Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

שוק הקנאביס בישראל: עם הפנים לאירופה

Gsap מחפשת פתרונות לאתגרי תעשיית הקנאביס כדי להציב את החברות הישראליות בחזית העולמית. תמונת מצב על צמיחת החברה ועל ההישגים הגדולים של לקוחותיה

ד"ר סיגלית אריאלי-פורטנוי הירוק החדש ספטמבר 2019
צילום: maxpixel.net

ד"ר סיגלית אריאלי-פורטנוי (צילום: אלי גרוס)

השנה האחרונה הייתה מאתגרת מאוד עבור חברת Gsap ולקוחותיה. אנחנו מובילים תכנון, ולידציה, הקמת מערכת איכות והצגתה בביקורת של כ-15 מפעלים בישראל, באירופה ובאפריקה. בנוסף, אנו מתכננים את ה-Post-Harvest של חוות רבות – כולן על-פי דרישות ה-EUGMP.

בחודשים האחרונים נמצא הצוות שלנו בביקורות מתמשכות של היק"ר במפעלים. ל-Gsap קשר רצוף עם היק"ר והמכון לתקנים וחומרי רפואה במשרד הבריאות כדי להביא מוצר איכותי למטופלים. על-מנת לתת ללקוחותינו שירות מיטבי, אנחנו פועלים בכל דרך אפשרית כדי להבין את הדרישות הרגולטוריות באירופה בכלל ובגרמניה בפרט.

כמנכ"ל החברה, אני משקיעה כיום חצי מזמני בלימוד והבנת השוק והחקיקה באירופה, בהכרת מסלולי הרגולציה בדרך לשיווק ובאופי הביקורות שייערכו בארץ, כדי לקבל אישור EU-GMP. כחברה מובילה, Gsap רואה את עצמה אחראית להביא את הידע המתקדם ביותר לשוק.

מגמות שוק

השנה, בשונה מהשנה שעברה, הרגשנו שאנחנו על רכבת הרים מבחינת השינויים והמגמות הרגולטוריות ומצד ההמצאות הישראליות בתחום הקנביס הרפואי. זה בא לידי ביטוי במגמות הבאות:

1. מתכננים היום יותר חוות Indoor.

2. תכנון והקמה של מתקן Post-Harvest על-פי דרישות EU-GMP.

3. מתקניי ה Indoor, ה Post-Harvest ומפעל הייצור מוקמים פיזית תחת קורת גג אחת, כמובן עם ההפרדות הנדרשות. עם זה מגיעה הדרישה שיועץ אחד יתכלל את רוב הפעילות.

4. תכנון והקמה של מפעלים לייצור קנבינואידים נקיים ברמת ח"ג לתעשיות הקוסמטיקה והתרופות (Active Pharmaceutical Ingredient).

5. פיתוח וייצור מוצרים סופיים משמן קנאביס רפואי ומקנבינואידים נקיים, ביניהם: קפסולות, טבליות, משחות ומשאפים.

6. ייצור תרופות מקנבינואידים נקיים והגשתן ל-EMA או ל-FDA במסלול תרופתי רגיל בדומה ל-GW. חברות אלה החלו בניסויים קליניים והן שואפות להרחיב את ההתוויות של הקנאביס הרפואי.

בפועל, כל החברות מחפשות ערך מוסף ויתרון שיווקי שייתנו להן יתרון באירופה.

הזירה הישראלית

הזירה הישראלית רוחשת מתמיד. החוסר בשוק מול ההחלטה לבטל בימים אלה את האסדרה הישנה, מוביל לקשיים של המטופלים ושל החברות. למעלה מ-70 חוות נמצאות בתכנון/בנייה וכך גם 10-20 מפעלים. אנו מעריכים כי בחצי השנה הקרובה יוסמכו ויצטרפו לשוק עוד כ-3 מפעלים שישנו את התמונה. ההחלטה שלא לאפשר שינוע רטוב מהחקלאים למפעלים שבהם יש Post-Harvest עם ייבוש, השפיעה משמעותית על מאזן הכוחות בשוק, כמו-גם ההחלטה שרק מפעלים יוכלו לייצא או לשווק את המוצר הסופי בארץ.

מצב התחום בשנים הקרובות

אני מאמינה שנושאים כלכליים ושיווקיים הם שמכתיבים את השוק. עם הגידול בביקוש ועם הגידול בכושר הייצור בשנתיים הקרובות, אנו צופים שחברות גדולות וחזקות כמו Bedrocan והחברות הקנדיות ישאפו להרחבת הדרישות הרגולטוריות כדי להוציא את החברות הקטנות מהמשחק. לאור זאת, יהיו יותר חברות שיפתחו מוצרים ייחודיים ויבצעו ניסויים קליניים כדי להגדיר את הייחודיות בשוק. אנחנו ב-Gsap ערוכים להגשות לרשויות אירופה וארה"ב ולניהול ניסויים קליניים בתחום הקנאביס הרפואי.

החדשה המשמעותית ביותר היא שבשנה הקרובה אנו צופים מספר גדול של ביקורות EU-GMP במפעלים בארץ. תהליך זה יחל בביקורות של המפיצים הגרמניים וימשיך עם ביקורת של הרשות הגרמנית הרלוונטית. אנו גם במגעים עם גופים שמוסמכים על-ידי הגרמנים לביצוע הביקורות בארץ.

לסיום, Gsap עובדת עם הצוותים בתעשייה ורואה רעיונות נהדרים והמצאות נהדרות, מפעלים בסטנדרטים גבוהים וצוותים מחויבים להצלחה. לאור כל אלה, אנחנו בטוחים שיהיה מאוד מעניין בשנה הקרובה ושההבטחה הגדולה תתחיל להתממש.


ד"ר סיגלית אריאלי-פורטנוי היא מנכ"לית ומייסדת Gsap – חברת ייעוץ המיישמת את הרגולציות ומתאימה פתרונות מתקדמים ליצרניות ולמפתחות מוצרי קנאביס.
טוב לדעת
נגישות