Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

לו היינו בני ברק

זה חמש שנים שהעיר בני ברק ממשיכה ליהנות מהתרנגולת, מטילת ביצי הזהב, בדמות מתחם העסקים ה-BBC הממוקם בשטחה. בעוד מספר שנים, כך מעריכים, העיר החרדית עשויה להגיע לאיזון תקציבי, לעלות במדד החברתי-כלכלי ואולי גם להתחרות מול הרשויות העשירות בישראל. באו לתקן

רנית נחום-הלוי נדל"ן נדל"ן מניב
מרכז העסקים ה-BBC, בני ברק ביזנס סנטר (צילום: יח"צ)

אזור התעסוקה החדש של בני ברק, מתחם ה-BBC חווה בשנים האחרונות רנסנס אמיתי. המגדלים המודרניים הצליחו למשוך מאות שוכרים שמאכלסים כיום מאות אלפי מ"ר של שטחי תעסוקה הממוקמים במרכז העסקים. אבל למעשה ההצלחה של המתחם ונהירת המשקיעים הגדולים אליו, היא לא הצלחה של עיריית בני ברק בלבד אלא של תושבי העיר כולה.

מתחם ה-BBC בני ברק ביזנס סנטר, הוא מרכז עסקים הנבנה באזור התעשייה הצפוני של בני ברק, סמוך לקניון איילון וגני יהושע . מרכז העסקים ממוקם בין צירי התנועה העיקריים באזור ציר ז'בוטינסקי, דרך אם המושבות, דרך מבצע קדש ורחוב בן-גוריון, החוצץ בין רמת גן ובני ברק. המתחם משתרע על שטח של כ-900 דונם וכולל תוכנית לבנייה של כ-15 מגדלים בשטח כולל של 550-660 אלף מ"ר בנוי.

בנין המשרדים הראשון שנבנה ואוכלס היה מגדל בסר 2 ברחוב דרך בן גוריון, אולם מאז הפך האזור שינוי ותנופה של התחדשות ובניה שהפכו אותו למרכז עסקים תוסס ומצליח. נכון לסוף 2015 היו במרכז כ–350 אלף מ"ר בנויים, מהם כ–200 אלף מ"ר משרדים ב-6 מגדלים (בסר 2, בסר 3, ויטאואר, ויטה, קונקורד וצ'מפיון), כ-100 אלף מ"ר למלאכה וכ-50 אלף מ"ר למסחר.

עבור תושבי בני ברק ההצלחה הגדולה הזו מתרגמת להכנסות מארנונה שמקבלת עיריית בני ברק מהמרכז המשגשג. אם ב-2018 הסתכמו ההכנסות מארנונה במתחם בהיקף של כ-50 מיליון שקלים, הצפי הוא כי ב-2022 ההכנסות מארנונה יעברו את ה-100 מיליון שקל.
גם תקציב עיריית בני ברק גדל בהדרגה בשנים האחרונות הודות להכנסות ממרכז ה-BBC. בעוד שתקציב העירייה לשנת 2015 עמד על 1.015 מיליארד שקל, בשנת 2016 הוא עלה ל-1.077 מיליארד שקל, ב-2017 – תקציב העירייה הגיע ל-1.143 מיליארד שקל, ב-2018 עמד על 1.224 מיליארד שקל וב2019- תקציב עיריית בני ברק עומד על 1.323 מיליארד שקלים.

מדובר בעליה שנתית בשיעור של כ-5% מדי שנה. הגידול הצפוי בשטחי התעסוקה במתחם, בהיקף של כ- 280,000 מ"ר בנוי, צפוי להעלות עוד יותר את הכנסות העירייה מארנונה. צמיחת העיר בני ברק המתבססת על פריחת מרכז העסקים ה-BBC, מייצרת בד בבד עליה ברמת חיי התושבים, עם הגדלת תקציבי החינוך והרווחה, בהתאמה לעליית תקציב העירייה, כאמור. כך למשל, בישיבת מועצת העיר שהתכנסה בתחילת השנה הוחלט על הגדלת תקציב החינוך לעיר בכ-67 מיליון שקל.

ישראל לייזר (צילום: יח"צ)

"אצלנו אומרים אם אין קמח אין תורה", מסביר מנהל מינהלת העסקים במתחם, ישראל לייזר, "ואנחנו רואים שהקמח, בהשאלה, הוא מרכז העסקים ה-BBC אשר מסייע לנו לספק תנאים טובים יותר לתושבים. אין סיבה שבני ברק לא תהיה כמו עיר אחרת. תקציב חינוך גדל, כך גם תקציבי התרבות והרווחה וכיום בעירייה יכולים להשקיע בכל ילד יותר מאשר בעבר, בדומה לכל עיר מתוקנת בעולם. כיום בעיר בני ברק מבינים כי העתיד של העיר עובר במתחם ה-BBC ועל מנת להשיג חינוך טוב צריך להשקיע בעסקים, וזה למען הקהילה".

ההצלחה של המתחם ברורה. מתחם ה-BBC מתחרה היום מול מתחמי ענק לעסקים המוקמים בגוש דן וזאת בזכות הנגישות למרכז ה-BBC, מחירי השכירות המוצעים בו, ולדברי ישראל לייזר, גם מדיניות העירייה המסייעת ליזמים להאיץ תוכניות בניין עיר.

ישראל לייזר: "ייחודיות המתחם היא במיקומו, במרכז הארץ, סמוך מאוד לעורקי תנועה מרכזיים של גוש דן. מרכז ה-BBC קרוב לתחנת הרכבת של בני-ברק, ברחוב הלח"י, וסמוך לקו האדום של הרכבת הקלה, שצפוי לתת בעתיד מענה תחבורתי יעיל לבאי האזור. סמיכות המתחם לצומת אם המושבות בפתח תקווה המחברת אותו ישירות לכביש 4 מסייעת לאלו הבוחרים להגיע ברכב פרטי. העיר תל אביב מציעה מתחמי תעסוקה ומשרדים בדמי שכירות של כ-103 שקל למ"ר. אנחנו לא מתחרים עם תל אביב. דמי השכירות במתחם ה-BBC עומדים על ממוצע של כ-78 שקל למ"ר והמתחם נותן לא פחות מאשר מרכזי עסקים ברחבי הארץ".

הרמוניה בין העסקים לעירייה

"ייחודיות נוספת במתחם", ממשיך לייזר, "זו ההרמוניה השוררת בין בעלי העסקים לעיריית בני ברק. עיריית בני ברק מבינה את צרכי העיר וצרכי חברות הנדל"ן ועל-כן פועלת לאישור בקשות להוצאת היתרי בניה בפרק זמן חסר תקדים חודשים ספורים בלבד. בימים אלו מקדמת העירייה תוכנית בניין עיר כוללנית בשיתוף הוועדה המחוזית לאישור של כ-900 אחוזי בניה ביתרת השטח שבמתחם. המטרה שלנו היא למנוע טרטור מיותר מיזמי הנדל"ן בוועדות התכנון השונות. שיגיע למחלקת ההנדסה בעיר, וזו תתן להם את כל המענה בפרקי זמן קצרים. אני לא חושב שיש היום עיר בישראל שראש העיר, המהנדס ומ"מ ראש העיר, כולם יחדיו מתאגדים במטרה להגדיל את המתחם ולבסס את העיר. זה אפס בירוקרטיה".

ואכן, פילוח נתוני התחלות הבנייה בחמש השנים האחרונות, כפי שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), מעלה כי בניגוד גמור למצב התעסוקה בעיר בני ברק, היא גורפת את המקום הראשון כעיר בה שטח התחלות הבנייה למשרדים הוא הגדול ביותר ביחס לשטחי המגורים שנבנו בה.

עוד 11 מגדלי משרדים נוספים עשויים לעטר את קו הרקיע של העיר בני ברק, חלקם כבר נמצאים בבניה. כמו-כן עשויים להיווסף למתחם עוד כ-280 אלף מ"ר בנוי בין היתר בפרויקט הכשרת הישוב (כ-50 אלף מ"ר בנוי), מגדל לאומי כארד (כ-40 אלף מ"ר בנוי) ופרויקט של חברת הפניקס (כ-40 אלף מ"ר בנוי). מגדלי ה LYFEשל חברות אשטרום ודן (כ 50 אלף מ"ר בנוי ) וכן עוד פרויקטים נוספים. עם הקמת הפרויקטים העתידיים, יעמוד מתחם ה-BBC, על היקף בניה של כמיליון מ"ר בנוי, מתוך 1.3 מיליון מ"ר בנוי המאושרים במתחם לפי תוכנית תב"ע. פרויקט נוסף שעתיד להיבנות במתחם הוא מגדל אשפוז סיעודי שמתוכנן להיות הגדול ביותר בארץ אשר יספק כ-1,000 מיטות.

בכך עשויה בני ברק להפוך למרכז עסקים ראשי בגוש דן, המושך אליו ? מועסקים מכל רחבי הארץ. כבר היום, ע"פ אומדנים של החברה הכלכלית בני ברק, באזור פעילים כ-900 עסקים המעסיקים כ-25,000 עובדים. על רקע זאת עיריית בני ברק השקיעה מיליוני שקלים בפיתוח המתחם והקמת חניון תת קרקעי עירוני בשטח של כ-11.5 דונם, אשר עתיד לספק כ-1,200 מקומות חניה. כמו-כן, בימים אלו אגף תשתיות ופיתוח מסיים פרויקט תחבורתי ענק הכולל שיקום והרחבת ציר רחוב הירקון אשר יהפוך לכביש דו צדדי בעל ארבעה מסלולים מרחוב בן גוריון ועד רחוב אם המושבות. להערכת לייזר, פתיחת הציר תהפוך את התנועה ואת הנגישות למשרדים קלה הרבה יותר.

עתיד העיר בני ברק לא יכול להיות טוב יותר. בנוסף להכנסות העירייה מארנונה במתחם העסקים ה-BBC, ממשיכה עיריית בני ברק לקבל תקציבי ממשלה לחינוך לפי ראש – לפי מספר התלמידים והנזקקים. העיריה כיום מוכרת כבר בדירוג אשראי AA+ ע"י חברת S&P והערכות הן, כי בשנים הקרובות העיר בני ברק תיחלץ מהדירוג החברתי-כלכלי בו היא ממוקמת זה שנים, ותעלה מאשכול 2 לאשכול 3, מה שיעיד על התחזקות ואיתנות פיננסית טובה יותר של העיר, שלא לדבר על רוויה ועושר כלכלי.

"בני ברק הופכת לאבן שואבת לכל המגזרים והמועסקים ברחבי הארץ, מטרופולין גיאוגרפי ולא פחות מזה עסקי. עם הפיתוח העתידי אנחנו צופים כי העיר בני ברק תהיה עיר טובה יותר לתושביה, ומעניקה להם מה שכל אזרח וילד מקבלים, ואולי גם קצת יותר", מסכם לייזר.

טוב לדעת
נגישות