Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

תשואות שלא מהעולם הזה

קרקע באמצע שום מקום, בלי מים אבל עם הרבה שמש, הפכה למקור ההכנסה הסולידי המניב ביותר. קוראים לזה מערכות סולאריות, אבל איש העסקים יואב מעוז מאמין שהתשואה השנתית של 20% ל-25 שנה, נובעת גם ממרכיב של תרומה לקהילה

פרויקט בבעלות RES בהספק של 630 קילוואט. איזור התעשיה ספיר בערבה (צילום: גלעד ליבני)

אולי זה חלק מה-DNA, של מי שמשתייך לדור שמיני של חקלאות עברית. סביר שזה נספג גם בבית ההורים במושבה יסוד המעלה. איש העסקים יואב מעוז, שותף מייסד בחברת RES העוסקת באנרגיה מתחדשת ומתמחה בהתקנת מערכות סולאריות, מוצא משמעות עסקית בהזדמנות שלו לתרום לקהילה וביחד עם השותף יניב מלחי, הם מינפו זאת לסיפור הצלחה.

"למדנו מהניסיון שבכדי שעסק יצליח, הוא צריך לתת מענה לשלושה מדדים מרכזיים", מספר מעוז, "ראשית, עסק צריך לפעול מתוך שיקול כלכלי. שנית, הוא צריך להיות עם גישה סביבתית ובכך הוא יוצר יותר תועלת וגורם יתרון לסביבה. האלמנט השלישי הוא החברתי. אני לא אוהב לקרוא לזה תרומה, אבל זה בהחלט יכול להיות עבודה עם אוכלוסיות מוחלשות, או כל עניין חברתי אחר".

"הקמנו את קבוצת RES לפני עשור ועשינו לעצמנו, תחת האידיאולוגיה שרוצים לעשות טוב גם לסביבה. לאט לאט גיבשנו תפיסה ברורה של השקעות בעלות ערכים מרכזיים. כך למשל, ברור לנו שאנו לא דואגים רק לעצמנו או לבעלי המניות בלבד, אלא גם לספקים, לעובדים, לשותפים וגם למדינה. כשאתה צובר ניסיון, אתה מגלה שהכל מתחבר".

"בעולם עסקי, המאופיין בתחרותיות ובציניות, לא תמיד יודעים להעריך זאת. לרבים נדמה כי חשיבה על הטוב של מישהו אחר היא משקולת על העסק. יש אנשים שיגידו שאם אני רוצה לעשות טוב לסביבה ומשקיע עוד 10% בשביל ליצור מעבר לבעלי חיים בתוך פרויקט – זו השקעה מיותרת. אבל מבחינתי זה ממש בסדר ובפועל מסתבר שזה גם מוריד חסמים שהיו ויהיו בדרך".

"דוגמא להשקעה כזו, היא החיבור שיצרה RES עם משפחות בדואיות בנגב, שנדרשו להעניק למדינה שטחים בהיקף של כ-800 דונם, בכדי להשאר עם קרקע של 200 דונם. אלה קרקעות שהיו זרוקות באמצע שום מקום, מבלי יכולת לעבד אותן".

"בסיומו של התהליך, בעלי הקרקע יזכו ברווח עבור כל דונם שניתן להשתמש בו, לפרק זמן של 25 שנה. בנוסף להכנסה קבועה ותעסוקה סביב המערכת, יש כאן נחת גם עבור אב המשפחה. הקרקעות האלה מוחזקות במשותף (מושע). יש עליהן ריבוי בעלים ולא קל להפוך אותן לנכס מניב. הן היו צפויות להתפזר בין הבנים והנכדים, שזה עשרות יורשים וזוהי הדרך הטובה ביותר לשמור על יחידת קרקע משותפת".

מעוז זוכר לפני כעשור את הימים של תחילת הרפורמה במערכות הסולריות, במסגרתה נמכר החשמל למדינה במחיר של 2.10 שקל לקילו-וואט שעה. "באותה תקופה דיברו על כך שאנו מעמיסים על המדינה הוצאות שלא לצורך", הוא מספר, "תוך כמה שנים נוצר היפוך וכיום אנו מסבסדים את החשמל למדינה, כאשר החשמל נמכר במחיר של 19.7 אגורות לקוט"ש".

מה מוקד העניין של RES כיום?

מעוז: "אנו נערכים כעת לקראת הליך תחרותי להקמת מתקני גגות גדולים. המדינה תוציא את המכרזים בכמה פעימות, כמות כוללת של כוח ייצור לכ-250 מגה וואט במנות של 50 בכל פעימה. המכרז עצמו הינו תחרות בין מציעים, כאשר המציע עם המחיר הנמוך ביותר לקילו-וואט, יקבע את המחיר שישולם לכל הזוכים. כל זוכה יקבל כמות ייצור, אותה אנו נפזר בכמה פרויקטים. אנו מעוניינים ליצור עסקות עם בעלי גגות גדולים כדוגמת מפעלי לוגיסטיקה, מבני תעשייה, או מבני משרדים גדולים. למעשה, כל מי שיש בבעלותו גג בשטח של מעל ל-5,000 מ"ר ומעלה".

אפשר לשתף אותנו במספרים?

מעוז: "במערכות שאנו מתקינים היום לעסקים בעלי גג בשטח של עד 1500 מ"ר, ההכנסה השנתית היא בסך של עד 100 אלף שקל. עלות הקמת מערכת מושלמת היא בין 350 ל-450 אלף שקל. איכות המתקן מאוד חשובה עבורנו. אנו רוכשים פאנלים באיכות TIER 1 בלבד (הגבוהה ביותר). הממירים המבצעים החלפת זרם מ-DC של הפאנלים ל-AC הם ממירים של חברה ישראלית מצטיינת, או מקבילים המיוצרים בגרמניה".

"זו מערכת שצריכה לעבוד פרק זמן של רבע מאה, בגשם ובשמש. היא צריכה להיות באיכות הכי גבוהה שיש. התכנון שלנו מוקפד והייצור וההרכבה כמו שצריך. ההוצאה השנתית העיקרית היא בסביבות 10,000 שקל בעבור ביטוח ותחזוקה ותפעול. צריך גם ביקורת של חשמלאי פעם בשנה ומערכת ניטור. בסיכום ההוצאות וההכנסות בקטגוריית הגגות הזאת, הלקוחות מגיעים לתשואה שנתית של מעל 20%. בנק הפועלים ובנק לאומי מעניקים מימון שהוא בשיעור שבין 80 ל-100 אחוז".

ההצעות ללקוח הן לפי פורמט קבוע?

מעוז: "הלקוח יכול לבחור האם להצטרף להשקעה, או האם להעניק לנו את הגג ל-25 שנה ואנו נחלק בינינו את ההכנסות. כל האופציות פתוחות. נהוג לדבר בסוג הזה של גודל המערכות, על תשואות שנתיות דו ספרתיות, סביב 10-12 אחוז ומעלה. יותר גבוה מכל אפיק הכנסה סולידי. אני אוהב להסתמך על השמש. השמש מגיעה לעבודה בכל יום. אין שביתות. אין בעיות של רגולציה, של מיתון או של סחורה שלא הגיעה. ההכנסה היא בטוחה וסדורה".


פרטים נוספים אודותינו ניתן למצוא באתר האינטרנט שכתובתו: Resltd.co.il
טוב לדעת