Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

משרד רו"ח רוזנבלום-הולצמן: לא להזניח ביקורות פנים גם בעתות משבר

תקופת הקורונה והוצאת העובדים לחופשה מאולצת ועבודה מהבית היא תרגול מעולה בתחום המבדק הפנימי לכל ארגון, כך לפי רו"ח שמואל רוזנבלום ממשרד רוזנבלום-הולצמן. פערים וסטיות, לטענתו, יצופו על פני השטח

רו"ח שמואל רוזנבלום (צילום: אביטל אנגל)

עידן הקורונה מפנה את כל שימת הלב להשפעות המשבר. רוב הכתבות בעיתונים (כלכליים ואחרים) – כמעט ומשועבדים לחלוטין לנושא אחד. עניין אותנו לשמוע על ענף כלכלי חשבונאי שנראה כאילו "הוא בצד" – נמצא ב- Hold. מה קורה בתחום הביקורת החקירתית והפנימית?

פנינו לרו"ח (ומשפטן) שמואל רוזנבלום, ממשרד רוזנבלום-הולצמן, כמי שעוסקים בתחום מיוחד זה.

מה חדש אצלכם?

"אם אתה שואל ספציפית, לתקופת הקורונה אני יכול להשיב – בוודאות "אין רע בלי טוב". תקופות הסגר והוצאת עובדים לחופשה מאולצת, היא תרגול מעולה בתחום המבדק הפנימי. בכל הארגונים הפיננסיים קיים נוהל "ניתוק" עובדים, במטרה לוודא תקינות. עתה, נוצרה הזדמנות אף לתאגידים שאין אצלם ממשל תאגידי מאורגן – לוודא באופן טבעי תקינות, ואולי אפילו יושרה. פערים וסטיות יצופו על פני השטח".

אתה מדבר על תחום המניעה וחיזוק השיטור הפנימי.

"חלילה שתקבל את הרושם שביקורת פנימית או חקירתית – מתמקדת אך ורק ב"שוטרים וגנבים". נגיף הקורונה העניק הזדמנות מעולה לשדרוג אבטחת המידע. "העבודה מרחוק" מחייבת, בין היתר, הבנה עמוקה יותר בנושאי סייבר. מה שנראה קודם כ"סיפורי הפחדה" הפך ביום אחד לפחד אמיתי. כמו כן, יש לחלק את השטח לשני סוגי ארגונים: ארגון האמון על תרגול של "הערכות לשעת חרום" – זכה עכשיו בתרגול אמיתי לבחינת המוכנות. לעומת זאת, ארגון שאין לו רגולציה מסודרת – יזכה בהזדמנות פז לשדרוג. להתחיל להיערך לסיכונים פוטנציאליים".

כל זה יפה. נשמע הגיוני. מה הקשר והחבירה למשרד לראיית חשבון.

"אני חייב להבהיר. אם משרד רוזנבלום-הולצמן והצוותים שלנו לא היו עוסקים בחשבונאות "טהורה", כגון ביקורת מאזנים, דיונים מול רשויות מס הכנסה, מע"מ, גילוי מרצון – לא היה לנו מקום לא בביקורת חקירתית ולא בביקורת פנימית. אתה חייב לבוא "מהשטח" להכיר את השיקולים והדילמות. אינך יכול לפקד על פלוגת חי"ר, אם לא היית קודם מפקד כיתה".

שלוף דוגמא לניצול הידע החשבונאי.

"הנה דוגמא מ"השטח". נתבקשנו לבחון חברה מוחזקת מסוימת. בתחילה סוקרים את הדו"חות הכספיים. מסתבר שבשנת המאזן האחרונה בוצע "שינוי מדיניות חשבונאית". השינוי הגדיל למפרע את הון החברה. מדובר במיליונים. הגענו למסקנה לבחון את סיבת ומהות השינוי החשבונאי. זה "הריח" לנו, כרואי חשבון בפרקטיקה, כמוזר, כבלתי מחויב, על פי תקני הדיווח. הסתבר שמטרת השינוי היא ביצוע משיכת כספים לבעלי עניין. ללא שקיפות. ללא גילוי מלא ומאחורי גבם של שולחי! זאת דוגמא לביקורת פנימית המחייבת ידע עמוק בכללי דיווח בפרקטיקה.

כיום, אחרי עשרות שנות ניסיון – איזו עצה מועילה הייתם מציגים להנהלת תאגיד?

"יש לכך תשובה מוכנה והיא המפתח למניעת כשלים: "זהירות ממלכודת הסודות האפלים בארגון". מי שנמצא בעמדת ניהול צריך להישמר מכל משמר מהבלגה על סטייה בתוך הארגון. סטייה שהינה עבירה על חוק! ידי נושאי המשרה תהיינה כבולות. מעתה הם ייאלצו להשלים, חלילה, עם שרשרת סטיות נוספות. ההנהלה תהיה מאוימת ומרגע זה אינך יכול לעצור! בתת הכרה, נפלת ב"שבי" של הבלגה "קטנה" על עבירה ואתה מאוים על ידי מי שיבצע סטיות נוספות. זה הסוד של ניהול תקין – זהירות מעבירה קטנה שהופכת לאחר מכן להר שלג מתגלגל. זה קשור לכל רגולציה בכל תחום: תקנות הפיקוח על הביטוח, תקנות תעבורה, בנקאות, הגבלים עסקיים, תקינות מוצר. מותר לך לטעות! אך אסור לך למחול על עבירה רגולטורית "קטנה", כי לאחר מכן "זה הקטן גדול יהיה".

עד כמה אתה חש סיפוק מהפעילות?

"התחום הוא מרתק. אנו קמים בבוקר "עם צליל מנדולינה בלב". לא לשכוח – זה משרד רואי חשבון. לא הוליווד. הפניות אלינו מתחילות במינוי מבית משפט ליתן חוות דעת בנושא תביעה ייצוגית, בהמשך, חקירה בחו"ל בעניין מחלוקת סוערת בין בעלי מניות, ולבסוף, בדיקה לתביעת ביטוח על אובדן רווחים. כל זה בצד הגשת דו"חות כספיים או התקנת נהלים לחברת הייטק. במקצוע כזה חובה להיות בעל ראש יצירתי. בילדותי הייתי מנוי על בטאון חיל האוויר – אחרי מבצע סיני, ראיתי סלוגן של טייס קרב: "מי שאתה לא רואה אותו, הוא זה שיפיל אותך". המתח – הוא הסיפוק!"

באילו אכזבות נתקלת לאורך הדרך?

"אחד התסכולים הוא שלעיתים, לאחר ביקורת יסודית, הכל נמצא By the Book. אתה מציג זאת לוועדת הביקורת ולעיתים מסתכלים עליך בתרעומת ואי אמון – "בשביל זה שכרנו את משרדכם?" לך תסביר להם, שאנחנו לא "ציידי קרקפות" ושאין לנו כל עניין לקפח פרנסתו של מישהוא רק כדי לנפק חומר תבערה …

התסכול אף גדול יותר כאשר שוכר הבדיקה הינו צד למחלוקת עסקית. אחרי בדיקה אתה נאלץ לומר לו "אין לך CASE"! תגובתו – לא תמיד מלבבת".

אנקדוטה לסיום?

"כמו שאמרתי, לשמחתי, כל האירועים הם אנקדוטות. בסופו של דבר הבסיס צריך להיות:
"הא-לוקים ברא את האדם ישר" – גישת האמון! לבסוף, ראוי להבהיר לכל מי שנכנס לתחום: "מיליונר לא תצא מזה", סיפוק? תלוי בך!"

ליצירת קשר: https://rhcpa.co.il
טוב לדעת
נגישות