Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

לגעת בהיסטוריה: בתי החלומות שבלב תל אביב

כולנו חלפנו על פניהם של המבנים הישנים שבלב תל אביב. ההיסטוריונים נתנו למבנים אלו את השם "בתי החלומות". מאה שנה לאחר הקמתם מבנים אלו עוברים שימור והתחדשות, ומחזירים את הצבע ללחיים. "מדובר במבנים שממזגים בתוכם שני אלמנטים מרכזיים – הם מביאים יופי ואסתטיקה נדירים, והם מציעים השקעה נדירה", מציין אסף כהנר, מנכ"ל חטיבת השיווק בחברת Ewave Nadlan, הפעילה בניהול פרויקטי נדל"ן

חזית בית ביאליק, רחוב ביאליק (מצילומי יהודית גרעין-כל, מתוך אתר פיקיויקי)

סיור קצר בליבה של תל אביב, ברחובות הסמוכים לשדרות רוטשילד ואחד העם, הלב העסקי הפועם של העיר ושל מדינת ישראל, אך גם הלב של תל אביב היפה, בעלת האלמנטים האסתטיים הפריזאיים, מגלה תופעה מעניינת – מבנים היסטוריים רבים, שהעין התרגלה כבר לראותם במצב של התפוררות והזנחה, מצויים בעיצומו של תהליך בנייה מחדש. חדי העין ומיטיבי הלכת גם ישימו לב שלא מדובר בתהליך של הריסה ובנייה מחדש סטנדרטיים, אלא שבמרבית המקרים מדובר על שימור האופי הישן והמיוחד של המבנה, תוך שדרוגו והשמשתו לצרכים של המאה ה-21.

כדי להבין את הנעשה היום יש צורך לחזור במנהרת הזמן מאה שנה אחורה. התקופה היא ראשית שנות ה-20 של המאה שעברה. תל אביב גדלה וקולטת אלפי יהודים שהגיעו לארץ במסגרת העלייה השלישית. תנופת הבנייה בשנים אלו כללה בתי מגורים ומבני ציבור, שהיוו התשתית להפיכתה של תל אביב מעוד שכונה הסמוכה ליפו לעיר עברית מודרנית, לפחות במונחי אותה התקופה.

תל אביב, שראשיתה ברחוב הרצל וסביבותיו, החלה להתרחב צפונה לאורך רחוב אלנבי ושדרות רוטשילד. האדריכלים של אותה תקופה ניסו ליצור סגנון בנייה מקומי-מקורי שישקף את האופי המיוחד של תושבי הארץ. לשם כך, הם אימצו את הסגנון האקלקטי, בעברית לקטני, שמשמעותו שילוב של סגנונות בנייה אירופאים ואסיאתים עם סגנונות אוריינטלים וערביים. בשונה מהסגנון האקלקטי המקורי, בתל אביב שילבו האדריכלים המקומיים גם אלמנטים קישוטיים ששאבו את השראתם מהתרבות היהודית והמקראית. בתים אלו, שנבנו בתל אביב במהלך שנות העשרים של המאה שעברה, זכו לכינוי "בתי החלומות", משום שנראו כמו טירות קסומות שנשלפו מעולם האגדות.

בית הפגודה, פינת הרחובות נחמני ומונטיפיורי (צילום: ד"ר אבישי טייכר,מתוך אתר פיקיויקי)

מחזירים עטרה ליושנה

"דוגמן הבית" של פורמט בתי החלומות התל אביביים, ואולי הנודע מכולם, הוא בית הפגודה, שהוקם בשנת 1925 בכיכר המלך אלברט, בחיבור הרחובות נחמני ומונטיפיורי בליבה של תל אביב. בעליו של המבנה, מוריס דוד בלוך, אלמן אמיד שעלה מארצות הברית, השקיע בענף ההדרים והיה מקימו של בנק אמריקה-פלשתינה.

המבנה הוא אולי הדוגמא המובהקת ביותר לסגנון האקלקטי, כשהוא מכיל אלמנטים עיצוביים רבים ומוטיבים קלאסיים וערביים, כגון קשתות, עמודים דוריים וגג משופע המזכיר פגודה יפנית. ברבות השנים המבנה הוזנח והתבלה עד מאוד. בשנות התשעים עיריית תל אביב הכריזה על המבנה כמיועד לשימור מחמיר, כשבסוף שנות התשעים הוא נרכש על ידי איש עסקים שוודי-יהודי שביצע את שיפוץ המבנה, והשיב לו את המראה של "בית חלומות".

המבנה נחשב כבית המגורים היפה ביותר בתל אביב, והוא משמש אחד מסמליה הבולטים של העיר. המבנה גם מהווה דוגמא בולטת לתהליך השיפוץ והשימור שמתבצע בלב העיר תל אביב, והוא נחשב לאחד הבתים היקרים ביותר בעיר, ובמרכז הארץ בכלל.

דוגמא נוספת בולטת ל"בתי החלומות" הוא מבנה מוכר נוסף, וסמל תל אביבי גם כן. בית ביאליק, וילה רחבת ידיים דמוית טירה שנבנתה בשנת 1925 עבור המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, ושהפכה בחלוף השנים למוקד עלייה לרגל ולאחד הבתים המפורסמים והחשובים בהיסטוריה של תל אביב. ביאליק עצמו היה מעורב בתכנון ועיצוב הבית לפרטי פרטים, יחד עם האדריכל יוסף מינור, שהיה אחד ממובילי הזרם האדריכלי האקלקטי בישראל. הקשתות המחודדות בסגנון ערבי, עמודים בסגנון יווני, מרצפות מעוטרות וצריח עם כיפה על גגו. עיצוב הפנים הושפע מההיסטוריה המקראית וכלל בין השאר אריחי קרמיקה מצוירים במוטיבים וסמלי מקרא. המבנה בתצורתו הנוכחית נפתח לציבור מחדש בשנת 2009 לאחר פרויקט שחזור ארוך, שכלל את שיפוץ המבנה, תוך שימור ושחזור פרטיו המקוריים.

דוגמא אחרונה, מעט פחות מוכרת לציבור הרחב, ואולי כאן גם היופי – כי "בתי חלומות" רבים מצויים בתל אביב, ורק על חלקם הקטן שמענו או קראנו – הוא "בית יעקב גרבוב", שברחוב מונטיפיורי 22. את המבנה הזה, שהוקם בשנת 1924 – כפי שמראה השלט המצוי בכניסה אליו – תכנן האדריכל יוסף מינור, זאת במקביל לעבודת התכנון שביצע לבית ביאליק, ואכן ניתן לראות אלמנטים דומים בשני המבנים-האחים. המבנה יועד על ידי בעליו להשכרה, והוא כלל שתי קומות, ו-4 חדרים על הגג. בכול קומה תוכננו 4 דירות ולכול אחת מהן מרפסת.

המבנה צנוע יותר ביחס לאחיו המפורסם ברחוב ביאליק, אך הוא מתאפיין באותו סגנון אקלקטי שביקש לשלב יחד מזרח ומערב. המבנה עוצב בפרופורציות מדויקות ואיפוק קישוטי, בדיוק כמו בית ביאליק, ואפילו פרטי נגרות ייחודיים – דוגמת חלונות הרמה – זהים בשני המבנים. מבחינה אורבנית, המבנה הוא חלק מהרקמה העירונית המספרת את תולדותיה של תל אביב, ומבחינה אדריכלית והיסטורית זהו מבנה של אדריכל חשוב, שלא נשתמרו מבנים רבים פרי תכנונו בארץ. גם יופיו של מבנה זה התעמעם תחת שיני הזמן, והיום הוא עומד מוזנח ומרופט, מחכה להחזיר עטרה ליושנה, ולהפוך שוב ל"בית חלומות".

אלמנטים קישוטיים מקוריים, מונטיפיורי 22 (צילום: חגית מנביץ)

ערך אסתטי וערך נדל"ני

ל"בתי החלומות" אין רק ערך נוסטלגי-היסטורי. מדובר על פריטי נדל"ן נדירים, שלא רק הם עצמם עוברים שימור והתחדשות, אלא הם מצויים בליבו של הרובע האליטיסטי של העיר, מקום שמשמש מוקד כלכלי ועסקי, לא רק בהיבט העירוני התל אביבי, אלא בהיבט הלאומי ואפילו הבין לאומי.

"אנחנו מדברים על מבנים בעלי אסתטיקה גבוהה", מציין אסף כהנר, מנכ"ל חטיבת השיווק של חברת Ewave Nadlan, המנהלת פרויקטי נדל"ן ברובע לב העיר היוקרתי. "דירה עם חניה ומעלית אפשר למצוא בכול מקום אחר, בתא השטח הזה ניתן למצוא מימד אחר – וזה יופי, אסתטיקה אדריכלית ששמה במרכז את האדם היחיד ולא את המאסה. זו הסיבה שנראה באיזור הזה של לב העיר פרויקטים לשימור המבוססים על הארכיטקטורה של "בתי החלומות", ואלו כוללים על פי רוב בניינים קטנים, איכותיים ובהם מיעוט יחסי של דיירים".

"אלא שאנו לא פונים רק לקהל חובב סוגה אדריכלית", אומר כהנר, "מדובר בתא שטח שחווה מאז תחילת המאה ה-21 דהירה קדימה בכול הנוגע לערכים הנדל"ניים של המקום. על פי נתוני מדלן עולה כי מחיר דירת 3 חדרים יד שנייה בלב תל אביב עמד באוקטובר 2009 על 1.83 מיליון שקלים, ובאוקטובר 2019 על 3.56 מיליון שקלים. כמעט 95% עלייה במהלך העשור האחרון. גרף העליות רציף וחזק, המגמה מדברת בפני עצמה, ו"בתי החלומות" המתחדשים הם אחד הגורמים הדוחף את גרף המחירים למעלה. מכאן, שמדובר לא רק בנכס בעל יופי נדיר, אלא גם פוטנציאל השקעה נדיר".

הסיבות לעליות המחיר הן רבות – ההכרזה של אונסקו במהלך 2003 על העיר הלבנה כנכס מורשת עולמי הוביל למיצוב גבוה לא רק לשטחים ששורטטו על מפת הארגון הבינ"ל, אלא השפיעו והשביחו את מכלול השטח של לב תל אביב, בו מצויים מרביתם של "בתי החלומות". לכך גם הוסיפה הדרישה לשימור המבנים של תל אביב הישנה על ידי עיריית תל אביב, שרק לפני עשור עוד היה ויכוח על נחיצותם ומי יצליח לעמוד בעלויות הבנייה היקרות של פרויקט שימור, וכיום נחיצות זו כבר הפכה ברורה לכול, צורך לשמר לעיר העברית הראשונה את האופי והיופי המיוחדים שיצקו בה ראשוני המתיישבים שלה.

לכך מוסיף כהנר כי "אנחנו עדים לתהליך שימור והתחדשות שחווה כול איזור לב העיר של תל אביב. היופי של המקום לא רק שלא יפחת, אלא הוא רק ישתבח. אנחנו רואים איך מבנים שהיו יפהפיים לפני מאה שנה, ועברו במהלך של כמעט מאה שנה תהליך של הזנחה ובלאי, מקבלים חיים חדשים, והופכים אחד אחרי השני ליצירה יפה ומושכת עין. דוגמא בולטת מהימים האחרונים היא ההכרזה של רשת פתאל על רכישת בית פלטין ההיסטורי, הבולט בצבעו הוורוד בפינת הרחובות אחד העם ונחלת בנימין. כיום הוא משמש בניין משרדים, ובהשקעה של 150 מיליון שקלים הוא יחזור לייעודו המקורי בעבר – מלון יוקרה, שעל פי פרסומי רשת המלונאות יהיה המפואר ברשת ויפעל תחת מותג עצמאי".

אז מה צופן העתיד ל"בתי החלומות" שבלב תל אביב? התשובה לכך בעיניו של כהנר היא פוטנציאל אדיר. "אנחנו רואים את קו הרכבת הקלה שעובר בקרבתם של מרבית "בתי החלומות", אנחנו רואים את המדרחוב שבנחלת בנימין, אנחנו רואים את תהליך ההתחדשות של בית הכנסת הגדול, אנחנו רואים רחובות שלמים – דוגמת רחוב מונטיפיורי – המשובצים אינספור אתרי בנייה המשמרים ומחדשים את המבנים ההיסטוריים, וייראו אחרת לחלוטין 3 עד 4 שנים מהיום. אם שואלים אותי לאן כל זה הולך?

אז התשובה – זה רץ קדימה, ועכשיו הזמן להגשים פנטזיה ולקחת פוזיציה באחד מ"בתי חלומות" תל אביב. הכיוונים אליהם הולכת תל אביב הם ברורים – ובדגש על חלק זה של העיר, הנמצא על סיפה של עליית ערך משמעותית, ועכשיו הזמן לבוא ולהצטרף לחגיגה".

פרויקט "בית חלומות" במונטיפיורי 22 יוצא לשיווק

אסף כהנר, Ewave Nadlan (צילום: מנש כהן)

חברת Ewave Nadlan, המתמחה בניהול פרויקטי נדל"ן תל אביביים, מודיעה על היציאה לשיווק של פרויקט "מונטיפיורי 22" בלב העיר תל אביב. הבניין בסגנון אקלקטי מרהיב מיועד לשימור, שנבנה בשנת 1924, חלק מתכנית ת"א/2650 ב' – תכנית השימור של תל אביב, בתכנונו המקורי של האדריכל הנודע יוסף מינור, מי שהגה ותכנן את בית ביאליק המפורסם. בפרויקט 22 יח"ד בלבד, בנוסף לשטחי מסחר, קיים לו היתר בנייה, ואדריכל הפרויקט הינו יניב פרדו.

המיקום נגיש רגלית למספר רב ביותר של חוויות תל אביביות – שדרות רוטשילד הסמוכות, נווה צדק, בית הכנסת הגדול, הבורסה לניירות ערך, מדרחוב נחלת בנימין, שוק הכרמל, ועוד.
המפרט בפרויקט הינו ברמה גבוהה ביותר: תקרות גבוהות, מרפסות ציוריות, מטבחי יוקרה, אלומיניום, עץ.
"הפרויקט הזה הינו פיסת אומנות שיצטרף לרחובות הציוריים של לב תל אביב", מציין אסף כהנר, מנכ"ל חטיבת השיווק בחברת Ewave Nadlan, המנהלת את פרויקט "מונטיפיורי 22".

הפרויקט כולל: דירות גן 2-3 חדרים, 45-74 מ"ר + חצר עורפית; דירות 2 חדרים 45-57 מ"ר + מרפסות; דירות 3 חדרים 60-77 מ"ר + מרפסות; ופנטהאוזים תל אביבים נדירים, 118-124 מ"ר +מרפסת וגג פרטי. מחירים החל מ-2.82 מיליון שקלים.

לפניות ויצירת קשר: 8804*
לפרטים נוספים אודות הפרויקט כנסו לכאן
טוב לדעת
נגישות