Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

קנדוק חלוצה גלובלית

שני אתרים לגידול קנאביס רפואי בישראל, ניסיון עשיר עם כ-15,000 מטופלים שצרכו כ-500,000 ממוצריה, והסכמי הפצה ושיווק בקנדה, גרמניה ודנמרק: 'קנדוק פארמה' היא כיום החברה בעלת המוכנות הגבוהה ביותר לייצוא. אלון גרנות, מנכ"ל החברה, בראיון מקיף על הדרך להצלחה

עובדי קנדוק במתקן הצפוני של החברה (צילום: סשה פליט)

החלטת הממשלה מתחילת 2019 לאשר ייצוא של מוצרים רפואיים מבוססי קנאביס רפואי, הניעה חברות ישראליות רבות שחיכו להזדמנות להיות החלוצות בתחום. את חברת 'קנדוק פארמה' (CANNDOC Pharma), הפועלת בשוק הקנאביס הרפואי מאז שנת 2008, תפס האישור כשהיא כבר מוכנה למהלך, עומדת בתקינה הנדרשת ופועלת לפיה. לאור החלטת הממשלה, דירקטוריון קנדוק החליט על האצת כושר הייצור של החברה ועל היערכות לשיווקו במדינות בעלות רגולציה תומכת.

במסגרת דוחותיה הרבעוניים בסוף אוגוסט, הודיעה קנדוק כי כחלק ממוכנותה המלאה לייצוא קנאביס רפואי (Pharma Grade), התקשרה החברה בחודשים האחרונים בהסכמי שיתוף-פעולה אסטרטגיים עם מגדלים, מפעלי ייצור ואריזה בישראל; ועם שותפים, חברות הפצה ושיווק בחו"ל, כולל הפצה לבתי-מרקחת, בתי חולים ומרפאות כאב. בראיון למגזין 'הירוק החדש' מאשר אלון גרנות, מנכ"ל החברה, כי "קנדוק ביצעה קפיצת מדרגה משמעותית והפכה לשחקן עולמי תוך השקעת משאבים רבים בהגדלה ובהשבחת כושר הייצור והמחקר בארץ, מתוך אמונה ביתרונות היחסיים של הגליל והנגב".

שחקנית גלובלית

האסטרטגיה של החברה היא לבסס את מעמדה כשחקן מוביל ומשמעותי בתחום הקנאביס לשימוש רפואי במדינות בעלות רגולציה תומכת. קנדוק הגדילה באופן ניכר את הנוכחות הגלובלית, חתמה על הסכמים ושת"פים לייצור ושיווק מוצריה באיחוד האירופאי ובקנדה – בנוסף לישראל, וללא תלות בייצוא מישראל. שיתופי-הפעולה מאפשרים לחברה לייצר ולשווק את מוצריה הייחודיים, תוך מינוף הידע והניסיון הרב שצברה במדינות כגון קנדה, דנמרק וגרמניה.

במסגרת ההתקשרות עם השותף הקנדי, בעל מתקן Indoor, סוכם כי יפעל להפצת מוצרי קנדוק באמצעות רשת מרפאות כאב ופלטפורמת מסחר אלקטרוני, וכן באחריות קנדוק וצוות המומחים שלה לספק הדרכת רופאים ומטופלים על מוצריה.

בגרמניה חתמה החברה עם מפיץ גרמני שיפעל להפצת מוצרי הקנאביס הרפואי שלה לחולים, מרפאות, בתי-חולים, חברות מסחריות, מוסדות רפואיים ובתי-מרקחת בעלי רישיון לשימוש והחזקת קנאביס רפואי ברחבי בגרמניה. ההסכם הינו ל-3 שנים ולכמות רכישה מינימלית של 7 טון כבר במהלך 2019 ו-2020. כמו כן, חתמה קנדוק על הסכם לייצור, שיווק והפצת מוצריה בדנמרק באמצעות שותפה מקומית, המשלימה הקמת אתר ייצור בתקן EU-GMP, שיאפשר למכור את מוצרי הקנאביס הרפואי באיחוד האירופאי.

מתחילת השנה קלטה החברה בהצלחה מספר רב של מטופלים נוספים, באופן אחראי ותוך שמירה על איכות המוצרים, השירות והרציפות הטיפולית. "יש לקנדוק ניסיון עשיר", מציין גרנות, "לאורך השנים טיפלנו בלמעלה מ-15,000 מטופלים שצרכו יותר מ-500,000 מוצרים על-פי ההתוויות שאושרו על-ידי משרד הבריאות.

"בזכות הידע הרב והניסיון הטיפולי המצטבר הייחודיים לה, טיפחה קנדוק לאורך השנים זנים בעלי פרופיל קנבינואידי מגוון ומתאים להתוויות הנדרשות, וכבר עכשיו נמכרים בבתי-המרקחת מוצרי קנאביס רפואי שלה המיוצרים בתקינת GMP. לא בכדי, רוב מדינות המערב אישרו את הטיפול בקנאביס רפואי – רובן בתקנים הגבוהים של GMP דרך בתי-המרקחת על-פי תפיסה מדיקלית מקצועית".

מוצרי קנאביס פארמה-גרייד של קנדוק המיוצרים בתקינת GMP (מתוך אתר קנדוק)

להביא מזור רפואי ושיפור באיכות חיי החולים

קנדוק, מחלוצות ענף הקנאביס הרפואי בישראל, הוקמה ב-2008 על-ידי אבנר (נרי) ברק המכהן כיום כנשיא החברה. קנדוק עוסקת מזה למעלה מ-11 שנים במחקר, טיפוח, גידול ושיווק קנאביס רפואי לאלפי מטופלים במגוון התוויות המאושרות על-ידי משרד הבריאות, וכאמור בעלת שת"פים ופעילות בארץ ובחו"ל. לחברה אתר יצור בגליל המערבי ואתר נוסף שנמצא בשלבי בנייה מתקדמים בדרום הארץ. את קנדוק מוביל צוות הכולל אנשי אקדמיה ואגרונומים מהשורה הראשונה בארץ ובעולם, בעלי ידע תיאורטי ומעשי נרחב בשיטות גידול חקלאיות של צמח הקנאביס וכן בטיפול באמצעות הקנאביס הרפואי.

גרנות: "מהיום הראשון, חרטה קנדוק על דגלה להביא מזור ולספק תרופה למטופלים, שעבורם התרופות הקונבנציונליות לא נותנות מענה מספק. בשוק הענק המתהווה של עולם הקנאביס, קנדוק בחרה להתמקד בקנאביס ברמת פארמה גרייד. החברה מייצרת מוצרי קנאביס רפואי בתקני GMP, סטנדרט התקינה של תרופות, המבוססים על ניסיון מצטבר של למעלה מ-11 שנים.

"בנוסף, קנדוק שדרגה את מערך שירות הלקוחות וההסברה, ומפעילה כיום מערך בעל ידע רב למתן מענה למטופלים בנושאי רישיונות, מוצרים, ואספקות לבתי-מרקחת או לבית הלקוח. קנדוק הינה אחת החברות הבודדות המשווקת את מוצריה בבתי-מרקחת בישראל תחת האסדרה החדשה".

האצת הצמיחה בארץ ובעולם

אחד המהלכים החשובים בהתפתחותה העסקית של קנדוק התרחש בספטמבר 2018 כאשר הודיעה 'אינטרקיור', חברת השקעות בתחומי הביומד ומדעי החיים, על רכישת השליטה בחברת הקנאביס הרפואי. בכך הפכה אינטרקיור לחברה הציבורית היחידה הנסחרת בתל אביב, שבבעלותה רישיון ישראלי פעיל וקבוע לגידול קנאביס רפואי על-פי התקינה הגבוהה ביותר, המאפשר לה מוכנות מלאה לייצוא.

בסמוך לרכישה, מונה לתפקיד יו"ר הדירקטוריון ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק. גרנות עצמו, שבעבר שימש כמשנה לנשיא חברת פרוטרום וכסמנכ"ל הכספים שלה, מונה באפריל האחרון גם לסגנו של ברק לצורך התוויה של אסטרטגיית הצמיחה הגלובלית של אינטרקיור. לאחר פרסום הדוחות הכספיים וכחלק מהתרחבותה הגלובלית, מונה גרנות למנכ"ל.

גרנות מציין כי "אינטרקיור החלה להתעניין בענף הקנאביס הרפואי, בחנה אסטרטגיית כניסה לענף ובחרה בקנדוק לאור היכולות, הנכסים והידע שצברה בתחום. לאחר מכן, מינתה את רוה"מ לשעבר אהוד ברק ליו"ר פעיל וגייסה 17 מיליון דולר להרחבת פעילותה בארץ ובחו"ל, למימון ניסויים קליניים, להרחבת אתר הייצור הצפוני אשר פועל תחת תקינת GMP ושדרוגו. כמו כן, משקיעה קנדוק בהשלמת אתר הייצור הדרומי בנגב המערבי, שהוא הגדול בישראל ואחד הגדולים בעולם".

מחקר ופיתוח

קנדוק מקיימת שיתופי-פעולה עם מרכזים רפואיים מובילים בישראל. על-בסיס המידע וניסיונה במתן קנאביס רפואי למטופלים, פיתחה החברה תוכנית מחקרים קליניים רחבה ומתקדמת המבוססת על מוצרים באיכות GMP שאושרו על-ידי היק"ר. מגוון ההתוויות כולל אפילפסיה, פיברומיאלגיה, כאב נוירופתי, תופעות לוואי בטיפולי כימותרפיה בחולי סרטן, פרקינסון, דלקת פרקים ראומטית, כאב רדיקולרי, פוסט טראומה (PTSD) ורדיקולופתיה מותנית. קנדוק קיבלה אישור לבצע תשעה מחקרים קליניים מתקדמים, והיא נערכת בימים אלו להתחלת הניסויים.

גרנות: "קנדוק ממשיכה בהליכים הנדרשים לביצוע המחקרים, ואת התוצאות הראשוניות ממחקרים אלו אנחנו צפויים לקבל במהלך 2020. תוכנית המחקרים הקליניים פותחה על-בסיס הניסיון הטיפולי המצטבר של קנדוק באלפי מטופלים, במתן של מאות אלפי מוצרי קנאביס רפואי לאורך השנים, ובזכות יצירת בסיס-ידע שמהווה יתרון תחרותי בעל ערך רב".

לסיום, כיצד לדעתך יתפתח תחום הקנאביס בארץ ובעולם בעשור הקרוב, ואיך תשתלב בו קנדוק?

"על-פי מחקרי שוק, שנערכו על-ידי שניים מבנקי ההשקעות המובילים בתעשייה, יגיע כל השוק העולמי של הקנאביס תוך עשור לשווי של 200 מיליארד דולר. בתחום הקנאביס הרפואי בו פועלת קנדוק יותר ויותר מדינות באירופה, בצפון אמריקה ובמזרח מאמצות את התחום, וזאת לצד כניסתן של עוד התוויות רפואיות המאושרות לטיפול בקנאביס רפואי.

"בישראל השוק צפוי להכפיל את עצמו, לאור הכשרת עשרות רופאים חדשים על-ידי היק"ר ויישום האסדרה החדשה בבתי-המרקחת, שמאפשרת ליותר ויותר מטופלים לקבל מרשמים לקנאביס רפואי. קנדוק מבססת את מעמדה כשחקנית גלובלית מובילה, ובנוסף על שיתופי-הפעולה במדינות החברות באיחוד האירופאי ובצפון אמריקה, אנו בוחנים הזדמנויות עסקיות נוספות עם גורמים מקומיים וגלובליים".

טוב לדעת
נגישות