Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

"יזמת בהיי-טק צריכה לדעת לצאת מאזור הנוחות שלה"

זה המוטו שמלווה את מנכ"לית בית התוכנה OneCode, עו"ד קרן בראון צמיר, לכל אורך דרכה המקצועית, שכללה ניהול חברות היי-טק וכיום הובלת פיתוח אפליקציות בתלת-ממד. שיחה על הצלחה וגם על כישלון מקצועי שבצידו לקח חשוב

קרן בראון צמיר
צילום: סם יצחקוב

לקרוא את השוק: "בעולם התעסוקה הישן, אנשים עבדו עשרות שנים באותו מקום. היום מחליפים, בממוצע, מקום עבודה כל 3-5 שנים. בשוק הקיים, יכולות של גמישות והסתגלות לשינויים חשובות מאוד. אנשים שעברו יותר מקומות עבודה וחוו יותר חוויות תעסוקתיות הם אלה שיצליחו, כי הם באים עם ארגז כלים גדול יותר להצלחה לעומת מי שהיו במקום אחד תקופה ארוכה. התפיסה הזו ליוותה אותי לאורך כל הקריירה שלי, והיא שהובילה אותי לצאת לעצמאות".

היציאה לעצמאות שנייה: "בגיל 23 הקמתי את העסק הראשון שלי, בהמשך הייתי מנכ"לית של כמה חברות, צברתי ניסיון בניהול והרגשתי שהגעתי לתקרת הזכוכית שלי. בן זוגי עבד במקביל כמנהל פיתוח של חברות טכנולוגיה. בשנת 2013 עזבנו את מקומות העבודה שלנו והחלטנו להקים יחד בית תוכנה לפיתוח אפליקציות. את כל העצות שנתנו לאחרים החלטנו לממש על עצמנו. הקצנו את הקומה העליונה בביתנו ויצאנו לדרך".

חברת OneCode: "עיקר הדגש הוא על ליווי יזמים משלב הרעיון ועד לגיוס הגדול ולאקזיט המיוחל. כאשר יזם מגיע עם רעיון, אנחנו יושבים ומכינים לו אפיון טכנולוגי ואפליקטיבי, סקיצה של תוכנית עסקית ומלווים אותו יד ביד עד לבניית אב הטיפוס הראשון. משם ממשיכים בליווי מול משקיעים, גיוסים וגרסאות נוספות, עד שמתקבל המוצר שהלקוח חלם עליו. כאשר הגענו ליציבות, והחל החשש מכניסה למתחם הנוחות החמים והנוח, החלטתי לפני שנתיים להיכנס כשותפה במספר מיזמים שהאמנתי במוצר שלהם, והתחברתי גם לצוות המנהל וליזמים".

תלת-ממד: "תחום מומחיות מרכזי של OneCode הוא פיתוח אפליקציות מורכבות, אפליקציות שנותנות פתרונות תלת-ממד בזמן אמת במובייל, באינטרנט ו-VR. מדובר בטכנולוגיה שנמצאת היום בשימוש בענפי משק רבים, מנדל"ן ומכשור רפואי ועד סימולטורים ורכבים אוטונומיים".

תוכניות לעתיד: "כיוון שאני לא מסוגלת לנוח על זרי הדפנה, החלטתי לצאת עם מוצר משלנו, ולהגדיל את פעילות היזמות בחברה, על פני פעילות שירותי התוכנה. באחרונה אנחנו בשלבי תכנון של מוצר כזה, ועד שלא נסגור אותו לא אוכל לדבר עליו יותר מדי. בכל מקרה, אני יכולה להבטיח, בעיקר לעצמי, שבעוד כמה שנים לא תמצא אותי באותו המקום".

לקבל החלטות במציאות משתנה

תחילת הדרך המקצועית: "מיד עם גיוסי התחילה מלחמת המפרץ, מה שלימד אותי כבר אז שבחיים צריך לדעת לקבל החלטות במציאות משתנה. הלכתי לקורס קצינות והתאהבתי בניהול. הייתי ילדה בת 20 שנותנים לה סמכויות של מנהלת. יכולתי להישאר שם, אילולא התבשלה בי התכונה שמלווה אותי עד היום, של לעזוב את מתחם הנוחות כל 5-7 שנים ולהמציא את עצמי מחדש. בזמנו זה התקבל בסביבתי בתדהמה. שאלו אותי: 'איך את עוזבת קריירה צבאית יציבה?' אבל ויתרתי על הכל ואחרי ארבע שנים הלכתי ללמוד כלכלה".

העסק הראשון: "בשנה השנייה לתואר הקמתי חברה בשם 'שער', שעסקה בתכניות העשרה חינוכיות בתחום הלוגיקה. בגיל 28 כבר העסקתי 50 מדריכים ואנשי צוות. אבל השנים עברו והשעון תקתק. בשנת 2000 זיהיתי שתחום תכניות ההעשרה נמצא בדעיכה והמגמה היא שהכל עובר למחשוב. החלטתי שאני הולכת חזק ובכל הכוח על מחשוב התכניות. ואז הגיעה הנפילה".

הכישלון הראשון שלי: "מי שלא חווה כישלונות יתקשה מאוד לזהות שכישלון מתקרב. הייתי צעירה שלא מאמינה בשותפות, רציתי להמיר את תכניות ההעשרה לבד למחשב. די מהר הבנתי שמשרד החינוך לא היה ערוך, המורים פחדו משינוי ונשארתי בעצם עם השקעה גדולה שעשיתי, בלי ששאלתי את הלקוח או השוק אם הוא בכלל ערוך למוצר – ואם כן, האם יסכים לשלם עבורו?

"היום אני מבינה ששילמתי עבור חטא הגאווה, ומאז אני שואלת כל יזם/ת: אחרי שאיתרת את הבעיה או הצורך, מצאת פתרון ישים טכנולוגית, ואפילו בעלויות סבירות, האם בררת שאכן יהיה מי שישלם על המוצר או הפיתוח? השיעור שלמדתי מהכישלון חשוב מהרבה הצלחות שחוויתי בהמשך, ואני מזהה אותו אצל לא מעט יזמים שאני מלווה".

תובנות של אימא קרייריסטית

פסק זמן מהמרוץ: "אחרי כל ילד שנולד לי עשיתי שינוי רדיקלי בקריירה. אחרי שבני הבכור אייל נולד, עברתי לשמש כמנכ"ל חברת ה-E-learning 'אינטרקלט'; ואחרי שבני השני אלון נולד, התחלתי שוב מהתחלה, נרשמתי ללימודי משפטים והתמחיתי בפרקליטות. אבל עוד קודם לכן, נשארתי עם כל ילד שנה שלמה בבית, למרות כל ההפצרות של אנשים בסביבתי שהזהירו שזה יפגע לי בקריירה, ולא מומלץ לעזוב בלי לשריין את התפקיד הבא.

"ההפסקות האלה נבעו מההבנה שאימא קרייריסטית מתחילה את החיים עם ייסורי מצפון, ולכן השנה הזו עם כל ילד הייתה מבחינתי צבירת נקודת זכות למפרע. אבל זה גם נבע מההקשבה ומההבנה שלי, כאישה וכיזמת, את השוק. והבנתי שאני צריכה להיות מסוגלת לעזוב, להקשיב, לקחת סיכונים ושוב לבחור מחדש".

טיפים לנשים צעירות: "נשים יזמיות צריכות ללמוד לבנות רשתות וקשרים עסקיים לאורך שנים, ולעבוד יותר על נטוורקינג. וכמובן, לא לחשוש מלהעז ולשאול את עצמן האם הן באמת במקום הנכון, האם לא הגיע העת לשנות? להתקדם? ואני ממליצה: תיגשו, תעזו, אל תפחדו משינויים, תנסו, תמצאו את הפרטנר הנכון או היועץ הנכון, ותמשיכו לאתגר את עצמכן כל יום מחדש".

שם ומשפחה: עו"ד קרן בראון צמיר.

גיל ומצב משפחתי: 46, נשואה + 2 ילדים: אייל (13) ואלון, (10).

השכלה: תואר ראשון בכלכלה ומינהל עסקים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית אונו ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן.

תפקיד: מנכ"לית ובעלים של בית התוכנה OneCode.

שנת הקמה: 2013.

מספר עובדים: 15.

תפקידים קודמים: בעלת חברה לפיתוח תוכניות העשרה לימודיות, מנכ"לית "אינטרלקט" (חברה ללמידה ברשת), מנכ"לית בית התוכנה "מחשוב רפואי", מנכ"לית חברת "פלקארד" לפתרונות סליקה.

משהו אישי: "מאז גיל 18 אני אוספת בובות של ינשופים בכל הגדלים ומכל הסוגים, שקניתי והביאו לי מרחבי העולם".

טוב לדעת
נגישות