Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

צו הקורונה – לחתוך מיד את הבירוקרטיה בבניה

הממשלה חייבת לנצל את ההזדמנות שניתנה לה בחוק ההסדרים ולחוקק סוף סוף את "חוק רישוי עצמי" המאפשר לבצע רישוי בניה על ידי אדריכל המתכנן את הבניין כדי לקצר את הבניה בשנתיים וחצי

עמית שאבי (צילום: יח"צ)

סרוגו (צילום: כפיר סיון)

משבר הקורונה רחוק מלהסתיים, אבל אנחנו כבר יודעים דבר או שניים על הפגיעה הרחבה שלו בענף הבניה ובמשק כולו. כשאנחנו מסתכלים אל סוף השנה הנוכחית, ברור לנו שכל קורות הענף בחודשים האחרונים והמשך הצפוי של השפעת הקורונה עליו, תחתוך דרמטית את היקף הבניה ומכאן נגזרות מכות קשות לענף, למשק ולציבור. זו שעת חירום שכמוה לא הכרנו והממשלה ורגולטורים מכל הסוגים, חייבים לעבוד יחד עם המגזר העסקי כדי להפחית את המכה שהמשק ממילא יספוג.

באווירה הנוכחית, כל אירוע שבו רגולטורים מקבלים החלטה שמאפשרת להפחית מהעול הכבד כל כך שנושא על כתפיו הציבור, מתקבלת במחיאות כפיים, גם אם בימים כתיקונם היא היתה חומקת מעיני הציבור. מוזר, שבמציאות הזו שוקלת ברצינות הממשלה לוותר על אחד מהכלים הכי פשוטים ליישום, הגיוניים ומתבקשים שיוכלו להקל על כל המעגלים הרחבים שמושפעים מענף הבניה. ענף שמספק בתים חדשים למעל חצי מיליון איש בשנה, שמעסיק 300 אלף עובדים, שחלקם הגדול יצאו בזכותו ממעגל העוני, שמשמש עוגן אדיר לממשלה שגובה ממנו מיסים והיטלים בהיקף של 4-5 מיליארד שקל בכל חודש ומהווה אחד מהמקורות החשובים ליציבות המערכת הפיננסית בישראל עם היקף אשראי אדיר שהוא צורך הנע סביב 800 מיליארד שקל.

הזמן לקיצור זמן הבניה

לצד רשימה ארוכה של כלים שאותם אנחנו, בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, הצענו לממשלה החדשה, לצורך הגנה לענף ולמשק ממכת הקורונה, ניצבת רשימה של פעולות רגולטוריות מיותרות שביטולן יהווה מקפצה לקיצוץ דרמטי בזמן הבניה. קיצור שמשמעו, זינוק של מספר הדירות שיגיעו מהר לשוק, אשר יביאו ליציבות ואף לירידת מחירי הדיור להם הציבור זקוק כל כך. הרשימה ארוכה אבל אתייחס כאן להצעה אחת קריטית – חוק רישוי עצמי. חוק שיאפשר לאדריכל בעל ניסיון מתאים המתכנן בניין, לחתום על היתר הבניה שלו במקרים שבהם, התוכנית שבלו תואמת את התב"ע (תוכנית בניין העיר) במקום שבו יוקם הפרויקט. מדובר בהתאמת המצב בישראל למקובל כמעט בעל העולם המערבי.

בשנת 2018 הקימה הממשלה צוות בינמשרדי במטרה לבחון את הרעיון של החקיקה הזו. הצוות כלל את מטה הדיור, אגף תקציבים, החשב הכללי, מנהל התכנון, משרד הפנים, משרד השיכון, רשות מקרקעי ישראל והרשות להתחדשות עירונית. בחודש יולי 2019 פורסם הדוח של הוועדה הקובע, כי יש לאשר את חוק רישוי עצמי. הדוח מעלה הערכה של נציגי הממשלה כי רישוי עצמי יפחית באופן משמעותי את העומס על וועדות המקומיות בעקבות הגידול בהיקפי התכנון והשיווק, יפתור בעיות טכניות ברישוי זמין, יפסיק את המצב שבו מתקיים תהליך שונה בכל רשות מקומית לרישוי בניינים, יפחית דרמטית את מספר הגורמים שמעורבים בתהליך זה, יטפל במחסור בכוח אדם מקצועי בוועדות ובעיריות ומעל הכל – יקצר את זמן הבניה. חשוב לומר שעל פי הצעת החוק, יתואם הליך תחילת הבניה עם הרשות המקומית, הרשות תבצע פיקוח ובקרה, בסמכותה יהיה לבטל היתר אם נמצא שהאדריכל לא ביצע את האישור כדין ולהטיל סנקציות על הפרת ההוראות.

רישוי עצמי בחוק ההסדרים

בקרוב תתקבל ההחלטה הסופית של שר האוצר – האם לכלול את חוק רישוי עצמי ב"חוק ההסדרים" שצמוד לתקציב המדינה. מדובר בהזדמנות שאסור למשק לפספס. ההחלטה תוכל לקצר דרמטית את הליך החקיקה של החוק הזה. החוק הוא איננו חוק מורכב ויכול בהחלט להיכלל ברשימת החוקים שיכללו בחוק ההסדרים. בנוסף, לאחר מעבר חוק ההסדרים בכנסת, ניתן יהיה בהמשך להוסיף לו תקנות שיגדירו הרחבות והגבלות בו ככל שיהיה צורך.  הרישוי העצמי של הבניה יחתוך לרבע מהזמן בממוצע כיום את התהליך אישור הוועדה המקומית לבנות (היתר הבניה) שאורכו הממוצע בישראל הוא שנתיים וחצי – וכן הוא יקצר דרמטית את הליך אישור איכלוס הבניין (טופס 4). החוק החדש יגרום להקדמה משמעותית של תשלום האגרות וההיטלים שמשלמים יזמים לרשות המקומית, ותקל על תושבי הרשות. גם במרכז לשלטון מקומי מבינים את הפוטנציאל הטמון בו והמרכז תומך ברפורמה זו. עוד חשוב להבין כי תהליך זה יאפשר לאדריכלים לקחת אחריות ישירה על התוכנית שלהם, ובמקביל, למנוע סחבת בוועדות התכנון. אין ספק שהרישוי העצמי יעלה את מעמדו של האדריכל בישראל, למעמדו המקובל במדינות המערב.

לאורך שנים ארוכות אנחנו, האדריכלים, קבלנים, יזמים ומהנדסים, סבורים שהעינוי הבירוקרטי המתמשך של הוצאת היתר בניה וטופס אכלוס בניה שמובילות הרשויות המקומיות, הוא אירוע מיותר. במקום הליך טכני קצר שיאפשר לפרויקט בניה לצאת לדרך מוקדם ככל האפשר לטובת הקלה במשבר הדיור, הפך נושא הנפקת היתרי הבניה לכלי לעיכוב מימוש בניה (בעיקר למגורים) ברבות מערי ישראל. על כן, רישוי עצמי בידי אדריכלים מקצועיים, הוא הכלי היחידי והקריטי המסוגל לחלץ את ענף הבניה מ'פקק' היתרי הבניה לטובת ייעול ענף הבניה, קיצור משך הבניה הכולל, הגדלת היצע הדירות והקלה במצוקת הדיור בישראל . רישוי עצמי הוא כלי קריטי לייצוב מחירי הדירות בישראל. אין מדובר בכלי מחייב, אלא בתיקון לחוק שיאפשר מסלול של הנפקת היתר בניה והיתר אכלוס בידי אדריכל מורשה. עדיין יזמים ואדריכלים שיחפצו בכך, יוכלו לפעול במסלול הרישוי הרגיל הקיים כיום ברשויות המקומיות – אך העומס על הועדות יקטן ויאפשר קיצור משך הוצאת היתר בניה גם במסלול הרגיל.

הכותב הוא נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ
טוב לדעת
נגישות