Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

ללכת מחדש – אפשרי גם אחרי אירוע מוחי

מיכאל אלכסנדר, מנכ"ל סטרייד אורטופדיה, מספר על הפיתוח הישראלי החדש של חברת Bioness. כך יוצרים גירוי חשמלי ממוחשב כדי להניע בקלות גפיים עם תנועה מוגבלת

משתמשת עם אפליקציה (צילומים: יח''צ)

עמידה והליכה, כל אלו הן פעולות טבעיות לרבים מאיתנו. למעשה, ביצוע הפעולות הללו הוא כל כך מובן מאליו, שאנו לא חושבים מה קורה כאשר הגוף נפגע ואנו לא יכולים לבצע את הפעולות הללו.

ישנם אשר מכירים היטב את החוויה. מי שבשלב כלשהו בחיים ניפגע מאירוע מוחי או טרשת נפוצה ואפילו מי שנולדו עם שיתוק מוחין, הם הסובלים מהפרעות בתנועה. ההליכה נפגעה ועבורם יש בשורה חשובה מאוד: המכשיר החדש של חברת Bioness, אשר יכול להפוך את ההליכה לקלה מתמיד.

מבוגרים וצעירים משתמשים (צילומים: יח"צ)

מאפשרים הליכה ללא מאמץ

Bioness הוא מכשיר שפותח בישראל, אשר שולח לעצב את הגירוי החשמלי שהמוח אמור לשלוח, וזאת במטרה להניע את הגפיים, מסביר מיכאל אלכסנדר, המנכ"ל של חברת סטרייד אורטופדיה. בחברה הוותיקה שאלכסנדר עומד בראשה עובד צוות קלינאים עם ניסיון רב-שנים בתחום, המתאימים את מוצרי Bioness הממוחשבים ללקוחות הזקוקים לכך.

"מדובר ברצועה אותה ממקמים מתחת לברך – וזהו! מאותו רגע המכשיר יודע באופן עצמאי מתי להפעיל את הרגל, והוא מתאים את הגירוי החשמלי לסוג ההליכה הרצוי, כך שהרגל תנוע באופן טבעי ככל האפשר", מסביר אלכסנדר ומדגיש כי המכשיר מתאים רק לחלק מהאנשים. "המכשיר מיועד לאנשים הולכים, שיכולת ההליכה שלהם קיימת אך מוגבלת. יש פגיעות שונות שיכולות לגרום לכך. אם נוצרה פגיעה בחוט השדרה, בגב התחתון או לחילופין פגיעה ברגל עצמה, המכשיר לא יכול לעזור. אם הבעיה היא בפקודה החשמלית שהמוח מעביר למערכת העצבים, יכנס הביונס לפעולה".

כדי להמחיש זאת מתאר אלכסנדר מצב הנקרא צניחה של כף הרגל: "כאשר אנו הולכים ויש לפנינו שטיח, אנו לרוב לא שמים לב שהרגל שלנו מורמת מעט מעל גובה השטיח. במצב של צניחת כף הרגל היא לא מתרוממת, והנה הפך דבר פעוט כל כך לאתגר גדול, והתנועה כרוכה במאמץ משמעותי". זה נכון ביחס לכל מכשול בדרכו של האדם: אבן על הכביש, המפתן בכניסה לבית, מדרגה בולטת ועוד. "אנשים שסובלים מצניחת כף רגל מסתכלים כל הזמן על הרצפה כדי שלא להיתקל במכשול, לבדוק אם יש מכשול שעלול לגרום לנפילה. הביונס נותן לכך מענה. קל יותר ללכת כאשר אתה לא צריך לשים לב כל הזמן לרצפה".

מצב נוסף המתלווה לפגיעות נוירולוגיות מסוג זה, הוא מתח שרירים מוגבר (ספסטיות), מצב בו השריר מתכווץ באופן בלתי רצוני, דבר ההופך את התנועה הטבעית לקשה. "במקרה זה המכשיר ייתן את הפקודה המתאימה וחרף המצב של השרירים, והרגל תנוע".

שומרים על הליכה בטוחה

באחרונה החל אלכסנדר והצוות שלו להתאים למטופלים את הדור החדש של הביונס, ה- L300GO. ישנם הבדלים גדולים בין הדגם החדש לדגם הוותיק: חיבור של ה- L300GO לאפליקציה, ביטול הצורך בשליטה של המטופל/ת וביטול הצורך בחיישן בנעל (אפשר ללכת בסנדלים ואפילו יחפים). "במכשיר משולבת מערכת ג'ירוסקופית ממוחשבת המזהה את התנועה בתלת ממד, תוך התייחסות ב-360 מעלות לסביבה", מסביר אלכסנדר כיצד הקסם הזה קורה. "המכשיר לומד את התנועה הספציפית בכל רגע, ושולח את הגירוי החשמלי בהתאם לכל שינוי שחל בהליכה. למשל, אם האדם עבר מהליכה על אספלט להליכה על דשא, שהיא הליכה יותר איטית, פעולה המכשיר תשתנה בהתאם". כל זה, חשוב לציין, ללא כל התערבות אקטיבית של המטופל – כל שעליו לעשות הוא לכרוך את רצועת הברך הממוחשבת של ביונס, ולא יותר מכך.

"המכשיר ידידותי מאד ומבטל את אחד הגורמים המרכזיים למאמץ, חוסר הביטחון בהליכה", מסכם אלכסנדר, "וכך מגביר את הבטיחות בהליכה. הליכה מאומצת גורם לעייפות מוגברת וכך גדל הסיכון להיתקלויות ונפילות. ה-Bioness L300GO שומר על האדם ממצבים אלו ומאפשר לו הליכה קלה יותר".

לפרטים נוספים, *8363, https://www.ort.co.il

טוב לדעת
נגישות