Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

פיזיקה משפחתית – מודל חדש לזוגיות

במציאות בה המודל המסורתי של זוגיות מאבד מהרלבנטיות שלו, גובר הצורך ליצור מודל חדש. לשם כך התפתחה שיטת פיזיקה משפחתית, המציעה דרך לאחד בין הניגודים וליצור זוגיות בה מתפתחים ביחד - ולחוד

פיזיקה משפחתית (צילום: יח"צ)

"בתקופה הנוכחית, נראה כי המודל המסורתי של זוגיות, אותו רובנו מכירים ועליו רובנו גדלנו, אינו עומד עוד במבחן המציאות והתקופה", מתחילה ואומרת אריאלה משאל, העומדת מאחורי השיטה "פיזיקה משפחתית" יחד עם שותפתה, ענבר אור-נר. "בכל קהילה וחברה ניתן לראות את העלייה החדה בגירושין, הקושי הרב בקרב פנויים ופנויות להגיע לזוגיות, והרצון לכונן זוגיות אלטרנטיבית ופתוחה במקום זאת המסורתית והמחייבת. מגמות אלו מעלות אצל רבים שאלות רבות בדבר חשיבותה וחיוניותה של 'זוגיות'. במילים אחרות, אם הימצאות בקשר זוגי היא כל כך מורכבת, מדוע בכלל לשמר אותה או לשם מה, צריך להיכנס אליה?"

יחד עם זאת, אומרת משאל, למרות המגמה ההולכת וגדלה של ספק בחיוניותה של זוגיות, והשכיחות הרבה של פירוק ופרידה, אנחנו עדיין בוחרים ליצור זוגיות ולהיות חלק ממנה.

מה יש בה, בזוגיות, שהאדם בוחר בה, למרות ועל אף הקושי?

אריאלה משאל (צילום: יח":צ)

"בתקופתנו, למרבית האנשים ישנו הדחף לגלות את דרך ההתפתחות הייחודית אליה נולדו ולממש אותה, אך מעטים יודעים כי התנאי להתפתחות אישית ומקסימלית הוא קשר זוגי.
"קשר זוגי יכול לתת לאדם תנופה אדירה להתפתחות האישית שלו ולכן, במודע או שלא במודע, אנחנו בוחרים ליצור מסגרת זוגית. נכון הוא שמסגרת זוגית מספקת גם צרכים קיומיים ורגשיים, אך לא רק. הפוטנציאל הטמון בזוגיות הוא גדול הרבה יותר מזה המוכר לנו או מהציפיות שיש לנו מזוגיות".

כיצד אפשר לממש את הפוטנציאל הזה?
"על מנת לממש את הזוגיות, כך שכל אחד מבני הזוג גם יתפתח ויממש את עצמו, נדרש מודל חדש, כזה הנותן תמונה אחרת מזאת שראינו בבית בו גדלנו או ראינו וקראנו בסרטים או בספרים.
הישענות על המודל המסורתי, שאינו עולה בקנה אחד עם הצורך של האדם בימינו להתפתח בדרכו האישית, עשוי ליצור אפקט הפוך – במקום שייתן את התנופה להתפתחות הוא גורם לעצירה בהתפתחות, המתבטאת בתחושות של מתח ומשבר ואף לתחושות של חוסר מוצא ורצון לפרק את המסגרת.

"לעתים, פירוק הקשר הוא פתרון הכרחי, המשחרר את שני בני הזוג מהלחץ והמתח הרבים בו היו, אך עבור אלו שיש בהם את הדחף להתפתחות, בשלב זה או אחר, יתעורר בהם שוב הרצון והצורך ליצור קשר, כי זהו טבעו של התהליך. בפרק ב', ללא הבנה שונה מזו שהייתה בפרק א', עשויות שוב לעלות אותן בעיות, בצורות שונות".

מהי הסיבה הנסתרת למצבי משבר בזוגיות?
"במצבי משבר או פירוק הקשר, בני הזוג עשויים להסביר זאת כחוסר התאמה, שהאהבה נגמרה, שאין שפה או תקשורת משותפת. אך מאחורי הקלעים, למעשה, התרחשה עצירה בהתפתחות על רקע חוסר מודעות והבנה כיצד ליצור כוח של תמיכה בין השניים במקום כוח התנגדות.

"כוח ההתנגדות מתעורר במפגש שגרתי, הנובע מהניגוד הכל כך גדול בחשיבה ביניהם. הניגוד הזה אמנם יצר את כוח המשיכה בתחילת הקשר, אך לאורך הזמן, בחיי היומיום המשותפים, הניגוד מקשה ומהווה הפרעה, כמעט בכל תחום ונושא משותף, אם בגישה לאוכל, בגידול הילדים, בגישה לכסף וכד'.

"על מנת להשיב את זרימת ההבנה במפגשים יש ללמוד כיצד לסגל צורת חשיבה אחרת, חשיבה בשניים, בעזרתה ניתן לראות את השניים ולאחד ביניהם, למרות הניגוד ובזכות הניגוד. זאת, בשונה מחשיבת יחיד, היוצרת נפרדות ומעוררת התנגדות.
"כשנרכשת המיומנות המחשבתית לאיחוד בין הניגודים מתרחש תהליך מפתיע, המחזק ובונה את הקשר, תהליך המזמן שוב לקשר את האהבה הכל כך נכספת, שאולי נדמה שכבר אבדה".

כיצד ניתן ללמוד את המודל הזה?
"את המודל ניתן ללמוד באמצעות קורסים וספרים. לאחרונה הושק הקורס הדיגיטלי של שיטת פיזיקה משפחתית. 13 שיעורים מקיפים ומרתקים, שניתן להאזין להם בכל מקום ובכל עת, על-פי הקצב האישי של כל אחד.
"הקורס מורכב משני חלקים. האחד נוגע בדמות הילד מזווית ראייה חדשה, שיכולה להאיר גם על הילד שבנו וגם על הילד שלנו; והשני נוגע בקשר הזוגי, כך שנצליח ליצור זוגיות טובה ומספקת, ללא המתח והקונפליקטים שמאפיינים אותה.
"הקורס מגלה נקודות מבט חדשות על זוגיות ומערכות יחסים, המתאימות לכל צורה והרכב אנושי, וניתן באתר לקבל את השיעור הראשון ללא עלות. כך ניתן להכיר את השיטה ולהיחשף ליתרונות הרבים הטמונים בה".

לפרטים נוספים ולקבלת השיעור הראשון של הקורס, www.familyphysics.co.il.
טוב לדעת
נגישות