Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

זר לו פורח

הוא אמנם נחשב לאחת הדמויות המושמצות בעולם האדריכלות, אך גם גאון בתחומו ונערץ לא פחות. פרנק גרי, מאבני הדרך באדריכלות העכשווית, חוגג יום הולדת 90. כמה דברים שכדאי לדעת על האדריכל המרתק בעולם

צילום: shutterstock
מרכז לואו רובו לבריאות המוח, לאס וגאס, ארצות הברית

פרנק גרי
(צילום: דניאל צ'צ'יק)

פרנק גרי נולד ב-29' בטורונטו שבקנדה כאפרים גולדנברג. הוא התחתן פעמיים ולו שתי בנות מנישואיו הראשונים, ושני בנים מנישואיו הנוכחיים. הוא נמנה על האדריכלים הבולטים של סוף המאה ה-20 ועד היום. משנות ה-70 הוא נחשב לאחד החלוצים בבנייה דה-קונסטרוקטיביסטית, בנייה המנסה לבצע מניפולציות בצורה ובחלל וליצור מעטפת בניין ומערכת חללים השוברת את האקסיומות והמוסכמות הקודמות באדריכלות, מכל סוג שהוא.

צילום: shutterstock

הבית הרוקד, פראג, צ'כיה

בלוס אנג'לס, עיר מגוריו ב-60 השנה האחרונות, גרי תכנן בתים רבים בעלי צורות חדשניות ומהפכניות מבחינה טכנולוגית.

בין המבנים הייחודיים של גרי, הפזורים ברחבי העולם: הבית המרקד בפראג, מוזיאון גוגנהיים בילבאו, אולם הקונצרטים על שם וולט דיסני בלוס אנג'לס, וברשימה המתארכת הזאת יש גם מוזיאון צבעוני בפנמה – ביומוזאו שמו, ואפילו מגדלי מגורים יוקרתיים בלב ניו יורק.

בסוף שנות ה-80 זכה גרי בפרס פריצקר – האוסקר של עולם האדריכלות, שנתן את אחת החותמות הרשמיות לפועלו העצום של האיש.

1

בסוף הקדנציה של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, נובמבר 2016, הוענק לפרנק גרי פרס חירות מטעמו של הנשיא היוצא. מדובר בפרס שניתן בכל שנה ל-21 פיגורות בולטות בארצות הברית, אשר השפיעו על התרבות בה, וכפועל יוצא מכך הם מוכתרים כאזרחים של כבוד. הפרס שניתן לגרי על ידי הנשיא אובמה היה בטיימינג מפתיע, בהתחשב בביקורת לה היה חשוף גרי. האדריכל המוכשר אמנם זוכה תדיר לכבוד ולהערכה, אך סופג בצדם לא מעט ריקושטים ביקורתיים. ברשימת אזרחי הכבוד שעמדו יחד עם גרי בטקס הרשמי נמנו טום הנקס, אלן דג'נרס, רוברט דה נירו, מייקל ג'ורדן, דיאנה רוס, רוברט רדפורד וברוס ספרינגסטין (הבוס).

ברק אובמה מעניק לפרנק גרי את פרס החירות היוקרתי בסיום הקדנציה הנשיאותית (צילום: אתר רשמי)

2

ב-2014 גרי נקלע לתקרית שהוציאה אותו מדעתו והוא נתפס בכעסו מול עשרות עיתונאים מרחבי העולם, ומאז הוא זכור גם כטיפוס שלא נשאר חייב. במסיבת העיתונאים שנערכה במסגרת תוכנית הקרן לפרסי נסיך אסטוריאס לאמנויות, נשאל גרי על ידי אחד העיתונאים הספרדיים מהי תגובתו להאשמות המופנות כלפיו בתכנון מבנים ראוותניים. גרי השיב בנחישות: "תן לי להגיד לך דבר אחד. בעולם בו אנו חיים, 98% מהדברים שנבנים ומעוצבים הם חרא טהור". בסיום המשפט הניף גרי אצבע משולשת, והמשיך: "אין תחושה של עיצוב ולא כבוד לאנושות ולכל דבר. יש בניינים גרועים וזהו".

אחרי שתיקה רועמת התנצל גרי והסביר שהוא עייף מהטיסה הארוכה ומהשקת הפרויקט הגדול בפריז עבור לואי ויטון, והמשיך בתשובתו מקצועית. "המוזיאון בבילבאו תרם כלכלית לעיר. הוא יצר תעשיית תיירות חדשה והשפיע על ערים רבות שביקשו לייצר לעצמן אייקונים דומים. התושבים בבילבאו סיימו את התואר, לקחו את התעודה ויצאו מהעיר. אף אחד לא רצה לגור שם. זו הייתה עיר עצובה. תעשיית הפלדה הייתה בירידה. לנמל לא הייתה סיבה להתקיים ואנשים איבדו את עבודתם. ב-97', עת נבנה המוזיאון, הושקעו בו 80 מיליון אירו – סכום לא גדול בהתחשב במבנה, ובכל זאת הצליח לחולל הרבה".

פרנק גרי וזאהה חדיד, חברות קרובה שנרקמה בין שני ענקי אדריכלות (צילום: יח"צ)

3

על אף היותם "עומדים" על אותה המשבצת, בין גרי והאדריכלית המוערכת זאהה חדיד שררה מערכת יחסים של חברות עמוקה ואיתנה. בעולם שבו האגו משחק תפקיד מכריע, הצליחו שני הענקים הללו לרקום קשרי ידידות שגלשו פעמים רבות גם לרובד המקצועי. גרי לא היסס להצהיר על הקרבה לחדיד ולהפך, זאת בניגוד לקולגות אחרים, כמו למשל המעצב פיליפ סטארק, שסירב תדיר להביע את דעתו על עבודותיה הייחודיות של חדיד. יש והיו מוצאים דמיון בין שיטות העבודה של חדיד וגרי, שכן בשני המקרים נראה כאילו האדריכלים מתעלמים כליל מכוח הכבידה והתוצאה מרהיבה.

4

כרזת פרסי הגראמי ב-2012 עם דגמים מוקטנים של מבנים בתכנון פרנק גרי (צילום: יח"צ)

ב-2012 נבחר האדריכל האגדי לעצב את עבודת האמנות הייצוגית של טקס פרסי הגראמי בארצות הברית. זאת כיכבה על גבי כרזות הפרסום והכרטיסים לאירוע החשוב ביותר בעולם המוזיקה. המיצג הורכב ממספר דגמים מוקטנים של מבנים המאופיינים באיקונוגרפיה המזוהה עם כתב ידו של גרי, חלקם נטויים וחלקם ספירליים.

בהודעה רשמית מטעם פרסי הגראמי לפני שבע שנים ציין גרי: "הייתי בר-מזל לעבוד ולהפוך לחבר של כמה מהמוזיקאים המובילים במוזיקה הקלאסית. הם ההשראה והגיבורים שלי. שמחתי לעבוד עם פרסי הגראמי, כדי לעזור לאותם אנשים מוכשרים לחגוג".

נשיא האקדמיה לאמנויות ההקלטה, ניל פורטנאו, הוסיף: "אנו גאים לעבוד עם כישרון כה מכובד המשמש דמות רבת השפעה באמנות, בקנה מידה עולמי".

5

ב-2009 הפתיע גרי בשיתוף פעולה עם זמרת הפופ ואייקון האופנה ליידי גאגא, לכבוד ערב הגאלה של המוזיאון לאמנות עכשווית בלוס אנג'לס. גרי עיצב עבורה כובע שצורתו מזכירה את בנייניו הייחודיים, בקווים עקומים וסוריאליסטיים. בזמן השרטוטים ועיצוב הכובע גרי לא היה בטוח עד כמה הליידי תצליח לשאת אותו בעצמה באותו הערב, אך הכוכבת אכן הצליחה, ללא עזרה. הכובע, שעשוי בדי כסף הוט-קוטור, נתפר על ידי בית האופנה פראדה והיה להתנסות הראשונה של גרי באופנה.

צילום: shutterstock

מוזיאון לואי ויטון, פריז, צרפת

6

באוקטובר 2014 הושק מוזיאון קרן לואי ויטון ביער בולון הצמוד לפריז. גרי, ששקד על תכנונו כחמש שנים קודם לכן, העניק למבנה את מאפייניו הבולטים: צורות עקומות וזוויות מפתיעות, שמתחשבות בכיווני האור הטבעי לאורך כל עונות השנה. בסרטון המוקרן בתוך המוזיאון מתועד המבנה בהילוך מהיר, המדגים כיצד הוא מתכתב עם קרני השמש לאורך היום.

במבנה נעשה שימוש ב-15 טון של פלדה, ועלותו נאמדה בכ-140 מיליון דולר. הוא כולל חנות ספרים, אודיטוריום עם רצפה מתכווננת שעולה ויורדת, וגג בו נעשה שימוש בזכוכית עקמומית שמונחת על קונסטרוקציית פלדה ועץ. מסביב למבנה נשתלו 300 עצים, ביניהם: עץ דובדבן מיפן, עצי הצבעוני מווירג'יניה, ואורנים שחורים מאוסטריה. וכמו בהרבה מבנים של גרי – גם המבנה האמור גרף ביקורות קשות, ביניהן פגיעה בהרמוניה של הטבע והריאה הירוקה שבו הוא שוכן והעקמומיות האופיינית למבניו.

7

ב-2003 הגיש פרנק גרי את תוכניותיו להקמת מוזיאון הסובלנות בירושלים. שבע שנים מאוחר יותר גרי הודיע על החלטתו לוותר על המיזם ותוכניותיו נגנזו. לא ברור בדיוק מה הייתה הסיבה – האם פגיעה בבית הקברות המוסלמי השוכן באזור או הבקשה של הרשויות מגרי לצמצם את התוכנית בשל עלות גבוהה במיוחד, וזה ראה בכך פגיעה בחופש התכנון היצירתי שקיבל.

כך או אחרת, גרי ויתר וכך אנחנו הפסדנו עוד מבנה בינלאומי להתגאות בו בארץ. אחריו האדריכלים בני הזוג ברכה ומיכאל חיוטין – שהלך לעולמו לאחרונה – הגישו תוכנית חלופית, ולימים גם הם עזבו את הפרויקט. מי שהמשיך אחריהם היה משרד אדריכלים בריטי-סינגפורי, בשיתוף משרד אדריכלים ישראלי, יגאל לוי אדריכלים.

צילום: shutterstock

מלון מרקס דה ריסקל, אלסייגו, ספרד

8

מלבד המבנים העצומים, ההיכלים, המוזיאונים, אולמי הקונצרטים, הספריות ובתי הספר שתכנן גרי, אפשר למצוא בעבודותיו גם מונומנטים כמו זה שניצב בברצלונה. ב-92' נערכו בעיר הספרדית המשחקים האולימפיים, ולכבודם תכנן גרי מבנה עצום ושובה שהוצב בעיר ונותר שם עד היום. מדובר במבנה בצורת דג שעשוי מלוחות מתכת, כך שקרני השמש משתקפות בהם, וכפועל יוצא נראה כאילו הדג מחליף צבעים כמו דג צבעוני במים.

9

ב-2015 נחנך בית הספר לעסקים של האוניברסיטה הטכנולוגית של סידני, החולש על 13 קומות ומשמש 1,300 סטודנטים לצד 300 אנשי צוות אקדמי. גם מבנה ייחודי זה, שהיה לעבודתו הראשונה של גרי ביבשת הרחוקה, זכה לביקורות קשות ולא נלהבות, בלשון המעטה. יש שכינו אותו שקית נייר מעוכה, וגרי, כידוע, שלא נשאר חייב, אמר עת נחנך המקום שאולי המבנה נראה כמו שקית מעוכה אך היא גמישה מבפנים ויש בה הרבה מקום לשינויים ולתנועה.

צילום: shutterstock

מרכז לואו רובו לבריאות המוח, לאס וגאס, ארצות הברית

10

בשנת 2010 הושלמה בנייתו של אחד המגדלים הגבוהים ביותר בעולם (265 מ') שתוכנן על ידי גרי. המגדל ניצב ברחוב ספרוס 8 בניו יורק, ומכאן נגזר גם שמו (המוכר גם כמגדל ביקמן). הוא מצופה לוחות פלדה מתפתלים, היוצרים מראה של קיפול גמיש ודינמי – כזה שאופייני לעבודותיו הרבות של גרי, ואולי ראוי לומר כזה שרק גרי יודע איך לייצר. יש בו 76 קומות, 900 יחידות מגורים להשכרה, חנויות מסחר ובית ספר יסודי. בגג הקומה הרביעית – מרפסת גדולה המשמשת כחצר בית הספר. למרבה ההפתעה הביקורות שמגדל זה גרף היו חיוביות, בניגוד לשאר המבנים המורכבים של גרי, הניו יורק טיימס והניו יורקר מגזין שיבחו והיללו.

טוב לדעת
נגישות