Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

4Kscore בדיקת הדם לגילוי סרטן הערמונית

חברת פרוג'נטיקס מציגה את הבדיקות הדיאגנוסטיות המתקדמות לגילוי מחלת הסרטן, כשהקו המוביל הוא חשיבה מחוץ לקופסה: סרטן כללי OUT, סרטן אישי IN - שלו יש להתאים את הטיפול המדויק והנכון ביותר

דברים רבים השתנו בעולמנו מאז התגבשה הגישה הדוגלת ב"רפואה מותאמת אישית" (Personalized Medicine). מדובר בבדיקות ובאבחונים שנכונים במיוחד כשמדובר במחלת הסרטן ששינויים גנומיים  (ב–DNA) אחראים להתפרצותה ולהתקדמותה. בעיקר התבססה ההכרה שכדי לטפל באופן מיטבי בסרטן יש להתאים את הטיפול למאפיינים הספציפיים של כל חולה וחולה באופן אישי, זאת באמצעות אפיון הפרופיל המולקולרי הייחודי לכל חולה, באמצעותו ניתן לזהות כשלים בתפקוד גנים וחלבונים אשר אחראים להליך הסרטני.  את הבשורה החדשנית בתחום הבדיקות הגנטיות המתקדמות לחולי סרטן מביאה לישראל חברת פרוג'נטיקס, המציגה פריצת דרך רפואית עם מגוון הבדיקות הגדול בישראל.

"על הטווח שבין החדשני וחדשני ביותר מביאה פרוג'נטיקס את הבדיקות הדיאגנוסטיות הכי מתקדמות שיש בנושא הסרטן", אומר ד"ר יואב מנסטר, מנכ"ל פרוג'נטיקס. "העניין החשוב באבחון הוא לצאת מהפרדיגמָה של הסרטן הכללי ולהתאים לחולה את הטיפול הכי מדויק, הכי מתאים והכי נכון עבורו".

מניעת טיפולים וביופסיות מיותרות

חברת פרוג'נטיקס, אשר הוקמה בשנת 2015 על ידי ד"ר יואב מנסטר ודרור קרטש, מייצגת את המעבדות המובילות בעולם ועובדת מול כל בתי החולים בישראל ומול הקהיליה האונקולוגית. החברה מבצעת אלפי בדיקות בשנה, בתחומי האורולוגיה, הגינקולוגיה והאונקולוגיה, ומקפידה על סטנדרטים בינלאומיים של שילוח ושירות לקוחות. אחת מבדיקות הדם המדויקות לשלילת סרטן ערמונית אגרסיבי היא בדיקת 4Kscore החדשנית. אם סרטן הערמונית מתפתח, ברוב המקרים, באיטיות, ואינו מהווה סכנת חיים, בדיקת ה- 4KSCORE מאפשרת התאמת הטיפול באופן מדויק ומונעת טיפולים מיותרים. בנוסף, היא מאפשרת לכ-40% מהנבדקים להימנע מביופסיה פולשנית שלא לצורך. תוצאות הבדיקה מתקבלות לאחר כשבוע, בדו"ח מקיף המעריך את הסיכוי לסרטן ערמונית אגרסיבי, וגם נותן אינפורמציה על הסיכוי לגרורות ב-20 השנה הבאות. "מעבר לעדכון באחוזים להימצאות סרטן הערמונית משמעותי בחולה (כזה שמצריך טיפול) שנותנת בדיקת ה- 4Kscore, היא חוסכת אבחון של סוגי סרטן אחרים, שאין להם משמעות קלינית, ומאפשרת הרבה פעמים למנוע טיפולים מיותרים", מסביר ד"ר מנסטר.

בדיקה זו ובדיקות נוספות מגשרות, לדברי ד"ר מנסטר, במידה רבה על הפער שבין החדשנות העולמית לבין סל הטיפולים שמקבלים החולים בארץ. הבדיקות המאבחנות למעשה את הפרופיל המולקולרי הן פריצת הדרך המשמעותית ביותר אשר התרחשה בעשור האחרון בתחום אבחון הסרטן. בניגוד לטכנולוגיות הדמיה, כגון רנטגן, MRI, PET-CT, אשר בוחנות את הגידול כגוש של תאים, הרפואה המותאמת אישית הולכת צעד אחד קדימה ומגיעה לתוך מעמקי התא, בחיפוש אחר המולקולות הקטנות (גנים וחלבונים) אשר אחראיות לתהליך הסרטני. "האבחון הזה מאפשר להבדיל לדוגמה בין שני חולים אשר מחלתם כביכול זהה. מידע מדויק מבדיקות מולקולריות מתקדמות יכול לסייע לרופא להתאים את הטיפול באופן אישי לחולה, בהתאם למאפיינים הגנטיים הייחודיים של הגידול. מעבר לכך וחשוב יותר, הבדיקות האלה מאפשרות לשלול טיפולים מסוימים, שניתן לחזות שהגידול יהיה עמיד אליהם. כך ניתן למנוע טיפול מיותר בחולה, כמו לדוגמה ביופסיה או טיפולים נוספים ומיותרים אחרים לאבחון סרטן הערמונית", אומר ד"ר מנסטר.

טיפולים מתקדמים למחלת הסרטן

בדיקה נוספת שמבצעת חברת פרוג'נטיקס היא CARIS – הבדיקה הרחבה והמדויקת ביותר להתאמת טיפולים מתקדמים לסרטן באופן המותאם אישית לחולה. הבדיקה משלבת אנליזות נרחבות של DNA, RNA וחלבונים, במטרה למצוא כל שינוי אפשרי בגידול המאפשר התאמה של טיפול מתקדם באופן אישי לחולה. כדי לקבל את התמונה הרחבה ביותר על אופיו הייחודי של הגידול, משלבים מיפוי של 600 גנים ברמת ה- DNA ומיפוי של כ- 22,000 גנים ברמת ה–RNA וצביעות חלבונים, מה שמאפשר להגדיל את היצע הטיפולים הקיים הנקבע לפי הסוג הכללי של הסרטן (ריאה, מעי גס, שד וכו') ולהצביע על טיפולים נוספים שיתאימו באופן אישי לחולה. מאידך, יכולה הבדיקה להצביע על טיפולים שיעילותם תהיה נמוכה עבור החולה, ולחסוך תופעות לוואי וזמן יקר עבור החולה.

לפרטים: חברת פרוג'נטיקס progenetics.co.il | טל' 03-5541464

טוב לדעת
נגישות