Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

4,000 דירות בהתחדשות עירונית בשנים הקרובות

אודי בלום, מנכ"ל חברת מטרופוליס, משוכנע כי למרות האתגרים והמורכבות, המענה לביקושים הגדולים נמצא במסגרת ההתחדשות העירונית

אודי בלום מנכ"ל מטרופוליס בפרויקט של החברה הנבנה בהרצליה | צילום: חיים טרגן

"התחדשות עירונית היא הדרך היחידה לייצר דירות בלב אזורי הביקוש במרכז הארץ", אומר רו"ח אודי בלום, מנכ"ל חברת מטרופוליס, מהחברות הגדולות הפועלות כיום בתחום ההתחדשות העירונית, עם למעלה מ-30 פרויקטים ו-4,000 יח"ד בשלבי תכנון וביצוע שונים ומוסיף: "מעבר להוספת אלפי דירות חדשות שנדרשות בערי גוש דן, צריך לזכור שהפעילות הזו משנה את פניהן של שכונות ישנות ומוזנחות, שלעיתים המגורים בבניינים שבהן אינה בטיחותית".

ספר על מהלך משמעותי שביצעת לאחרונה
"לפני כמה שנים קיבלנו החלטה אסטרטגית להיכנס לפעילות ברובע 4 בתל אביב. אישור תכנית הרובעים של תל אביב הוציא לדרך הרבה מאד פרויקטים של התחדשות עירונית ברובע 3 ורובע 4, שקיבלו תוקף בשנתיים האחרונות ונמצאים כעת בבניה. נכון להיום יש לנו מספר פרויקטים בשלבי תכנון ובניה שונים. פרויקט יהודה המכבי 49 הנמצא כעת בבניה הוא הסנונית הראשונה. בעלי הדירות בפרויקט חתמו על ההסכם כבר בשנת 2014, אך בפועל התאפשר לממשו רק לאחר אישור תכנית הרובעים. עם אישור התכנית ניתבנו את משאבי החברה על מנת להוציא את הפרויקט לדרך במהירות ותוך כשנה וחצי בלבד הגענו להריסה. בעוד כחצי שנה צפויה הריסה של בניין ברחוב לואי מרשל, ובצנרת התכנון יש לחברה פרויקטים רבים נוספים, אשר חלקם יצאו לשיווק כבר בשנה הקרובה".

מה המורכבות של פרויקטים של התחדשות עירונית לעומת פרויקטים רגילים?
"חברה שפועלת בתחום ההתחדשות העירונית חייבת לדעת איך להתמודד עם המורכבויות הרבות של פרויקטים מסוג זה. מצד אחד ההתנהלות מול הדיירים הוותיקים – לטעת בהם ביטחון, תוך הפגת החששות ומתן מענה מקצועי לצורכיהם, ומצד שני יש חשיבות קריטית ליכולת להתנהל ולקדם מהלכים מול הרשויות המקומיות וועדות התכנון. בנוסף החברה נדרשת להבין, טרם הוצאת הפרויקט לשיווק, מיהו קהל הרוכשים הפוטנציאלי לדירות החדשות, על מנת ליישם תכנון אדריכלי שיענה על הדרישות שלהם. דוגמה טובה לכך היא השינוי התפיסתי שעשינו במתחם מטרופוליס גבעתיים, אשר נבנים בו כיום 7 בניינים עם 166 דירות בתמהיל של דירות 3-7 חד' ודירות מיוחדות. בדקנו ומצאנו כי בגבעתיים יש לא מעט אנשים המחפשים דירות גדולות ומרווחות וכי אין כמעט היצע של דירות כאלו בעיר. תכננו בניין אחד עם דירות 6 ו-7 חד' גדולות ואכן בפועל מרבית הדירות נחטפו ממש עם הוצאתן לשיווק".

מתחם מטרופוליס הרצליה. 278 יח"ד | הדמיה: שרפן

ספר על אחד האתגרים שעמדת בפניהם
"בשנה האחרונה יצאנו לדרך עם פרויקט הפינוי בינוי הראשון בהרצליה. מתחם מטרופוליס הרצליה כולל 4 בניינים חדשים בני 11-14 קומות ובסך הכל 278 דירות, בתמהיל מגוון של דירות 3, 4 ו-5 חדרים, גן, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים. אנו בונים בימים אלו את כל ארבעת הבניינים החדשים בפרויקט במקביל. אמנם כיום הבניה כבר מתבצעת, אך קדמו לכך 13 שנים שהתכנית התגלגלה בצנרת התכנון כשיזמים קודמים ניסו לקדם ללא הצלחה. אנחנו נכנסנו לפרויקט ב-2014, עם תוכנית ויעדים ברורים. שלושה דברים עיקריים קידמו בסופו של דבר את הפרויקט: רצון גדול של עיריית הרצליה להוציא לפועל פרויקט ראשון של פינוי-בינוי בהיקף גדול והעובדה שהם קיבלו סמכות של ועדה עצמאית, דיירים מאורגנים ומגובשים מאד והדחיפה המשמעותית מהצד שלנו לאישור הפרויקט. כך, בשלוש שנים בלבד תכננו תב"ע חדשה עם תוספת זכויות ואישרנו זאת מול הוועדה העצמאית. שיווק הפרויקט נמצא היום בעיצומו, והוא זוכה לביקושים גבוהים, בין השאר בזכות המיקום המרכזי שלו".

כיצד התמודדתם עם הקורונה?
"הפעילות בכל התחומים והמחלקות המשיכה כרגיל בהתאם להנחיות משרד הבריאות. הבניה באתרים הוגדרה כחיונית, וכך גם הפעילות מול המערכת הבנקאית ומול דיירי התמורה. בנוסף, המשכנו לקדם את צבר הפרוייקטים העתידיים ברמה התכנונית. המכירות המשיכו – אמנם בתחילת הסגר הראשון היתה האטה מסוימת, אבל כבר לקראת סיומו היה זינוק במכירות וחזרנו לרמת המכירות שהיתה לפני הקורונה. תופעה מעניינת שהביאה איתה הקורונה היא דרישה לדירות מרווחות שיאפשרו שהייה ממושכת עם עבודה מהבית, וכן מרחב חיצוני גדול יותר. זה הביא לזינוק במכירות של הדירות הגדולות יותר, דירות הגן והפנטהאוזים שעונים על הצורך הזה".

מה אתה צופה למחירי הדיור?
"יש כיום מחסור חמור ומתמשך בהתחלות בניה, גם בפרויקטים רגילים וגם בהתחדשות עירונית. מצד אחד המינהל שיווק כמות מעטה של דירות בשנה האחרונה, ומצד שני לפרויקטים של התחדשות עירונית לוקח הרבה זמן להבשיל בגלל בירוקרטיה. ברור היום כי כמות הדירות לא תוכל לענות על היקף הביקושים הצפוי, והדבר יגרור את עליית מחירי הדירות. הדבר נתמך גם בסקירה שפרסם לאחרונה משרד הבינוי והשיכון אשר נאמר בו מפורשות כי הירידה בהיקפי הבניה תביא לעלייה במחירים. על מנת לטפל ביוקר מחירי הדיור המדינה צריכה לשווק קרקעות בהיקפים גבוהים ולשחרר חסמים על מנת שניתן יהיה לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית בטווחי זמן קצרים יותר".

מה על הממשלה לעשות כדי לקדם התחדשות עירונית בטווח המיידי?
"חייבים לפשט את הבירוקרטיה המסורבלת הקיימת כיום, הן ע"י מתן עצמאות לוועדות התכנון המקומיות לקידום ואישור הפרויקטים והן ע"י יצירת מסמכי מדיניות ברורים ומוסדרים יותר. אנחנו רואים כבר היום שברשויות שקידמו מדיניות התחדשות עירונית ברורה, ניתן לאשר את הפרויקטים בטווח זמן קצר יותר תוך יצירת וודאות ליזמים ולדיירים. התפקיד של הממשלה הוא לסייע לרשויות באמצעות תקציבים לצד סיוע תכנוני".

טוב לדעת
נגישות