Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מיקום מיקום מיקום

הורדת מס הרכישה אולי מגרה את המשקיעים לחזור לשוק. אבל היכן כדאי לרכוש דירה להשקעה? הנה טיול ברחבי הארץ עם כמה אפשרויות השקעה. בכל מקרה, כמובן שמומלץ לקרוא ולהחליט לבד

פרויקט סלע B של סלע בינוי (הדמייה: יח"צ)

הורדת מס הרכישה נתנה תקווה לשוק הדיור. אבל עדיין נותרה השאלה – היכן כדאי לרכוש דירה כהשקעה? במרכזי הערים, או בשוליים? במרכז הארץ, או אולי בכלל בצפון? פנינו לחברות הבניה שנתנו לנו שלל עיצות, שרכזנו כאן.

בטווח הארוך – מרכז הארץ

לדברי מורן בן שלוש, סמנכ"ל השיווק בחברת סלע בינוי, "בטווח הארוך האזור שיניב את ההחזר הטוב ביותר להשקעה הוא מרכז הארץ. באזור המרכז המחירים יותר יציבים כי הביקוש יותר גבוה, לעומת הביקוש באזור בפריפריה, שם אנו עדים לעיתים להטבות מס, פתיחת שכונות חדשות ועוד. במרכז הביקושים לא משתנים ונשארים גבוהים לאורך זמן. כל המדינה מתרכזת במרכז ופחות מגיעה לפריפריה. לכן גם אנחנו משקיעים לא מעט בפרויקטים שלנו במרכז: גליל ים, רמת אפעל, ראשון לציון וגם בירושלים. אבל אם לרכוש פריפריה מהרצון להתרחק מהמחירים הגבוהים במרכז אז האזור בו אנו צופים עליית מחירים משמעותית הוא אזור הקריות, אשר עובר תהליך משמעותי של פיתוח והקמה של שכונות חדשות. אחד הפרויקטים המבוקשים שלנו הוא פרויקט סלע B בשכונת אפקה, שכונה חדשה אשר החלה תהליך פיתוח ולאור העובדה שהיא עושה כעת את צעדיה הראשונים המחירים בהתאם, אך כאשר תהליך הפיתוח יסתיים, דרכי התחבורה והנגישות לשכונה יפתחו, הערך של השכונה יעלה משמעותית. אם אני צריך להמר על שכונה אחת זו ללא ספק השכונה הזו."

הפריפריה התקרבה

אריאל אדלשטיין (צילום: יח"צ)

אריאל אדלשטיין, סמנכ"ל שיווק ומכירות קבוצת אבני דרך: "בעבר רבים היו שואלים את עצמם היכן כדאי להם להשקיע את כספם – במרכז או בפריפריה? הרי שבעשור האחרון עצם העובדה שהפריפריה היא קרובה יותר למרכז, בעיקר בשל שכלול ושיפור אמצעי התחבורה והתשתיות, היא הופכת את אופציית ההשקעה בפריפריה למשתלמת עוד יותר. הנסיעות מהצפון או מהדרום למרכז הן כיום מהירות יותר ולראייה, בעשור האחרון לא מעט זוגות צעירים ומשפחות משפרי דיור ניצלו את ההתקרבות של הפריפריה למרכז ורכשו דירות בדרום או בצפון הארץ". במהלך שנת 2020 קבוצת אבני דרך הבונה כ-1,500 יח"ד ברחבי הארץ מיישמת אסטרטגיה עסקית המושתתת על כניסה לפרויקטים גדולים בשכונות גדולות בנות מאות ואלפי יח"ד, כדוגמת מודיעין, קריית השרון נתניה, חריש, באר יעקב ולוד. אזורים שבעבר נחשבו פחות אטרקטיביים למשקיעים וכיום רושמים זינוק של עליות מחירים בשיעור של עשרות אחוזים. אדלשטיין מוסיף: "ההיסטוריה מלמדת אותנו שבכל המקומות שציונו קודם, וכן בכל המקומות שנבנו בהם שכונות חדשות של מאות ואלפי יחידות דיור הדבר משך אליו אוכלוסיות חזקות שחיפשו את הבית החדש, התשתיות החדשות, את הפארקים ואיכות החיים ולכן באופן מוחלט ניתן לראות שעליית המחירים בשכונות החדשות תמיד היו גדולות יותר באופן יחסי לשוק הנדלן ה"רגיל".

"בבואנו לרכוש דירה להשקעה ניתן לחשב את פוטנציאל התשואה כבר בתחילת התהליך", מדגיש אדלשטיין , "אך כדאי לקחת בחשבון נתונים וניתוחים שונים על האזור, כאלה שיאפשרו להנות גם מאקזיט מכירה בהמשך הדרך. היות, ומעבר לדמי השכירות המתקבלים חודש בחודשו, חשוב לשים לב גם לעליית המחיר העתידית של הנכס, בעקבות השבחת האזור כתוצאה מתכנון של רכבת קלה, קרבה לתחנת רכבת, סלילת כביש חדש המחבר לעורקי תחבורה ראשיים, בניית פארק ירוק בסמוך וכו'. פרמטרים אלה, המושכים אוכלוסיות חזקות המחפשות דירה חדשה, הם אלו שלרוב יובילו לעליית המחירים בשכונות החדשות בשיעור גבוה יותר באופן יחסי לשאר חלקי העיר, והם שישביחו את ערך הנכס בעתיד" .

באר שבע

לדבריו של אדלשטיין אחת מהערים שתרכז את תשומת לב המשקיעים היא באר שבע. פיתוח התשתיות המואץ באזור מחבר את בירת הנגב באמצעות תחבורה ציבורית נוחה של רכבות ואוטובוסים לנתב”ג, לצפון ומרכז הארץ בפרקי זמן קצרים.   זאת ועוד, הרבה יותר משתלם למצוא דירה בבאר שבע, עקב עלויות נמוכות יחסית, של הנדל”ן. מחירי הקנייה והשכירות, של דירות ובתים בבאר שבע, נמוכים משמעותית בהשוואה למרכז וצפון הארץ. אנו מרגישים התעניינות גוברת מצד זוגות צעירים ומשפחות בפרויקט שלנו  "אודם על הפארק", הנבנה בשכונת נחל הפארק החדשה,  שכולל 7 בניינים ו-168 יחידות. זאת, לאחר שבימים אלה אנו מתחילים את האכלוס בבניינים שלנו בפרויקט סיגליות שבעיר.

שכונת הפארק תוכננה, תוך שימת דגש על יצירת חוויית מגורים איכותית למשפחות צעירות. כך למשל נבנה, לצד השכונה אגם מלאכותי הגדול בישראל המתפרש על כ-90 דונמים. והוא חלק מפארק רחב ידיים המשתרע על כ- 5300 דונמים, אשר מאפשר לתושבים אזורי פעילות ספורטיבית כדוגמת שייט בסירות פדלים, רכיבת אופניים משפחתית, מסלולי ריצה ועוד. בנוסף, השכונה קרובה מאוד לנתיבי התחבורה הציבורית ותחובר לבאר שבע באמצעות הרכבת הקלה שמתוכננת בעיר וכן, לקווים הארציים של הרכבת. עד כה השקיעה המדינה 800 מיליון שקלים בשכונה עוד בטרם הוקמה וזאת במסגרת הסכם הגג שעליה חתמה העיריה עם משרד האוצר.

מרכז התעסוקה הדרומי

יוני בראל (צילום: תמר מצפי)

יוני בראל, מנהל מכירות ארצי בחברת אזורים ממליץ גם כן על באר שבע: "באר שבע נחשבת היום כמרכז התעסוקה המרכזי של כל אזור הדרום – יש בה אוניברסיטה, בית חולים גדול, קרית הייטק ועוד.  למרות התפתחותה המואצת בשנים האחרונות, באר שבע היא עדיין העיר שבה רמות המחירים הן הנמוכות ביותר מבין עשר הערים הגדולות בישראל.  גם אם משווים אותה לערים גדולות אחרות בדרום, כמו אשקלון ואשדוד, אפשר לראות שיש פערים משמעותיים במחירים של כ – 20% .למרות שהמחירים בעיר כן עלו בשנים האחרונות, פוטנציאל ההשבחה הוא עדיין משמעותי מאד ולעיר יש עוד הרבה לאן להתפתח מבחינת רמות המחיר.

חברת אזורים בשיתוף י.ח דימרי, מספר בראל, מקימות את פרוייקט המגורים "סנטרל פארק 17" בבאר שבע. השכונה מוקמת בלב העיר, במתחם בו שכן אצטדיון הכדורגל ווסרמיל האגדי, וצפויה לכלול בסיומה 17 מגדלים בני 29 קומות שיכללו כ-2,300 יחידות דיור.  בשכונה יוקמו בתי ספר, גנים, אזורי מסחר, מרכזי ספורט, שירותי בריאות ושירותים נוספים. :בנוסף, תושבי השכונה ייהנו מגישה נוחה לצירי תחבורה ראשיים ומקרבה למרכז העיר, ובתוך כך למרכזי ידע ואקדמיה, מרכזי תרבות ופנאי ועוד. מאחר והשכונה מוקמת בימים אלו, ניתן לרכוש דירות איכותיות במחיר נוח, ובעתיד עם השלמת השכונה, עתידים המחירים של הדירות בה לעלות".

חריש

דן גינגיס סמנכ"ל שיווק ומכירות אפריקה ישראל מגורים מסביר כי "הבחירה באפיק ההשקעה תלויה יותר בפוטנציאל ההשבחה העתידי של הנכס. ולכן, משקיע בבואו לבחון השקעה בנדל"ן למגורים צריך לשאול עצמו היכן להערכתו מחירי הדירות יעלו בשיעור משמעותי יותר? ולא להסתפק רק בשאלת התשואה. קיימים מספר פרמטרים שעשויים לחזות האם קיים פוטנציאל השבחה גבוה לנכס אותם מומלץ לבדוק טרם הרכישה. ביניהם, ניתן למנות תכניות קיימות לפיתוח התשתיות, מרכזי תעסוקה, מוסדות חינוך ועוד". בשנתיים האחרונות העיר חריש הכפילה את עצמה ובסוף שנת 2019 מנתה אוכלוסיית העיר כ-15,000 תושבים. הגידול המואץ בחריש נמשך על רקע הבנייה הגדולה ועל פי תכנית האב מספר התושבים יגיע בעתיד לכ-100 אלף.

לדבריו, "אפריקה ישראל מגורים המאמינה מאוד בעתיד חריש משווקת בעיר את פרויקט "סביוני חריש", בלב שכונת הפרחים, הכולל 380 יחידות ב-13 בניינים המהווים שכונה בתוך שכונה. "אני מעריך שחריש תרשום קפיצה גדולה בשווי הנכסים במהלך חמשת השנים הקרובות, כשכל התושבים ייכנסו לשכונות והעיר תהיה בפעילות מלאה", מציין גינגיס, "לפי ההערכות הנוכחיות מי שקונה היום דירה להשקעה בחריש צפוי לרשום השבחה גבוהה של הנכס תוך מספר שנים ספורות. באם נבחן את ההשקעה בעיר בהשוואה למחירים של יישובים אחרים באזור, ובוודאי מול מחיר הדיור הממוצע בישראל הרי, שחריש מציעה עסקאות נדל"ן אטרקטיביות מאוד. ולראיה, כיום אפשר למצוא דירות 4 חדרים בעיר בכמיליון שקל בלבד".

סנטרל פארק לילה (צילום: 3dvision)

צפון השרון

גינגיס נותן חלופה נוספת: "הפוטנציאל של אזור השרון הצפוני ושל ערי לווין דוגמת העיר כפר יונה, הוצף והחל להתממש רק בשנים האחרונות, בין היתר עלי ידי שיפור הנגישות לאזור עם סלילת כביש 6 ופתיחת כביש 531 ש"קרבו" את השרון הצפוני לאזורי התעסוקה בגוש דן", מוסיף גינגיס,  "תנופת הבניה המואצת באזור השרון הצפוני בכלל ותהליכי הפיתוח בכפר יונה בפרט, הופכת גם אותה ליותר ויותר אטרקטיבית עבור משקיעים". אנו משווקים את פרויקט סביוני השרון של אפריקה ישראל מגורים, הממוקם בין מושב ינוב לכפר יונה. אנו מאמינים שככל שיתקדמו תהליכי הפיתוח הסביבתי מי שרכש היום דירה להשקעה ישביח את הנכס תוך מספר שנים ספורות".

מזרח תל אביב

גל קסטל, מנהל השיווק בחברת אורון נדל"ן, מקבוצת אורון אחזקות והשקעות קובע כי: "ערי המרכז הן ללא ספק המבוקשות ביותר, אבל המחירים בהן תמיד גבוהים יחסית והתשואות נמוכות יחסית. מאידך, בפריפריה ניתן למצוא פנינות להשקעה בעלויות נמוכות יחסית ועם תשואה נאה ביותר. אם מעוניינים להשקיע באזור המרכז, כדאי לחפש נכסים להשקעה בשכונות המזרחיות של תל אביב למשל, שם אזורים רבים מתפתחים ומתחדשים, ומאפשרים הזדמנות מצוינת להשקעה. בין היתר, חשוב לציין את מתחם דרך השלום, שמהווה כיום את אחד מעורקי הכניסה הראשיים לתל אביב, ונהנה גם מהאיכות של גבעתיים השכונתית יותר. מתחם זה נמצא בהליכי התחדשות עירונית בתקופה זו וכעת זו אולי ההזדמנות האחרונה לרכוש שם וליהנות מהשקעה נבונה במקום הנכון".

דרום תל אביב

אורית גבאי טירר סמנכלית השיווק של קבוצת גבאי: "תל אביב היא תמיד הזדמנות נדל"נית, אך יזמים צריכים להיות עם היד על הדופק בנוגע לשכונות שעתידות להיות "הפלורנטין" הבאה. שתי שכונות כאלה שהולכות לתפוס את קדמת הבמה בשנים הקרובות הן נווה עופר (תל כביר) וכפר שלם. נווה עופר כולה בתהליך של התחדשות עירונית וקו של הרכבת הקלה עובר בה, וכן פרויקט גדול להשכרה נבנה בה. מדובר בשכונת מגורים קרובה למתחם התחנה, נמל יפו ונווה צדק ונפתחים שם בתי ספר חדשים. המחיר הממוצע למ"ר בשכונה לפני 5 שנים היה 14,000 שקל, בעוד שהיום הוא כבר עומד על 24,000 שקל. גם כפר שלם עוברת תהליך של התחדשות עירונית והרכבת הקלה תעבור שם גם. כמו כן צמודים לשכונה שני פארקים – מנחם בגין ואריאל שרון – וממוקם בה בית הספר חי, המדורג בין הטובים בארץ והטוב בתל אביב. המחיר הממוצע למ"ר לפני 5 שנים היה 16,300 שקל, והיום הוא כבר -23,000 שקל. נתונים אלו מלמדים על הביקוש למגורים בשכונות הללו. מה שיפה בשכונות כאלו, להבדיל משכונות מגדלים מסוגרות, הוא נושא הקהילתיות שהיה מאוד בולט בתקופת הסגר. שכונות שלמות שמתארגנות יחד לקניה ממגדלי ירקות ופירות, ורוכשות פרחים בשישי כקבוצה. קהילות שמתארגנות יחד לשמירה על הילדים, ושיכולות לדבר אחת עם השנייה מהמרפסות. אלו דברים שקורים בערים מאוד אורבניות, כגון תל אביב , ואני חושבת שיהיה הרבה ביקוש לשכונות כאלו, גם קדימה".

מרכזי הערים

רז שרייבר, סמנכ"ל השיווק של קבוצת אלמוג, אומר כי "אין ספק כי מרכזי הערים הן היעדים המומלצים ביותר למשקיע, וההחזר בהם על ההשקעה יהיה גבוה ומהיר יותר. בפריפריה אמנם יש מחירים נמוכים אבל היצע גדול וקושי להשכיר". שרייבר מסביר כי כל אזור המרכז השתנה ועתיד להשתנות עוד יותר בגלל כניסת אמצעי תחבורה המונית כמו רכבת קלה ומטרו. לדבריו, "אם פעם היינו סופרים את יבנה בתור יישוב חצי פריפריאלי, כיום הוא לחלוטין מרכז הארץ. האוכלוסייה גדלה, המרחקים התקצרו, וכל המעגל השני והשלישי הוא היום מרכז לכל דבר. הכניסה של הרכבת הקלה תשמש זרז משמעותי לתהליך הזה – אם למשל כיום יפו ד' נחשבת אזור מרוחק בתל אביב-יפו, הרכבת הקלה תחבר אותה למרכז העיר תוך 3 תחנות. כל ציר הרכבת הקלה מתנהג אחרת ובהמשך נראה זאת גם בציר המטרו. כל מה שנמצא על הציר הולך להתחדש ולהשתנות, חלק יקרה מהר יותר וחלק מהר פחות, אבל הכל ישתנה".

בשולי העיר

שמואל חי ראובן, מנכ"ל קבוצת מנוס: "הנטייה הראשונה היא לאתר את הנכס הטוב ביותר להשקעה במרכזי הערים, ולרוב אף במרכז הארץ, אבל חשוב לזכור שקיים הבדל משמעותי בתשואה שיניב נכס במרכז העיר לעומת נכס המצוי בשוליה. לרוב, בשולי העיר הנכס יעלה פחות- אך יהיה אטרקטיבי יותר מבחינת התשואה למשקיע.

בימים אלה, מתהוות שכונות חדשות באיזורים שונים בארץ, שהן השקעה מצוינת, בעיקר לאור העובדה שהן טרם התגלו על ידי משקיעים רבים. מדובר, בין היתר, בשכונת 'נופי אילן' המוקמת בימים אלה באבו גוש- מרחק קצר מאוד מירושלים ומת"א, נוף עוצר נשימה וחיי קהילה נפלאים בסמיכות לנווה אילן היוקרתית ובנגישות גבוהה לכביש מס' 1.  מדובר בהזדמנות נדירה להשקעה, שמחיריה צפויים לזנק בשנים הקרובות".

אור ים

אבי מאור, מנכ"ל קבוצת More קובע כי "כדאי לשים לב ל-3 שכונות חדשות אשר צפויות להיבנות בשנים הקרובות ועתידות להיות מהשכונות המסקרנות ביותר בישראל. שכונות אשר מקדשות את החיים הקהילתיים, האינטימיים, כל השירותים לתושב מתחת לבית. הקורונה חידדה את הצורך בשירותים נגישים וקרובים לתושבים. שכונות אלו הן בדיוק השכונות המתאימות לעידן החדש: אור ים בין קיסריה לאור עקיבא, צפויה נבנית  אחת השכונות המעניינות ביותר בשנים הקרובות. זו שכונה חדשה ממש שכנה של קיסריה, המשתרעת  בין שכונת אורות רבין, כביש החוף וכביש 4.

קבוצת MORE מקימה בשכונה פרויקט More  ים, המציע 279 יח"ד בשוק החופשי ו-434 במסגרת תכנית למשתכן.   "מציאות הקורונה  חידדה את הצורך והרצון של משפחות לסביבת מגורים אורבנית שמשלבת בהרמוניה מגורים לצד שטחי מסחר, שירותים וקהילה והכל במרחק הליכה. מדגיש אבי מאור מנכ"ל הקבוצה  "בהיבטים אלו פרויקט More ים מהווה הזדמנות אטרקטיבית למשפחות צעירות ומשפרי דיור שיכולים ליהנות משכונה חדשה, תכנון חדשני המשלב את תפיסת מגורים של המחר ובנייה ברמה גבוהה".

רמלה

לדברי חיים קראדי, מנכ"ל פרשקובסקי: "ההשקעה הטובה ביותר הינה בשכונות חדשות או אזורים מתחדשים, מתוך הבנה שבאזורים אלו מחירי הדירות יעלו יותר מאשר בשכונות ותיקות. כך לדוגמה, בשכונות נווה דורון ברמלה שיווקנו דירות 5 חדרים בספטמבר 2017 ב-1.59 מיליון שקל וכעת אחרי 3 שנים, הן נמכרות במחיר של 1.80 מיליון שקל. מדובר בתשואה של 18% ל-3 שנים".

בשנים האחרונות, הוא מוסיף, רמלה מתפתחת ומטמיעה את תדמיתה החדשה. השכונה החדשה במערב – נאות שמיר הפכה למקום מגורים מועדף בקרב משפחות צעירות ומשפחות חוזרות מיהדות התפוצות. אותן משפחות מבקשות לברוח משאון העיר הגדולה, ועל הדרך ליהנות מנדל"ן איכותי ומרווח ושמירה על ערך הכסף שהושקע בו. מעבר לקרבתה של שכונת נאות שמיר לגוש דן, דומה כי זו מספקת גם מענה לשינויים בהעדפות המגורים של הציבור הרחב שנגרמו בשל משבר הקורונה: מצד אחד, רצון לגור בקרבה למוקדים התעסוקה במרכז הארץ, ומצד שני נטייה ברורה לדירות גדולות יותר, באזורים ירוקים ופחות צפופים ואורבניים.

דורון נמרוד (צילום: יח"צ)

קבוצת רם אדרת תחל בקרוב בניה של פרויקט בשכונה חדשה – נאות שמיר ברמלה. מדובר בשכונה בעלת אופי אורבאני מודרני ומוקפד. השכונה תכלול שימושים מעורבים של מסחר ותעסוקה לאורך השדרה הראשית, מערך רחובות עם מדרכות רחבות, שבילי אופניים, נטיעות עצים, ריהוט רחוב, תחבורה ציבורית, מבני ציבור, מוסדות חינוך וקהילה: בתי ספר, גנ"י, מתנ"ס, מתחמי ספורט, ריאות ירוקות, פארק גדול ועוד, כל אלו ועוד ישרתו את המשפחות בשכונה החדשה.

לדברי דורון נמרוד מנכ"ל ובעלים משותף בקבוצת רם אדרת, "מדובר למעשה בעיר היחידה במרכז הארץ שטרם עשתה את הקפיצה הגדולה, אין לי ספק שזה רק עניין של זמן עד שהיא תמצב את עצמה כאחת הערים המבוקשות למגורים בארץ. יש פה הזדמנות נדל"נית שאין בערים אחרות, על פי קצב המכירות בשכונה ניתן לראות כי מתחילים להפנים זאת. חשוב לשים לב – המלאי מוגבל והביקוש קשיח".

מזרח ראשון לציון

שכונת נרקיסים במזרח ראשון לציון עתידה להיבנות על מחנה צריפין המתפנה. בסך הכל צפויות להיבנות על השטח המתפנה כ- 20 אלף יחידות דיור, כמו גם שטחי תעסוקה, שטחי מסחר, מוסדות ציבור שונים ושטחים פתוחים ירוקים לרווחת התושבים.  פיתוחה של השכונה יתבטא גם בפארק ירוק רחב ידיים שיהיה משותף לראשון לציון ובאר יעקב.  השכונה מוקמת בסמוך לכבישים 431 וכביש 6 .

לדברי מאור, פרויקט  MORE נרקיסים של קבוצת MORE , מהראשונים שהתחיל להתבצע בשטח, נבנה על הקו הראשון ממערב של השכונה החדשה בראשון לציון, סמוך לפארקים ירוקים ול"גן בעברית" ליד השירותים העירוניים, מוסדות חינוך וצירי תחבורה ראשיים .

מודיעין

אבי מאור מספר כי שכונת מורשת במודיעין נבנית במסגרת הסכם הגג. שטחה הכולל יהיה 1,686 דונם, ייבנו בה כ-4,200 יחידות דיור, כאשר 3,614 יחידות מהן יהיו יחידות דיור בבנייה רוויה. 70% ממספר זה, 2,529, מיועד לדיור בר השגה במנעד של שלושה, ארבעה וחמישה חדרים, כאשר לפחות 20% מהן, כ-505 יחידות דיור, מיועדות לתושבי העיר. הבנייה בשכונה זו תגדיל באופן משמעותי את מלאי הדירות החדשות בעיר ותקל על משפחות וזוגות צעירים לרכוש דירה במודיעין מכבים רעות.

קבוצת MORE בונה בשכונה 10 בנייני מגורים בני 6 ו-8 קומות, דירות מחיר למשתכן ודירות בשוק החופשי ומציעה דירות 5-6 חדרים, דירות גן פנטהאוזים בנוסף, מקימה קבוצת MORE בשכונה שדרת החנויות שעתידה להיפתח במהלך שנת 2023  ותכלול שלושים בתי עסק ומסחר.

צפון תל אביב

בשכונת "כוכב הצפון" בתל אביב נבנה בימים אלה פרויקט מגורים על ידי יוסי אברהמי, במקום בית ההארחה ההיסטורי של התזמורת הפילהרמונית, שהוקם בשנת 1966 ונהרס לפני קצת יותר משנתיים. פרויקט "פילהרמונית" כולל שני בניינים בני 12 קומות ובהם 112 יחידות דיור.

בפרויקט מגוון דירות הכולל דירות 3, 4 ו-5 חדרים, דירות גן ומיני פנטהאוזים, עם נוף לים הנשקף מהמרפסות.

לדברי יוסי אברהמי, "המתחם נחשב במשך שנים לאחד הנחשקים לבנייה בצפון תל אביב, היות והוא מהאחרונים שנותרו לבנייה בשכונה. הביקוש למגורי יוקרה בת"א גדל והרוכשים שלנו הם אנשים שיודעים להעריך איכות ומחפשים את חוויית המגורים המושלמת. המיקום המרכזי של הפרויקט יאפשר לדיירים ליהנות מכל מה שיש לתל אביב להציע – חוף הים, אזורי הבילוי בנמל ת"א וסביבתו, וכן פיסת טבע שמעניק פארק הירקון".

שיכון דן

לא רחוק מכוכב הצפון, שיכון דן היא שכונה קטנה על גדות הירקון, המונה כ2,700 תושבים בלבד. השכונה ומתאפיינת בבנייה צמודת קרקע. מחקר של חברת גיאוקרטוגרפיה מלמד כי שכונות עבר הירקון קולטות גם תושבים מחוץ לתל אביב: בעיקר מרמת גן וגבעתיים, הרצלייה ורמת השרון ופתח תקווה "שיכון דן נתפסת כשכונה טובה, והיא אחת מארבע השכונות המבוקשות באזור שמצפון לירקון: שיכון דן, רמת אביב ג', רמת אביב החדשה וכוכב הצפון". אומרת ד"ר רינה דגני העומדת בראש קבוצת גיאוקרטוגרפיה.

דן נדל"ן, זרוע הנדל"ן של קבוצת דן, מחזיקה מגרש במתחם המשתרע על פני כ-30 דונם ומשמש חניון לאוטובוסים. בשנים האחרונות פועלת הקבוצה לייזום פרויקט מגורים של כ-750 יח"ד. מדן נדל"ן נמסר כי "לקבוצה יש מתחמים שונים בערים מרכזיות ששימשו בעבר לצרכי תחבורה ותחזוקת אוטובוסים, והשימוש המתבקש בהם כיום הוא לבנייה חדשה שתשרת את השכונה והעיר. במקרה של שיכון דן מדובר בעתודת הקרקע האחרונה באזור המבוקש, שגם נמצא בסמיכות לצירי תחבורה ולאזורי תעסוקה. השכונה והאזור משוועים להתחלות בנייה נוספות ודן נדל"ן פועלת על מנת להוציא זאת לפועל".

חדרה

העיר חדרה נמצאת בשנים האחרונות בתנופת בנייה ופיתוח שתכפיל ואף יותר את מספר תושביה שעומד היום על כ-90 אלף.העיר ממוקמת על קו החוף באמצע הדרך בין חיפה ותל אביב, אך עם מחירי דירות נמוכים ב-50% מאלה של מרכז הארץ. בשנים האחרונות נבנו שכונות חדשות במזרחה של חדרה ועל חוף הים במערבה, וכיום מתחדש מרכז העיר.

לדברי יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל ובעלים של חברת אאורה ישראל, הבונה את פרויקט "אאורה סיטי" בחדרה, "חדרה מככבת על מפת הנדל”ן של ישראל מזה יותר מעשור. אנו מאמינים מאוד בעיר – יש לה פוטנציאל פיתוח גדול שיתבטא להערכתי בעלייה חדה במחירי הדירות בשנים הקרובות. אנו בונים כיום במרכז העיר חדרה פרויקט בעירוב שימושים: מגדלים ובבסיסם קומות משרדים ומסחר, היוצרים מארג חיים עירוני המאפשר לדיירים לצרוך מכל השירותים מתחת לבית, לנהל אורח חיים פעיל בפארק הירוק וליהנות מחוויית מגורים יוקרתית במיקום מנצח".

הקריות

שרה אילין, סמנכ"לית השיווק בחברת שרביב קובעת כי "בשנים האחרונות הקריות הפכו למקום שמציע למשקיעי נדל"ן מחירים אטרקטיביים עם סיכוי לאפסייד משמעותי. בהתחשב בקרבה הגיאוגרפית, רוכשי דירות וגם משקיעים מאמינים שפער המחירים בין הקריות לחיפה יצטמצם ומצביעים ברגליים ורוכשים דירות באזור. הם מבינים גם כי הנגישות הגבוהה לאזור הקריות מכל רחבי הארץ באמצעות כביש 6 וכביש 22 מעלה את הפוטנציאל ומבטיחה המשכיות לביקושים גבוהים. משקיעים שזיהו את הפוטנציאל ונכנסו לפרויקטים שלנו בקריות כבר לפני כמה שנים קיבלו תשואה יפה על השקעתם. אני מאמינה שכעת, עם הפחתת מס הרכישה למשקיעי נדל"ן, נראה גידול בפעילות של משקיעים ובכלל זה גם באזור הקריות".

אפקה בקרית ביאליק

אושרי זפרני (צילום: יח"צ)

שכונת אפקה בקרית ביאליק, הנמצאת בשלבי אכלוס, עתידה לכלול לאחר השלמתה 4,500 יח"ד ולהיות מהגדולות בצפון. אושרי זפרני, סמנכ"ל השיווק של חברת גיא ודורון לוי הבונה מאות יח"ד בשכונה, אומר כי "אפקה היא דוגמה מצוינת לשכונה חדשה שמהווה הזדמנות גדולה למשקיעים. בחודשים האחרונים חלק לא מבוטל מהרוכשים בשכונה הם משקיעים מהסביבה שרואים את ההתקדמות של השכונה ומבינים כי המחירים התחרותיים שקיימים בה כיום לא יישארו לאורך זמן. זאת לצד קבלת דירה חדשה בשכונה חדשה, שאין צורך לשפץ אותה או לטפל בנושאי תחזוקה של דירות ישנות שעלולים לנגוס בתשואה באופן משמעותי".

עכו

בחברת אפגד, הבונה בשכונת נווה ספיר בעכו את "מגדלי אפגד", מספרים כי העיר עברה ועודנה עוברת תנופת פיתוח משמעותית שהחלה בשנים האחרונות, הן מבחינת תנופת בנייה למגורים שהחלה בעיר לאחר שנים של היעדר היצע דירות חדשות, הן מבחינת התשתיות העירוניות ותשתיות הנגישות לעיר ומחוצה לה והן מבחינת השקעה ושיפור משמעותי בנושא החינוך. העיר זכתה לפיתוח מאסיבי מצד הממשלה עם כביש עוקף קריות שחיבר אותה למפרץ ולקריות. זאת לצד מסילת הרכבת עכו- כרמיאל שנפתחה לפני פחות משנתיים, המנגישה את העיר למוקדי התעסוקה של אזור הצפון, לצד קו הרכבת הוותיק בעיר, המחבר אותה לקריות, חיפה והמפרץ ובכך תחזק ותעלה עוד את מחירי הנדל"ן בעיר. העירייה והחברה הכלכלית השקיעו משאבים רבים גם בשיפור ופיתוח התשתיות העירוניות, בניהן השקעה בטיילת, פתיחת הפארק האתגרי הגדול בצפון ועוד'. ואולם, העיר הצפונית לדעת רבים, טרם עשתה את הקפיצה הנדל"נית שלה.

נווה ספיר (קרית התמרים) ממוקמת בכניסה המזרחית לעיר, עם נגישות לכביש 4 ו-85. מדובר בשכונה מתחדשת, הממוקמת כקילומטר בלבד מחוף הים.

בחברת אפגד קובעים כי מי שישקול להתגורר בשכונה או לרכוש להשקעה יוכל ליהנות ממחירי נדל"ן נמוכים יחסית, דירה במגדל מגורים בהחל מ-1.2 מיליון שקלים,  מתשואות העומדות על 3%-4%, הטבות המס הניתנות לתושבי המקום שיכולות להגיע למעל 2,000 שקלים בחודש למשפחה ומאיכות החיים למי שבוחר לגור בה. בחברת מעידים על ביקושים רבים בשנה האחרונה, מצד רוכשים למגורים אך גם מצד משקיעים רבים.

נהריה

שכונת הים אכזיב ממוקמת בצפון נהריה ומשתרעת על פני 65 דונם. השכונה כוללת 30 בניינים בני 6-9 קומות ובהם כ-1,000 יח"ד. הבניינים הראשונים כבר מוכנים לאכלוס ובמקביל נמשכות עבודות הפיתוח והתשתית והחיבור בין העיר לשכונה.תמהיל הדירות כולל דירות 4-5 חדרים בשטח של 104 מ"ר עם מרפסות של 15 מ"ר. בנוסף, עבודות הפיתוח לסלילה טיילת שתחבר את השכונה החדשה לשאר רצועת החוף של נהריה נמצאת בשלבי ביצוע מתקדמים.

מחירי הדירות בפרויקט: דירות 4 חדרים – החל מ-1.29 מיליון שקל; תושבי נהריה שירכשו דירה בשכונה יהנו מהטבות מס של הממשלה בגובה 12%. לדברי אלירן חזז, מנהל מכירות ארצי באלקטרה מגורים הבונה את שכונת אכזיב בשיתוף חברת צמח המרמן, "למיקום שכזה, במרחק הליכה קצרצר מאחד החופים היפים בישראל יש ערך נדלנ"י גבוה במיוחד, שכן כמעט ולא קיימות שכונות שכאלו במדינתנו הקטנה. משקיעים שכבר הצטרפו לפרויקט אכזיב ורכשו דירות השביחו את הנכס שלהם בשיעור ניכר, ולהערכתי ההשבחה תימשך בשנים הקרובות. העיר נהריה נמצאת בתנופת בנייה ופיתוח חזקה ועל פי התוכניות היא צפויה לגדול בכ-40% עד 2030. אמורות להתווסף בעיר אלפי יחידות דיור, ייבנה אזור תעסוקה חדש בצפון העיר וישופר החיבור לחוף הים ולחלק הצפוני עם טיילת, אזורי תעסוקה ומסחר, וצירי תנועה חדשים – כך שלכל הדעות מדובר בהשקעה אטרקטיבית ביותר".

קצרין

מבדיקה שערכה לאחרונה חברת שיווק הנדל"ן קבוצת אלפסי המתמחה בשיווק מתחמי נדל"ן, נמצא כי קצרין נמנית עם הערים הכדאיות ביותר להשקעה מניבה בנדל"ן בכל הקשור לתשואה המגיעה משכירות למגורים. על פי נתוני הבדיקה, מחיר השכירות הממוצע לדירות 4 חדרים עומד על כ-3,500 שקלים בממוצע (תלוי במצב הנכס ובמיקומו), בעוד שמחיר ממוצע של דירות 4 חדרים ביישוב עומד על כ-900,000 שקלים,  כך שמדובר בתשואה משכירות ששווה ל-4.67%. צחי אלפסי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת אלפסי: "על פי הנתונים, מחיר השכירות לדירות גן או צמודי קרקע חדשים הנמכרים כיום ביישוב, נא בין 4,200-4,500 שקלים לחודש, המהווים תשואה שנתית של כ-5% בממוצע". לדבריו, "המקום מבוקש על ידי אוכלוסיות רבות ומגוונות שבוחרות בה, כמו סטודנטים ומרצים ממכללת אוהלו, חיילי או"ם ואנשי קבע שמשרתים באזור ומעדיפים את קצרין בשל המרכזיות שלה והשירותים שהיא מציעה שלא בדומה ליישובים בסביבתה. הדבר מוביל באופן ישיר לכדאיות שבהשקעה בנכסים למגורים, בשל הביקוש שעולה לעומת ההיצע שאינו גדול" הוא מציין.

בחברת גלעד מאי היוזמת ובונה את פרויקט המגוריםmy  קצרין ברובע 10 מחזקים את הנתונים ומצביעים גם שם על עלייה בביקושים בעת האחרונה. בפרויקט שהחל להתאכלס לאחרונה נותרו דירות אחרונות בלבד כאשר המחירים עומדים כעת על החל מ 950,000 שקלים לדירת גג 4 חדרים, בגודל 114 מ"ר + 15 מ"ר מרפסת והחל מ1,080,000 שקלים לדירת גן 5 חדרים בגודל 125 מ"ר +כ- 140 מ"ר של גינה.

טוב לדעת
נגישות