Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מתקהלים בשכונה

השכונות החדשות מנסות לגבש את התושבים לקהילה. בסופו של דבר, מתברר שקהילה משגשגת טובה לאיכות החיים של הדיירים ויכולה אפילו לסייע לביקושים ולמחירי הדירות

אירוע קהילתי בגבעת אלונים (צילום: גיל כהן)

"השתייכות לקבוצה וקיום קשרים חברתיים הוא צורך אנושי בסיסי של  המאה ה־21 שהביאה עמה מהפכות טכנולוגיות ששינו את חיינו מן הקצה אל הקצה, אך באותה נשימה גם גרמו לתחושה הולכת וגדלה של ניכור ובידוד. העיור המואץ, ההגירה מן הכפר אל העיר ומגמת הבנייה לגובה בשנים האחרונות רק מגבירים את הצורך של אנשים להרגיש שוב חלק מקהילה חמה ותומכת, המקיימת איכות חיים לאורך זמן", כך קובע דן גינגיס, סמנכ"ל שיווק ומכירות אפריקה ישראל מגורים.

לדבריו, "משחר האנושות אנשים התאגדו בקהילות, ואם פעם זה היה לצורך הגנה משותפת, עם הזמן, ככל שהאבולוציה התפתחה, הן הלכו והשתכללו וסיפקו מענה לצרכים הדרושים. היום מטרת הקהילה היא לפשט ולהקל על החיים, אם זה בגידול ילדים ואם בהעשרה ובתחומי עניין משותפים". כך גם שכונה קהילתית. גינגיס מסביר כי מדובר בשכונה שמשתפת שירותים קהילתיים כמו פארק ציבורי, מוסדות ובתי ספר. זו שכונה שהמרחב הפיזי שלה נותן מענה לכל צורכי החיים. מה שיוצר את תחושת ההשתייכות לקהילה היא הסביבה הפיזית. היא צריכה לספק מענה בכל תחומי החיים ואז באופן טבעי אדם ימצא את עצמו שייך". גינגיס טוען כי, אפריקה ישראל מגורים הייתה הראשונה לזהות את הצורך בקהילתיות עירונית עוד בתחילת שנות ה־90. ב־1993 היא הקימה את קריית הסביונים ביהוד, מתוך חזון לשנות את פני תרבות הדיור בישראל על ידי יצירת תשתית קהילתית. "השכונה סימנה את אות הפתיחה למה שהפך סימן ההיכר של אפריקה ישראל מגורים – מותג הסביונים, שהיום מונה30  שכונות הפזורות לאורכה ולרוחבה של ישראל ואשר מקדמות ערכים קהילתיים. "

"הרעיון היה ליצור מכנה משותף רחב דרך הסביבה", מסביר גינגיס. "המקום הראשון שנתנו לו את הדגש הוא בניין המגורים עצמו – הקמנו בלובי מועדונים שהתאימו את עצמם לאופי הקהילה. מועדונים בבניינים המאוכלסים על ידי משפחות עם ילדים הפכו לחדרי משחק, בילוי ומסיבות כיתתיות. בפרויקטים מסוימים אף הקמנו כיתות לימוד וחדרי קולנוע במועדונים. בשכונות עם אוכלוסיות בוגרות יותר כמו סביוני רמת אביב, המועדון הפך להיות מרכז ספורט וחוגים. אבל הקהילה לא מתחילה ונגמרת בבניין מגורים אחד, אלא בתכנון נכון של כל השכונה. "שכונות סביונים בדרך כלל כוללות מרכז שמהווה מקור משיכה לתושבים", אומר גינגיס. "לב הסביונים בפתח־ תקווה, למשל, נבנתה סביב פארק עם אגם אקולוגי, בגני סביון שבגני־תקווה יש מגרש משחקים גדול ומפותח ובסביוני נצר־סירני הוקם בית ספר על ידי העירייה כחלק מהשכונה. הרעיון הוא ליצור מכלול שיספק שירותים, יקל על החיים האינטנסיביים וינגיש את החינוך והטיפול בילדים. כאשר הקהילה מתהווה מעצמה. אנחנו לא כופים התאגדות של אנשים, אלא מנסים ליצור תשתית לקהילה מתפתחת שמבוססת על תחומי עניין משותפים. תחום עניין מרכזי הוא הילדים – הטיפוח שלהם והאינטראקציה ביניהם בסביבה בטוחה. ההצלחה של השכונות הקהילתיות טמונה בעובדה שלא צריך להרחיק כדי למצוא תעסוקה לילדים, הכל נמצא קרוב לבית". כיום בונה החברה את סביוני גליל־ים בסמוך להרצליה. אפריקה ישראל מגורים זכתה במכרז במסגרת תוכנית מחיר למשתכן לבניית 650 יחידות דיור, שאותן מתכנן ובונה משרד דורית ודורון הוק.

סביוני גליל ים הרצליה (צילום: ViewPoint)

גינגיס: "בפרויקט הזה יצרנו סינרגיה בין כל הבניינים. השקענו על חשבוננו בסביבה כדי ליצור מרחב ירוק. הקונספט שעמד מול עינינו הוא להקים לא פחות מאשר מושב עירוני. הפכנו את המתחם של  20 הדונמים לסביבה בטוחה לילדים, על ידי הנגשתו לפארק רחב הידיים שנמצא בסמוך. לכלי רכב לא תהיה אפשרות להיכנס לשכונה, אלא רק דרך מעבר צדדי, והרחוב הראשי יהיה מרחב מוגן לחלוטין בעבור הילדים. בשטחים הפתוחים בין הבניינים מתוכננת רחבת כניסה עם גינה קטנה, אשר תתחבר לגינה גדולה יותר שמובילה לפארק. רצינו לייצר את התחושה שזה לא מקרי, שזאת שכונה עם ערך מוסף, וכך לחבר בין האנשים".

חשיבות השיתוף

"החודשים האחרונים הבהירו לכולם את החשיבות של יצירת סביבות מגורים עירוניות שיש בהן שיתוף. מגמת הקהילתיות והשיתופיות התחזקה מאד, הציבור חיפש להיות חלק מתוך קהילה, לחלוק, לשתף ולהרגיש שייכות", כך לדברי טלי כהן סמנכ"לית שיווק ומכירות בחברת שפיר מגורים הבונה את שכונת בצוותא בחריש המבוססת על הקונספט של שיתופיות.  "בצוותא הפכה לערך חשוב. אנחנו זיהינו כבר לפני שלוש שנים את הצורך של אנשים ליצור לעצמם צורת חיים שיש בה קרבה וחיבור עמוק ונרחב יותר עם האנשים שגרים סביבם, הבנו שאנשים רוצים להכיר באמת את השכנים שלהם, רוצים להיות איתם בקשר  וליצור איתם משהו יחד", אומרת כהן. חברת שפיר יזמית השכונה, פועלת לגיבוש הקהילה כבר במהלך הבנייה ובמהלך השנה האחרונה, אף ארגנה לתושבי העיר ורוכשי הדירות, מסיבות שיתופיות, שנחלו הצלחה רבה. "תושבי חריש והתושבים העתידיים צמאים לאירועים מגבשים שמייצרים קהילה מחבקת ומשתפת. אנחנו רואים שקהילת בצוותא נוצרת כבר במהלך הבנייה והיא מתעצמת ככל שמתקרבים לאכלוס השכונה", כך לדברי כהן.

שכונת בצוותא כוללת 1,519 יח"ד ב-86 בניינים שני בתי ספר יסודיים, 11 כיתות גן, מרכז מסחרי, מתנ"ס, אולם ספורט ומגרש ספורט משולב.

בידול יוצר קהילה

אורטל ליבר סמנכלית השיווק רוטשטיין (צילום: אפרת מזור)

אורטל ליבר, סמנכ"לית השיווק בחברת רוטשטיין: "לשכונות החדשות קיימת יכולת לשפר תדמית של עיר שהמוניטין שלה היה פחות טוב, על יד משיכה של אוכלוסייה איכותית ופיתוח של תשתיות פיזיות וציבוריות שאולי היו חסרות. דוגמה טובה לכך היא שכונת כרמי הנדיב הנבנית בפרברי קריית מלאכי, שעומדת בפני עצמה אך ממתגת את האזור כולו כמקום עם איכות חיים גבוהה. יצירת בידול לשכונה יכול להיות על ידי יצירת פלטפורמות לבנייה של קהילה- גני שעשועים או מועדני דיירים, שהם גם פרקטיים כי נחוצים להרבה אנשים – וגם מאפשרים לגבש את הקהילה בשכונה, שזה ערך מוסף משמעותי למשפחות צעירות שהן בדרך כלל קהל היעד של השכונות החדשות".

לדברי עו"ד שי אליאב שותף במשרד עוה"ד גינדי כספי, "כיום בכל תכנון שכונה חדשה, נושא הקהילתיות תופס חלק נכבד מאוד. העשורים הקודמים אופיינו בתכנון פונקציונלי בעיקרו, חשבו רק על תכנון הדירה עצמה – מה יהיה בתוכה ואיך היא תיראה. אך מאז חלה אבולוציה טבעית בתכנון והנושא הקהילתי חלחל עמוק ותקע יתד בכל תוכנית חדשה. כיום רוב רוכשי הדירות מחפשים אלמנטים קהילתיים בשכונה שאליה הם שוקלים לעבור. הקהילתיות גם נתפסת כאחד הדברים המרכזיים שתורמים לאיכות החיים במדד האושר הבינלאומי, ואיפה שיש אושר – אנשים רוצים להיות שם. אם לקשר זאת לשכונות החדשות –איפה שיש אושר בשכונה קהילתית אזי הביקוש למגורים בה עולה, וכשהביקוש עולה כידוע שווי הדירות עולות בהתאם. "כמשרד המלווה חלק ניכר מהפרויקטים הגדולים בישראל הכוללים גם הקמת שכונות חדשות ואזורים חדשים עם אלפי יחידות חדשות ומאות אלפי שטחי מסחר ותעסוקה, אנחנו רואים את החשיבה הרבה שניתנת לעניין, כבר בשלב התכנון, דרך שלב התכנון ועד לשלב בו רוכשי הדירות אשר לוקחים את העניין כשיקול משמעותי במסגרת השיקולים היכן לגור".

האתגר – שמירה על הקהילה

"אחד האתגרים הגדולים ביותר שלנו ביהוד מונוסון הוא לקדם את ההתפתחות המואצת של היישוב ולצד זאת לשמור על המאפיינים הקהילתיים שלו", אומרת האדריכלית ענת לרנר, ראש המינהלת להתחדשות עירונית ביהוד-מונוסון. לדבריה, "עבור התושבים שלנו הקהילתיות היא מאפיין משמעותי במה שהם מגדירים איכות חיים, במה שגורם להם לבחור בעיר ולהיות מרוצים מהחיים בה. יהוד מונוסון היא עיר קטנה עם אוכלוסייה שמתגוררת בעיר כבר דור שני ושלישי, וצעירים שחוזרים ליישוב ילדותם. העיר עומדת על סף גידול משמעותי, ואנחנו צריכים להגן ולשמר את המאפיין הזה שהוא חלק מהDNA המקומי שלנו פה. "במתחמים שמיועדים להתחדשות עירונית מושקעת עבודה רבה שנעשית בין השאר על ידי יועצים חברתיים, אשר ממפים את האוכלוסייה הוותיקה ואת צרכיה – מי התושבים, מה ההרכב המשפחתי שלהם, מה חשוב להם בדירות החדשות שלהם ובשכונה, איך להעביר אותם לבניין חדש שיכלול פי כמה דירות ותושבים, ועדיין להשאיר את התחושה הבטוחה והמוכרת הקיימת בקהילה. תושב ותיק יכול לעבור דירה, אבל צריך לדאוג שיהיה לו את אותו רופא באותה קופת חולים, את אותו מועדון שהוא הולך אליו שנים, ולאפשר לו מקומות מפגש עם החברים שלו והקהילה שלו.

"במובן זה התחדשות עירונית רחבה היא נכונה ומועילה הרבה יותר מאשר תמ"אות ופרויקטים ללא גורם מאחד ומתכלל. כשיש גורם עירוני שיכול לבחון את כל השכונה, את הצרכים הכוללים והחיבור ההוליסטי לרחבי העיר ( תשתיות, תחבורה, מענה ציבורי מקיף לכל הצרכים) קל יותר למצוא להם תשובות ופתרונות במסגרת התכנון מאשר בפרויקטים ספורדיים".

החברה משתתפת בפעילויות

שכונת גבעת אלונים בקריית אתא צפויה לכלול כ-2,000 משפחות, וחברת שרביב מקימה בשכונה את פרויקט גבעת אלונים הכולל 622 דירות. השכונה בעלת אופי כפרי, עם שטחים ירוקים רחבי ידיים, שבילי אופניים, גן משחקים לילדים, רחובות מרוצפי אבן ומערכת כבישים בטוחה. במקום התפתחה קהילה מגובשת, שכבר היום מונה כ-450 משפחות. בחברה מציינים שהרשתות החברתיות עזרו לבנות את הקהילה, ושחבריה מקיימים הרבה פעילויות משותפות למשל בספורט, כולל עזרה הדדית אחד לשני בנושאים יומיומיים. לדברי שרה אילין, סמנכ"לית שיווק בחברת שרביב, "מאד מרגש אותנו לראות שהשכונה אותה אנו בונים הפכה לקהילה חמה. אנחנו כחברה מרגישים זהות עם השכונה ותושביה, ולוקחים חלק בפעילויות שונות עבור הדיירים בה. בתקופת הקורונה למשל נרתמנו לשיפור מצב הרוח וארגנו עבור תושבי השכונה מסיבת מרפסות. המסיבה נערכה בשעות אחר הצהרים בארבעה מוקדים שונים בשכונה, ושני די ג'ייז הרקידו את התושבים. אנו נמשיך להיות חלק מהקהילה הזו גם בהמשך עם פעילויות שונות לאורך השנה".

מועדון סגור בקריניצי

שכונת קריניצי החדשה ברמת גן המוקמת על ידי החברות אשדר, צמח המרמן ואזורים, משתרעת על שטח של כ-235 דונם ועתידה לכלול כ-1,000 יחידות דיור. לדברי רונית כהן, מנהלת שיווק ומכירות בחברת צמח המרמן, "כבר בתחילת שיווק הפרויקט הבנו כי מעבר להקמת שכונה למעשה מדובר פה ביצירת קהילה חדשה בעלת אופי ומכנה משותף דומה. לכן הקמנו מועדון סגור – 'מועדון החברים של קריניצי החדשה' – אשר במסגרתו נפגשים הדיירים אחת לכמה חודשים לשמוע הרצאה מעניינת, לארוחת שף ומפגש שכנים – ביוזמת החברות הבונות. 'מועדון החברים של קריניצי החדשה' הוקם במטרה ליצור חיבור בין הדיירים שרכשו דירות בפרויקט, חלקם עוד בטרם החל האכלוס, ולספק להם ערך מוסף. מדובר בפעילות מתמשכת אשר מייצרת קשרים בתוך קהילה חיה ותוססת לאורך שלבי האכלוס השונים של הפרויקט. על מנת לשמור על המסורת חיפשנו פעילות בהתאם למציאות של ימינו – כך, בתחילת החודש ערכנו לחברות המועדון סדנת איפור פרטית בזום עם שלי גפני שחלקה עם חברות המועדון טיפים ואת סודות האיפור שלה".

בית כנסת וג'ימבורי

שכונת הים אכזיב, הנבנית מצפון לנהריה ע"י החברות אלקטרה מגורים וצמח המרמן, במרחק הליכה מחוף הים ומהלגונות של אכזיב, כוללת כיום כ-300 משפחות, כאשר בעתיד היא תכלול כ- 745 דירות, בית ספר חדש מול הים, אזור תיירות, מתחם מסחרי, שלל מבני קהילה וציבור ומועדון ספורט. החברות היזמיות, בשיתוף עם עיריית נהריה, קידמו את פיתוחה של השכונה כך שתאפשר חיי קהילה מלאים ולצד בנייני המגורים נבנים בימים אלו מרכז קהילתי-מסחרי עם בית קפה ומסעדה, מכולת שכונתית, מתנ"ס וספא עם בריכה. בנוסף, בימים אלו מושלמות העבודות על שני גני ילדים ראשונים ופארק שעשועים גדול וייחודי לילדים. לדברי יוסי כהן, מנהל הפרויקט "על מנת לעודד את חיי הקהילה בשכונה הקמנו לפני כשנה בית כנסת וג'ימבורי, קידמנו את בנייתו של מרכז קהילתי-מסחרי המשקיף לים ובאופן קבוע אנו יוזמים פעילויות מגוונות בהשתתפות הדיירים. בחג השבועות האחרון ערכנו הפנינג מושקע לכל המשפחות, ולהבדיל, חלקנו כבוד ונטענו עצים לזכרו של מוטי בן שבת ז"ל אשר טבע למוות בשיטפונות בנהריה בחורף שעבר. האירועים האלו, יחד עם המפגשים שהדיירים יוזמים בינם לבין עצמם על בסיס כמעט יומיומי, כמו פיקניקים קהילתיים הנערכים בפארק שבשכונה או בילויים משותפים בחוף הים אשר נמצא ממש מתחת לבית, מבססים את קשרי החברות, האחווה והעזרה ההדדית ואנו מתרגשים לראות וללוות את התהליך הנפלא של גיבוש קהילה איכותית בשכונה".

שכונות שהפכו לקהילה השכונות החדשות שנבנו בשנים האחרונות בכל רחבי הארץ מאגדות אליהן אוכלוסיה חדשה בעלת מכנה משותף רחב שיחד, יוצרת קהילות בעלות מאפיינים דומים בזכות משפחות רבות, זוגות צעירים עם ילדים צעירים שהתגבשו והתחברו במרכז השכונה סביב מוסדות החינוך, והשטחים הציבוריים – גני משחקים וסביבת הפנאי. שכונות חדשות רבות תוכננו סביב פארק גדול או גן משחקים שסביבו נוצרו חבורות וקשרים שהובילו לקהילות מגובשות.

הדמיית פרויקט אכזיב של החברות צמח המרמן ואלקטרה מגורים בנהריה (הדמייה: סטודיו 84)

שכונת הפארק- חדרה

שכונת הפארק הינה שכונה חדשה המוקמת בימים אלה במזרח העיר חדרה, וצפויה לכלול כ-2,100 יחידות דיור בבתים צמודי קרקע ובנייני מגורים בני 3-20 קומות. במרכז השכונה פארק רחב ידיים בן כ-90 דונם, הכולל אגם מלאכותי, אמפיתיאטרון, שבילי הליכה ואופניים, ועוד. בימים אלה, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז חיפה להפקיד תוכנית להקמת חלק נוסף בשכונה, בשטח של כ-650 דונם. התוכנית כוללת כ-4,300 יחידות דיור בבנייה רוויה, עד 30 קומות כאשר, כ-1,200 יח"ד יוקצו עבור דירות קטנות ודירות נוספות יהיו מיועדות להשכרה לטווח ארוך. התוכנית מקצה גם כ-150 דונם לצורכי ציבור ובכללם קרקע לקריית חינוך גדולה שתשמש את כלל העיר, כ-2,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה וכ-10 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר. במרכז השכונה החדשה מתוכנן פארק שישתרע על שטח של 52 דונם, הממשיך את הפארק בשכונה הקיימת מצפון. הפארק הקיים כיום בשכונת הפארק הצפונית, בתי הספר, הגנים ואופי הפרויקטים משכו אל השכונה זוגות צעירים ומשפחות עם ילדים ונוצרה קהילה חדשה וצעירה שלא הייתה קיימת קודם לכן בעיר.

דורית סדן סמנכ"לית שיווק שיכון ובינוי  מספרת כי שכונת הפארק בחדרה היא שכונה צעירה הקיימת כ- 8 שנים ובה הוקמה קהילה פעילה ותוססת מקומץ נציגי ועדי בתים צעירים ואיכפתיים שרצו לגבש שכונה איכותית ולהכיר את האנשים  הגרים בה . מתוך פעילות הוועדים נוצר  שיתוף פעולה  שמטרתו טובת  ילדי השכונה, וכל בני המשפחה .  הפעילות של ועד השכונה יצר חבורה מלוכדת שמקדמת את האינטרסים של השכונה, שדוגלת בעזרה הדדית לתושבים שלה, שמקדמת עסקים בתוך הקהילה וירידי שוק קח תן וכן פעילויות מהנות לילדים בחופשות החגים והקיץ . הפעילות הזו יצרה כוח לתושבי השכונה, ממשיכה להביא אוכלוסיה איכותית מכל האיזור לגור בשכונה ובוודאי גם מעלה את שווי הדירות. שיכון ובינוי עזרה בתחילת התהליך באמצעות סדנאות מיוחדות לגיבוש חיי קהילה ואף משתפת פעולה עוד היום במימון ועזרה בארועים בשכונה  אלי ויצמן מנכ"ל אינביו נדל"ן המשווקת את פרויקט "אמירי פארק חדרה" של חברת אמירי גן אומר " לרוב, הקהל המגיע לרכוש דירה בשכונה חדשה הוא בעל מאפיינים דומים, מדובר בעיקר במשפחות צעירות ומשפרי דיור שילדיהם צעירים יחסית. לכולם יש נושאי שיח ועניין משותפים הקשורים למשפחה, לשעות הפנאי, אותם הרגלי צריכה והרבה נושאי עניין משותפים".

לדבריו, שיווק הפרויקטים ומכירת הדירות נתרמת מאד מקהילתיות השכונות, שכן תושבים ממליצים לחבריהם להגיע להתגורר בשכונה בין היתר לאור הקהילה שהוקמה בה . "הדור הצעיר פתוח וטכנולוגי מאד והוא מייצר לעצמו קהילתיות שכונתית כפי שהכרנו בעבר באמצעות טכנולוגיה חדשה. בתקופת הסגר ומאז התפשטות מגיפת הקורונה , כוחן של קבוצות אלה עלה מאד שכן, הקרבה הפיזית והמצב המשפחתי הדומה, אפשרו לסייע, לחזק ולהסתייע זה בזה".

טוב לדעת
נגישות