Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

כשהחיים בעיר משנים צורה

תארו לעצמכם את מרכז העיר ההומה, מלא בחנויות מזמינות, מסעדות, וקהל מבקרים מאושרים. בניגוד למראה הזה ובמרחק של כמה רחובות משם תמצאו שכונות עם בתים רעועים, בניינים מיושנים ושטחי ציבור עזובים עד כדי שממון

שכונת שביב, הרצליה (צילום: עזרא לוי)

זה לא סיפור של עיר אחת בלבד. למעשה, אנו רואים את התופעה הזו פעמים רבות מדי באזורים עירוניים ברחבי הארץ וברחבי העולם. בכמה מהערים העשירות ביותר עם כלכלות תוססות וצומחות, עדיין יש שכונות בהן ניכרת חוסר השקעה, חוסר במוסדות חינוך, תרבות, פנאי ועוד. בישראל 2019 המצב הזה דחוף, גם בשל סיבות ביטחוניות, אך ניתן לראות שבערים רבות מבינים את החובה לשפר את איכות החיים של תושביהן ולחולל שינוי משמעותי בחדשנות ובהצערת אזורי העיר הזקוקים לכך.

שכונת יד התשעה – הרצליה

בני קרת (צילום: יח"צ)

דוגמה טובה לכך היא שכונת יד התשעה הממוקמת בצפון-מזרח הרצליה, בה קיימות כיום כ-1,500 יחידות דיור, רובן בשיכוני "רכבת" ישנים, ולפיכך נחשבה השכונה במשך שנים רבות לאחת משכונות המצוקה של העיר. פרויקט ה"פינוי בינוי" המתוכנן אמור לשנות את פני השכונה לחלוטין, להעניק לה רעננות ויצירתיות תכנונית ולהקים בה כ-6,000 יחידות דיור חדשות.

בנוסף לרצון להוסיף יחידות דיור רבות עבור צעירי העיר, עמד הצורך להעניק תפנית משמעותית לפיתוח תשתיות וביניהן תשתיות התחבורה, התרבות והפנאי, החניות והאסתטיקה של האזור כולו וכל זאת תוך שימור אופייה הייחודי וההיסטורי של השכונה.

פינוי בינוי כתופעה ארצית

לשם ביצוע פרויקט שכזה ועוד רבים כמותו ברחבי הארץ אנו זקוקים לשיתוף פעולה ולמעורבות של הממשלה, של ראשי ערים וכמובן של היזמים והקבלנים, או אז תחול התקדמות משמעותית באתגרים הללו. שיתוף הפעולה בין כל הגורמים, אמור לתת מענה לצרכים ההולכים וגדלים של התושבים יחד עם האינטרסים השונים של המדינה ושל הקבלנים המצפים לכדאיות כלכלית.

המגמה של חידוש שכונות שלמות במימדים גדולים אמורה לתת מענה כולל, הן לזוגות צעירים ומשפרי דיור, הן לדיירי השכונות הנזקקים לשיפור תנאי המחייה והן ליזמים והקבלנים אשר מתחילים להבין שענף ההתחדשות העירונית הופך להיות ענף חשוב בנדל"ן בישראל.
תכניות אדירות שכאלה לבניית נדל"ן למגורים נמצאות בצנרת התכנון ומטרתן לשמר את הקיים יחד עם הוספת דיור בר השגה, שיפור התשתית והשירותים הקהילתיים כגון תאורת הולכי רגל, מעברי רחוב בטוחים יותר, שיפורים בפארק, מסלולי אופניים ובמקביל לצמיחת השכונה גם ליצור הזדמנויות להגברת הצמיחה הכלכלית של עסקים קטנים מקומיים.

היתרון הגדול ביותר של פיתוח שכונות אלו הינו המיקום המרכזי באזורים שבהם התושבים נמצאים במרחק הליכה או נסיעה קצרה באופניים מן הצרכים והשירותים הבסיסיים, כולל חנויות מכולת, מסעדות, בתי חולים, בתי ספר, פארקים ותחבורה ציבורית. המטרה מאחורי זה היא להסיר חסמים ובעיות ללקוחות על ידי הבטחה של נוחות ואיכות חיים היוצרים תנאים אשר בהם אנשים בכל רמות ההכנסה יכולים ורוצים לחיות.

התחדשות עירונית רחבת היקף שכזו במרכזי הערים (פינוי בינוי), פותחת פתח לתופעה חדשה והיא – זרימת קהל קונים ומשקיעים בעלי יכולת גבוהה לשכונות וזאת משום שנוצרים בה מוצרים חדשים ומיוחדים שלא היו קיימים קודם לכן בשכונות וותיקות – פנטהאוזים ומיני פנטהאוזים. יחד עם הגדלת כמות הדירות והבניינים, יש הגדלה של כמות הדירות המיוחדות, אשר כאמור מספקות חווית מגורים אורבנית ייחודית ומודרנית. לדירה במיקום שכזה ישנם יתרונות סביבתיים ברורים: מיקום מרכזי, מרחב ציבורי מפותח, תשתיות חיים קיימות, גינות, מוסדות ציבור, מוסדות חינוך, בתי כנסת וכו'.

משלבים ידיים למען העתיד

בעוד עבודה רבה כבר נעשית, יש להמשיך ולרכז מאמצים רבים בקשר בין הממשלה לרשויות המקומיות. ללא שיתוף פעולה אמיתי ופתרון ברמה הלאומית של תשתיות עירוניות, תמצא עצמה הרשות המקומית במצב שבו היא לא יכולה לקדם מהלך שכזה עצמאית. העובדות מראות היום שתכנית ממוצעת של התחדשות במסלול פינוי בינוי לוקחת כ-15 שנה של ייזום! זהו קבוע זמן לא הגיוני אשר חייב להשתנות במהירות, כמקובל במקומות נאורים כמו ארה"ב ואירופה.

טוב לדעת
נגישות