Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

"עובד שיוכל להגדיל ראש ובעיקר ליזום – נכס למעסיק"

ד"ר יעקב בן עמי, ראש תוכנית הלימודים לחדשנות ויזמות באקדמית רמת גן, מסביר מה הם השינויים המתרחשים בשוק העבודה, ומדוע חדשנות ויזמות הן מיומנויות שיעזרו לנו להתמודד איתם בהצלחה

שחר בן-פורת יזמות ינואר 2019
צילום: shutterstock

מדינת ישראל מדורגת במקום הראשון בקרב מדינות ה-OECD במספר התארים הראשונים לכל 1,000 תושבים. עם זאת, מספר ד"ר יעקב בן עמי, ראש תכנית הלימודים לחדשנות ויזמות באקדמית רמת גן, הפריון של העובד הישראלי נמוך: 40% פחות משל העובד האמריקאי. "יש מספר מחקרים, שהממצאים שלהם התפרסמו לאחרונה בארץ, המייחסים את הפריון הנמוך של הישראלי להיעדר מיומנויות, אנו לקחנו על עצמנו להקנות אותן לסטודנטים שלנו".

התוכנית שבראשה עומד ד"ר בן עמי היא חלק ממסלול דו-חוגי, במסגרתו מוציאים הסטודנטים תואר משותף בניהול ובחדשנות ויזמות. הבחירה להתמקד במיומנויות של חדשנות ויזמות נובעת מהבנה כי אלה המיומנויות הנדרשות ביותר לעולם העבודה החדש. "היום, כל מעסיק מחפש עובד שיוכל לחדש, שיוכל להגדיל ראש ובעיקר ליזום. זה נכס מבחינת המעסיק".

מה מאפיין את עולם העבודה החדש?

"הדבר העיקרי הוא שרובוטים ובינה מלאכותית עומדים להחליף חלק גדול מהעובדים. למעשה, אנו כבר בעיצומו של התהליך, במהלכו מקצועות רבים עומדים להתייתר. אותם שכירים שישארו בשוק העבודה יהיו אלה שהבינה המלאכותית והרובוטיקה לא יכולים להם.

"קרוב לוודאי שתהיה תחרות מאוד גדולה על מספר הולך ומצטמצם של משרות. למעשה, לשכירים שאנו מכירים כיום יהיו שלוש חלופות. החלופה הגרועה שבהן היא קבלת קצבאות, וזה הכיוון שחלק מהעולם הולך אליו; חלופה נוספת היא להפוך ליזמים עצמאיים, המספקים שירותים לאחרים; החלופה השלישית היא להשביח את המיומנויות שלהם, ולהפוך לעובדי לבה בארגונים השונים. אם יש לי עובד שחדשנות היא חלק מה-DNA שלו, שכל שני וחמישי אני רושם פטנט חדש ומשיק מוצר חדש בזכותו, הוא עובד שהארגון לא יכול בלעדיו".

מדוע חלופת הקצבאות היא החלופה הגרועה?

"מכיוון שמאז שהאדם עמד על דעתו, חלק מה-DNA שלו זו הגשמה עצמית דרך העבודה. עבודה היא לא רק כדי להביא לחם הביתה, אלא כדי להגיע להישגים, כדי להרגיש שאתה בעל ערך, שאתה תורם, ועוד כהנה וכהנה".

ד"ר יעקב בן עמי (צילום: סלי בן אריה)

האלמנט המולד והממד הנרכש

בישראל, כאשר מדברים על יזמות, לרוב חושבים על הייטק, או לחלופין על אדם שמחליט להתפטר מעבודתו כשכיר ולהקים עסק חדש מההתחלה. התוכנית שבראשה עומד ד"ר בן עמי רואה את היזמות בראייה רחבה יותר, כלומר: גם מי שמקים עסק לא טכנולוגי, כגון מפעל לחיתולים חד-פעמיים לחיות מחמד, הוא יזם, לפי נקודת מבט זו לא פחות ממי שבוחר לפתוח עסק בתחום הבינה המלאכותית. בנוסף, התוכנית ממוקדת גם ביזמים שהם שכירים, העובדים במסגרת קיימת ויודעים לתרגם רעיון למציאות במסגרת מקום העבודה".

האם חדשנות ויזמות דורשות נטייה מולדת, או שאלה מיומנויות שכל אחד יכול ללמוד?

"יש אלמנט מולד שאנו מצפים לראות ביזם, כלומר באדם המקים עסק משלו. זה כולל שני היבטים בולטים – היכולת לקבל החלטות לבד, והנכונות ליטול סיכונים. ברגע שהאלמנט המולד קיים, אנו יכולים לסייע ברכישת הממד הנרכש".

מה אתם מלמדים במסגרת התוכנית?

"אנחנו מלמדים בראש ובראשונה כיצד נוצר יזם ומהי הדרך להקים מיזם, כולל תהליכים של יצירת רעיונות, הערכת הרעיונות, ובאיזה אופן לבחור את הרעיון המיטבי. הדבר השני שאנו מלמדים, שלמעשה צריך להיות הראשון בסדר העבודה של יזם, הוא כיצד לזהות צורך, איך להעריך אותו וכיצד לאמוד את הפוטנציאל הכלכלי שלו.

"למפגש בין צורך לבין רעיון אנו קוראים הזדמנות. ברגע שיזם זיהה צורך ובחר ברעיון שנותן מענה מוצלח לצורך, אפשר לומר שהוא עלה על הזדמנות. ביחס לשלב זה אנו מלמדים את היזם כיצד לממש את ההזדמנות ולנצל אותה – הצגה של ההזדמנות שהוא זיהה בפני משקיעים פוטנציאליים, או לחלופין אם הוא יזם פנים-ארגוני – כיצד להציג אותה בפני המעסיק שלו; איך לגייס את המשאבים הדרושים; ואיך להגיע לשלב של הפעלה שוטפת, לאחר גזירת הסרט".

יזמים בני 50 פלוס

מחקרים שונים מראים שעיקר הכישלון של היזמים הוא בהיעדר צורך אמיתי לרעיון שלהם. "בישראל יש 8.5 מיליון תושבים, ובהנחה שגם תינוקות יכולים להתבטא, כולם רעיונרים. יזמים יש קצת פחות מ-10%, זו הפרופורציה בכל העולם המערבי. ההבדל בין רעיונר לבין יזם זו המודעות לעניין זיהוי הצורך ועבודה שיטתית כדי לחבר אותו לרעיון".

במטרה לזהות צורך, מסביר ד"ר בן עמי, יש רשימת שאלות שעל האדם לשאול את עצמו ולענות עליהן. לדוגמה: כמה אנשים מקיף הצורך הזה? כמה מהם יהיו מוכנים לשלם מכיסם כדי לספק את הצורך ולרכוש את המוצר/שירות? כמה זמן יתקיים הצורך – אם הוא קצר מועד אז לא כדאי להשקיע בו, אבל אם הוא עתיד לגדול ולהתעצם, אז יש פוטנציאל שכדאי לממש אותו. "כל יזם יכול לעשות מיני-סקר בקרב חבריו, ידידיו, מוקיריו ובני משפחתו, כדי לתת מענה לשאלות אלה", אומר ד"ר בן עמי. "הוא לא חייב לפרנס בשלב הראשוני חברות מחקר וסקר שווקים. בנוסף, אפשר להסיק לפי קצב החדירה של מוצרים דומים לשוק, מה עתיד להיות קצב החדירה של המוצר שלך".

בעוד שחדשנות ויזמות רלבנטיים לכל אחד, ד"ר בן עצמי אומר כי יש מגזר שלם שעבורו היזמות יכולה להיות יתרון כאן ועכשיו. הכוונה היא למגזר האנשים המבוגרים, בני 50 פלוס-מינוס, שקשה להם למצוא עבודה בגילם. "הם יכולים להפוך ליזמים מחוסר ברירה – במקום לחפש עבודה הם יכולים ליצור לעצמם מקום עבודה", הוא אומר. "למעשה, התוכנית שיש לי הכיף לעמוד בראשה, באה לספק פתרונות מועילים גם ברמת הפרט, גם ברמת הארגון וגם ברמת המדינה. כל שלוש הרמות יוצאות ממנה נשכרות".

טוב לדעת
נגישות