Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

תכנון שכונות מגורים בארץ ובעולם

בתכנון שכונות חדשות יש לקחת בחשבון הקמת שירותים עצמאיים, אך עם זאת, חשוב ליצור שילוב, התאמה והרמוניה עם היישוב הותיק. ויש גם מה ללמוד מהעולם

אדריכל גיל שנהב נדל"ן השכונות החדשות
רובע בטיניול בפריז (צילום: כנען שנהב אדריכלים)

רבים האתגרים לבניית שכונות חדשות כמו גם לחידוש שכונות וותיקות בלב ריקמה עירונית קיימת. בשני המקרים המוטיבציה זהה, לתכנן שכונה אשר תועיל לתושביה ותתרום לעירוניות טובה ונכונה. חשוב שהתכנון ישים דגש על מענה לצרכי התושבים בנושאי פנאי, חינוך, תרבות, מסחר ותעסוקה כאשר המודל המנחה הינו עירוב שימושים.

השכונות החדשות מתוכננות כך שיוכלו להציע שירותים מקבילים לשירותים במרכז העיר ובכלל זה מתחמי מסחר מקומיים, מתחמי פנאי כגון מגרשי משחקים, גינות כיס, מרכזי ספורט ובילוי לכל המשפחה.
יחד עם זאת, חשוב ליצור שילוב, התאמה והרמוניה עם היישוב הוותיק ולייצר קישוריות נכונה בין השכונה החדשה לעיר הוותיקה. דגשים חשובים נוספים הם תכנון רב שכבתי, תכנון שבילים להליכה רגלית, שבילי אופניים ושילוב של טבע עירוני. אם בעבר בנייני המגורים הקיפו פארק גדול, היום התכנון מתמקד ביצירת גינות כיס בין בניינים ושדרות ירוקות להליכה בצל לאורך כל השכונה.
כמו כן, חשוב לוודא שתכנון שכונה חדשה לא יביא לכך שהשכונה החדשה תהיה מנוכרת לעיר הותיקה, אלא תישען על השלד האורבני, החברתי, התרבותי והמסחרי של העיר הוותיקה. חשוב שאנו כמתכננים נשמור על יחסי גומלין תומכים ואיכותיים הן לתושבים הוותיקים והן לחדשים. המודל הנכון הוא בניית שכונות חדשות ובמקביל לחזק ולהעצים משמעותית את העיר הוותיקה.

אדריכל גיל שנהב (צילום: גיא גלעד)

ברוקלין ובטיניול כמשל

בעולם, שכונות וותיקות אשר נבנו לפני שנים רבות תוכננו כבר אז בצורה טובה ויעילה כך שמרכיבי השכונות מאפשרים להן להיות רלוונטיות גם היום ולמשוך אליהן אוכלוסיות חדשות ובמקביל ליישם התחדשות מבנית ותחזוקה ושדרוג של תשתיות.
ברוקלין בניו יורק, שכונה בה מתגוררים כיום כ-2.6 מיליון תושבים, הפכה בשנת 1898 לאחד מחמשת רובעי העיר. מדובר בשכונה וותיקה מאוד אשר בתכנונה נלקחו בחשבון כל המרכיבים הדרושים לשכונה על מנת להיות איכותית, יציבה ולשרת את התושבים.
יש בה יחס נכון בין השטחים הירוקים לשטחים הבנויים, תשתיות תחבורה ציבורית, עירוב שימושים ומדרכות מותאמות להליכה ברגל. הבניינים משתנים ומתחדשים אך התשתית הטובה והיציבה של השכונה היא זו שמאפשרת לה להמציא את עצמה מחדש בערוב השנים ולהישאר אטרקטיבית עבור אוכלוסיה חדשה. עירוב השימושים של מסחר, מבני ציבור, מבני חינוך ותרבות מאפשרים לה גם לספק מענה לצרכי תושבי השכונה ותושבי העיר כולה ולעבור תהליכים שישאירו אותה עדכנית ורלוונטית למרות עליית מחירי הדירות.

רובע בטיניול, הרובע האקולוגי, בפריז הינו דוגמא לשכונה חדשה הנמצאת בשלבי הקמה בימים אלו ומשלבת בצורה נכונה את המאפיינים הדרושים לשכונה על מנת לשרת את העיר. השכונה החדשה מוקמת על קרקע עליה היה בעבר אזור תעשייתי.
מדובר ברובע אקולוגי המבוסס על בניה ירוקה וידידותית לסביבה באמצעות שילוב של צמחיה על חזיתות המבנים ויצירה של בועות ירוקות הפזורות בשכונה ואגם אקולוגי. הרובע מתוכנן בעירוב שימושים של מוסדות חינוך, אמצעים להסעת המונים, מסחר ותרבות במקביל לבתי מגורים הבנויים על פי מתודה אדריכלית: הבלוק הפתוח.

הבניינים בנויים בניה מרקמית בשילוב מגדלים כאשר בין הבניינים ממוקמות גינות ירוקות ושבילי הליכה המקשרים בין מתחמי המגורים ברובע. את הרובע החדש תכננו טובי האדריכלים בעולם ביניהם האדריכל רנצו פיאנו, שתכנן את בית המשפט הייחודי בשכונה אשר בנוי כמגדל עם צמחיה משולבת בחזית המבנה ומוקף פארק ירוק.

הכותב הינו שותף בכנען שנהב אדריכלים
ויו"ר CTBUH-ISRAEL
טוב לדעת
נגישות