Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

צעד ראשון בכיוון הנכון

האם הורדת מס רכישה היא גימיק או זריקת מרץ אמיתית לשוק? בכירי הענף חושבים שגם וגם. יש גם כאלו שתומכים בביטולו המלא

תל אביב וגוש דן. המוכרים על הפחתת מס הרכישה (צילום: אפלבאום

מגיפת הקורונה תפסה את ענף הנדל"ן, כמו המשק כולו, לא מוכנים. ירידה חדה בפעילות וחשש מחוסר הודאות של התקופה הקרובה. על רקע זה, החלטת הממשלה להוריד את מדרגות מס רכישה לרוכשי דירה להשקעה, התקבלה בברכה.

מדובר בהוזלה שיכולה להגיע לכמה אחוזים ממחיר הדירה. לדוגמה, דירה שעלתה 2 מיליון שקלים לפני ההקלות, היתה חייבת במס, לפי מחשבון מס הרכישה של אתר mydira   מאה ושישים אלף שקלים – 8% ממחיר הדירה. כעת, העלות על אותה דירה היא 107 אלף שקלים, כלומר חסכון של כ-53 אלף שקלים, שווה ערך להנחה של כ-2.6%. אבל, בכירי הענף אליהם פנינו, לא משוכנעים שמדובר בצעד מספיק כדי להעיר את השוק ולהחזיר את אלפי המשקיעים, אם כי, כולם מסכימים שזהו צעד שתהיה לו השפעה כלשהי.

הגדלת מלאי הדירות להשכרה

הגוף היציג של קבלני ישראל, התאחדות הקבלנים בוני הארץ, מעריך שגם למדינה כדאי להפחית את מס הרכישה ואף לבטל אותו בתקופה זו. נשיא ההתאחדות, ראול סרוגו: "ביטול התוספת למס הרכישה על דירות מתקופת כחלון ייצר בשנה הקרובה תוספת של כ-15 אלף דירות להשכרה. אישור הפחתת המס מבוצעת לבקשת שר האוצר ישראל כ"ץ, שהסביר אותה בצורך לעודד משקיעים לחזור לשוק הנדל"ן אחרי הרחקתם בשנים האחרונות. אנחנו בהתאחדות קוראים מאז פרוץ משבר הקורונה לבטל בהוראת שעה לזמן מוגבל את המס על המשקיעים לגמרי , לאור הירידה הדרמטית בהתחלות הבניה שתכביד מאוד על ציבור שוכרי הדירות".

אגף הכלכלה של ההתאחדות הקבלנים בוני הארץ העריך בחודש אפריל, כי הכנסות המדינה ממשקיעים בתקופה שלאחר העלאת מס הרכישה על השקעה בדירות, עמדה על 1.7 מיליארד שקל בשנה בלבד. מדובר בכ-120 אלף שקל לדירה. בהתאחדות מעריכים, כי ביטול מלא של המס לשנה ייצר תוספת שנתית של הכנסות בהיקף 5.5 מיליארד שקל לממשלה.

סרוגו בירך על החלטת שר האוצר: "בסופו של דבר החלטה הזו תבטיח שהמשק ייצר תוספת מהותית של יחידות בסל הדירות להשכרה במשק. הדבר מתבקש כעת בצל המשבר במשק שאת סופו לא ניתן עדיין לראות. על הצורך האדיר בדירות השכרה אפשר ללמוד כעת מהדיווחים של המערכת הפיננסים על הקיפאון בשוק המשכנתאות והקשיים שצופים בה בתחום זה בהמשך. תוספת של פעילות השקעה בדירות מחויבת המציאות עתה, כדי לתמוך בהמשך הפעלת ענף הבניה ודחיפת המשק ליציאה מהמשבר בהמשך".

תנופה אמיתית

מורן בן שלוש (צילום: יח"צ)

לדברי מורן בן שלוש, סמנכ"ל השיווק בחברת סלע בינוי, "הורדת מס רכישה היא ללא ספק תנופה אמיתית לשוק הדיור. זה מהלך מתבקש לאור המצב שאנחנו נמצאים בו בימי הקורונה, כאשר הממשלה מוציאה סכומי כסף גדולים וצריכה לגייס בצורות כאלה ואחרות מיסים שלא דרך האזרחים הנמצאים במצוקות כלכליות. צעד כזה מחזיר את המשקיעים למשחק ויגרום להכנסת "דם חדש" לשוק הנדלן. צעד זה יגדיל את הביקוש לדירות, מה שיוביל להגדלת התחלות בניה ובטווח הרחוק לירידה במחירים בשוק השכירות ויגדיל את הביקוש למכירת דירות יד שניה. זו ללא ספק זריקת מרץ לשוק הנדלן."

הכרחי לעידוד שוק השכירות

יו"ר קבוצת More  חנן מור ציין: "הורדת מס הרכישה חזרה ל-5% הוא הכרח אמיתי לשוק הדיור ונובע בראש ובראשונה מהצורך לעודד פתרונות דיור לשוק השכירות בישראל.  במדינת ישראל מרבית שוק השכירות מתנהל באמצעות משקיעים ונותן אפשרות לזוגת צעירים ומשפחות צעירות לגור בשכירות. משקיע שרוכש  דירה זה נכון ומניע את המשק- מצד אחד, מאפשר למשקיע לקבל נכס יציב עם תשואה בטוחה ונכס שמשמש אותו לטווח ארוך לפנסיה ומצד שני מאפשר למשפחות וזוגת צעירים פתרון מגורים לאלו שאין בידם אפשרות בשלב זה של חייהם לרכוש דירה.

חנן מור (צילום: אייל טואג)

לדבריו, "צעד משלים חובה למהלך זה של הורדת מס הרכישה הוא הסדרה בחוק של נושא חוק שכירות. במסגרת חוק השכירות יש לעגן חוזה אחיד עם מנגנונים קבועים של הצמדת שכר הדירה ושמירה על השוכרים".

כך, לא תתאפשר עלייה שרירותית בשכר הדירה ע"י בעל הנכס אלא באמצעות מנגנון הגון והוגן של שכירות ארוכת טווח. "במסגרת חוק זה יש לייצר מנגנונים של הטבות מס שיעודדו דיור להשכרה ע"י משקיעים פרטיים. באופן הזה נוכל לאפשר הגדלה משמעותית של פתרונות דיור להשכרה מה שחסר היום מאוד במדינת ישראל- לא רק בצרה מוסדית אלא בצורה פרטית", הוא קובע.

מיתון דמי השכירות

רון אבידן, מנכ"ל אזורים: "הורדת מס הרכישה היא צעד אחד חשוב בכיוון של החזרת המשקיעים לשוק הנדל"ן, אך אני מקווה כי ייעשו בעתיד צעדים נוספים בכיוון. בשנים האחרונות בגלל מהלכים אגרסיביים שנועדו להוציא את המשקיעים מהשוק, בחרו אנשים רבים להשקיע בנדל"ן שנמצא בחו"ל ובמקומות עם סיכון גבוה יותר, כמו ענף המשרדים.

רון אבידן | צילום: תמר מצפי

כתוצאה, הרבה מאד מיסוי של העסקאות נעשה בחו"ל במקום להישאר בארץ ולמעשה המדינה הפסידה לא מעט הכנסות. בעיה נוספת שנגרמה כתוצאה מיציאת המשקיעים מהשוק, היא שהיצע הדירות להשכרה ירד באזורי הביקוש לדירות אלו וכתוצאה מכך גם עלו מחירי השכירות בחלק מהאזורים.

הצעד הנוכחי, שאמור להחזיר את משקיעים לשוק הנדל"ן למגורים בישראל, צפוי להוביל לשני יתרונות משמעותיים – הראשון, להשאיר את כספי המשקיעים בישראל ולמנוע ממדינות אחרות להנות מהם, והשני, שבעתיד ייצאו דירות רבות להשכרה עבור הזוגות הצעירים וכתוצאה, עליית דמי השכירות באיזורי הביקוש תיעצר".

נדרשות הטבות נוספות

יוסי אברהמי (צילום: יח"צ)

לדברי יוסי אברהמי, בעלים ומנכ"ל חברת יוסי אברהמי: "הורדת מס הרכישה היא מהלך נכון וטוב מצד הממשלה, אך לצערי זה לא מספיק. כדי לעודד השקעה בנדל"ן, גם מצד תושבי חוץ, המדינה צריכה לתת למשקיעים הטבות נוספות. ישנם משקיעים ישראלים רבים, שבוחרים לרכוש קרקעות ונדל"ן בחו"ל כי זה פשוט יותר משתלם להם. ישנם גם משקיעים יהודים מחו"ל שרוצים להשקיע בנדל"ן הישראלי, אך מתקשים לעשות זאת לנוכח המחירים הגבוהים והביורוקרטיה הסבוכה. המדינה צריכה לתת למשקיעים, הן המקומיים והן מבחוץ, את הכלים להשקעה ובכך לעודד את הצמיחה של המשק הישראלי".

ישראל אברמוב, מנכ"ל קבוצת "אלד פסגות" מסכים יש צורך בצעדים נוספים: "בעקרון אני סבור שדווקא כיום, בעידן הקורונה ובימים קשים של משבר כלכלי עמוק, על הממשלה לעשות ככל יכולתה להקטין מיסים והיטלים באשר הם. זה נכון לשוק הדיור בכלל וזה נכון שבעתיים לנושא המשקיעים. ניסיוני רב השנים מלמד כי המשקיעים, גם אם יש ברשותם את הכסף להוסיף מס רכישה, גבוה ככל שיהיה, נרתעים מאוד מכל מה שקשור להכבדה באמצעות מיסוי. לכן, לא במקרה, ברחו רוב רובם של המשקיעים מהשוק ב-2015, כשהממשלה החליטה להגדיל את המס על דירות להשקעה. היה בכך מסר לא רק כלכלי, אלא גם ובעיקר תודעתי. תוך פרק זמן קצר צנח אחוז המשקיעים מכשליש מהשוק כמעט לכ-12% בלבד כיום, כשרוב המשקיעים שנותרו לפליטה בשוק הינם משקיעים ישראלים "קטנים". משקיעי חו"ל אינם כמעט בנמצא".

לכן, אומר אברמוב, "לדעתי, הורדת מס הרכישה חייבת להיות בתוך תכנית ממשלתית כוללת שתעניק סיוע למשקיעים, הן כלכלי וחומרי והן ברמה התודעתית, כולל מינוי דרג מקצועי בכיר שיטפל במשקיעים, ובמיוחד במשקיעי חו"ל, בדיוק כפי שקורה ברבות מהמדינות המתוקנות בעולם. רק עם משנה סדורה שכזו נוכל באמת להחזיר את המשקיעים הביתה".

חשוב לקליטת עולים

נסים אחיעזרא (צילום: יח"צ)

נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת האחים דוניץ: "הפחתת מס הרכישה למשקיעי הנדל"ן היא מהלך מצוין של שר האוצר ישראל כץ. הוא יסייע לענף הנדל"ן שסובל ממיעוט עסקאות עקב המשבר הכלכלי שהביאה התפשטות הקורונה, ויתן זריקת מרץ לשוק ובהתאם לכל התעשיה הקשורה לענף הנדל"ן. הפחתת המס חשובה מאד גם לקליטת היהודים ותושבי החוץ המבקשים לשוב ארצה ברקע המשבר – הוא יאפשר להם לרכוש דירות בארץ ולתרום בכך גם לכלכלה המקומית".

הגדלת היקף העסקות

רמי צרפתי (צילום: שרית צרפתי)

רמי צרפתי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי צרפתי, "ענף הבנייה בכלל ושוק הדיור בפרט היו מאז ומתמיד סממן הצמיחה העיקרי של המשק. הפחתת מס הרכישה נועדה לעודד את הענף, להאיץ את הצמיחה שלו ולהגדיל את כמות העסקאות שירדה בשנים האחרונות, ובהתאם היא תביא גם להגדלת הכנסות המדינה ממיסים. העלאת מס הרכישה מ-2015 פיספסה את מטרתה. היא נועדה במקור להקטין את קצב עליית מחירי הדיור ולהוריד גם את מחירי השכירות, אולם בפועל הצעד הקטין את הביקוש לדירות, הוריד את היקף העסקאות בשוק הנדל"ן וגם לא הביא לירידת דמי השכירות או בקצב התייקרותם. עקב משבר הקורונה והגירעון התקציבי הצפוי בשל תמיכת הממשלה במתן הטבות לציבור האזרחים והעסקים – המדינה מקווה גם כי הפחתת מס הרכישה תביא לעלייה משמעותית בהיקף העסקאות כאמור, ופועל יוצא לעלייה משמעותית בהכנסות שבקופה הציבורית".

החזרת המשקיעים

דרור תורן (צילום: יח"צ)

דרור תורן, מנכ"ל אמריקה ישראל מגורים פוסק כי "בוודאות ההפחתה תהיה אפקטיבית. עד היום "שוק הדירות להשקעה" היה קפוא בעיקר בגלל שיעור מס הרכישה הגבוה שהוטל על דירות להשקעה. הפחתת שיעור המס תניע משקיעים לחזור ולהשקיע בשוק הנדל"ן דבר שהמשקיעים חיכו לו מיום הטלת המס הגבוה. כידוע שוק המניות הוא שוק תנודתי מאוד ואינו מתאים באופיו לכל משקיע. לעומתו, שוק הנדל"ן בישראל הוא שוק יציב ודי בטוח (בטווח הארוך) ויציבות זה דבר שכל משקיע אוהב. מעבר לזה ששוק הדירות להשקעה בישראל מניב תשו

ה סבירה ואף מעבר לזה, המשקיע גם רואה קדימה ומצפה לקבל רווח הון על ההשקעה שלו. ככל שההוצאות הנוספות על דירה (כגון מיסים) גבוהות יותר, כך רווח ההון והתשואה נמוכים יותר ולכן הפחתת מס כלשהו, ובוודאי מס ישיר כמו מס רכישה, הופך את ההשקעה לכדאית יותר משהייתה לפני ההפחתה. בהיבט הלאומי, הפחתה שכזו תניע משקיעים לרכוש דירות במיידי ובהכרח יזרימו כספים למדינה שיגיעו ממיסים. מעבר לזה, משקיעים רבים שאוהבים להשקיע בנדל"ן, רכשו מאז הגדלת גובה המס נכסים בחו"ל ובכך המדינה הפסידה הכנסות ממיסים".

אליאס טנוס (צילום: יח"צ)

אליאס טנוס מנכ"ל קבוצת בסט מסכים: "מדובר בצעד מתבקש כדי לסייע לענף הנדל"ן. הנתונים מעידים על כך שבעקבות העלאת מס הרכישה, המשקיעים ברובם עזבו את השוק, מכרו דירות והעדיפו למצוא אפיקי השקעה אחרים. אני מניח שהפחתת מס הרכישה כעת תעורר את המשקיעים מחדש, ודאי בתקופה שכזאת שבה נדל"ן הוא אפיק ההשקעה הסולידי והבטוח יותר. אין לי ספק שזה ידרבן גם לא מעט יזמים להניע יותר פרויקטים ובכך יגדל היצע הדירות. להערכתי בתוך זמן קצר יחסית, נראה את ההשפעות של המהלך הזה שהוא כמובן מבורך".

חיים קראדי (צילום: גבע טלמור)

חיים קראדי, מנכ"ל חברת פרשקובסקי, מסכים: "הפחתת מס הרכישה היא צעד מבורך. העלאת המס על ידי שר האוצר הקודם משה כחלון הייתה במטרה מוצהרת להרחיק את המשקיעים משוק הנדל"ן, אך בפועל היא רק גרמה לבריחת כסף רב לחו"ל שספק אם ניתן להחזיר אותו בחזרה. בעקבות הפחתת המס, אני מקווה שהמשקיעים יחזרו להשקיע בישראל, מכיוון שההשקעות שלהם חשובות להנעת הכלכלה, וכן הם יסייעו להגדלת מלאי הדירות להשכרה בארץ לטובת אלה שאין להם אפשרות לרכוש דירה".

שמואל חי ראובן, מנכ"ל קבוצת מנוס קובע גם כן כי "הגיע הזמן להשיב את המשקיעים לשוק הנדל"ן באופן ברור ומוחלט. מחירי הנדל"ן, כידוע, הם עניין של היצע וביקוש והמשקיעים אינם היחידים שתורמים לתנודות במחירי הנדל"ן בישראל. כך, למשל, תכניות כמו מחיר למשתכן מיתנו מעט את הביקוש לדירות בשוק החופשי, מה שלא גרם לירידת מחירים, אבל בהחלט מיתן את עלייתם. אין לכך שום קשר למשקיעים- שיצאו מהשוק, אבל לא הביאו בכך לצינון מחירי הנדל"ן בארץ. גם הריביות הנמוכות על המשכנתאות והבנייה הנרחבת בערי הביקוש מאפשרים להניע את גלגלי הנדל"ן קדימה. מניעתם של המשקיעים מן השוק היא טעות ביסודה ואני מברך על התיקון החשוב בנושא זה, שיחזיר סוף סוף את המשקיעים למשחק".

צעדים משלימים

יקי בריגה, בעלים ומנכ"ל חברת בריגה: "הפחתת מס הרכישה היא מהלך חיובי ביותר המהווה עוד עזרה קטנה למשק ולשוק הדיור. יחד עם זאת, המהלך לבדו לא מספיק כדי לפתור את מצוקות שוק הנדל"ן בישראל – צריך לשלב אותו עם פעולות נמרצות לצמצום הליכי רישוי ובירוקרטיה משלב תכנון הפרויקט ועד למסירת מוצר מוגמר. שחרור חסמי בירוקרטיה וזירוז הליכי רישוי במוסדות התכנון הם נושאים חשובים מאוד ששווים הרבה מאוד כסף כמפתח להוזלת מחירי הדיור בארץ".

גם חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן מחמיא ואומר כי "הפעם חייבים לומר מילה טובה על פעילות חכמה ונחושה לסייע לענף הבנייה בעת הקשה הזו, כדי שיוכל לתפקד כקטר צמיחה שיסייע לחלץ את כל המשק מהמשבר הכלכלי והתעסוקתי החמור שנגרם בעקבות הקורונה".

אבל, באותה נשימה, הוא מסכים שיש חובה בצעדים משלימים: " אני עדיין סבור שהשלטון המקומי ובעיקר מערך הערים הקיימות בישראל, אינו ערוך לספק פתרונות דיור ל-9 מיליון תושבים נוספים, הצפויים להצטרף לאוכלוסיית המדינה בעשורים הקרובים. רק תכנון מיידי של שתי ערי מטרופולין מסיביות ואיכותיות, אחת בנגב ואחת בגליל, יתנו את המענה הדרוש ויהפכו את 'הפריפריה' – לאזורי הביקוש החדשים. אם יוקצו 2 חטיבות קרקע מתאימות, יתאפשר פיתוח אותן 2 ערים מטרופוליניות לקליטת אוכלוסיה של 4 מיליון תושבים, כך שעדיין הערים הקיימות בישראל ייאלצו להתמודד עם אתגר של קליטת 5 מיליון תושבים ב-30 שנה. בנוסף, יש צורך ברפורמות הן בחוק תכנון ובנייה, חוק המקרקעין, פקודת העיריות, חוק המכר דירות, חוק עידוד השקעות הון להשכרה ארוכת טווח, תוך העמדת המקורות הדרושים תקציבית לשלטון המקומי – לא מתוך מיסוי נוסף המגולגל לציבור".

צעד נדרש

אלי אביסרור (צילום: יח"צ)

אלי אביסרור, מנכ"ל אביסרור משה ובניו ומ"מ נשיא התאחדות הקבלנים: "עד היום שוק הדירות להשקעה היה קפוא בעיקר בגלל שיעור מס הרכישה הגבוה על דירות להשקעה, והפחתת שיעור המס תניע משקיעים לחזור ולהשקיע בנדל"ן. שוק המניות הוא תנודתי מאוד ושוק הנדל"ן בישראל הוא שוק יציב ואף מניב תשואה סבירה. הפחתת מס כלשהו, ובוודאי מס ישיר כמו מס רכישה, הופכת את ההשקעה לכדאית יותר. בהיבט הלאומי, הפחתה שכזו תניע משקיעים לרכוש דירות ובהכרח תזרים מסים למדינה במקום להזרים כספים לחו"ל".

צחי סופרין, בעלים קבוצת סופרין מוסיף כי  "אחד המנועים העיקריים שמנעו מהכלכלה הישראלית להתמוטט במשבר של 2008 היה ענף הנדל"ן. יצירת העסקאות בענף שלא נפגע קשה מהמשבר הפיננסי, הזרימה כסף לתוך השוק ומשם לתחומים אחרים שלו. אחד הקשיים הכי גדולים היום במשק זה לא שאין כסף אלא שהכסף לא עובר מיד ליד ולא מגיע למקומות בהם צריך אותו. לכן חשוב להניע את הכלכלה באמצעות עסקאות בכל הרבדים בשוק ובכל מקום שהמדינה היום יכולה לייצר תמריץ להשקעות חדשות, היא צריכה לעשות זאת הכסף והממון נמצאים בעיקר בידיים הפרטיות של המשקיעים והמדינה צריכה לתת להם כמה שיותר תמריצים כדי שיקנו ויניעו את השוק וישלמו מיסים, אמנם פחותים ביחס למה שהיה קודם אבל הדבר כאמור יגדיל את נפח העסקאות ואת הכסף שזורם לשוק למקורות שונים".

עסקאות שהמתינו להפחתה

רועי פדלון | צילום: יח"צ

רועי פדלון, בעלים ומנכ"ל משותף בקבוצת שפונדר-פדלון, יוזמת ובונה פרויקטים למשרדים מסחר ומגורים מציין: "אין ספק שהורדת מס הרכישה עשויה להיות בשורה מצוינת למשק. הגדלת נתח המשקיעים בקרב הרוכשים במיוחד בזמן זה שמורגשת האטה בפעילות כתוצאה מהשפעות הקורונה , היא בדיוק מה שהמשק צריך על מנת לחזור לעצמו וכל עוד הריביות יהיו נמוכות , משקיעים ירכשו דירות. גידול בעסקאות מצד משקיעים יתדלק את השוק, יגביר את הרכישות ויביא בהמשך גם היצע גדול יותר לשוק השכירות, דבר שעשוי להוריד מחירים ולהקל על השוכרים .  עם זאת, לעניות דעתי במצב שהגענו אליו היום כדאי לשקול ולהפחית עוד יותר את מס הרכישה לפחות לרף של 3 אחוזים ולפחות לשנה וחצי הקרובות בהוראת שעה. ענף הבניה הוא ענף חיוני לצמיחת המשק והוא נמצא במצב בו הוא זקוק לעזרה של המדינה . אני כבר מרגיש בשטח, בעקבות קידום המהלך, התעניינות מוגברת יותר מצד משקיעים. מדובר גם בתושבי חוץ. אצלנו לדוגמה יש כיום מספר עסקאות במשא ומתן עם משקיעים שפשוט ממתינים להחלטה סופית לגבי מס הרכישה"

עלות לייקר את הדירות

אבל לא כולם מסכימים שהצעד הזה חיובי ב-100%. כך, דורון נמרוד, מנכ"ל ובעלים משותף קבוצת רם אדרת: "אני מבין את ההיגיון בהורדת מס הרכישה למשקיעים, המטרה היא להעיר את השוק ואנחנו עדים לזה בשבועות האחרונות, עת שר האוצר יצא בהצהרה שהוא מעוניין לאשר מהלך שכזה. יחד עם זאת אני חושש שמהלך כזה עתיד לגרום לעליית מחירי הדיור. המשקיעים אמנם יחזרו לשוק והם ישובו לרכוש דירות, אלא שזה יעלה את הביקושים וכידוע כשהביקוש עולה גם המחירים דוהרים קדימה וזה עתיד לפגוע בזוגות הצעירים שמתעדים לקנות את דירתם הראשונה".

בעד ביטול מלא

לירון פרי (צילום: רונן פדידה)

לירון פרי מנכ"ל פרי נדל"ן, סבור כי החלטת משרד האוצר היא בחזקת "מעט מדי, מאוחר מדי". לדבריו, "ההחלטה בכיוון נכון אך היא נותנת מענה חלקי בלבד לשוק המגורים בכלל ושוק השכירות בפרט. מדובר בפלסטר על בעיה מורכבת שצריכה תכנון מקיף לכל הענף.  נדרש מס רכישה נמוך עוד יותר, וטוב היה אם זה היה קורה כבר לפני שנה. אין כיום מספיק פתרונות דיור  לצעירים שידם אינה משגת לרכוש דירה באזורי הביקוש, והממשלה חייבת לסייע בייצור מלאי גדול יותר של דירות קטנות להשכרה. זה יתאפשר רק עם ביטול מס הרכישה, עידוד בנייה להשכרה והסרת חסמים בשוק".

ויש גם כאלה שחושבים שהפתרון הנכון הוא ביטול מלא וגורף של מס רכישה – באופן קבוע, או לפחות עד שיחלוף המשבר. יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ אומר כי "קידום המהלך לחקיקה של מס רכישה על דירה שנייה בגובה 5% ללא הגדרת אזורים גאוגרפים, היא עליית מדרגה והיא מהווה זריקת מרץ לשוק כעת. עם זאת, כפי שאני חוזר ומצהיר מאז קמה הממשלה החדשה ולאור המשבר במשק בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, עדיף היה לבטל את מס הרכישה לגמרי ולא רק לקהל המשקיעים. ביטול מס הרכישה בהוראת שעה הינו מהלך שיעורר את השוק משמעותית עבור כל קהלי היעד ובנוסף יבטיח הזרמת כספים רבים לקופת המדינה מתשלומי המס. החל ממע"מ , דרך היטלי פתוח, מס הכנסה ועוד".

עו"ד צבי שוב, מומחה בנדל"ן ובתכנון ובניה אומר "מס הרכישה הוא לא מס צודק, אלא מס עקיף, מס שאין לו קשר להשבחת הקרקע ולרווח של הפרט, הוא משמש ככלי לגביית מיסים ועולה ויורד לפי האינטרסים של המדינה. אני מאמין שעדיף אפילו להחליט על תקופת זמן מוגבלת בה מס הרכישה יבוטל לחלוטין, זאת על מנת לאפשר תזוזה בשוק הנדל"ן, בייחוד בתקופה של קיפאון בה אנו נמצאים כיום. ראינו כי העלאת המס לא הצליחה להוריד את 'המשקיעים' לחלוטין והם המשיכו לרכוש דירות למרות המיסוי הגבוה בהעדר חלופות השקעה".

חיים מסילתי יו״ר לשכת שמאי המקרקעין: "הפחתת מס הרכישה היא מהלך נכון, אלא שאני סבור שיש לנצל את ההזדמנות ולבחון מחדש את כל נושא מס הרכישה ולא לחזור אחורה אוטומטית לתקופה שבה הונהג מס רכישה של 5%. יש לבדוק היטב מה נכון לשוק ולא לפעול אוטומטית תחת הנחה שמה שהיה אז נכון גם לעכשיו. אולי גובה המס צריך לעמוד למשל על 4% או שמא 6% , אולי נכון לייצר מדרגות חדשות  גם למשקיעים וגם לרוכשי דירה ראשונה. זה דורש לטעמי עבודה מעמיקה יותר שתביא כדי למציאת נקודות האיזון המתאימות והיעילות ביותר לענף. בתקופה של 'קורונה כלכלית' יש לבדוק כל שקל שיוצא מהקופה הציבורית ולוודא שהוא אכן מגיע למקומות הנכונים".

עורך דין זיו כספי, שותף מייסד במשרד גינדי כספי ושות': "הפחתת מס הרכישה ל-5% אינה מספיקה ויש לשקול להוסיף צעדים נוספים. בשוק ההון לא משלמים מס כדי להיכנס להשקעה הונית, אבל כשקונים דירה משלמים גם מס בעת הרכישה (בלי קשר לעובדה האם העסקה רווחית או לא) וגם מס שבח ביציאה. כדי להתניע את השוק ולעודד יזמים לבנות יותר דירות, יש לצאת בתוכנית משמעותית שתייצר ביקושים בשוק. התוכנית צריכה לכלול גם את הגדלת המימון שמשקיעים יוכלו לקבל מהבנקים על מנת לרכוש דירה להשקעה (היום הם צריכים לגייס 50% הון עצמי), ויש לשקול הפחתת או ביטול מס רכישה לרוכשי דירה שנייה (למי שרוכש דירה לילדים או רוכש דירה לפנסיה בניגוד למשקיעים סדרתיים). יש להגדיל את תקרת המס מהשכרת דירות ולקבע אותו וצריך להפסיק ולפחד מכך שהפחתת המיסים תביא לעליית מחירי הדירות. הסיבה לעליית מחירי הדירות היא לא המשקיעים אלא העובדה שלא בונים בישראל מספיק דירות".

טוב לדעת
נגישות