Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

להשפיע על הפרופיל הקנבינואידי באמצעות האור

מחקר חדש מגלה כי שליטה מלאה בהרכב ובאיכות האור, משפיעה דרמטית על תכונות הקנאביס. מערכת תאורה חכמה, שפותחה על-ידי חברת Juganu הישראלית, תשנה את כל מה שידעתם עד כה על אור, קנאביס והקשר ביניהם. ראיון מיוחד עם ערן בן שמואל, מנכ"ל החברה

שחר בן-פורת (צילומים: ג'וגאנו) הירוק החדש ספטמבר 2019
צילום: ג'וגאנו, Photo: Juganu

שמה של חברת הסטארט-אפ הישראלית 'ג'וגאנו' (Juganu) עולה לרוב לכותרות בזכות מערכות תאורת הרחוב המתוחכמות שהיא מציעה לערים ברחבי העולם, המעוניינות להפוך לערים חכמות, תוך חיסכון מוכח של עד 90% מהעלות הרגילה. אולם במקביל, זיהתה החברה את הצורך של מגדלי הקנאביס באור איכותי ונכנסה לפעילות בתחום.

כיום מציעה ג'וגאנו את מערכות התאורה יוצאות-הדופן שלה גם לחברות המגדלות קנאביס רפואי אשר מעוניינות לשלוט באיכות, במשך הזמן, ואף בהרכב הכימי ובתכונות הקנאביס שהן מגדלות, תוך התאמת הפרופיל הקנבינואידי לצרכיהן ולשוקי היעד. זאת, בדרך מהירה ויעילה תוך יצירת חיסכון כלכלי, בקרה על הגידול, וצמצום גורמי אי-הוודאות.

מערכת חכמה לגידול קנאביס

חברת ג'וגאנו, שהוקמה ב-2011 על-ידי ערן בן-שמואל ואלכס בילצ'ינסקי, מציעה לעוסקים בתחום הקנאביס פתרון המבוסס על שתי הטכנולוגיות פורצות-הדרך שלה: טכנולוגיית התאורה המבוססת על שורת פטנטים שהתקבלו במדינות שונות בעולם, וטכנולוגיה מתקדמת ליצירת רשת תקשורת בין המנורות.

ערן בן-שמואל
(צילום: מיכה לובוטון)

באשר לטכנולוגיית התאורה, מסביר בן-שמואל כי "בשוק התאורה מציעים לרוב פתרון פשוט של תאורת LED המשלב צ'יפים עם יחידת קירור וספק כוח. אנחנו בנינו מנורת LED חדשה לגמרי הפועלת על-בסיס מקדם מתקדם של העברת צבע, כך שהיא מפיקה אור הדומה במיוחד לאור השמש.

"התאורה הזו מאופיינת בצפיפות אור נמוכה ובמשך חיים ארוך במיוחד, ואנו יכולים לשלוט באורכי הגל שלה, כך שאנו יודעים להתאים את אורכי הגל לצרכים המדויקים של צמח הקנאביס".

הטכנולוגיה ליצירת רשת תקשורת בין המנורות מבוססת על צ'יפים של חברת התקשורת קוואלקום, שעברו התאמה בהתאם לחזונה של ג'וגאנו. "השינוי שיצרנו מאפשר תקשורת רחבת-פס בין המנורות", אומר בן-שמואל, "וכך אנו יכולים לשלב בכל מנורה מצלמה 4K וחיישנים שונים.

"לתשתית זו אפשר, למשל, לצרף חיישן המודד את הטמפרטורה, מידת המים באדמה, מידת הלחות באוויר או עכירות המים, ובכך לאפשר בקרה יעילה במיוחד בגידולים. השימוש במצלמות מאפשר גם הוא רמה חדשה של בקרה, כי בעזרת מרכז שליטה של כל הרשת ניתן לנטר באופן שוטף כל צמח, לדעת מה מצבו, להתריע במידת הצורך ולתת את הטיפול הדרוש.

"זו מערכת אשר מבוססת על יחידות חזקות משולבות זו עם זו, ופועלות עם מערכת AI. אנו מריצים אלגוריתם שעוזר לנו להגיע לתוצאה האופטימלית בגידול של קנאביס. זו מערכת חכמה שמספקת תוצאים מבוקרים וקבועים, תוך שימוש נכון בתדרים של אור".

מקסימום תוצאה במינימום השקעה

צילום: ג'וגאנובמחקר שנערך במכון הוולקאני, תוך שימוש במערכת המתקדמת של ג'וגאנו, התגלה עד כמה מרחיקת-לכת ההשפעה של תאורה זו על הצמח. בממצאי המחקר שהתפרסמו בפברואר האחרון, התברר השינוי המשמעותי – והחיובי – בהיקפם, בריכוזם ובהרכבם הכימי של הקנבינואידים שבצמח.

כיום עובדת החברה על פיתוח נוסף של האלגוריתם שלה, תוך עמידה בכל התקנים הנדרשים, כך שבעתיד יוכלו מגדלי קנאביס לקבוע את אורכי הגל הרצויים בהתאם לצורך. כך, למשל, אם יהיה צורך בפיתוח זן עם אחוז גבוה של CBD או THC או שילובם, כל שיהיה צריך לעשות הוא להגדיר זאת בתאורה של ג'וגאנו – והתאורה תשתנה בהתאם.

ייחודיות הטכנולוגיה של ג'וגאנו הופכת אותה כבר היום למתאימה לכל סוגי החקלאות, כולל חקלאות ורטיקלית הנעשית בקומות. בן-שמואל: "ניתן לקרב את הצמח למנורה מבלי שהוא ייצרב ממנה. אומנם LED הוא קר אבל בקרבה גדולה למנורה, האור יכול לצרוב את הצמח. אצלנו זה לא קורה, ולכן הפתרון שלנו מתאים גם לחקלאות הנעשית על-פני שטח אדמה מצומצם".

בנוסף, ניתן להתאים את התאורה של ג'וגאנו באופן שתדַמה את השינויים המתרחשים באור השמש. בו-בזמן, הטכנולוגיה של החברה מאפשרת להימנע מבעיות שנוצרות בטבע כגון עננות או עכירות באוויר, המשפיעות לרעה על החשיפה של הצמח לקרני השמש. "אנו תמיד משתמשים בתאורה האופטימלית ביותר, וכך אין תקופות של אור שאינו אופטימלי", מסביר בן-שמואל.

כל זה קורה תוך חיסכון רב של עשרות אחוזים בצריכת החשמל בהשוואה למערכת LED רגילות, כשבנוסף התפוקה החקלאית של החומר היבש לוואט גדולה פי שלושה בהשוואה למה שמתקבל כאשר עושים שימוש במערכות הרגילות.

רמה חדשה של איכויות

כניסתה של חברת ג'וגאנו לפעילות בתחום הקנאביס נעשית במקביל לפעילותה בענפי חקלאות אחרים. הטכנולוגיה שלה משמשת חברה בניו ג'רזי העוסקת בגידול Leafy-greens, חברה אחרת בקוריאה משתמשת בה כדי לגדל ג'ינסנג, וחברות אירופאיות שונות המתמחות בגידול קנאביס מטמיעות את המערכת בחוות שלהן. גם בישראל כבר רכשו מספר חברות את המערכת, ובן-שמואל מספר על התעניינות גוברת בקנדה.

"מאחר שאנו הבעלים של הטכנולוגיה", מסביר בן-שמואל, "אנו פועלים במספר תחומים. הדבר הגדול שיקרה בתחום הוא ההבנה שלתאורה יש השפעה עצומה על גידולי הקנאביס. יש 2,000 רכיבים בצמח וכשאתה יכול לשנות את ההרכב או הריכוז שלהם על-ידי שינוי בתאורה, אתה יכול להגיע לאיכויות שלא היו ידועות עד כה".

טוב לדעת
נגישות