Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

ממש לא אפוקליפסה

כל רואי השחורות, אנא רישמו בפרוטוקול: אפשר כבר לראות את האור בקצה המנהרה

בניה בתל אביב (צילום: תומר אפלבאום)

רוני מזרחי (צילום: עזרא לוי)

אנחנו בקבוצת מזרחי ובניו, אחת החברות הוותיקות בישראל הקיימת כבר 60 שנה, עברנו כבר כמו כל עם ישראל, לא מעט משברים כלכליים, מיתון, מלחמות, התקפות טילים, התמוטטויות בורסה, אינתיפאדות ומשברים קשים נוספים שיכולנו גם יכולנו לכולם. מתנצל, אבל אני חייב לצאת כנגד כל אותם רואי השחורות, וכאלה ישנם רבים, כולל בקהיליית הנדל"ן, הרואים את הימים שאחרי מגיפת הקורונה כמעין אפוקליפסה של אחרית הימים שאחריה הדברים לא ישובו לקדמותם ושוק הדיור ייקלע לטווח הארוך לקשיים שלא היו מעולם, הן בתחום הדיור והן בתחום המשרדים. אז אנא רישמו לפניכם לפרוטוקול: זה ממש לא נכון. כבר היום, כחודשיים לאחר היציאה מהסגר, אנחנו מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה,  להבין שהשד איננו כה נורא ושהחיים נמשכים, אמנם תחת מגבלות מסוימות, אולם בהחלט נסבלות ושעוד נכונו לנו ימים טובים.

כך גם אני רואה את פני הדברים ספציפית לגבי שוק הדיור: השוק יתאושש הרבה יותר מוקדם ממה שחוזים אותם רואי שחורות, זאת משום שאין היצע דיור מספיק ועל כן הביקושים רק הולכים וגדלים מיום ליום. גם העובדה שקצב גידול האוכלוסייה בישראל הינו מהגבוהים בעולם, כשמידי חמש שנים נוספים עוד כמיליון תושבים ודרישה לעוד כ-300 אלף יחידות דיור נוספות בשוק, מדברת ללא ספק בעד עצמה. כמו כן אינני מקבל את אותה תחזית קודרת שאנשים יתחילו להתרחק אחד מהשני ולא תהיה יותר באותן שכונות החדשות, את אותה אווירה קהילתית ישראלית ייחודית כפי שהייתה. גם בתרחיש הכי גרוע, חלילה, בו תסמיני הקורונה יימשכו, ואני מאוד מקווה שזה לא יקרה, עדיין השכנים ימצאו את הדרך להיפגש האחד עם השני, בין אם על כוס קפה אספרסו או כוסית יין טובה על המרפסת ובין עם הילדים במגרש המשחקים שלמטה.

יחד עם זאת, אני כן רואה בעיה חמורה במישור אחר לחלוטין: האם המדינה תצליח בשנים הקרובות לספק את הביקושים הגוברים והולכים? כאן אני דווקא מוטרד מאוד. כיום "על המדף" ישנן בקושי כ-15 אלף דירות, ובסך הכל כ-50 אלף התחלות בנייה לשנה, זאת שעה שצרכי השוק עומדים על כ-70 אלף התחלות בנייה לפחות לשנה. התרעתי עוד לפני עידן הקורונה ואני מתריע שוב ביתר שאת: אנא, תשחררו את שוק הדיור מהכבלים בהם הוא נתון. לדוגמא, תבטלו למשך שנה בהוראת שעה את מס הרכישה. תוסיפו לקבלנים במסגרת תקנת שבס-כחלון 30% בנייה בכל פרויקט ופרויקט וכל שכונה ושכונה הנבנית במרכז הארץ, כשבתמורה ישווקו הקבלנים 30% מהדירות במחירי הנחה לזכאים. כמו כן שתפו את כלל הקבלנים במכרזים ושנו את המציאות לפיה רק מספר מצומצם של חברות גדולות משתתפות ב"משחק". וכמובן: תהפכו את ההתחדשות העירונית לכלי אפקטיבית לחידוש שכונות ותיקות והפיכתן לחדשות לכל דבר.  ובכל מקרה, חשוב שנחשוב כולנו חיובי. ככלות הכל, יש חיים לאחר הקורונה!

הכותב הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"
טוב לדעת
נגישות