מאמינים עורכי הדין של המשרד שהם בעלי סיכוי ממשי לקבל אזרחות זרה, אותם מלווים לאורך כל התהליך.


לפרטים: lawoffice.org.il | טל'. 03-3724722
טוב לדעת
נגישות