Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

'צוואה לחיים' – טעויות נפוצות ודוגמאות מהחיים

ייפוי כוח מתמשך ההליך המשפטי החדש, בעקבות הרפורמה החדשה בדיני הכשרות המשפטית והאפוטרופסות: עו"ד אביב סמוכה, מוסמך משרד המשפטים בתחום, מאיר את עינינו בסבך הביורוקרטי

עו"ד אביב סמוכה (צילום: לי כהן)

הרפורמה החדשה שחוקקה הכנסת בדיני הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מאפשרת לכל אדם "צלול", מעל גיל 18, לקבוע מי ואיך יטפל/ו בענייניו האישיים, הרפואיים והרכושיים במצב שבו הוא מוגדר כ"אדם שאינו מבין בדבר", זאת באמצעות חתימה על "ייפוי כוח מתמשך", שרבים נוטים לטעות לגביו.

 באילו טעויות אתה נתקל?

"למשל בשל העובדה שהמסמך נקרא 'ייפוי כוח' וניתן לערוך אותו רק אצל עו"ד שעבר הסמכה לכך, אנשים טועים לחשוב שהם נדרשים לחתום על ייפוי כוח לטובת עורך הדין. בפועל, מיופי הכוח באותו 'ייפוי כוח מתמשך' הם לרוב בני משפחתו של האדם שבחר בהם, והם בעצם הקרובים ביותר לממנה שיוכלו לקבל החלטות בענייניו ביום בו לא יוכל לעשות זאת בעצמו. טעות נוספת נובעת מהמילה 'מתמשך' אשר גורמת לאנשים לחשוב שמדובר בייפוי כוח שנכנס לתוקף ברגע שחותמים עליו, והוא מתמשך גם לשלב שבו אדם מאבד את כשירותו וזקוק למינוי אפוטרופוס.

"בפועל, כל עוד הממנה (האדם שחותם על ייפוי הכוח) צלול, הוא אחראי על כל ענייניו. ייפוי הכוח בשלב שבו הממנה צלול כלל לא נכנס לתוקף, ומיופה הכוח אינו יכול לפעול בשם הממנה. דווקא הביטוי 'צוואה לחיים' נכון יותר מאחר והוא מדגיש שכמו בצוואה, הפעולה המשפטית אינה באה לידי ביטוי מיידית, אלא רק לשלב מאוחר יותר בחיים כאשר האדם לא יהיה כשיר לקבל החלטות".

עו"ד סמוכה מוסיף כי צירוף בן משפחה לחשבון הבנק של הממנה אינו פותר שתי בעיות מרכזיות שיש בידי ייפוי הכוח המתמשך לפתור. "בעיה ראשונה: מלבד הפעולות הכספיות, צריך לקבל בעניין הממנה החלטות הרות גורל בעניינים רכושיים אחרים ובעניינים אישיים ורפואיים, לכל אלה הממנה יכול להתייחס במסגרת ייפוי הכוח ואף לתת הנחיות מקדימות מראש, כשהוא צלול, ולקבוע באיזה עניינים מיופה הכוח רשאי יהיה לקבל החלטות ואילו החלטות בדיוק לקבל.

"בעיה שנייה: צירוף בן משפחה לחשבון הבנק הופך את השותפים בחשבון, (ובמקרה של פטירת השותף גם את יורשיו של אותו שותף), כבעלים על כספים שאינם שלהם וללא שום פיקוח על הפעולות המבוצעות בחשבון, מה שעלול להוביל לסכסוכים במשפחה. ייפוי הכוח המתמשך מאפשר להשאיר הנחיות מקדימות בעניין אופן ניהול הכספים".

האם ניתן לקבוע מראש מספר מיופי כוח?

"היכולת לקבוע מראש מספר מיופי כוח ולקבוע מראש למיופה הכוח באיזה עניינים יתקבלו החלטות, מה שנשמע לכאורה כמובן מאליו, מתאפשרת באמצעות עריכת ייפוי כוח מתמשך ואינה מתאפשרת כאשר אדם מאבד את הכשירות שלו ובני משפחתו פונים לביהמ"ש למינוי אפוטרופוס. כנ"ל לגבי מנגנון הפיקוח של קביעת 'אדם מיודע' – מי שלא יערוך ייפוי כוח מתמשך ויתמנה כאפוטרופוס ע"י ביהמ"ש, יהיה כפוף לפיקוח של משרדי האפוטרופוס הכללי.

"חשוב לדעת שהכנסת ייפוי הכוח המתמשך לתוקף בעתיד, כאשר הממנה לא יהיה כשיר עוד לקבל החלטות בענייניו ובהתאם לתנאים שקבע מראש הממנה, אינה כרוכה בתשלום ומייתרת את הצורך בפניה לביהמ"ש וכן את התשלומים והדיווחים השנתיים לאפוטרופוס הכללי".

תוכל להביא דוגמאות?

"פנה אליי לקוח לצורך עריכת ייפוי כוח מתמשך לאמו, שלטענתו סובלת מדימנציה 'קלה'. כאשר הפניתי אותו לפסיכוגריאטר לבדוק את כשירות האם, התקשר אליי הפסיכוגריאטר ואמר לי שהמטופלת אומרת שהיא הגיעה עם הבן שלה. כששאלתי מה הבעיה? הוא הסביר שהמטופלת בכלל הגיעה עם בתה. אותה גברת לא הייתה כשירה לחתום על ייפוי כוח מתמשך ובני משפחתה נאלצו לוותר על ייפוי כוח מתמשך ובמקומו נדרשו לפנות לביהמ"ש בבקשה למינוי אפוטרופוס על כל המשתמע מכך. להבדיל מבקשה למינוי אפוטרופוס באמצעות ביהמ"ש, ייפוי הכוח המתמשך מאפשר לקבוע תנאים ספציפיים למועד כניסתו לתוקף.

"דוגמאות נוספות: לקוח שביקש כי ידרשו מספר חוות דעת של מומחים ולא הסתפק בחוות דעת אחת, כפי שקובעות הוראות החוק. לקוח אחר שלי ביקש ממיופה הכוח שבחר שיודיע לאחיו שבחו"ל לפני שהוא מגיש בקשה להכניס את ייפוי הכוח לתוקף, ולקוחה אחרת ביקשה שמיופה הכוח ימשיך לממן את לימודי הנכדים כפי שהיא מממנת אותם כיום. ובנימה אישית: ערכו את הצוואה שלכם לחיים, ויפה שעה אחת קודם".


למידע נוסף: עו"ד אביב סמוכה, ממשרד סמוכה ושות' העוסק בענייני משפחה, ייפוי כוח מתמשך, צוואות, ירושות ומקרקעין. כצנלסון 51, גבעתיים, 054-4498757 | www.samoocha.co.il.
טוב לדעת
נגישות