Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

שלושה עשורים של הצלחה

חברת Fibernet הוקמה בתחילת עידן תעשיית ההייטק הישראלית. בין הפתרונות שמציעה החברה כיום נמצא הסייבר החומרתי – פתרונות סייבר לעולם החומרה שגם הוא נתון בסכנה. בין לבין היא גם זכתה בשלושה פרסי מצוינות בפרויקטי מאיץ החלקיקים של CERN בשווייץ

מנכ"ל פייברנט, אבנר אסלן (צילום: LenCam)

לא קל למצוא חברות שהוקמו בתחילת עידן תעשיית ההייטק הישראלית ושרדו עד היום. חברת פייברנט (Fibernet) היא דווקא אחת שכן הצליחה לעשות זאת, ושרדה בהצלחה את כל התהפוכות שעבר עולם ההייטק הישראלי והעולמי, כולל התפוצצות הבועה, השיאים והמשברים. היא הוקמה בשנת 1993, וכיום, 26 שנה אחרי, היא מעסיקה 200 עובדים במרכז הפיתוח שלה ביקנעם ומוכרת את מוצריה ברחבי העולם. החברה נוסדה על ידי אבנר אסלן, המשמש כמנכ"ל החברה, ושון שמואל. השניים הם הבעלים שלה גם כיום.

סוד ההצלחה של החברה לאורך השנים, לדברי המנכ"ל אבנר אסלן, טמון בחשיבה מחוץ לקופסא ובכך שהחברה יודעת לצפות את
העתיד ולהתכונן מראש לשינויים בשוק. החברה משמשת מרכז ידע וממנפת את ניסיונה העשיר לניתוח צרכים יצירתי, למצוא, ולעיתים להמציא, את הפתרון המתאים ביותר ללקוח.

בתחילת דרכה עסקה החברה בפיתוח מוצרים לתשתיות תקשורת, בהמשך התרחבה לפיתוח מוצרים לתחום הציוד הרפואי, וכיום היא
עוסקת בשלושה תחומים מרכזיים, כל אחד מהם תחת חטיבה אחרת בחברה: האחת עוסקת בציוד אופטיקה לחברות גדולות ומרכזי מחשוב כולל ניהול כבילה אופטית, פתרונות תקשורת ודאטה סנטר. השנייה עוסקת בסייבר חומרתי והשלישית בפתרונות מולטימדיה – דחיסה ופריסה של וידאו מרובה משתתפים על גבי רשת האינטרנט. בין לקוחות החברה: מוסדות, מערכת הביטחון וחברות ביטחוניות, חברות התקשורת הגדולות במדינה וחברות היי-טק.

למה הכוונה בסייבר חומרתי?
"רובם המכריע של פתרונות הסייבר כיום הם פתרונות תוכנה. אנחנו מבינים שצריך להגן גם על החומרה של הארגון. כל האקר יכול להטמין משהו בכרטיס שמגיע ללקוח ונכנס למערכת, מדובר בהטמנת רכיב, או למעשה הטמנת רוגלה דרך רכיב חומרה. אם למשל, אורח מגיע לארגון כדי להעביר מצגת ויש לו מחשב נייד נגוע, כאשר יתחבר למקרן או למסך של הארגון, הוא יעביר את הנגע אל תוך מערכת הארגון. אנחנו יכולים לספק הגנה בעזרת חוצץ חד כיווני שלא מאפשר לרוגלה הזו לעבור. זה דומה עקרונית לוונטיל של אופניים, שאפשר להעביר דרכו אוויר רק בכיוון אחד. חוצץ מסוג זה יכול להיות מותקן למשל בין המחשב למסך או בין המחשב למקרן.

כאשר מדברים על סייבר רוב האנשים אוטומטית חושבים על תוכנה. הבעיה היא שתוכנה, בסופו של דבר, ניתן לפרוץ. תחום החומרה הינו פן שלרוב מוזנח. פייברנט היא בין החברות הבודדות המטפלות בפרצת אבטחה זו. אנחנו זוכים בהכרה של גופים רלוונטיים בארץ ובעולם, כי זו בעיה קריטית.

באופן כללי, כל מוצרי החברה מספקים ללקוח שירות שהוא הרבה מעבר לחומרה או המוצר הפיזי. המוצר חייב לטפל בצרכי
המקרו והמיקרו בצורה חכמה ולתת ערך מוסף. למשל, פיתחנו מערכות כבילה לדאטה סנטר שחוסכות 70% משטח רצפת הייצור בתחום האופטי. מדובר בשטח יקר מאוד ולכן אנו מספקים מוצר שמעביר דאטה בצורה איכותית ובנוסף מאפשר חיסכון ללקוח וזה יתרון עצום. מי לא רוצה לקבל יותר בפחות? אנחנו החברה הראשונה בעולם שנתנה פתרון ל-192 סיבים ב-U1 (5 ס"מ משטח הארון) כששאר החברות נתנו הרבה פחות".
"שילוב מיוחד של יכולות תכנון ופיתוח, טכנולוגיה ויכולות ייצור, מאפשרים לפייברנט להתחרות עם חברות בינלאומיות זרות ולספק פתרונות כחול-לבן".

מהו ההישג הגדול ביותר של החברה עד כה?
"זכינו בשלושה פרסי מצוינות על השתתפות בשלושה פרויקטים של מאיץ החלקיקים מטעם מרכז CERN בשווייץ – המרכז הגדול בעולם לחקר חלקיקים. אנחנו עדיין עובדים איתם בפיתוח של פרויקטים חדשים וזה מרגש מאוד. עצם כך שאנו משתתפים בפרויקטים חשובים של מערכת הביטחון כגון כיפת ברזל, פרויקט החץ ועוד ובכך תורמים לביטחון המדינה ורווחת הכלל זו גאווה גדולה עבורנו."

מהו האתגר הגדול ביותר עבורכם?
"אנחנו רוצים לקעקע את תחום הסייבר החומרתי בארץ, לאט לאט המודעות לצורך באמת עולה, ולהיות בין עשר החברות המובילות בעולם בתחום המולטימדיה והסייבר החומרתי".

טוב לדעת
נגישות