Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מטראומה אישית לעו"ד מובילה למימוש זכויות רפואיות

עו"ד לינוי אולניק לא חשבה שתבחר בהתמחות של מימוש זכויות רפואיות, אולם פציעתה במלחמת לבנון השנייה ואי-קבלת תביעתה האישית הובילו אותה לבחור במסלול הזה, על מנת להבטיח כי כל אדם במדינת ישראל, שזכאי למימוש זכויותיו הרפואיות, יקבל אותן במלואן

עו"ד לינוי אולניק (צילום: אלון וגנפלד)

שישה באוגוסט 2006, מלחמת לבנון השנייה. באותו הבוקר פקדו חיילי מילואים מגדוד הצנחנים את אזור כפר גלעדי. קטיושה שנורתה מדרום לבנון פגעה בהם פגיעה ישירה. 12 חיילים במילואים נהרגו כתוצאה מהפגיעה ו-15 בני אדם ספגו פציעות קשות, בינוניות וקלות. עו"ד לינוי אולניק היתה ביניהם. היא שימשה אז כשלישת הגדוד וחלק מהסגל שניהל את הארוע, והמראות המזוויעים במהלך הסיוע שלה בפינוי, גבו את מחירם.

"הבנתי כי לקיתי בפוסט-טראומה – הלם קרב". מספרת עו"ד לינוי אולניק. "כשהגשתי את תביעתי להכרה במשרד הביטחון, נאמר לי שהכתובת היתה על הקיר, אך על אף העובדה שמעורבותי בארוע היתה ידועה ועל אף שעוטרתי על פועלי בטקס צל"שים, עדיין נדחיתי על הסף.

"מהמקום בו הייתי, כשלצד ההתמודדות הקשה והמאתגרת שלי עם הלם הקרב והתחושה שאנו שקופים, נדרשתי להתמודדות בלתי אפשרית מול אגף השיקום ודחיית התביעה שלי, אז הבנתי כי נדרש שינוי משמעותי בעולם הזכויות הרפואיות".

במה באים לידי ביטוי הקשיים בקבלת הזכויות הרפואיות?
"בט"ל וחברות הביטוח מייצרים מסננות ומנגנוני הגנה קשוחים, ומי שניזוק מכך הם האזרחים. הם עורכים חקירות מקיפות וארוכות מאוד במטרה להתיש, מבצעים בדיקות תקופתיות קשות שחודרות למרחב האישי של הנבדקים, מציגים דרישות למסמכים לא רלוונטיים שאינם באמת מעידים על התפקוד ועוד. כל זה במטרה לגרום למבוטח לוותר על התביעה ועל זכויותיו הרפואיות".

מה תפקידו של עורך הדין בתביעת מימוש זכויות רפואיות?
"בראש ובראשונה עליו להיות 'שומר הראש' של הסדר והבירוקרטיה בתהליך התביעה. אנו מבינים שהחולה ומשפחתו נמצאים בסערה ובטלטלה ותפקידנו, בין היתר, להקל עליו, לקחת את המושכות לידיים ולעשות כל מה שאפשר עבורו ועבור בני משפחתו, מבלי שיצטרך להתעסק בכלל הסוגיות בתהליך, מלבד ללכת לרופאים. אנו ממלאים את הטפסים הרלוונטיים לתביעה, מנהלים שיחות עם חברות הביטוח/ביטוח לאומי, מסדרים את המסמכים הרפואיים ומגישים אותם, מנהלים את כל הקשר מול הגורמים הנתבעים. אנו מכינים את החולה לקראת הועדה הרפואית ומוודאים כי הוא מזומן לרופאים מהתחומים הנכונים, הרלוונטיים למחלתו, הכל על מנת להקל".

מה הם יתרונות משרדך בתהליך ליווי וייצוג בתביעות של מימוש זכויות רפואיות?
"אני עוסקת בתחום במשך עשור וצברתי די ניסיון וידע בכדי להבין בדיוק כיצד המערכת פועלת וכיצד לנווט בין הבירוקרטיה והקשיים בהצלחה, על מנת להשיג את מלוא הזכויות ללקוחות.
"כיוון שמדובר במצב מאוד רגיש של החולה, ועליו לפרט בסוגיות אינטימיות שלעתים אינן נוחות (כגון שליטה בצרכים, עצמאות בלבוש, רחצה וכד'), אנו מקפידים על ליווי של עורך דין אחד מהמשרד לכל לקוח. עורכי הדין במשרדנו נבחרים בקפידה – מעבר לידע ולמקצועיות שלהם, גם על בסיס אמפתיה, יכולת הקשבה והכלה. הם אמונים על סודיות ודיסקרטיות וכל עורך דין המוצמד ללקוח מלווה אותו מתחילת התהליך ועד תומו.

"המשרד פועל להבטיח כי פערי שפה, נגישות או חוסר בקיאות לעולם לא ימנעו מאדם את מימוש זכויותיו הרפואיות, וכן מטפח ערכים של משפחתיות, הגינות, נתינה וכבוד לשפה, לצד מקצועיות, זמינות, ומחויבות אישית לכל לקוח ומעניקים שירות בעברית, אנגלית,
אמהרית ורוסית.

"אנו מקפידים שיהיו לחולה כמה שפחות 'הפתעות', ומסבירים לו מראש על כל שלב שהוא יעבור בתהליך – מה ישאלו אותו, אילו בדיקות הוא יאלץ לעבור, וכיצד נכון להציג את המצב הרפואי והתפקודי על מנת שתתקבלנה הזכויות המיוחלות.
"חשוב מאוד לציין שלא רק 'בעלי יכולת' יכולים לשכור שירותי ייצוג וליווי של עורך דין, תהליך הייצוג מיועד לכל אזרח במדינה ובלבד שהפציעה/המחלה שלו הינה אמיתית ואותנטית".

משרד עו"ד אולניק לינוי עוסק במימוש זכויות רפואיות מול המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הבריאות, חברות הביטוח וגופים נוספים. המשרד מתמחה בתביעות בתחומי נכות כללית, תאונות עבודה, מחלות מקצוע, פטור ממס מסיבות רפואיות, ניידות, סיעוד, ילד נכה ועוד.

אתר אינטרנט: https://www.oleniklaw.co.il
טוב לדעת
נגישות