Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

5% אנרגיות מתחדשות ברשת החשמל – אפשר יותר

החברה לאנרגיה מתחדשת "אילת אילות" פועלת להכנסת האגירה לאזור לצורך הסטת עודפי הייצור ואספקה של 100% אנרגיה נקייה,24/7, לאזור הדרום

החברה לאנרגיה מתחדשת אילת (צילום: אילות בע"מ ח.ל.צ)

לפני מספר חודשים חוברו לרשת החשמל המתקנים הפוטו-וולטאיים והתרמו-סולאריים באשלים שברמת נגב, בהיקף של 150 מגה-ואט.
במהלך חודש יולי התבשרנו על התשלום של חברת EDF לרמ"י, בגין הקרקע באזור התעשייה תמנע, ותחילת ההקמה של 60 מגה-ואט חשמל סולארי בשיטת פי-וי על טראקרים. 12-15 שנה של הליך בירוקרטי, תכנוני ומכרזי הובילו לכך שהמתקנים הסולאריים פועלים על בסיס תעריפים גבוהים בהרבה ממחירי השוק של היום.

חשוב להבין כי מחירי הייצור הסולארי נמוכים באופן חסר תקדים: 8 אגורות לקילו-ואט מותקן ללא עלות הקרקע, ו-17 אגרות בממוצע כולל עלות הקרקע, ואנו נכנסים לרבעון האחרון של 2019 עם 5% אנרגיות מתחדשות בלבד במשק החשמל בישראל, והפעם המחסום מתרכז בבעיות הולכת החשמל וניהול המערכת, אשר גורמים בכירים נמנעו מעיסוק בהן בשנים האחרונות.

על מנת להחדיר כמויות חשמל סולארי משמעותיות למשק החשמל בארץ, צריך לשנות את הגישה לניהול המערכת: להציף את רשת החשמל בחשמל סולארי במהלך היום, ולכוון את שאר מקורות הייצור הפוסלים לשעות בהן הסולארי לא פעיל; לוודא קבלת רשיונות ייצור חשמל בכמויות משתנות לאורך היממה בעזרת מערכות הסטה מבוזרות, כך שמגבלת התחמ"שים של 60% ואולי בתקווה ל-80% לא תיפרץ; לקדם בורסת מחירי חשמל בהתאם לייצור וצריכה בכל רגע נתון וביטול התעו"ז; להפוך ערים ואזורי ג"ג למחלקי חשמל ויחפ"ים לצורך התייעלות והחדרת תשתיות חכמות; ולבסוף, לבצע שדרוג של קווי הולכה והקמת תחנות-משנה חדשות, על אף העלויות הגבוהות והמחיר הסביבתי, כדי לפתור את הפערים שלא טופלו על ידי הפעילות המצוינת לעיל.

אין ספק שלא פשוט לקדם את ההמלצות הנ"ל בתוך מערכת גדולה, שמרנית ומשומנת, אשר במבחן התוצאה יודעת לספק חשמל אמין ואיכותי לאזרחי המדינה. אז מדוע לשנות?
צריכת החשמל עולה בין 1.5 ל-3 אחוזים בשנה (אם מחשבים את חדירת הרכב החשמלי).
ייצור חשמל שלא מאנרגיות מתחדשות מזהם ופולט הרבה גזי חממה לאוויר (גם הגז פולט הרבה גזי חממה).

להגדלת תשתיות הולכה ללא סוף יש משמעויות כלכליות וסביבתיות גדולות – הן בתפיסת קרקעות במדינה שבה הקרקע היא המשאב היקר ביותר, והן ברמות קרינה אלקטרומגנטית הנושקות יותר ויותר לשכונות. בארץ שטופת שמש כמעט ללא הפסקה, המשמשת משאב חינמי לחלוטין ונגיש בכל מקום, כולנו יכולים לקחת חלק במשק החשמל.
שינוי כזה יוביל להמון אתגרים טכנולוגיים, אשר הפתרונות עבורם יכולים להוות מוצרים כחול-לבן פורצי דרך בשוק העולמי.

במרחב אילת אילות הובן ההיגיון שבדבר 14 שנה קודם לכן, ובאמצעות מטרות משולבות של פיתוח אזורי ושאיפה לייצר חשמל נקי מאנרגיות מתחדשות, יצאנו לדרך ארוכה ומרתקת. כיום, ועם השדה הסולארי שייבנה בקרוב בתמנע, אנחנו מספקים 100% מההספק השנתי של אילת והערבה. כמובן שחלק לא מבוטל מהחשמל נודד גם למרכז הארץ ואנו מאמינים ופועלים להכנסת האגירה לאזור, ובכך להסיט את עודפי הייצור ולספק 100% אנרגיה נקייה 24/7 לאזור הדרום. הענף הסולארי חיזק מאוד את יישובי הערבה מבחינה כלכלית – הן את הרשויות המקומיות אילת וחבל אילות, והן גורמים עסקיים ותושבים. בימים אלה אנו מעמידים פרויקטים של אגירה (ייצור ואספקה) 100% ("מאחורי השעון") בשני ישובים בערבה וכן במוסדות חינוך בעיר אילת. האגירה תיעשה בהיקפים שונים ובטכנולוגיות שונות, במטרה להפוך לשדה ניסויים מרתק של אגירה בישראל.

אנחנו ממשיכים לעודד, לתמוך ולקדם חדשנות טכנולוגית דרך החממה הטכנולוגית "הון הטבע", אותה יזמנו בהחלטת ממשלה בשנת 2009, וקיבוצי הערבה בעלים בה בהיקף של 10%.

אנו מארחים כל השנה קורסים מאוניברסיטאות בארץ, המעניקות גמול אקדמי לסטודנטים להנדסה ומדיניות המגיעים ללמוד ולהיחשף לעולם האנרגיות המתחדשות, קלינטק וחדשנות: אנחנו מאמינים בדור העתיד שיצעיד אותנו קדימה והפעם בקצב אקספוננציאלי.

לפרטים נוספים, החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות:
http://www.eilateilot.org/he/
טוב לדעת
נגישות