Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

הבוטוקס שמטלטל את חיי הנישואין

תוחלת החיים הארוכה, המתירנות המתפרצת, המהפכה הפמיניסטית והעלייה במודעות ליופי ובריאות – כל אלה מחלחלים עמוק לתוך מוסד הנישואין. עו"ד בני דון-יחייא מסביר בראיון מיוחד מהם "הטרנדים" הזוגיים הנפוצים כיום וכיצד פרודים בפוטנציה צריכים להתנהל. על זוגיות, נישואין ומה שביניהם

רנית נחום-הלוי סיקסטיז אפריל 2019
עו"ד בני דון-יחייא בהרצאה על זוגיות והומור (צילום: איציק בירן)

מוסד הנישואין אינו משאיר מקום רב לאופטימיות. בשנים הקרובות שיעור הגירושים צפוי להגיע לכ-50%, בעיקר בקרב זוגות צעירים. נתון מאיים בהחלט, אם כי אינו מפתיע שכן שיעור המתגרשים עולה מדי שנה. יתרה מכך, בשנים האחרונות, מגלה עו"ד בני דון-יחייא המומחה לדיני משפחה, ירושה ועיזבונות, נפוצה תופעה של גירושים גם בקרב בני הגיל השלישי. נמצא כי העלייה בתוחלת החיים הגבירה אצל שני המינים את הרצון לחיות טוב. בעוד שהמין הגברי מבקש לחזור אחורה ו"לכבוש את העולם", למין הנשי מתעורר הרצון להתגרש לאחר שמערכת היחסים התרוקנה מתוכן. הנשים לא מוכנות להתפשר יותר על האושר.

"יותר ויותר נשים בנות הגיל השלישי פותחות בהליכי גירושים", מסביר עו"ד דן-יחייא. "אם בעבר נשים חששו להתגרש בשל חוסר ביטחון כלכלי או בדידות, הרי שבימינו שני טיעוני היסוד הללו מתמוססים שכן היום לנשים יש יותר ביטחון כלכלי, הן משכילות יותר, עובדות יותר ולא בהכרח דואגות ליום שאחרי. באשר לצד הפסיכולוגי, הרשתות החברתיות יצרו מתירנות שמקלה על יצירת קשרים בין המינים. היום אין אדם שלאחר גירושיו לא יצור קשר עם בן/בת זוג".

"יש עוד תופעה מעניינת", ממשיך עו"ד דון-יחייא, "כיום נשים נראות טוב יותר מאי פעם. התופעה הזו מיוחדת להתפתחות הפלסטיקה, הבוטוקס, העלייה בתוחלת החיים, המודעות לטיפוח, בריאות וכושר גופני, שלא לדבר על המהפכה הפמיניסטית שהולכת ומתרחבת. כל זה מקנה לנשים ביטחון ומכרסם במוסד הנישואין".

סיפורי הפתעה זוגיים, סיפורים קצרים עם תובנות לחיים

עו"ד דון-יחייא (62), גרוש פלוס חמישה ילדים, הוא עורך דין מומחה לדיני משפחה, ירושה ועיזבונות ונחשב לאחד מעורכי הדין המובילים בארץ בתחום. במהלך שנותיו פרסם 11 ספרים בתחום עיסוקו, חלקם מקצועיים וחלקם הומוריסטיים שהאחרון שבהם "מבחר הסיפור היהודי", מאגד קובץ סיפורים קצרים עם תובנות לחיים ודברי מוסר.

כמו-כן, עו"ד דון-יחייא מעביר סדנאות והרצאות על דיני משפחה ומעלה מופע הומוריסטי הנקרא "טובים השניים", על זוגיות וחיי נישואין, וכן מופע בידורי מרגש על הומור יהודי – "צחוק הגורל". כמי שחונך על ערכי הדת ומנהל אורח חיים דתי, ההתעסקות עם הצד ההומוריסטי מושרשת תוך הישענות על המקורות, "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד", ומתוך אמונה כי ההומור יעניק לקורא/לצופה מבט אחר על התרחשות כבדת משקל זו.

האם אתה מבחין במגמות משפטיות חדשות בתחום הזוגיות?

"בשנים האחרונות הפסיקה עסקה לא מעט בעניין זכאותם של ידועים בציבור", מסביר עו"ד דון-יחייא. "זו תופעה שנולדה גם היא מהמתירנות חסרת הגבולות שהפכה נחלתם של כל בני זוג. זו תופעה שהולכת וגדלה ובית המשפט נדרש לתת מענה בנושא רכוש ומזונות".

אז מה נקבע בעניינם של ידועים בציבור?

"יש לא מעט מקרים שאחד מבני הזוג תובע תביעה כספית את השני, או לחלופין כאשר אחד מבני הזוג הולך לעולמו והנותר בחיים תובע חלק מהירושה בטענה שהוא ידוע בציבור. לרוב האישה תובעת את הגבר. ככלל, מגמת הפסיקה היא לכיוון של הענקת זכויות לנשים, גם תביעות כספיות על הרכוש שהצטבר בתקופה המשותפת וגם תביעות למזונות של הידועה בציבור לאחר פירוד. הפסיקה לא רואה בכך מזונות רגילים כמו לאישה נשואה והיא מגדירה את הפיצוי הזה "דמי שיקום", או כ"מעין מזונות". המקור לחיוב הזה הוא לא ההלכה, אלא חיוב על בסיסי או הסכמי חוזי".

הסכם חוזה שנחתם קודם לכן?

"לא. שכן אם נחתם, אין שום בעיה. כשאני אומר 'חיוב חוזי', הכוונה היא לחוזה שלא נכתב, והשופט מציג אותו משום שכך משתמע מיחסי הצדדים. זה מעין מבנה משפטי שבנוי בעיקר במצבים שגבר כלכל את האישה, בלי שקבעו שזה מזונות אבל זו הייתה מציאות חייהם. האישה מוצאת את עצמה לפתע ללא מקור מחיה, היא טוענת, שלא עבדה, טיפלה בבן זוג, ניהלה את הבית, לא פעם היא מטפלת גם בילדיו מנישואיו הראשונים ולכן היא דורשת תמיכה כספית".

התמיכה הזו מוגבלת בזמן?

"כן. כאמור זה לא כמו מזונות לאישה חוקית, שהבעל צריך לשלם כל חייו, אלא תלוי בנסיבות. הפסיקה מחייבת את הגבר לתת מזונות לתקופה של שנה עד 5 שנים בסכומים של 2,000-5,000 שקל לחודש. המסקנה החשובה היא, שזוגות הנמצאים בזוגיות שניה צריכים לעשות הסכם ממון. הסכם הממון מסדיר בראש ובראשונה את הנושא הרכושי, לא כולל המזונות. מי שרוצה לדאוג לרכושו לאחר פטירתו או רוצה להימנע מסכסוכים במקרים של פרידה חייב לעשות גם צוואה".

ההתעסקות בענייני זוגיות משפיעה עליך באיזה שהוא אופן?

"אין ספק. ההיבטים המשפטיים וסוגיות נוספות בהן אני עוסק בפתרון בעיות דרך הידברות ותקשור, עוררו בי דחף פנימי לתרום ולהשפיע על החברה באמצעות ריצה לפוליטיקה. אני בהחלט לא שולל אפשרות עתידית כזו. אחרי הכל, היצרים שמניעים בני זוג בחייהם המשותפים ובעיקר בעת סכסוך הם אותם יצרים שמניעים את העולם הפוליטי. אני סבור שהניסיון שלי והעשייה רבת השנים בישוב סכסוכים בין בני זוג כמו גם הידע והניסיון, יסייעו בכך. העבודה שלי היא עבודה של כבאי, של הנמכת להבות בסכסוכים הזוגיים. לצערי אנחנו מבחינים היום ביותר מדי פוליטיקאים שמנסים להבליט את עצמם. צריך פוליטיקאים מהזן שיודע לפתור משברים ופחות מאלה שיוצרים אותם".

לסיכום, מה אתה יכול להציע לזוגות לעתיד?

"אם אנשים יפקחו את העיניים לרווחה לפני הנישואין אבל יעצמו אותן למחצה אחר כך, תהיה הרבה פחות פרנסה לעו"ד".

טוב לדעת
נגישות