Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מכוניות או לא להיות

תמיר מזרחי, שבילדותו דמיין את המכוניות שיעצב, עשה מאז דרך ארוכה להגשמת חלומו. היום, כסטודנט מצטיין לעיצוב רכב באוניברסיטה יוקרתית בטורינו, הוא מצפה לרגע שבו יוכל לשתף את העולם ברעיונותיו המבריקים לעיצוב מכוניות שיהפכו את החיים לפרקטיים, ירוקים וכלכליים יותר

קונספט לאופניים חדשניות בגודל מלא שציור באופן ידני על ידי תמיר (צילום: יח"צ)

כשתמיר מזרחי היה ילד הוא חלם שיום אחד כשיהיה גדול תהיה לו חברת מכוניות, שאת הרכבים בה יעצב הוא בעצמו. ילד שהוקסם מצבעים, צורות ומוצרים שונים, אבל בעיקר ממכוניות ושאר כלי תחבורה שראה ברחוב ורצה לנסות לעצב בעצמו. השנים חלפו, הילד גדל אבל החלום נשאר – נכון יותר מתחיל להתגשם. תמיר מזרחי (27), הוא היום סטודנט לעיצוב תחבורה (transportation design), באוניברסיטת IAAD בטורינו, שקרוב לוודאי עוד נשמע עליו רבות.

מכונית מחמר

תמיר מזרחי
(צילום: אלעד זכרין)

האהבה הזו לכלי רכב מלווה אותו, כאמור, מילדות. "כבר בבית הספר היסודי ביהוד-מונסון אהבתי לשרטט ולאייר רכבים. עד היום יש לי שרטוטי מכוניות שהכנתי בתוכנה מיוחדת עם לוגו של החברה שהמצאתי", מספר מזרחי. "בחטיבה ובתיכון נחשבתי לתלמיד גרוע עם ציונים נמוכים, כי כל מה שעשיתי היה לצייר".

אבל המצב בלימודים בהחלט לא גרע מהתשוקה ומהסקרנות שהיו טבועות בו. תמיר טרח כל הזמן ללמוד תוכנות מחשב, והתמקצע בתחום שלא היה בטוח שיעסוק בו בעתיד.

כשהשתחרר מהצבא בחר ללמוד עיצוב תעשייתי בארץ, ובדרך זו להגשים את אהבתו, בעיצוב תעשייתי של מוצרים שונים. "בארץ לא מלמדים עיצוב רכבים אז פניתי ללימודי עיצוב תעשייתי במכללת HIT, ושם אכן הגשמתי את עצמי מעל ומעבר, ובעיקר גיליתי במה אני טוב", מספר תמיר. בתקופת הלימודים תמיר פרח. הציונים היו גבוהים ומהמכללה יצא מדי יום בשעת ערב מאוחרת אחרי שעבד בסדנה על פרויקטים.

אחד מציוני הדרך נרשם בפרויקט מרכזי לסוף שנה, במסגרתו התבקש לעצב אבזר מסרט כלשהו. תמיר ביקש באופן חריג לאשר לו לבנות רכב שעיצב, בקשה שנענתה בתחילה בסירוב המרצה, שבסופו של דבר נעתר לה. "לאחר חודשיים מפרכים, בשיתוף חברי ללימודים, נדב קשת, עוצב במכללת HIT הרכב הראשון בחימר על ידי סטודנטים", הוא מספר. "בתעשיית עיצוב הרכב ידוע שזה שלב מהותי בתהליך הפיכת קונספט למציאות".

בתקופת לימודיו המשיך תמיר לעסוק כסטודנט בעבודות שונות, ביניהן בציור קעקועים. בנוסף למד תוכנות גרפיות שונות ועבד כמעצב גרפי, כמאבטח וכאיש שיווק, הכל במטרה לחסוך כסף לחלום הלימודים בחו"ל.

דגם החימר של רכב הקונספט במהלך התכנון (צילום: נדב קשת)

והזוכה הוא…

התפנית המשמעותית נרשמה אצל תמיר לקראת סוף השנה הראשונה ללימודי התואר, כשנרשם לתחרות בינלאומית מטעם אוניברסיטה פרטית לעיצוב באיטליה. "מטרת התחרות הייתה לעצב רכב מסוג פורשה", הוא נזכר. "לאחר חודשיים, ראיון ומבחן בזמן אמת, נודע לי שזכיתי במקום הראשון בעולם – תואר שהפרס עליו היה מימון מלא של לימודים לתואר בעיצוב רכב באוניברסיטה פרטית באיטליה. רק מאוחר יותר נודע לי שבין השופטים בתחרות היו מעצבי רכב עטורי תהילה כמו ג'ורג'יו ג'יאוג'יארו וכריס באנגל".

מה קורה איתך בימים אלה?

"הידע שצברתי במרוצת השנים הפך אותי לסטודנט חרוץ ובעל פורטפוליו כבר בשנה הראשונה ללימודים. גם האינסטגרם שלי (@tamir.mizrahi) מביא לי עבודות מכל הסוגים, בזכות הציורים שלי, אותם אני מפרסם. אני בהחלט מאמין שהדרך שלי נבנתה מראש גם עם הדברים הלא קלים שעברתי. כל ההתנסויות שלי מפתיעות ומאתגרות, אפילו המגורים לבד בטורינו, ההיכרויות עם אנשים מכל העולם, לימודי תואר באיטלקית והשתלבות במנטליות לא מוכרת".

ולמה אתה שואף בעתיד?

"החלום שלי הוא לתרום להפיכת העולם למקום טוב יותר. אני מתכנן לעבוד כמעצב רכב, ולאחר שאשלים את תקופת הניסיון, שתיראה לי כמספקת, לחזור לארץ הקטנה שלנו, ולגייס משקיעים ואנשי הייטק מהשורה הראשונה למספר רעיונות עתידיים, שכרגע נמצאים במגירה. יש לי תוכניות ורעיונות לתחבורה חדשה בארץ, כזו שלא דומה לשום דבר שהיה בעבר, טכנולוגית ועיצובית. כזו שתהפוך את חיי האנשים לפרקטיים, ירוקים וכלכליים יותר. כבר היום קיימים אצלי תכנונים ופרויקטים לדברים שכאלו. רעיונות שלא קיימים בשוק ועדיין לא הומצאו".


Tamir.mizrahi: 054-5364868 | tamirdesigns.art@gmail.com
טוב לדעת
נגישות