Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

עניין של תפיסת עולם

קיימוּת, אקולוגיה ומיחזור, כחלק מגישה חברתית מוסרית יותר, עמדו במרכזה של תערוכת העיצוב Maison&Objet שעסקה, בין השאר, בשאלה כיצד ייראו חיינו בשנים הבאות, וכיצד יושפע מהם הפרופיל הצרכני שלנו

אורנה גטניו (צילומים: יח"צ חו"ל) Designer דצמבר 2018
עיצוב חדר מגורים

"אנו חיים בתוך מורכבות מוזרה ויפה, אבל את העבר שאנו מתרפקים עליו לא ניתן להחזיר. הדור הצעיר של המעצבים משקף במידה רבה את פני הדור כולו – אין יותר אחיזה במותגים לכל החיים, הקונספט הוא לחיות את הרגע על כל משמעויותיו, ולנדוד ולעבור הלאה לדבר הבא". הדובר הוא וינסנט גרגואר (Vincent Grégoire) מחברת נלי רודי (Nelly Rodi) לחיזוי טרנדים, אשר הופקד על עיצוב החלל הציבורי המרכזי בתערוכת Maison&Objet, שהתקיימה בחודש ספטמבר האחרון בפריז.

עיצוב אקלקטי בתערוכה

שאלות פוליטיות-פילוסופיות

הבשורה שיצאה מהתערוכה הנחשבת, עוסקת בעיקר בתפיסת עולם ובשאלה כיצד ייראו חיינו בעתיד. באופן זה שיקף החלל המרכזי של התערוכה, כמדי שנה, את המסר הכללי שהיא נושאת, אשר קשור במידה רבה לשאלות פוליטיות-פילוסופיות ופחות מסחריות. כך, על אף העובדה שמדובר באירוע מסחרי, הרי שתשומת לב רבה מושקעת בעיסוק בשאלות קיומיות ופילוסופיות הנגזרות מעצם מהותה והפריטים הרבים המוצגים בה.

לדברי גרגואר, החלל המרכזי של Maison& Objet נחשב לנושא הבשורה העיקרי, ולכן מוקדשת חשיבה רבה לתכנונו ולקונספט העומד מאחוריו. "תפקידי הוא לנסות ולתאר איך ייראה העתיד", מסביר גרגואר. "לכן, לקראת התערוכה התבקשתי לערוך ניתוח סוציולוגי של עולם הצרכנות העכשווי ולבדוק מה הם הערכים ומה הן האובססיות הצרכניות הרווחות".

המוסרי והקיומי

הקונספט שנבחר השנה 2018-2019 זכה לשם "מוסרי", מושג המתחבר היטב לנושאי הקיימות, האקולוגיה והמיחזור. בחלל המרכזי פוזרו שרפרפים צבעוניים עשויים מחומרים ממוחזרים, לצד שולחנות מפותלים וצמחייה רבה שנשתלה בעציצי ענק. כאמור, מדובר אמנם בתערוכה מסחרית לעיצוב הבית, אך נראה כאילו המסר העולה מפיו של גרגואר מנוגד במידה מסוימת למהותה.

חלל בעיצוב Ramy Fischler

אחד האספקטים של המסר הוא הדרישה לשים קץ לצריכת היתר שלנו, וכאן נשאלת השאלה כיצד המסר הזה מתיישב עם אופייה של התערוכה. גרגואר אינו רואה סתירה בין השניים: "אנו זקוקים לחוקים חדשים, לגישה מוסרית יותר, לפתרונות חדשניים, לצמיחה אלטרנטיבית ולהתנהגויות צרכניות חדשות. מדובר בנושא חברתי בוער, שאי אפשר להתעלם ממנו. כבוד הדדי בין בני אדם לבין בעלי חיים, הצלת משאבי הטבע, העברת ידע לדורות הבאים, ומאבק באתגרי המאה ה-21 הדוגלים בהתיישנות מיידית של דברים".

הוא גם מצביע על כך שהטכנולוגיות החדשות אכן משפיעות על תחום עיצוב הבית, בין אם מדובר בחומרים חדשים או באפשרויות טכנולוגיות לעבודה עם חומרים ישנים. "בשנים האחרונות הבית הולך והופך למקום המפלט המיידי מהעולם הקשה בו אנו חיים. אנחנו נמצאים כל הזמן במצב מלחמה, וגם אם המלחמה אינה פיזית, הרי שהתחושה היא שיש מאבקים על שטחים ירוקים, על מקורות מים ועוד.

החדשות הקשות המציפות אותנו, בין אם מדובר באסונות טבע או אסונות הומניטריים, מלחמות ונדידת אוכלוסייה, מכל אלה אנו בורחים אל הבית. הבית, שהוא המקום החם והמחבק, הופך להיות מרכז החיים. אם בעבר שהינו יותר בבית אבל גם יצאנו לא מעט החוצה, הרי שעתה השהייה בבית נמשכת הרבה יותר זמן".

קישוטים יצירתיים

ארבעה, מי יודע?

גרגואר מזהה ארבעה אספקטים הקשורים לעיצוב הבית, אליהם כדאי לשים לב בשנים הקרובות:

ילדים. עלינו להשקיע בעתיד וליצור עבורם עולם שעשוי עד כמה שניתן מחומרים טבעיים ואקולוגיים: עץ, אבן טקסטיל. ריהוט חדרי הילדים צריך לשקף את הגישה הזו וכך גם האקססוריז והאבזרים בהם משתמשים. הילדים הם למעשה דגם מוקטן שלנו, וככאלה – צורכים ממש כמונו. בתערוכה הוצגו פריטי ריהוט רבים לחדרי ילדים ותינוקות, מחומרים מתכלים ובעיצובים "ירוקים".

מזון. איננו זקוקים באמת לכיסא מסוגנן חדש, אבל אנחנו בהחלט זקוקים למזון. כלים להכנת אוכל בלטו בתערוכה, ועיצובם היה בבחינת אמירה.

גינון. הטבע משתגע בגלל שינויי האקלים, ואנחנו, בני האדם, האחראים המרכזיים לשינויים האלה. לא ברור אם זו הסיבה, אבל החיבה לצמחייה בבית גדלה, אולי כי היא גורמת לנו להרגיש נינוחים ורגועים. בהתאם, יש עלייה ברכישת צמחים מלאכותיים, שלאו דווקא נראים לא-אמיתיים, ואם אפשר – גדולי ממדים, מהסוג שיש בג'ונגל. בין אם מלאכותיים או אמיתיים – מדובר בתוספת עיצובית לחלל המגורים.

בעלי חיים. לדברי וינסנט גרגואר אנשים מבינים היום שהטבע חזק מהם, אולי יותר מבכל תקופה אחרת בהיסטוריה. בעיצוב הבית בולט הקאמבק החזק של הדפסי בעלי חיים, לרבות אריות ונמרים, ולדעתו הסיבה לכך היא שאנחנו רוצים להיות מוקפים כל הזמן באלמנטים חזקים, על אף העובדה שבני האדם עדיין ממשיכים להרוג בעלי חיים.


ornamail@gmail.com
טוב לדעת