Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מתחדשים גם במראה

לפרויקטים בהתחדשות העירונית יש לעתים מאפיינים ייחודיים הן במראה החיצוני, והן במסגרת עיצוב הדירה

פנטהאוז במתחם מטרופוליס גבעתיים (הדמיה: אסף פרץ)

כאשר פוסעים במרכזי הערים, אפשר לזהות בקלות את הבניינים שחודשו במסגרת תמ"א 38. התכנון של דירות ובניינים חדשים, בתוך שכונות ותיקות קיימות, קובעות אילוצים שונים שלעתים, נראה שגם מביאות למאפיינים אדריכליים ועיצוביים שונים, אם כי, בסופו של דבר, כפי שמסכימים כולם, התוצאה הסופית אינה שונה באופן מהותי.

שילוב חדש עם ישן

רחלי בריזל, סמנכ"לית שיווק ומכירות של חברת אשדר מקבוצת אשטרום: "תכנון של מגדל מגורים חדש בתוך מירקם של שכונת מגורים ותיקה דורש התייחסות מיוחדת, שילוב של חדש עם ישן הנו אתגר מכל בחינה. פרויקט מגורים מודרני, הנולד מתוך תהליך התחדשות עירונית לעיתים נראה כנטע זר בסביבה אך לרוב, מאיץ תהליכי התחדשות של בניינים נוספים באותו רחוב".

פרויקט פינוי בינוי טאגור של אשדר (הדמיה: נעמה מליס אדריכלו)

לדבריה, "קיימות דוגמאות רבות באזור מרכז תל אביב שרווי בשכונות ישנות, אשר בליבן מוקמים כיום פרויקטים חדשים למגורים. במקרים כאלה עוד בשלב התכנון המוקדם נלקח בחשבון שילוב של בניינים חדשים בסביבה ישנה וניתנת תשומת לב לשילוב החדש עם הישן, לרבות הגינות הירוקות והשטחים הציבוריים.
אחד מהטרנדים הבולטים ביותר כיום בתחום עיצוב הבית הוא שימוש בחומרים טבעיים בכלל ושילוב צמחיה בפרט בחללי הבית הפנימיים כגון עציצים גדולים, קירות ירוקים, מרפסת עם גינה – הן רק חלק מהדרכים ליצירת אווירה של טבע בחלל סגור. הצורך בכך מורגש בפניות הלקוחות בבואם לרכוש בית".

מגבלות המגרש

"בפרויקטים של התחדשות עירונית שטח המגרש וגבולות הבניין נתונים להגבלות מסוימות, החל מפיתוח סביבתי קיים הכולל מערך תשתיות כגון חשמל ומים, וכל אלו מהווים תשתית יסודית לתכנון עם האדריכלים וקביעת פרוגרמה לצרכי הדייר המודרני", מאשרת סיוון היללי, סמנכ"לית שיווק ומכירות של קרדן נדל"ן.
לדוגמה, היא אומרת, "בפרויקט החברה "עלומים רמת גן", במסגרת התחדשות עירונית, תכננו כ-20 סוגי דירות שונות בבנייני בוטיק לא גבוהים. התמהיל המגוון מגדיל את טווח קהלי היעד ומעניק לכל דייר דירה ייחודית ומעוצבת, דבר האפשרי וכמעט ייחודי לפרויקטי התחדשות עירונית".

חשיבה אורבנית

אדריכלית טלי דראל (צילום: סאם יעקובסון)

לדברי האדריכלית טלי דראל , שותפה במשרד האדריכלים V5, "דירות ההתחדשות העירונית הן אותן דירות עם אותם כללי אצבע שמנחים אותנו, על מנת שהדירה תהיה מיטבית. בפרוייקטים של פינוי ובינוי בהתחדשות עירונית במתחמים גדולים, יש לנו מחשבה אורבנית. התכנון מתייחס לשדרה של מגדלים, צירי תנועה ראשיים, ציר הולכי רגל. זאת אומרת, במחשבה נכנס העניין העירוני".

אם לדוגמה מתכננים על ציר בן גוריון ברמת גן או גבעתיים, מסבירה דראל, "החשיבה תעשה על כל השדרה כחטיבה אחת שאנחנו חולייה מתוכה, ואז ברור שקומת הקרקע, אופי הבניין, הנפחים, אזור בנוי, יהיו בהתאמה באופן שבו העיר מתפתחת, בהקשר של העיר וההתפתחות שלה. לכן פרוייקטים של התחדשות עירונית לרוב מחייבים שיתוף פעולה עם הרשות המקומית, כי בסוף אתה לא בונה "אי" אלא בונה מתוך חשיבה סביבתית. לא בהכרח מה שקיים היום, אלא מתוך חשיבה עתידית. ההתחדשות לרוב מתרחשת במספר מוקדים. התכנון הוא ברמת העיר ולא רק ברמת השכונה או הבניין"

מתחם יוספי, פרויקט פינוי בינוי, ברג- V5 אדריכלים (הדמיה: א. הדמיות)

שוני בשל האילוצים

לדברי האדריכל רון שפיגל משפיגל אדריכלים, "בדרך כלל השוני נובע מאחר ויש אילוצים ותכניות שאינם סטנדרטיים בכל הקשור לחיזוק. מגבלות של עמודי חיזוק, וצורת התכנון הבסיסית שאינה רגולרית בגלל אילוצי הבניין וכתוצאה מכך הפתרונות דורשים יותר יצירתיות ולחפש דברים פחות סטנדרטיים. כאשר מדובר בהריסה ובנייה ההתייחסות היא כמו לדירה חדשה. אין התייחסות למיקום הבניין והשכונה בה הוא ממוקם. הפנים של הבית מתייחס לרצונות ולצרכים של הלקוחות. התכנון הוא לא נעשה בדרך דומה לבניינים הקיימים, אלא בסטנדרט של בנייה חדשה".

ייצור דירות מיוחדות

עדית פרידמן, מנהלת שיווק ומכירות בחברת מטרופוליס קובעת כי "ההתחדשות העירונית מייצרת דירות מיוחדות שלרוב לא קיימות בפרויקטים חדשים רגילים. מצד אחד התמהיל כולל דירות קטנות בנות 2-3 חדרים, ומהצד השני דירות גדולות במיוחד. קהל הרוכשים בפרויקטים הללו הוא בחתך סוציו אקונומי גבוה, והמגוון הזה מאפשר לכל אחד למצוא את הדירה המתאימה לו, בין אם למגורים ובין אם להשקעה. בפרויקט שלנו בהרצליה למשל, אנו משווקים דירות בנות 4 חדרים גדולות במיוחד ששטחן 110 מ"ר. בפרויקט בגבעתיים תכננו דירות גדולות בנות 6 ו-7 חדרים. מדובר בגודל נדיר לאזור הזה, והביקושים להן הפתיעו גם אותנו. בפרויקטים שלנו בצפון הישן של תל אביב, ברחובות יהודה המכבי ולואי מרשל, אנחנו מאפשרים רכישת פנטהאוז ברמת מעטפת עם אופציה לחיבור דירות על פני קומה שלמה".

עיצוב הפנים דומה

נופר אלימלך (צילום: יח"צ)

נופר אלימלך, מעצבת הפנים בחברת סלע בינוי מסבירה כי "מבחינת עיצוב הפנים של דירה בהתחדשות או דירה שאינה כזו, אין הבדל משמעותי. אבל ישנם עקרונות שחשוב לזכור תמיד ואני ממליצה על דוגמת רשימת מכולת הכוללת את הצרכים שלכם לכל חלל ולאחר מכן להתחיל בעיצוב עצמו".
"כך, אחת המגמות הצומחות הינה שילוב ריהוט "ישן" וריהוט חדש- שילוב מאוד מעניין. בנוסף, אחד האתגרים הבולטים הוא חריגה תקציבית כי לאורך הדרך נוסף עוד רהיט או פריט עיצובי וכך קל להתפזר, על כן רשימת המכולת רלוונטית גם כאן, כשעושים רשימת קניות לא כותבים רק את הבשר החגיגי לחג אלא גם את התבלין הקטן ביותר וכך גם בעיצוב, תבנו רשימה ותגבילו את התקציב שלכם. חשוב לי להדגיש שלעיתים ישנו רצון להיכנס לדירה חדשה ולהחליף את הכל בבת אחת, יש דברים שתוכלו להמשיך לעצב תוך כדי מגורים בדירה".
"המלצה נוספת לדירות התחדשות ערונית אשר נמצאות לרוב במקומים מרכזיים, היא הוספת וילונות. אלה נועדו לשמור על אווירה נעימה וחמה וגם יצניעו את המרחב האישי".

שירה מוסקל, מ"הלל אדריכלות" מסכימה כי "בעת עיצוב של פרוייקט פינוי בינוי, לעומת שיפוץ דירה סטנדרטית, אני לא רואה שינוי בהתייחסות התכנון או השיפוץ. אין חשיבות מבחינתי למיקום הבניין. ההתייחסות היא אך ורק מה שנכון תכנונית לדירה, ולצרכים של הלקוחות".

אלמנטים ייחודיים

ערן סיב, בעליה של חברת אבן סיב, המייבאת בין היתר את האבן הדקה – אבן שניתנת לחיפוי על גבי קיר או חיפוי קיים, מסביר כי יש פתרונות רבים שנראה כאילו נועדו לפרויקטי התחדשות או לחללים קטנים.

למשל, הוא אומר, "דיירים ותיקים שמקבלים את דירתם החדשה, לא תמיד בעלי יכולת כלכלית לבצע שיפוץ גדול. במקרה כזה, אפשר לתת פתרונות קלים וזולים יחסית, שיכולים לתת אפקט של שיפוץ וחידוש. לדוגמה, הוא מספר, אחד המוצרים הפופולריים ביותר הוא חיפוי קיר טלויזיה – הקיר המרכזי בסלון".
במקרה של אבן גמישה, הוא מסביר, "הדייר נהנה מאבן טבעית, אבל המחיר זול בהרבה וגם היישום קל, כמו הדבקת טפט, כאשר ניתן לבצע זאת אפילו עצמאית, או במהלך כמה שעות עבודה בודדות של איש מקצוע. בזכות דקיקותה של האבן, מסביר סיב, היא מתאימה גם לחללים קטנים, כמו ממ"ד למשל, שכן חיפוי רגיל יכול לגזול ס"מ או יות מכל צד, לעומת 2 מ"מ בלבד במקרה של האבן הדקה".

יישום אבן גמישה של אבן סיב. מעצב: סמיר טהה (צילום: יח"צ)

טוב לדעת
נגישות