Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

חקר הקנבינואידים

"השימוש הרפואי בקנאביס צריך וראוי שיתבסס על עקרונות מחקריים ורפואיים, ויש להפרידו לחלוטין מהשימוש החברתי", קובע פרופ' רפי משולם, חתן פרס ישראל לחקר הכימיה בשנת 2000, המזוהה כחוקר הישראלי של הקנאביס

אורנה יצחקי בירבך רפואה 2020 יוני 2019
צילום: shutterstock

פרופ' רפאל משולם, מהמחלקה לרוקחות באוניברסיטה העברית וחתן פרס ישראל לחקר הכימיה בשנת 2000, היה החוקר הישראלי אשר בודד וסנתז את ה–THC (הטטרה הידרוקנבינול) – הרכיב הפעיל בצמח הקנאביס, כבר בשנת 1964. מדובר באחד הרכיבים החשובים בצמח, שגורם לתופעות הפסיכו-אקטיביות.

הדרך ארוכה

פרופ' רפי משולם
(צילום פרטי)

הגילוי לא היה פתאומי ופרופ' משולם עשה זאת במעבדה במכון ויצמן, יחד עם שותפיו למחקר ד"ר יחיאל גאוני וד"ר יובל שבו. הגילוי הזה פתח את חקר הקנבינואידים בישראל והשפעתו על מחלות שונות.

"באותן שנים, גיליתי לתדהמתי שהמחקר על הקנאביס לא היה מעמיק ולא דמה לידע שליווה את המורפין שבודד מהאופיום והקוקאין שבודד מעלה הקוקה. כשביקשנו מימון למחקר הקנאביס מהאמריקאים הם סירבו, בטענה שהשימוש בקנאביס אינו נפוץ בארצות הברית. אבל אחרי כשנתיים שבו האמריקאים והביעו הסכמתם לתמוך במחקר שלנו, ואכן כך עשו משך ארבעה עשורים", מספר פרופ' משולם.

חלק חשוב במחקר הקנאביס, שנעשה בשנים האחרונות, היה כאמור בידודו של הטטרה הידרוקנבינול, הרכיב הפעיל בצמח הקנאביס. אלא שהחוקרים הישראלים הצליחו לבודד חומר נוסף – הקנבידיאול (CBD) – חומר חשוב ביותר הנמצא בקנאביס, אשר גם לו יתרונות ואיכויות בטיפול הרפואי במחלות שונות, ביניהן סרטן, אפילפסיה, סוכרת ועוד.

ליתרונות הקנאביס יש עדויות כבר בספרי ההיסטוריה של עמים שונים ועתיקים: הסינים, האשורים ואפילו האנגלים השתמשו בקנאביס לצרכים רפואיים. במיוחד ידועים השימושים של הקנאביס כדי להתמודד עם המיגרנות הבלתי נסבלות של המלכה ויקטוריה.

הקנאביס בשירות הרפואה

לפני 3 עשורים הצליחו פרופ' משולם ועמיתיו להוכיח כי הקנאביס יעיל בטיפול בחולי אפילפסיה. "לצערי, עד לאחרונה, לא התייחסו למחקר הזה ברצינות, ורק לאחרונה נעשה בארצות הברית ניסוי קליני שמצא שתוצאות המחקר שלנו נכונות", מציין פרופ' משולם.

וזו אינה ההוכחה היחידה ליתרונות של הקנאביס רפואי: "חוקרים בגרמניה הוכיחו שהקנבידיאול (CBD) הנמצא בקנאביס יעיל לחולי סכיזופרניה לפחות כמו התרופות שהמטופלים מקבלים כיום, אך ללא תופעות הלוואי הקשות. הטטרה הידרוקנבינול (THC) הוא חומר שאושר בארצות הברית כתרופה להקלה על הקאות ותופעות לוואי בטיפולים אנטי-סרטניים. עוד נמצא שהחומר טוב גם כתרופה לפוסט טראומה. הוא אמנם לא אושר עדיין, אבל בבית החולים הדסה עין כרם ערכנו ניסוי עם אנשים שסבלו מטראומה, והשתתפו בו חיילים, נשים שנאנסו ואנשים שסבלו מטראומה בשל תאונות דרכים. מצאנו שטיפול בקנאביס רפואי סייע להם.

"עוד נמצא שהטטרה הידרוקנבינול (THC) יעיל גם בהפחתת כאב. יעילותו של הקנבידיאול (CBD), שטרם אושר כתרופה ספציפית, נמצאה בקרב ילדים הסובלים מאפילפסיה. החומר מפחית את ההתקפים משמעותית, או מפסיק אותם לחלוטין. החומר עוזר גם בטיפול במחלות אוטו-אימוניות בהן הגוף תוקף את עצמו. סוכרת סוג 1 (סוכרת ילדים) היא מחלה כזו. אצל בעלי חיים CBD היא תרופה מצוינת למחלה זו, אך מעולם לא נוסתה בבני אדם", מסביר פרופ' משולם.

אם כך, ולנוכח המחקרים שכבר בוצעו, מדוע עדיין אין חברת תרופות שמקדמת את הענין ומביאה לייצור תרופות מבוססות קנאביס?

"הבעיה הגדולה היא שהידע הקליני אודות הקנאביס דל ביותר. חברות התרופות מתקשות לרשום פטנט על סגולותיו של הצמח. ברוב המקרים מחקרים קליניים מתבצעים על-ידי חברות תרופות שיש להן אינטרס לרשום פטנט ולהרוויח. לצערי, כאן הפטנטים אינם קיימים. חברות התרופות לא יכולות או לא רוצות להוציא משאבים יקרים על ניסוי קליני שלא ברור איזה רווח יפיקו ממנו, אם בכלל. לכן, למרות שיש לנו ידע רב מניסוי על בעלי חיים, אין לנו עדיין נתונים קליניים", מבהיר פרופ' משולם.

היכן לדעתך נמצא את הקנאביס הרפואי בעוד עשור?

"אני מניח שבגלל השימוש הקיים כבר כיום בקנאביס הרפואי, השימוש ימשיך ואולי יהיו גם הוכחות קליניות ליעילותו. הייתי רוצה לראות ניסויים קליניים של השימוש בקנאביס רפואי כנגד מחלות הסרטן. אלפי חולי סרטן משתמשים בקנאביס הרפואי, אבל אין הוכחות קליניות חותכות לכך".

מהי עמדתך בדיון הרחב על השימוש בקנאביס?

"השימוש הרפואי בקנאביס, צריך וראוי שיתבסס על עקרונות מחקריים ורפואיים, והוא צריך להיות מופרד לחלוטין מהשימוש החברתי. בצד החברתי של הקנאביס צריך לטפל כמו שמטפלים בסוגיות חברתיות אחרות", מסכם פרופ' משולם.

טוב לדעת
נגישות