Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

לא מחבק עצים: עורך דין קובי בר-לב

הוא מייצג בתביעות ייצוגיות של מאות מיליוני שקלים, מייעץ למשרד ההגנה האמריקאי, ובין לקוחותיו נמנות החברות הגדולות במשק, אך הוא אינו מוותר על ניהול משרד עורכי הדין האינטימי שלו בתל אביב, מהיחידים בארץ שעוסקים רק באיכות הסביבה. ולא, הוא לא מחבק עצים

עו"ד קובי בר-לב (צילום: ישראל הדרי)

בעידן הנוכחי, כשכולם "חושבים ירוק" ונלחמים בכל הכוח על איכות הסביבה, לעתים אנשים נוטים לשכוח שיש גם גורם אנושי בצד השני, בצד של המפעלים.
כשמפעל נסגר בשל תביעות קנטרניות או רגולציה מכבידה, הפגיעה באדם היא עצומה. "אנשים שוכחים שמפעל הוא מקור פרנסה משמעותי לעשרות ולעתים אף למאות משפחות". אומר קובי בר-לב, עו"ד לאיכות הסביבה.
כמי שעוסק בתחום מזה כשני עשורים, עורך דין קובי בר-לב מגן על מפעלים בתביעות של איכות הסביבה, ומשרדו מספק פתרונות יצירתיים ואסטרטגיים ללקוחות המתמודדים עם אתגרים מדינתיים ומקומיים בתחום.

עו"ד קובי בר-לב שימש בעבר יועץ משפטי במשרד להגנת הסביבה ויועץ בכיר למנכ"לי המשרד. במשך שנים השפיע על עיצוב מדיניות המשרד להגנת הסביבה וליווה חקירות של המשטרה הירוקה. הישגיו בשנים האחרונות הקנו לו מעמד של עו"ד מוביל בתחום המשפט הסביבתי בישראל. משרד עורכי הדין בראשותו מדורג בדירוגי Duns 100 ו-BDI בשורה אחת עם משרדי עורכי דין המונים מאות עורכי דין.
על המעבר שביצע מהגשת תביעות נגד חברות מזהמות להגנה על מפעלים, אומר עו"ד קובי בר-לב: "היבט ההגנה על מפעלים הוא דינמי ומתפתח בתחום המשפט הסביבתי, ואני שמח להיענות לאתגר. מצאתי שאני מתחבר לאותו עסק שעליו להתמודד מול המדינה בתביעות ענק ונתקל בקשיים עצומים".

עם אילו תביעות עיקריות מפעלים מתמודדים בתחום הגנת הסביבה?
"יש שלושה סוגים מרכזיים, הראשון: הליכים פליליים של המשרד להגנת הסביבה. מדובר בכתבי אישום נגד החברה/המפעל ונגד נושא המשרה, בכל הקשור להפרות של הוראות סביבתיות; הפרה של החוק או הפרה של תנאים ברישיון או בהיתר. הסוג השני: תובענות ייצוגיות כנגד מפעלים בטענה כי הם מזהמים. והסוג השלישי: תביעות נזיקיות המוניות, כגון תביעות הקישון או תביעות רמת חובב, בהן יש טענה לנזק שנגרם לאדם או לקבוצה מצומצמת של אנשים כתוצאה מזיהום הסביבה".

מדוע מדובר בהגנה מאתגרת ומורכבת?
"ההגנה במקרים של מפגעים סביבתיים היא מעמיקה ומורכבת, ועבירות איכות הסביבה הן ללא ספק בין העבירות הכי קשות לייצוג, וזאת משני טעמים; ראשית, הדין הפלילי מטיל אחריות אישית על נושאי משרה ודירקטורים, לצד אחריות התאגיד. מצד שני, מדובר בעבירות של אחריות קפידה. המשמעות היא, שרף ההוכחה שעל התביעה לעמוד בו נמוך מאוד. משום כך, מנכ"ל של חברה שלא היתה לו כלל מודעות להתרחשות העבירה ואפילו אם לא התרשל, יימצא במרבית המקרים אשם, וזאת בגלל הפוזיציה שלו בחברה. לכך צריך להוסיף מדיניות אכיפה חסרת פשרות של המשרד להגנת הסביבה ואפס סובלנות שלו בטיפול במפגעים סביבתיים.

"יש שימוש הולך וגובר של המשרד להגנת הסביבה בהטלת עיצומים כספיים על חברות שהפרו הוראות סביבתיות. בעשור האחרון נשלחו הודעות על כוונה להטיל חיובים כספיים בסכום כולל של למעלה מ-100 מיליון ש"ח. מדובר בחלופה להליך הפלילי שזוכה לעדנה בשנים האחרונות".

האם האינטרס הציבורי שבהגנה על איכות הסביבה לא מצדיק החמרה שכזו?
"האבסורד הוא, שבמצב החוקי הקיים אין קשר בין גובה העיצום הכספי לבין חומרת ההפרה. מרבית ההפרות שבגינן מוטל העיצום הכספי הן עבירות טכניות, כגון דיווח מאוחר, אי הקפדה על רישום וכדומה. הסנקציה במקרה כזה תהיה זהה להפרה שגרמה לזיהום סביבתי חמור".
נראה כי ההרשעה היא כמעט אוטומטית..

"זה לא מדויק. החוק מקנה הגנה לנושא משרה שנקט בכל האמצעים הסבירים למניעת התרחשות העבירה. דווקא משום כך, יש חשיבות רבה להיערך מראש למניעת עבירות סביבתיות באמצעות מבדקי אכיפה פנימיים וליצירת מנגנון פנימי, שיטתי ומתועד לפיקוח ולבקרה על ההתנהלות הסביבתית של החברה. המשרד להגנת הסביבה מעודד אותך לקחת אחריות ולהיות פרואקטיבי, ועל אף שאנחנו נמצאים פעמים רבות משני צידי המתרס, אני תמיד מסביר ללקוחות שלי שגם אם הם טועים, מרבית עובדי המשרד להגנת הסביבה הם אנשי מקצוע שנושא איכות הסביבה הוא בליבם".

למידע נוסף ויצירת קשר: https://www.kb-sviva.com/
טוב לדעת
נגישות