Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

על מי מנוחות

חוויה חלומית ואסתטית מקדמת את פניהם של הורים וילדים במועדון שחייה בסין, שבעיצובו משמשים המים כמוטיב מוביל, עדין וזורם

לימור קלר (צילומים: Shao Feng) Designer יולי 2019
צילום: Shao Feng
עיצוב פנים: X+LIVING

גוונים אפורים-לבנים מחומרים עמידים במיוחד מקדמים את פני המבקרים במועדוני ספורט שונים, בעיקר אם מעורבת בהם פעילות מימית כמו שחייה. ההכרח לעמוד בתקני בטיחות נוקשים והצורך להקשיח את מניפת החומרים כדי שיחזיקו לאורך זמן, לא מותיר מרחב גדול להשתעשע בעיצוב, ונגיעות הצבע, אם קיימות, מוגבלות לאזורי המלתחות.

במועדון השחייה להורים וילדים Loong בסוג'ואו, סין, הלכו רחוק עם העיצוב על פני 2,200 מ"ר, ומעבר לשמירה על תקנים והקפדה על פונקציות, מופיעים שלל סיפורים כמובילים נרטיב פנטסטי לא שגרתי. סטודיו X+LIVING, שהיה אמון על התכנון ועיצוב הפנים, התייחס למקום כאל עסק נותן שירות, המשלב את כל הפונקציות הדרושות למרחב מקיף ללימוד שחייה וספורט, הוסיף פינות פנאי ובידור, ולא שכח לשלב מוטיבים ימיים העטופים במעטה של פנטזיות, כיאה לעולם הילדים.

צילום: Shao Feng

מתחם הקריאה במועדון. ספות רביצה קטנות מדמות מתזי מים באוקיינוס

מרחב אסתטי

המועדון מחולק לחמישה מתחמים עיקריים וכולל מספר מתחמים תומכים, המשרתים את צרכיו של קהל המטרה, את ההתנהגויות ואת ההרגלים שלהם, ומאפשר להם ליהנות ממבחר שירותים וטיפולים, בין אם הם מבוגרים ובין אם ילדים. אזור הקבלה, שאותו רואים לראשונה כשנכנסים למועדון, מגדיר את הטון עבור החלל כולו. אזכור של לווייתן גדול שכמו קפץ זה הרגע מהמים, מותיר אחריו רסיסי מים על העמוד, הוא הביטוי המרחבי הראשון לסיפור שמספר העיצוב. הדלפק מתוכנן בצורת ספינה, וקשתות תחרה קטנות בתחתיתו מדמות גל הדוחף את הספינה לעבר הסיפור שיתגלה בחלל הבא.

המעבר לאזור ההתארגנות מוביל לאזור הקריאה, מקום התכנסות להורים שיכולים לנצל רגעים קלים למנוחה. ספות רביצה קטנות מדמות מתזי מים באוקיינוס, ועקמומיות הגל במרכזן מתאימה לישיבה או לשכיבה. מדפי ספרים עוטפים את האזור, מעודדים קריאה ומשלימים את החוויה הרגועה. מי שיושב ונח יכול להרים את ראשו למעלה ולפגוש גופי תאורה שנראים כמו רסיסי מים שהתנפצו אל השמיים ומנצנצים באוויר.

בקצותיו של אזור הקריאה ממוקמות בריכת השחייה והמסעדה. מיד בכניסה יכולים המבקרים לראות מכל מים ענקי, שנראה כך רק מזווית זו, והוא למעשה ליבת המועדון, בריכת השחייה. כך יכולים ההורים להמשיך להתבונן בילדיהם בזמן הפעילות, ואלה יכולים לתקשר איתם בחזרה דרך החלון הגדול. כיתות קטנות שבהן אפשר להתנסות ב-DIY ממוקמות בדרך לבריכה ומהוות נקודות עצירה. מחוצה להן מושבים להורים, שיכולים לשבת ולהמתין בזמן שהם מלווים את ילדיהם.

צילום: Shao Feng

כניסה לבריכה

בסוף המסדרון נמצא מתחם הרחצה, המחולק לאזור לילדים סוער בעיצובו ולאזור למבוגרים סולידי יותר. נברשות פרחים ענקיות ממקדות אליהן את המבט באזור הילדים. בתוך הנברשות מסתתרים פאטרנים צבעוניים, וכך הפעוטות יכולים להביט בהם כשהם שוכבים מתחתן. הרעיון, לפי המעצבים, היה להעניק לילדים את היכולת להבחין בפרטים אסתטיים קטנים במרחב כבר מגיל צעיר.

הכניסה לבריכה מקבלת את פני השוחים עם קירות ורודים ומים תכולים, הנתונים בתוך ענן אדים קסום. מנורות המשתלשלות מהתקרה הן כביכול טיפות מים מעובות, העומדות ליפול חזרה למים ומעניקות למרחב מתח דרמטי קסום. צבעיה של הבריכה עדינים ומתאימים לבנים ולבנות, וקו דק בשחור מעטר את החלל באוונגרדיות ומשלים את הקומפוזיציה האסתטית.

צילום: Shao Feng

קליפות ביצה שבורות באזור ההסעדה

את גולת הכותרת העיצובית מעניק אזור ההסעדה של המועדון. קליפות ביצה שבורות מסודרות במאונך בחלל, כשהצורות המודפסות עליהן וצבעיהן המרהיבים משתקפים במראה עליונה החולשת על פני כל החלל. התחושה המתקבלת גורמת לאנשים להרגיש כאילו הם יושבים בתוך ארץ פלאות. לכך מצטרפת טירה של קליפת ביצה, המשמשת כמקום בילוי לילדים. שולחנות האוכל, המפוזרים בטירה, מאפשרים להורים לעקוב אחר ילדיהם בקלות בזמן שהם משחקים ומטפסים עליה.

היחסים בין האלמנטים העיצוביים השונים, מקשת תחרה מזערית ועד דלתות מקושתות בגובה שלושה מטרים, משלימים היגיון אסתטי פרופורציונלי במרחב ויוצרים יחד חוויה חלומית המעודדת את המבקרים לחקור פינות שונות. כשגורם חיים כמו מים משמש כמוטיב מוביל בעיצוב, נשמרות איתו גם הקלילות והרכות, ויותר מכל – הטבעיות שיש במים הזורמים.

טוב לדעת
נגישות