Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

תעשיית הבניה

שימוש באלמנטים מתועשים מאפשר חסכון של חודשים בהקמת פרויקטים וגם שיפור באיכות הבניה. המומחים מסבירים וגם מדגימים

שימוש באלמנטים מתועשים בפרויקט איצטדיון בלומפילד בביצוע גרין מבנים (צילום: גרין מבנים)

על רקע מצוקה מתמשכת בעובדי בניין והזמן הארוך הנדרש להקמת פרויקט בישראל – החל משלב התכנון וההיתרים, אבל כמובן שגם בשל משך הביצוע, ברור לכולם שתיעוש הבניה – בעיקר שימוש באלמנטים מוכנים המגיעים היישר מהמפעל, הוא צורך אמיתי.
למי שעדיין לא השתכנע, אספנו כאן עדויות ודוגמאות לפרויקטים כאלה, שבזכות התיעוש הצליחו להגיע לתוצאות של קיצור זמנים, הוזלת עלויות ובסופו של דבר – גם הגדלת הבטיחות באתר ושיפור המוצר.

מענה יעיל למחסור ביח"ד

שי אתרוגי (צילום: יח"צ)

שי אתרוגי, מנכ"ל אשטרום קבלנות מסביר כי "נתונים עדכניים שפורסמו לאחרונה, מדברים על כך שבמדינת ישראל חסרות בין 100,000 ל-130,000 יחידות דיור. שימוש באלמנטים מתועשים בבניית פרויקטים למגורים יכול לספק מענה איכותי ויעיל לבעיה זו, ולכל הפחות להקטין את מימדיה".

לדבריו, "בעבר, נתפסה הבניה המתועשת כשיטה ארכאית ומיושנת. אולם, השינויים הרבים והשיפורים שנעשו בתחום, שינו ללא היכר את פניה, והפכו אותה לשיטה עכשווית ורלוונטית מאי פעם.
"כך למשל, האלמנטים המתועשים המיוצרים במפעלי אשקריט, חברה בת של אשטרום קבלנות, מיוצרים במקצועיות וברמת איכות גבוהה ביותר, בזכות עשרות קווי יצור וטכנולוגיה מתקדמת, המאפשרים ייצור של חלקי בניין custom made, בהתאמה ספציפית לכל פרויקט וצרכיו, והכל ברמת גימור ודיוק גבוהות, תוך מתן מענה הנדסי מקיף, יעיל ושלם".

יתרונות השיטה, קובע אתרוגי, ברורים: "בזכות שימוש בשיטות הנדסיות מתקדמות, הבניה המתועשת תורמת להאצת קצב הבניה ובכך למעשה מאפשרת בנייתן של מאות יחידות דיור מודרניות, עדכניות, חדשניות ומרשימות, במקביל ובקצבי שיא. בשיטה זו אין בעיה לבנות יחידות דיור בפרק זמן של 23 חודשים, כפי שמתבצע בפועל. כך למשל, במהלך ארבע השנים האחרונות, בנינו ועודנו בונים, אלפי יחידות דיור בתל אביב, קרית גת ואור יהודה. המדובר בבניה של שכונות שלמות בפרקי זמן קצרים להפליא, תוך שמירה על איכות גבוהה של בניה, וזאת בזכות עמידה עקבית בתקנים הרלוונטיים וכן ביצוע בקרת איכות הדוקה וקפדנית במפעל ומחוצה לו, הן לגבי איכות החומרים, והן לגבי איכות ודיוק באופן הביצוע".

"חשוב לזכור, שבשל העובדה שהאלמנטים משונעים לאתרי הבניה, מוכנים להרכבה, נדרשים פחות פועלים על גבי הפיגומים, מתבצעת פחות עבודה בגובה, ויש בכך כדי לתרום לשיפור הבטיחות באתרי הבניה ולהפחתת מטרדי הרעש וזיהום האוויר".
אם כן, מסכם אתרוגי, "בבניה המתועשת גלומים כל היתרונות הנדרשים בבניה המודרנית, ובראשם קיצור טווחי הזמן להשלמתם של פרויקטי בניה ושמירה על בניה בסטנדרט איכות גבוה. זוהי גם אחת הדרכים היחידות לצורך מתן מענה לצו השעה, מצוקת הדיור המחריפה עם כל שנה שחולפת".

חסכון של שנים – בזכות התיעוש

פרויקט גדול שנעשה בו שימוש נרחב באלמנטים מתועשים לאחרונה, הוא פרויקט הרחבת איצטדיון בלומפילד. כדי להקים את הפרויקט באיכות ובלוח הזמנים שנדרש, מספר יובל נפתלי מנהל אזור בחברה, כי רוב הטריבונות – כ-800 במספר, נבנו מראש במפעל, כמו גם עשרות קורות לטריבונות.

לדבריו, שימוש באלמנטים מתועשים מהווה חסכון משמעותי, אבל הוא חייב להיות מלווה בעבודה הנדסה מעולה: "צריך לקבוע את המידות של הטריבונות, וזה לפני שיש לך את הקורות, כלומר צריך לעשות את ההנדסה המתאימה, בדיוק של מילימטרים, כי המבנה הוא לא סימטרי וכל טריבונה היא במידה ייחודית".

מדובר בסיכון לא פשוט.
"היינו צריכים לקבל החלטה האם לייצר רק אחרי שיש מידות – או שלחילופין כדי לקצר את העבודה, לסמוך על המדידות של המהנדסים שלנו, מה שהתברר בסוף כהחלטה נכונה שקיצרה מאוד את תקופת הבנייה". דוגמא תיעוש נוספת היא, " קורות הבטון בקצה היציעים שעשינו באופן מתועש במפעל דבר שחסך לנו הקמת מגדלי פיגומים של 30 מטרים באתר".
אציין גם את מערכת התבניות לקורות בחזיתות דרום וצפון שנושאות טריבונות שהיה כל כך מורכב, עד שחברת התבניות העבירה את התכנון לאוסטריה.

ניעור התדמית

אדריכל רם מרש (צילום: תום רז)

לדברי האדריכל רם מרש, הבעלים של משרד מרש אדריכלים "כל ניסיון להקים מבני מגורים בפריפריה ע"י בנייה טרומית בעשרים השנים האחרונות נכשל מסיבות תדמיתיות, לעיתים קרובות ללא צדק. יחד עם זאת, בשנים האחרונות התפתחו פתרונות מתועשים לרכיבים בבניין ובפיתוח ששיפרו מאד את האיכות, אך לרוב ללא הוזלה בעלויות".

מרש מונה דוגמאות לרכיבים מתועשים בענף הבניה "תיעוש מעטפות של בניינים, תיעוש שיטת בניית קירות במגדלים (שיטת ברנוביץ'), תיעוש חומרי גמר כמעט לכל רכיב בבניין: ריצוף, מחיצות פנימיות בדירות ומשרדים הן ע"י שיטות וחומרים והן ע"י מערכות מורכבות, תקרות, חיפויים כתחליף לאבן, גרניטים, בטון חשוף, טיח, תיעוש ריצוף חוץ מסוגים שונים בגדלים שונים ועוד. תיעוש פתרונות גמר למעטפת ולפנים פתח אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות בידי המתכננים והמעצבים, לעשות ככל העולה על רוחם בעלות סבירה. השימוש הכמעט בלתי מוגבל בחומרים מורכבים, פולימרים, grc, זכוכית, מתכות ועוד, בעיבוד ע"י cnc וע"י הדפסות דיגיטליות קרמיות ואחרות, השימוש בוידאו ארט כחומר גלם תכנוני, כל אלה מביאים לפתרונות שונים ועכשוויים במופע הבניינים לאחרונה".

לדעתו, "בעתיד הקרוב, יצטרכו הקבלנים והיזמים לחפש אחר שיטות בנייה מתקדמות תוך קפיצת מדרגה משמעותית בכל סוגי הבניינים. זאת לאור העובדה שמדינת ישראל תצטרך להקים עשרות אלפי יח"ד בשנה בנוסף למוסדות ציבור, מפעלים, משרדים, פארקים וכו'. זה ייעשה תוך שימוש לא רק באלמנטים מוכנים, מתועשים, אלא גם במבנים מוכנים מראש (כמו מכולות), בנייה רובוטית במפעל ובאתר ועוד. זאת ע"מ לאפשר מהירות, דיוק, איכות, בטיחות ובעיקר מהסיבה הפשוטה, ענף הבנייה לא יכול להישאר כל כך מאחורי יתר הענפים ברמה של low tech אלא חייב לתכנן עצמו לעשות השנים הבאות כענף high tech לכל דבר ועניין".

סיוע ממשלתי לתיעוש

לפני כשנתיים יצאה הוראת מנכ"ל של משרד הכלכלה המסדירה תנאים לקבלת סיוע ומענק ממשלתי במסגרת תכנית להגדלת תיעוש בבניה מירקמית במבני מגורים. המענק מיועד לקבלנים המבצעים בפועל את עבודות בניית השלד בפרויקטים שונים בבנייה רוויה בשיטות תיעוש הבנייה ורכיבי תיעוש המפורטים בהוראת החוזר.

אדריכל גיל שנהב (צילום: גיא גלעד)

קבלן יכול לקבל מענקים בשלושה מסלולים שונים – תיעוש בסיסי – 10,000 שקל לכל דירה, תיעוש חלקי – 15,000 שקל לכל דירה ותיעוש בניה מלא, שם מגיע המענק ל 40,000 שקל לדירה.
לדברי אדריכל גיל שנהב, כנען-שנהב אדריכלים ויו"ר ISRAEL-CTBUH, "ענף הבניה הישראלי עובר בשנים האחרונות מענף לואו-טק לענף היי-טק. קפיצת המדרגה מחויבת המציאות של ענף הבניה דורשת מעבר לטכנולוגיות בניה מתקדמות, לתיעוש איכותי ותביא בסופו של תהליך לכך שאתרי הבניה יעסקו בעיקר בהרכבה יבשה ולא בעבודות רטובות.

יש לנו את הידע וכוח האדם הדרושים לשם כך. משרד הכלכלה והתעשייה מעודד שימוש בשיטות מתועשות ופרסם חוזר מנכ"ל בו נאמר כי המשרד יעניק סיוע של עשרות אלפי שקלים לדירה, ליזמים וקבלנים אשר ישתמשו בבניה ירוקה ומתועשת בהיקפים שונים בפרויקטים למגורים.
הבניה המתועשת תאפשר קיצור של לוחות זמנים, שיפור באיכות הפרויקט, דיוק בעבודה, צמצום ליקויי בניה ואיתור תקלות. העבודה בטכנולוגיות השונות מעודדת שימוש בכוח אדם מצומצם ואיכותי המספק תוצר איכותי יותר בעלויות כוללות נמוכות יותר".

קיצור שליש משך הבניה

יגאל גוברין, יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות מסביר כי המציאות של ענף הבנייה הישראלי היום מחייבת מעבר לבנייה מתועשת יותר: "מספר גורמים כבר היום מכבידים על ענף הבנייה, ויקשו עליו לעמוד בפני האתגרים שעתידים לבוא עם הכפלת האוכלוסייה בישראל בשנים הקרובות, לדוגמה – היקפי הבנייה אשר יגדלו משמעותית בשנים הקרובות, המחסור בפועלים מקצועיים ולא מקצועיים שרק תלך ותחריף, המחסור הגדול בחברות ביצוע קבלניות ובמהנדסים, וכמובן הרצון להוזיל את עלויות הבנייה. כל אלה מצביעים על מסלול יחיד בו יכול התחום ללכת, היינו תיעוש הבנייה.

"חשוב להבין ששימוש נרחב בבנייה מתועשת יוכל לקצר את משך הקמת בניין בשליש, כאשר כל המעורבים בשרשרת היצור – המתכננים, המפקחים והקבלנים, וכמובן גם רוכשי הדירות – יצאו נשכרים מקיצור משך הבניה ומקבלת מוצר סופי איכותי יותר. על מנת שתיעוש הבנייה לא יישאר רק כהצהרת כוונות ללא תוכן מעשי ועל מנת שלכל המעורבים בנושא יהיה תמריץ להעצימו מעבר לקיים כיום, המדינה צריכה לייצר מציאות תכנונית, כלכלית ורגולטיבית אשר תתמוך בתיעוש הבניה", מסכם גוברין.

טוב לדעת
נגישות