Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

אלסקה למתקדמים

היופי הפראי וחוויית הטבע הנדירה שמציעה אלסקה, הופכים את הטיול במדינה הגדולה בארצות הברית לאחר ולמרתק במיוחד. לישראלים, שראו כבר כמעט הכל, מוצעים מעכשיו גם טיולי בוטיק בקבוצות קטנות, המשלבים חוויה מרהיבה ובלתי נשכחת

כתב וצילם: עופר גלמונד טיולים ספטמבר 2019
צילום: עופר גלמונד

אלסקה, וזה כבר לא סוד, הופכת בשנים האחרונות לאחד היעדים החמים של המטיילים הישראליים. היופי הפראי, שמורות הטבע, הקרחונים ובעלי החיים – חוברים יחד כדי להציע חוויה של טבע שקשה למצוא כמוהו במקומות אחרים בעולם. אבל אלסקה היא גם מדינה עצומה עם מכשולים לוגיסטיים לא פשוטים והיצע תיירותי מוגבל יחסית. אז איך בכל זאת מטיילים ונהנים במקום כזה?

הגורם המגביל הראשון הוא העונה הקצרה: למרות ההתחממות הגלובלית, הקיץ באלסקה עדיין לא התארך והוא נמשך מיוני עד סוף אוגוסט, כשאחריו עונת סתיו קצרה (ולרוב יפה מאוד) שנמשכת כשבועיים. חלק גדול משירותי התיירות ושמורות הטבע נסגרים במהלך השבוע השני של ספטמבר, כשלאחר מכן מזג האוויר הולך ומתקרר במהירות.

המגבלה השנייה היא ההיצע התיירותי: למרות הקפיצה המשמעותית בענף התיירות באלסקה בשנים האחרונות, ברוב העיירות יש מלאי מוגבל של מקומות לינה. המצב דומה גם בכל הנוגע למלאי הרכבים להשכרה, המקומות על המעבורות וכיו"ב. המשמעות ברורה: אם אתם רוצים למצות את הזמן שלכם באלסקה כמו שצריך, רצוי להשאיר את הספונטניות לטיולים אחרים. את הטיול הזה עדיף לסגור מראש, וכל המקדים הרי זה משובח.

באלסקה ניתן לטייל בכמה צורות שונות. חלק גדול מהמבקרים מגיע באמצעות אוניות קרוז – טיול שמציע חופשה נעימה וקלה, אבל מאפשר היכרות עם גרסה מוגבלת וחלקית מאוד של אלסקה. מטיילים שמעוניינים לבדוק את אלסקה יותר לעומק, יכולים לבחור בטיול מודרך או בטיול עצמאי בנהיגה עצמית (אלסקה היא אומנם מקום פראי ומבודד, אבל היא מדינה אמריקאית והנהיגה בה קלה ובטוחה).

אז מה מצפה לנו בטיול לאלסקה?

צילום: עופר גלמונד

צפייה בדובים בנחל אנאן

לווייתנים, דובים וקרחונים

רוב הטיולים באלסקה מתחילים באנקורג', אבל הפעם נתחיל דווקא בסיאטל. העיר כמובן לא נמצאת באלסקה, אבל זהו שער הכניסה לאחד האזורים המרהיבים של אלסקה – אזור המעבר הפנימי. האזור נמתח לאורך כמה מאות ק"מ, והוא מתאפיין במעברי מים צרים, קרחונים שנשפכים אל הים, פיורדים תלולים, יערות-עד ובעלי חיים רבים.

מסיאטל נטוס אל העיירות רנגל וג'ונו (שהיא גם עיר הבירה של אלסקה), שישמשו אותנו כבסיסים לטיולי יום באמצעות סירות קטנות ומיוחדות המאפשרות לחקור את הפיורדים בסביבה. בשיוטים אלו נצפה מקרוב בקרחונים המתמוטטים לתוך המים, בלווייתנים אשר מעבירים כאן את חודשי הקיץ, ובכלבי הים שנהנים לרבוץ על גושי הקרח הצפים במפרצים. כאן גם נפגוש את אחת מתופעות הטבע המרהיבות של אלסקה – דובים שחורים וחומים שאורבים לדגי הסלמון במעלה המפלים של נחל אנאן (Anan Creek). במקום יש עמדת תצפית שמאפשרת קרבה לדובים במרחקים של מטרים ספורים (מספר המבקרים במקום מוגבל ונשמר בקפדנות ע"י הריינג'רים המקומיים).

שמורת רנגל-סט. אליאס

צילום: עופר גלמונד

תצפית אווירית על שמורת רנגל–סט. אליאס

קטע אחר בטיול כולל נסיעה מהעיירה ואלדז לכיוון צפון-מזרח, עד מקארתי שבשמורת רנגל-סט. אליאס. הדרך הררית ומרהיבה והיא עוברת בסמוך לקרחונים, מפלי מים רבים ומעבר הרים אימתני אחד, שהוא גם הנקודה המושלגת ביותר באלסקה (מעבר תומפסון).

היעד הוא שמורת רנגל-סט. אליאס, פארק ענק שמכסה שטח גדול יותר משטחה של שווייץ, ומהווה חלק ממכלול שמורות הטבע הגדול ביותר בעולם (עם פארקים צמודים בקנדה ובאלסקה). בפארק ניתן למצוא כמה מההרים הגבוהים ביותר בצפון אמריקה.

העיירה מקארתי ועיירת הרפאים קניקוט שוכנות בלב הפארק, והנסיעה בדרך המובילה אליהן היא הרפתקה בפני עצמה. הדרך, אשר חלקים ממנה עוברים לאורך נהר רחב ידיים בשם נהר הקופר, נחשבת לאחת הדרכים הפראיות והיפות של אלסקה.

מקארתי עצמה היא עיירה קטנטנה, שלמרות צמיחה מסוימת בתיירות אליה בשנים האחרונות, עדיין נחשבת ליעד תיירותי לא מפותח, עקב הנגישות הקשה למקום. כתוצאה מכך, העיירה משמרת את אופיה הייחודי והביקור בה מזכיר עיירות מימי המערב הפרוע.

שמורת רנגל-סט. אליאס מציעה נופים בקנה מידה נרחב כל כך, שכדי להבין אותם עד הסוף צריך לעלות לאוויר. בהתאם, הביקור כאן יכלול טיסת נוף במטוס קל. טיסה במטוסים קלים היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה ומאורח החיים באלסקה: חלקים גדולים של אלסקה אינם מחוברים למערכת הכבישים ותלויים באספקה דרך הים או מהאוויר.

ברוב המקומות אין שדות תעופה שמאפשרים נחיתה של מטוסים גדולים, וכתוצאה – אלסקה מתגאה ביחס הגבוה בעולם של מספר טייסים לנפש. הטיסה שלנו נמשכת כ-50 דקות, והיא מתחילה ומסתיימת בשדה התעופה של מקארתי. במהלך הטיסה נשקף נוף מרהיב ובתולי, הכולל אינספור פסגות תלולות בגבהים של מעל 4,000 מ', קרחונים של עשרות קילומטר, תצורות סלע געשיות ייחודיות, אגמים נוצצים, מפלים, קניונים עמוקים ועוד, וכל זאת כמעט ללא סממנים של התיישבות אנושית כלשהיא.

צילום: עופר גלמונד

Denali Highway. מהדרכים היפות באלסקה

חוויה ב-Denali Hwy

אחת הדרכים היפות באלסקה היא ה-Denali Hwy, דרך עפר באורך 135 מייל שנמתחת במקביל לרכס התלול של הרי Alaska Range. הדרך חוצה נהרות ענק ומשטחי טונדרה פתוחים, עוברת לצידם של אגמים רבים, ומאפשרת מפגשים עם בעלי חיים לצד הדרך, בעיקר קאריבו (אייל צפון) ומוס (אייל קורא).

Denali Highway נפתחה רשמית בשנת 1957 ובזמנו שימשה כמעבר היבשתי היחיד אל שמורת דנאלי. כיום דרך זו אינה משמשת נוסעים רבים במהלך העונה, ולמעשה היא סגורה לחלוטין בין אוקטובר לאמצע מאי. לאורך הדרך סממנים רבים שנשארו מתקופת הקרח האחרונה, במהלכה כיסו קרחונים את כל השטח. זהו אחד האזורים המבודדים והפראיים ביותר בהם עובר מסלול הטיול, והנסיעה מרהיבה ביופיה. בהתאם למזג האוויר ולקצב ההתקדמות, עוצרים בדרך מספר פעמים לטיולים רגליים קצרים, לפיקניק צהריים ולנקודות תצפית.

"גלמונד מסעות גיאוגרפים" היא חברת טיולים קטנה המתמחה בטיולים לאלסקה ולמערב קנדה. החברה מציעה טיולים מאורגנים לאלסקה בקבוצות קטנות (עד 12 מטיילים), בהדרכה ישראלית ובמסלול עומק מיוחד (הקבוצות קטנות ומתמלאות מהר, מומלץ להקדים ולהירשם). כמו כן, החברה מציעה טיולים בהתאמה אישית למטייל העצמאי, הכוללים ייעוץ ותכנון מסלול, טיפול בהזמנות שירותי קרקע וליווי ותמיכה מרחוק במהלך הטיול.


גלמונד מסעות גיאוגרפיים בע"מ • טל': 072-3971661 | ofergelmond.com
טוב לדעת
נגישות