Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

משנים חיים של ילדים

אלפי ילדים בישראל, הנתונים מדי שנה במצבי סיכון ונפגעים מהתעללות ומהזנחה, עומדים בראש סדר היום של מכון חרוב - הגוף המוביל בארץ ומהמובילים בעולם, בהכשרה ובמחקר בתחום. על הפעילות הרב-תחומית ועל ייחודו של המכון שמעמיד את ההגנה על ילדים בראש סדרי העדיפויות של החברה

צילום: Shutterstock

לאחר שנים רבות של מעורבות בתחום, ומתוך הכרה בהיקפים העצומים של תופעת ההתעללות בישראל, התגייסה בשנת 2007 הגב' לין שוסטרמן והקימה את מכון חרוב. השאיפה הייתה שהמכון ישמש "אור לגויים" בתחום הטיפול בילדים המצויים במצבי סיכון והזנחה, יפתח ידע ושיטות חדשניות עבור אנשי מקצוע העובדים עם הנפגעים, יסייע במניעת טראומות נוספות ויאפשר הגנה על קורבנות עתידיים.

אחרי למעלה מעשור, ברור כיום שמכון חרוב, מייסודם של קרן משפחת צ'ארלס ולין שוסטרמן, שלקח על עצמו להתמקד בהכשרת אנשי מקצוע מתחומים שונים בנושא כאוב זה, עשה דרך מרשימה בתחום והפך לגוף המוביל בישראל, ומהמובילים בעולם, בהכשרה ובמחקר בתחום של ילדים נפגעי התעללות והזנחה. מאז הקמתו פועל המכון להכשרת אנשי מקצוע, עובדים סמך מקצועיים, חוקרים, הורים וילדים, בכל הקשור למניעה, לאיתור, לטיפול ולשיקום ילדים נפגעי התעללות והזנחה. ובצד כל אלה – חידוש ובניית ידע מקצועי מתקדם והפצתו בישראל ובעולם.

ייחודו של המכון בפעילות הרב-תחומית המקיפה שהוא מקיים למען מטרה זו, על כלל היבטיה – הרפואי, המשפטי, הנפשי, החינוכי והחברתי. בתוך כך, הכשיר המכון ברבות השנים יותר מ-10,000 אנשי מקצוע, ביניהם רופאים, אחיות מרפאות בעיסוק, מורות, עובדות סוציאליות, שופטים, עורכי דין, צוותי מסגרות חוץ-ביתיות, צוותי החינוך הרגיל והחינוך המיוחד, מלווי הסעות, נהגים ועוד. גם האוכלוסיות בהן מטפל המכון מגוונות וחוצות את כל המגזרים בחברה, ביניהן ערבים, חרדים, עולים חדשים, ציונות דתית, ועוד, בפריסה ארצית כוללת ואף בחו"ל.

פרופ' אשר בן-אריה, מנכ"ל
מכון חרוב (צילום: יח"צ)

כחלק מהרחבת הפעילות והרצון לתת מענה כולל, מפעיל מכון חרוב מגוון פרויקטים, ביניהם: מיזם מהל"ב, קמפוס חרוב לילדים, חרוב ארצות הברית, ואנשים עם מוגבלות.

"אדם שסיים לימודי עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, משפטים או מקצוע רלוונטי אחר באוניברסיטה, צריך להמשיך ולקבל הכשרות שונות בנושא זה לאורך הקריירה, כדי לוודא שהוא נמצא בחזית הידע המקצועי. וכאן אנו נכנסים לתמונה, זה התפקיד שלנו", מסביר פרופ' אשר בן -אריה, מנכ"ל המכון.

את לבת פעילות המכון רואה פרופ' בן-אריה בהכשרת אנשי מקצוע. "קהל היעד שלנו הוא כל מי שנמצא באינטראקציה עם ילדים", מסביר פרופ' בן-אריה. "ההכשרה שאנו מציעים יכולה להתקיים במסגרת ימי עיון, קורסים של מספר פגישות, ואפילו קורס האורך שנה שלמה, כאשר הכלל הוא התאמה מלאה לצורכי הארגון. כלל מנחה אחר שלנו הוא שאין לנו תוכניות מדף. אנו מגדירים את הצרכים של הארגון ביחד עם הארגון ובונים תוכניות הדרכה בהתאם".

בסימן חדשנות: קמפוס חרוב לילדים

החצר הפנימית של קמפוס חרוב לילדים
(צילום: בעז קליגמן)

כחלק מהרצון להעניק מענה הוליסטי, מציע מכון חרוב את קמפוס חרוב לילדים – מודל חדשני וייחודי, המרכז תחת קורת גג אחת מגוון שירותים לילדים נפגעי התעללות והזנחה, במטרה לייצר ביניהם שיתוף פעולה וסינרגיה, ולהנגיש עבורם את השירותים.

הקמפוס פועל בשיתוף פעולה עם האוניברסיטה העברית ועם בית החולים הדסה הר הצופים, במטרה ליצור שיטת עבודה חדשנית, להעצים ולהשביח את הטיפול שניתן כיום בארץ לילדים נפגעי התעללות, ובכך להפוך את השלם לגדול מסך חלקיו.

בשטח הקמפוס הוקמו גם מרפאות המתמחות במתן מענה רפואי לילדים הנפגעים, מרפאה לפסיכיאטריה של הילד, מרפאת שיניים, ומרפאת ריפוי בעיסוק.

נוסף על ההתמחות המיוחדת של המטפלים, מתבצעת במרפאות אלה הכשרה של סטודנטים – אנשי מקצוע לעתיד. מיקומו של הקמפוס בשטחי האוניברסיטה העברית, וסמיכותו לסטודנטים בדיסציפלינות מגוונות, מאפשר אף למקצע באופן מירבי את הסיוע הניתן לקטינים. הקמת הקמפוס התאפשרה הודות לתרומתה הנדיבה של קרן שוסטרמן, ג'וינט ישראל, קרן וואהל, ובשיתוף האוניברסיטה העברית, המוסד לביטוח לאומי ועיריית ירושלים.

הנגשה תרבותית

בשנים האחרונות הפעילות הרחבה של מכון חרוב נושאת פרי בביקוש להשתלמויות מצד סקטורים וחברות שלא עסקו בנושא בכלל. "החברה החרדית היא דוגמה לכך: אנו מוצפים בפניות מצד אנשי מקצוע חרדים, חברה שעד לפני כמה שנים הייתה בה התכחשות גמורה לכך שהתופעה קיימת אצלה", אומר פרופ' בן-אריה. "בנוסף, אנו נתקלים בצימאון אדיר של אנשי מקצוע לידע ולכלים. פעמים רבות פונים אלינו ואומרים 'אנחנו מתמודדים עם משהו ענק, בהיקף רחב יותר ממה שחשבנו, ואין לנו מספיק כלים להתמודד עם זה'. וכאן אנחנו נכנסים עם הידע והמשאבים ומסייעים. הצלחנו להוכיח, באמצעות מחקרי הערכה ומשובים, שהקורסים תורמים למקצועיות טובה יותר של אנשי המקצוע השונים".

נתונים על תופעת ההתעללות בילדים והזנחתם (לחצו להגדלה)

נושא ההנגשה התרבותית זוכה להתייחסות רבה. כך, לדוגמה, העלה על נס קמפוס חרוב לילדים (ראו מסגרת) את סוגיית ההנגשה לכלל האוכלוסיות והמגזרים. השירותים הניתנים בקמפוס מותאמים לשונית ותרבותית, ובכך יכול המרכז להתאים עצמו לכלל החברות המצויות בירושלים ולפתוח את שעריו בפניהן. זאת, בנוסף למודעות של הצוותים הטיפוליים למאפיינים הייחודיים של כל חברה שהמרכז משרת.

פרופ' בן-אריה מציין גם את שיתוף הפעולה עם אנשי מקצוע העוסקים בתחום בארץ ובעולם, ואת העלייה הדרמטית שנרשמה בשנים האחרונות במספר הפעילויות וההכשרות שהמכון מקיים. בנוסף, בימים אלה שוקדים במכון על תוכניות להרחבת הפעילות ושיתופי הפעולה האלה עם קהלים וקהילות נוספות בארץ ובחו"ל, ועם קבוצות אוכלוסייה שונות ומגוונות, תוך מתן דגש למערכת החינוך.

"הישגי מכון חרוב מעוררים התפעלות, וכך גם התפקיד החיוני שהמכון ממלא – הן בישראל והן ברחבי העולם", מסכמת לין שוסטרמן. "מכון חרוב מאגד בתוכו שניים מנכסיה המרשימים ביותר של ישראל – יצירתיות וחדשנות – שמגויסים לסִנגור על חסרי הישע החלשים ביותר. כיום, באמצעות קמפוס הילדים באוניברסיטה העברית, מכון חרוב משמש גם אכסנייה לרעיונות, לחדשנות, למחקר ולעשייה, אשר ישמשו ילדים ומשפחות נזקקות עוד דורות רבים בעתיד. הקמפוס הוא דוגמה לאפשרויות הנפתחות כאשר טובי המוחות חוברים יחד ויוצרים שלם הגדול מסך חלקיו.

"אני כה גאה על כך שאנו מגשימים את החזון של מכון חרוב, ובכך שישראל מהווה מרכז מצוינות בינלאומי בתחום הטיפול בילדים המצויים במצבי סיכון. מלבד הפעילות בקמפוס הילדים, תוכניות ההכשרה של מכון חרוב עבור אנשי מקצוע הורחבו באמצעות חרוב-ארה"ב שבאוקלהומה, והן חובקות עולם ומגיעות גם עד בולגריה, גרמניה, קוריאה, סין טנזניה ומדגסקר".


www.haruv.org.il

זה מגיע מהל"ב

מניעת התעללות והזנחת ילדים היא אחד הנושאים העומדים בראש סדר העדיפויות בפעילות מכון חרוב, כחלק מהצורך להפחית את מספר הילדים הנפגעים מדי יום. ב-2015, בעקבות מחקר מקיף ראשון מסוגו שחשף כי 1 מ-5 ילדים בישראל עובר התעללות בידי מבוגר במהלך ילדותו, וההבנה כי מדובר במגיפה חברתית של ממש, לקח על עצמו מכון חרוב להוביל את המיזם למניעת התעללות בילדים (מהל"ב).

מהל"ב הינו פרי שותפות של המגזר העסקי, החברתי והציבורי, וזוכה למימון משולב מחברה עסקית מתחום ההייטק EBS-ישראל, ומקרן פילנתרופית – קרן שוסטרמן ישראל. זהו מודל משולב המחזק את יכולת ההשפעה של המיזם בפועלו לקדם שינוי מערכתי לאורך זמן. המיזם מתמקד בשלושה תחומים עיקריים:

העלאת מודעות הציבור לתופעה ולחובת הדיווח באמצעות מסע הסברה תקשורתי נרחב ומתמשך בשיתוף המועצה לשלום הילד, הנקרא #אחד_מחמישה.

הפעלת חממה חברתית "אחד מחמישה" לעידוד יזמות ופיתוח תוכניות מניעה חדשניות בתחום.

פיתוח אינדקס לאומי למדידה וניטור התופעה לאורך זמן. המדד יכול לספק מידע חשוב על היקף התופעה בישראל, ומאפשר מעקב אחר שינויים לאורך זמן.

טוב לדעת
נגישות