Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מסילתי: מודולריות של בנייה

בעידן דינמי בו הסחר המקוון הופך להיות גורם משמעותי, אמזון נושפת בפתח, וחווית הקניה משתנה מקניות באופליין לקניות ברשת - חברת מסילתי המתמחה בתכנון, ביצוע והקמת מרכזים לוגיסטיים מצליחה להמציא את עצמה כל פעם מחדש ולבצע פרויקטים מורכבים העונים לצרכי השוק. מודלוריות של בנייה

המרכז הלוגיסטי של חברת קרגו אמרפורד (צילום: יח"צ)

בשנה האחרונה השלימה חברת מסילתי את הקמת המרכז הלוגיסטי של חברת קרגו אמרפורד, חברה המספקת פתרונות שילוח ולוגיסטיקה. המרכז הלוגיסטי שהקימה מסילתי באזור התעשיה מודיעין, משתרע על כ- 30,000 מ"ר בנוי וכולל גם מחסן לוגיסטי בגובה של כ-22 מטרים ומחסן נוסף המשתרע על פני שתי קומות, גלריה בשטח של כ-7,000 מ"ר המותאמת לעומס של 3.5 טון למ"ר, אגף משרדים ומינהלה.

הקמת המרכז הלוגיסטי מסמלת מודל חדש בתכנון וביצוע מרכזים לוגיסטיים העולים לגובה, בעיקר בשל רצון היזמים למיצוי מקסימלי של הקרקע. חברת מסילתי העונה על דרישות השוק נדרשת אם כך לתת פתרונות אחסון בגבהים לא סטנדרטיים. אחד הפתרונות בפרויקט במקרה זה הוא באמצעות יציקת רצפה מדויקת (SFF – Super Flat Floor) שהנסיעה עליה באמצעות כלי רכב כבדים, מנופים או מלגזות, חלקה יותר והשחיקה נמוכה. את העבודה ביצעה מסילתי בשיתוף סוללת מומחים שהגיעו מאנגליה כדי לסייע בתהליך.

"מדובר במתן פתרון לעומסים חריגים שהתבקשנו לייצר", מסביר נצח מסילתי, מנכ"ל ובעלים של החברה. "הדבר הציב בפנינו אתגרים הנדסיים בהם עמדנו וכך הצלחנו להקים מרכז לוגיסטי מהמעלה הראשונה".

החברה מציינת בימים אלה 20 שנות פעילות. מאז הקמתה ב-1999 תכננה החברה וביצעה פרויקטים רבים בהיקף של מאות אלפי מטרים רבועים בכל הארץ. בין הפרויקטים שהקימה, ניתן למנות את פרויקט "הוקי קרח" באזור התעשיה תנובות (9200 מ"ר), מפעל ייצור ומרכז לוגיסטי לחברת גילאר (נציגת SIKA בישראל )בחבל מודיעין (9,000 מ"ר), מרכז הפצה לוגיסטי לחברת פרידנזון בנמל אשדוד (11,000 מ"ר) ועוד רבים אחרים. החברה מתמחה בתכנון וביצוע הנדסי של מבני תעשיה, לרבות מרכזים לוגיסטיים, מחסנים ומפעלים במתכונת של One Stop Shop. כקבלן ראשי, החברה יודעת לתת מענה ליזם, כולל הגשה אדריכלית, הוצאת היתרים ואישורים עד להקמת המבנה וקבלת טופס 4.

באיזה אתגרים אתם נדרשים לעמוד על רקע מהפכת הסחר המקוון?
מסילתי: "את שירות One Stop Shop אנו נותנים על רקע העלייה בדרישות השוק להקמת מרכזים לוגיסטיים ליזמים וחברות הנערכים לכניסת שחקנים עולמיים ראשיים לישראל. חלקם כלל לא בקיאים בענף. מצאנו שחברות ויזמים שתיכננו לעצמם, יצרו לעיתים מוצר שכלל לא תאם את צרכיהם, מה שגרם לייקור עלויות הבניה ובמקרים חריגים גם לביטול הפרויקט. חברות רבות מחפשות את המומחים שייקחו את מלאכת התכנון והביצוע וזה מה שאנחנו עושים".

"אתגר נוסף מולו אנו עומדים הוא עמידה בלוחות זמנים שהולכים ומתקצרים מפרויקט לפרויקט והתאמת המבנים ושיטות הבניה לטכניקות האחסון החדשות והציוד המתקדם. כל פרויקט זו התמודדות חדשה. אני יכול לבנות מבנה של כ-5000 מ"ר שיהיה מאתגר יותר מהקמת מרכז של כ-15000 מ"ר. תוכניות הבינוי מעניקות היום זכויות גדולות מבעבר למבנים לוגיסטיים ואנו מתמודדים מול מרכזים לוגיסטיים שעולים לגובה. אם עד לא מזמן מרכז לוגיסטי השתרע על פני חלל גדול אחד בגובה של 13-14 מטר עם מינימום עמודים כדי לאפשר מקסימום ורסטיליות למידוף – כיום אנו יוצאים מאזור הנוחות המוכר ונדרשים לתכנן ולבצע בניה רב מפלסית במרכזים לוגיסטיים".

מה המשמעות ההנדסית לכך?
מסילתי: "אנו נדרשים לתת מענה טכני לעליה של משאיות וסמי טריילרים לגובה, ואזור פריקה וטעינה חופשי, לכן אנו מתכננים רצפות תלויות (תיקרות) לעומס שימושי לא סטנדרטי 3 טון/מ"ר ומעלה, על מנת שיוכלו לשמש כרצפות מחסן. אנחנו מגיעים למבנה שמתרומם לגובה של 26 מטרים. זה גובה לא מבוטל. כל ההתנהלות הביצועית משתנה".

כיצד מגיב הענף בו אתה עוסק לשינוי בשוק הקמעונאי בישראל?
מסילתי: "כל השוק הקמעונאי משתנה לנגד עינינו. בישראל ובעולם מתרחבת המגמה של סגירת קניונים, שינוי הרגלי הצריכה, חווית הקניה והעדפה של מסחר אונליין ורכישות דרך האינטרנט על פני חנויות אופליין. כל זה בסופו של דבר משפיע על הדרישות בשטח כאשר אנו מבחינים בדרישות הולכות וגדלות לשטחי אחסנה ופחות לשטחי חנויות לצורך קניה ישירה".

מה אנו צפויים לראות בשנים הבאות?
מסילתי: "לצד הדרישה להקמת מרכזים לוגיסטיים גדולים, מתפתחת בהדרגה דרישה לשטחי אחסנה ליבואנים קטנים, הזקוקים לשטחים בסדרי גודל שנעים בין 400-1,000 מ"ר. הם לא זקוקים למחסני ענק גבוהים ומשמעותיים, אלא לשטחי אחסנה להחזקת מלאים שיתנו מענה לרכישות המתבצעות דרך האינטרנט. כניסת אמזון לישראל המעודדת גיוס מוכרים וספקים קובעת להם סטנדרטים של עבודה ומבקשת שיחזיקו שטחי אחסנה משלהם. אנחנו צריכים להתאים את עצמנו לעולם דינמי כמו היום, עולם בו הכל חשוף ומוטמע טכנולוגית".

על חברת מסילתי

חברת מסילתי היא בעלת סיווג קבלני לביצוע עבודות בהיקף בלתי מוגבל (ג'-5) בתחום הבנייה וההנדסה האזרחית, קבלן מוכר לעבודות ממשלתיות ומנהלת מערכת איכות על-פי דרישות התקן הישראלי. לחברה יכולות ביצוע הנדסיות הן במישור התכנון והן במישור ההקמה, ובכלל זאת תכנון ובניית קונסטרוקציות פלדה חכמות במפתחים גדולים, התאמת מערכות חיפוי מתקדמות ומותאמות לצרכי הלקוח, הקמת גלריות טכניות מורכבות, יציקת רצפות סופר מדויקות (SFF) ובעלות מקדמי שחיקה גבוהים, פריסת מערכות אלקטרו-מכניות ועבודות גמר ופיתוח ברמה הגבוהה ביותר.

טוב לדעת
נגישות