Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

אליס בארץ המתכות

"תכשיטנים הם האנשים המוזרים ביותר שפגשתי", אומרת אליס גוטסמן, סגנית נשיא The Gottesman Fund, בביקורה בישראל, לרגל חנוכת המשכן החדש ללימודי תכשיטנות בשנקר. ובמקרה שלה, היא לא יחפה, היא עצמה תכשיטנית ומתוכשטת במיוחד

שחר בן-פורת (צילומים: יח"צ חו"ל) שמנת אפריל 2019

אליס גוטסמןאליס גוטסמן היא בת למשפחת נדבנים יהודים, המכהנת כסגנית נשיא של The Gottesman Fund – קרן המוקדשת לתמיכה במוסדות תרבות, רפואה, מדע וחינוך בארצות הברית ובישראל. כשהייתה בת 13 הגיעה לראשונה עם סבתה לארץ, והסבתא הבטיחה: "אקנה לך כל תכשיט שתרצי".

אליס הנערה ראתה עגילים בוכריים יפהפיים, עם אבני רובי, אמרלד ומעט זהב. הם כבשו את לבה ומאז נודעה באהבתה הייחודית לתכשיטים אתניים עתיקים, וגם לישראל.

תכשיטנים מוזרים

האהבה של גוטסמן לתכשיטים החלה שנתיים קודם לכן: "הייתי ילדה שובבה מאוד. יום אחד כמעט שרפתי את הבית, ומישהו אמר 'בואו נתעל את האנרגיה של הילדה לכיוונים יצירתיים. לקחו אותי להתנסות בתכשיטנות, הניחו מתכות לפניי, לימדו אותי לחמם אותן, ומאותו רגע זה תפס אותי".

בהמשך למדה תכשיטנות במשך שש שנים והפכה לתכשיטנית פעילה. "אני אוהבת את האנרגיה המדהימה של המתכת, שככל שהולמים בה היא הופכת דקה יותר. בזכות התחום הזה מצאתי סבלנות ולמדתי להתחבר לקצב שלי. אהבתי שאני יכולה ליצור פריט שימושי. אני אוהבת פרטים – אני יכולה להסתכל על פרח קטן, כיצד הניצן יוצא מהאדמה, ועבורי זו השראה לתכשיט. אני רואה חלון יפה ברחוב עם ספירלות – וחושבת על תכשיטים. תכשיטנות היא מקצוע קשה, שדורש הרבה זמן, קפדנות וסבלנות. תכשיטנים הם האנשים המוזרים ביותר שפגשתי, ואני בת מזל שאני יכולה לעשות זאת ואף להגשים חלום בתחום".

הגשמת החלום עליה מדברת גוטסמן היא הקמתו של משכן חדש למחלקה לעיצוב תכשיטים במכללת שנקר, בסיוע The Gottesman Fund. במבנה החדש הוקמו סדנאות מהמתקדמות בתחום, הכוללות כיתות לימוד אינטראקטיביות ועמדות צורפות ותשתיות שעוצבו במיוחד לצורכי המחלקה.

"כאשר למדתי תכשיטנות, לימודי ההיסטוריה של התחום נעצרו לפני 200 שנה באמריקה. מעולם לא נחשפתי לתכשיטים אתניים עתיקים עד שהגעתי לישראל. כאן חקרתי את הנושא, במוזיאונים, בחנויות, בשווקים. במרוצת השנים למדתי על ההיסטוריה של התכשיט באזור כולו. יכול להיות שעשינו תכשיטים עוד כשהיינו עבדים במצרים, מי יודע. בכל מקרה, תמיד עשינו תכשיטים וזה משהו להתגאות בו".

תור הזהב

גוטסמן עונדת תכשיטים שונים, חלקם פרי עיצובה, כולם מזהב. "לא ענדתי תכשיטי זהב עד שהגעתי לגיל שלי. כשהשיער שלי יאפיר אענוד תכשיטי כסף, אבל כעת אני בתקופת הזהב שלי. אני לא חובבת יהלומים, הם כמו אבנים לבנות וקרות. אני אוהבת את הפריטים הישנים שיש להם הרבה נשמה".

יש לך זמן לעצב תכשיטים?

"כן, יש לי סטודיו לעיצוב תכשיטים בבית שלי במנהטן. תקופה ארוכה למדתי עיצוב תכשיטים עם מורה פרטי, אבל הרגשתי שאני מאבדת את הקשר עם קהילת התכשיטנים. כאמן אתה הרי רוצה לחלוק רעיונות עם אנשים שאוהבים את מה שאתה אוהב ולראות מה הם יוצרים. לכן חזרתי ללמוד בעצמי בבית הספר".

ומה החזון שלך כמעצבת תכשיטים וכמי שתרמה להקמת המשכן החדש?

"אני מרגישה גאווה לקחת חלק בהקמת מבנה לסטודנטים אשר מחזיקים בתשוקה הנדרשת לעיצוב תכשיטים, ומקווה שכל סטודנט שיעבור בדלתות הבניין ימצא את הכלים הנכונים לעיצוב משמעותי והצלחה".

טוב לדעת