Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מלחמה והקשבה

מה הופך את עו"ד יעל קוזמנקו צדיק למובילה בתחום נזקי גוף, אילו איכויות מבדלות אותה מהמתחרים, ומי היה מודל החיקוי שלה

עו"ד יעל קוזמנקו צדיק (צילום: מרים טייר)

תמיד רציתי לעזור לאנשים ואני מאוד אוהבת צדק", מספרת עו"ד יעל קוזמנקו מה הביא אותה לעסוק בתחום בו היא עובדת. היא בת 35 ואת הקריירה שלה היא התחילה בגיל 20 כמזכירה במשרד עורכי דין. "שם התאהבתי בתחום המשפט בכלל ובתחום הנזקין בפרט, והחלטתי בעצמי להפוך לעורכת דין". לאחר שסיימה את לימודי המשפטים וקיבלה את ההסמכה כעורכת דין היא פתחה משרד עצמאי.

עו"ד קוזמנקו מתמחה בתחום נזקי גוף, והיא מסבירה כי לדעתה עורכי דין צריכים להתמחות בתחום אחד או שניים, לכל היותר. "במשפט כל תחום הוא עולם ומלואו ואני בדעה שאדם לא יכול לדעת הכל בהרבה תחומים; וכאשר זה קשור במשפט, לדעת קצת זה לא מספיק. בתור עורכי דין אנחנו עוסקים בדיני נפשות, יש עלינו אחריות מאוד גדולה ועלינו להיות מומחים בתחום שלנו, בדומה למה שמתקיים בעולם הרפואה".

מדוע להתמחות דווקא בתחום נזקי גוף?

"התחום הזה מאפשר לי לתת ביטוי לרצון שלי לעזור לאנשים ולאהבה שלי לצדק. אני נתקלת בהרבה אנשים שעקב סיבות שונות הופכים לנכים בין אם זמנית ובין אם לצמיתות. כאשר אדם סובל לפתע ממוגבלות, קורים לו הרבה דברים באותו הזמן. הוא כבר לא יכול להתנהל ולהתנייד בחופשיות, הוא לא יכול לעבוד, ייתכן והוא נקלע לקשיים כלכליים. במקביל הסובבים והיקרים לו צריכים להשקיע לעיתים יותר מהרגיל כדי לעזור לו, בין אם כלכלית ובין אם בדברים פרקטיים, כמו לעשות עבורו קניות או לקלח אותו. ההתנהלות הרגילה, היום-יומית, אינה יכולה להתקיים עוד. הוא צריך עזרה רגשית ועזרה פרקטית ובתוך כל הבלאגן הזה הוא צריך גם להמשיך ולקיים את משק ביתו וכמובן לשם כך זקוק לכסף, ופה אני נכנסת לתמונה".

הדבר העיקרי אותו עושה עו"ד קוזמנקו עבור הלקוחות שלה הוא להשיג עבורם את הכסף המגיע להם. "אם הוא עבד, ניתן לתבוע קצבת נכות מקרן פנסיה; אם יש ביטוחים פרטיים ניתן לתבוע אותם; אם זו תאונת עבודה ניתן לממש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי; אם מדובר בתאונת דרכים, אפשר לתבוע את הביטוח של הרכב. צריך לברר ולחפש, אבל כאשר אדם נפגע מגורם חיצוני סביר להניח שיימצא הגוף המתאים והנכון שיפצה אותו. ההתמחות שלי מאפשרת לי לדעת מהם הגורמים שיכולים להיות רלבנטיים, איך להגיע אליהם ואיך לקבל מהם את מה שמגיע ללקוח". השימוש במילה 'לקבל' מעדן את המציאות: לא פעם מדובר במאבק של ממש. "הצד השני לא בהכרח רוצה לשלם. יש לו עו"ד שחושב אחרת ממני, והצורך להוכיח הוא האתגר. אבל כשאני יודעת שמשהו מגיע ללקוח שלי והוא לא מקבל אז מתחילה המלחמה".

לא מוכנה לקבל 'לא'

היותה אישה מסייע לעו"ד קוזמנקו בהצלחה המקצועית שלה. "העובדה שאני אישה היא בהחלט יתרון", היא מסבירה. "כאשר אדם בא אלי הוא זקוק לעזרה כי ארעה לו פגיעה גופנית ו/או פגיעה נפשית. תפקידי הוא לא רק להילחם עבורו על הזכויות שלו אלא גם להקשיב לו. מלבד המלחמה שמתרחשת מאחורי הקלעים, שהלקוח לעיתים אינו מודע לה, הוא תמיד מקבל ממני אוזן קשבת. באופן כללי לדעתי נשים יותר מכילות, יותר קשובות, ואני יודעת שלמרבית האנשים יותר קל להיפתח בפני אישה. לרוב לגברים יהיה יותר קל לדבר על הכאבים והקשיים שלהם עם אישה, וכמובן גם לנשים".

במרוצת הדרך היו לעו"ד קוזמנקו מקורות השראה, אבל לא בהכרח מהסוג שמצפים לו. "מקורות ההשראה שלי", היא מספרת, "הם כל מי שאמר לי 'לא'. תמיד ניסיתי להבין למה לא, ואם גיליתי שהאדם צדק רציתי ללמוד מזה כדי להתפתח. את הקרדיט על התכונה הזו אני נותנת להורים שלי – הם מעולם לא נתנו לי לוותר על משהו שרציתי לעשות, וזה נטמע בי".

בתחילת השנה מונתה עו"ד קוזמנקו מטעם לשכת עורכי הדין להיות חברה בוועדות ביטוח לאומי מה שיסייע לשמור ולהגן על זכויות האזרחים בכלל ולקוחותיה בפרט. ומה החלום שלה להמשך הדרך? "אני רק רוצה להמשיך לעשות את מה שאני עושה היום, זה מה שאני אוהבת".

טוב לדעת
נגישות