Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

כמה עולה הנוף

נוף שווה כסף, אבל המחיר בצפון תל אביב, לא דומה למשל לאכזיב. סקירה של פנטהאוזים עם נוף לים, לפארק, לעיר או לטבע

נוף מהפנטהאוז בפרויקט UP TOWN של אחים דוניץ באשדוד | צילום: אחים דוניץ

עד כמה נוף לים מוסיף לשווי דירה? כמה בכלל שווה נוף? לעתים נשלם על דירה זהה באותו שטח, באותו בניין, אפילו באותה קומה – מחירים שונים לגמרי, רק בגלל הנוף הנשקף מהם. פערי המחירים עשויים להגיע במקרים מסוימים למאות אלפי שקלים, ואפילו ליותר ממיליון שקלים – למרות שעבור היזמים, ההוצאה על בניית כל אחת משתי הדירות היא לא פעם אותה הוצאה בדיוק.
ככל שנבנים יותר מגדלים כך הביקוש בעיקר לקומות הגבוהות עם הנוף הפתוח, גדול יותר. לרוב מדובר בנוף אורבאני של העיר. נוף כזה יכול לעלות את ערך הדירה בעד 15%. לדוגמה, בפרויקט אומאמאי המוקם על ידי קרסו נדל"ן בקריית אונו פנטהאוז 164 מ"ר עם כ- 80 מ"ר מרפסת נוף בקומה ה-30 – מוצע במחיר של כ-6.35 מיליון שקל.

נוף לים: עד 35%

בכל העולם, נוף לים מוכר דירות, כמו גם קרבה לחוף. לדברי חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, "כשהדירה נמצאת בטבעת השנייה והשלישית, מה שמשנה הוא בעיקר הנוף עצמו ולא הקרבה. דירה בטבעת השנייה שלא נהנית מנוף לים תימכר במחירי השוק. כך גם לגבי דירה שצריך להתאמץ כדי לראות איזו פיסה כחולה שמציצה מבין בנייני מגורים. לעומת זאת, דירה בטבעת השנייה עם נוף לים תהיה שווה 30%־15% יותר". לדבריו, נוף לים יכול להשביח את הנכס אפילו עד 35%, אם מדובר בדירה עם גזרת נוף רחבה לים, בפרויקט שנמצא בקו ראשון לים.

מחיר סביר, מחוץ למרכז

אם מה שחשוב לכם זה נוף לים, לאו דווקא קירבה למרכז, ניתן ליהנות מנוף גם במחירים שפויים, יחסית לתל אביב. דוגמה כזו היא 'שכונת הים אכזיב'. השכונה ממוקמת בקו ראשון לים ולכן צופה לאחד החופים היפים והמיוחדים היום בישראל – הלגונות של חוף אכזיב.
השכונה שכוללת 1,000 יח"ד ב-30 בניינים בני 6-9 קומות מציעה תמהיל דירות 4 ו-5 חדרים, פנטהאוזים ודירות גן.
לדברי אלירן חזז, מנהל המכירות של אלקטרה מגורים הבונה את השכונה, "מחירי דירות 4 חדרים בפרויקט הן החל מ-1.29 מיליון שקלים; דירת פנטהאוז 3 חדרים בגודל של 88 מטר + 30 מ"ר מרפסת – מוצעת בהחל מ-1.585 מיליון שקלים. בנוסף למחיר המשתלם לדירה מול הים שאנחנו מציעים, תושבי נהריה שירכשו דירה בשכונה יהנו מהטבות מס של הממשלה בגובה 12%".

פנטהאוז בפרויקט נתיב ים של נתיב פיתוח בקריית ים | הדמיה: וויופוינט

נוף לים ב-2.6 מ' ש' בקרית ים

קבוצת נתיב פיתוח בונה את פרויקט "נתיב ים" בקרית ים. הפרויקט כולל 4 מגדלים בני 17 קומות עם סה"כ כ-300 דירות. 3 מגדלים כבר אוכלסו, והרביעי נמצא בשיווק. בחברה מספרים כי הפרויקט נמצא מרחק 7 דקות הליכה מהחוף, ומהדירות בקומות הגבוהות שלו ניתן ליהנות מהנוף הנשקף מהן לכיוון הים, עכו, הגליל, הצפון ורכס הכרמל.
בחברה מוסיפים כי בפרויקט ניתן לרכוש פנטהאוז בן 6 חדרים עם מרפסת ענקית הצופה לים, 190 מ"ר ומרפסת בשטח של כ-100 מ"ר, תמורת 2.6 מיליון שקלים. לאחרונה זכתה החברה במכרז של רמ"י לרכישת קרקע לבניית 141 דירות בשכונת נווה חוף בקריית ים בקו ראשון לים. מחירי הדירות הצפויים בפרויקט הם החל מ-1.6 מיליון שקלים לדירת 4 חדרים.

הנוף מדרום עולה פחות

רונן יפו (צילום: סיוון פרג')

רונן יפו, מנכ"ל חברת אלעד ישראל מגורים החדשה שואל: "איפה אפשר היום לקנות בתל אביב, פנטהאוז בקומה ה-18 בשטח של 120 מ"ר ומרפסת בשטח של כ-100 מ"ר עם נוף פתוח ועוצר נשימה, המשקיף על כל פארק מנחם בגין ופארק אריאל שרון, אשר יוצרים יחד את הרצף הירוק הגדול ביותר שקיים בישראל בדמות פארק ענק של למעלה מ- 8,000 דונם, וכל זה במחיר של כ-5 מיליון שקלים? התשובה לכך היא פשוטה – אין לזה אח ורע, לא באף מקום בישראל ובטח שלא בעיר תל אביב."
יפו מוסיף ואומר: "אם בעבר לקוח שחיפש דירה בתל אביב היה מוכן להתפשר על נוף שמשקיף למכוניות ברחוב, היום הקהל מגיע עם סטנדרטים אחרים. הקהל היום רוצה ומצפה לראות חיים כשהוא קם בבוקר ופותח את הווילון, ולא בהכרח מוכן להתפשר על לחוות חיים וטבע מבעד לחלון או המרפסת. ההתעוררות של האזור והמשיכה של קהלים חדשים וצעירים הביאה עמה ביקוש הולך וגובר לדירות מיוחדות, בדגש על דירות גבוהות ופנטהאוזים עם נוף לפארק ואין ספק שבשביל הנוף הנכון, שיוצר איכות חיים ברמה אחרת לגמרי, אנשים מוכנים לשלם יותר."

החל מ-6.5 מ' ש' בכוכב הצפון

פרויקט פילהרמונית של חברת יוסי אברהמי כולל שני בניינים בני 12 קומות ובהם 112 יחידות דיור בסך הכל. הפרויקט, שייבנה על מגרש בשטח 4.6 דונם, ממוקם בשכונת כוכב הצפון, במרחק הליכה מפארק הירקון ונמל תל אביב.
הפרויקט מציע לדייריו מתחם סגור ושמור 24/7. תמהיל הדירות בפרויקט מגוון וכולל דירות 3, 4 ו-5 חדרים, דירות גן ומיני פנטהאוזים, עם נוף לים התיכון הנשקף מהמרפסות. מחירה של דירת 4 חדרים הפונה לנוף של ים הוא החל מ-5.7 מיליון שקלים. מחירה של דירת 5 חדרים, אשר דייריה נהנים מנוף פתוח של ים הוא החל מ- 6.5 מיליון שקלים.

3.5 מ' ש' באשדוד

חברת אחים דוניץ בונה בשכונת מע"ר אשדוד את פרויקט Up Town. בחברה מספרים כי הפרויקט ממוקם 450 מטר מהים. סה"כ יכלול הפרויקט 5 מגדלים עם כ-450 יח"ד ושטח מסחרי בהיקף של כ-800 מ"ר. כיום משווק המגדל השני ותמהיל הדירות בו כולל דירות 3 ו-5 חדרים, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים. הפנטהאוזים כוללים בריכה ונוף פתוח לים. החברה מציעה למכירה פנטהאוז בן 4 חדרים בקומה 16, בשטח בנוי של 110 מ"ר עם מרפסת ענקית בשטח 107 מ"ר ובריכה ונוף פתוח לים. מחיר הפנטהאוז הינו 3.5 מיליון שקלים והוא כולל 2 חניות ומחסן.
נוף לפארק: עד 10%
"כיום נהוג לבנות שכונה חדשה מסביב לפארק", אומר השמאי חיים מסילתי. לדבריו, "אם הרשויות אוכפות את השקט בלילות שווי הדירות שפונות לפארק במעגל הראשון יעלה בכ8%-10%".
שכונת גליל ים בהרצליה ממוקמת מדרום לפארק הרצליה, זאת בנוסף לפארק השכונתי. חיים קראדי מנכל פרשקובסקי הבונה את פרוייקט פרשקובסקי בגליל ים  מציין כי "בזכות ריבוי הפארקים בשכונה ובסמוך לה, שכונת גליל ים מעניקה חווית מגורים המשלבת בין טבע לעיר – בין מרחבים ירוקים לסביבה אורבנית עשירה. הביקוש הגבוה לדירות מיוחדות ע"י משפרי דיור בשכונה נובע מיתרונות הפרוייקט הכוללים מפרט עשיר, נגישות לצירי תנועה ראשיים כמו נתיבי איילון כביש 2 ולתחנת הרכבת, וקירבה לקניון שבעת הכוכבים ולפארק הרצליה. הפרוייקט צפוי להתאכלס באמצע 2021".
"רוב הדירות בפרוייקט נמכרו, וכעת, נותרו כ-20 דירות מיוחדות מסוג פנטהאוזים בני 5 חדרים, ומיני – פנטהאוז בני 5 חדרים, במחיר של החל מ-3.9 מיליון שקל" מוסף קראדי.

נוף לפארק הירקון

משפחת כוזהינוף בונה בימים אלה את "מגדל בראשית" בשכונת בבלי בתל אביב, שיתנשא לגובה של 44 קומות, ויכלול כ-174 יח"ד . בחברה מספרים כי למרגלות המגדל, ובהתאם לתוכנית הרובעים של תל אביב, ייבנה פארק ירוק שישתרע על 70 דונם, ויחבר את השכונה לפארק הירקון.
לדברי יזם הפרויקט מוטי כוזהינוף: "הפארק יהיה פיסת הטבע האורבנית הירוקה, היפה והמטופחת ביותר בת״א, ויכלול גם אתרים של רשות העתיקות. הקרבה של הפרויקט לפארק וכן החיבור לפארק הירקון יעניקו לבעלי הדירות יתרון ברור – מגורים בלב תל אביב, תוך הנאה מפסטורליות שניתן למצוא רק באזורים כפריים" .
לדבריו, "מגדל "בראשית" ייבנה בצורת Y, וכך יאפשר לכל הדירות בו לקבל נוף מערבי לים או לחילופין את הנוף המרשים של הפארק. מעטפת המגדל היא קירות מסך שמאפשרים נוף פנורמי פתוח לכל הכיוונים. כל הדירות בפרויקט יהיו דירות יוקרה בסטנדרט ובאיכות גבוהים במיוחד ובתמהיל מגוון – החל מדירות 3 חדרים ועד לדירות 200 מ"ר ויותר, כולל דירות גן ופנטהאוזים".

נוף פתוח לטבע

כאשר הנוף פתוח לרווחה תמחור הדירות עולה בכ-7%. לדברי אבי צרפתי, סמנכ"ל בחברת צרפתי שמעון, "נוף פתוח שווה לאיכות חיים ואווירה פסטורלית ובעבור זה אנשים מוכנים לשלם יותר. בפרויקטים שסמוכים לנוף נראה את כל המחשבה האדריכלית מרוכזת בהעמדת הבניינים ותכנון הפרויקט כולו מתוך אספקט של הכנסת הנוף הביתה. גם בפרויקט הבוטיק שלנו צרפתי במבשרת העמדת הבניינים תוכננו באופן מדורג על גבי הרכס לניצול מירבי ומיטבי של הנוף הנשקף מכל דירה.
עוד מוסיף צרפתי כי "בניה בסמיכות לשמורת טבע מבטיחה לרוכשים שמירה על נוף פתוח תמידי של האזור מיום הרכישה ולכל החיים".
כך, הוא מספר, במקרה של פרויקט "צרפתי במבשרת" ביישוב מבשרת ציון, הממוקם בשכונת רכס חלילים וצופה לשמורת טבע ולכיוון הרי ירושלים במזרח, ניתן לראות ביטוי של ערכי הנוף במחיר הדירות. פנטהאוז בן 5 חדרים בגודל של כ-132 מ"ר עם מרפסת שמש בשטח של כ-52 מ"ר, יימכר בהחל מ-3.95 מיליון שקלים.

מבט לשכונת אפקה משמורת הטבע עין אפק | צילום: יגאל כהן

הטבע מסייע גם להשכרה

שכונת אפקה בקרית ביאליק היא דוגמה לשכונה שנבנית עם נוף לשמורת הטבע אפק.
אושרי זפרני, סמנכ"ל שיווק ומכירות של חברת גיא ודורון לוי הבונה בשכונה, אומר כי "נוף לשמורת טבע הוא יתרון שערכו רק עולה. בשנים האחרונות מרפסת היא חלק בלתי נפרד מכל דירה חדשה ונחשבת קריטית לאיכות החיים. ככל שהמרפסת גדולה ומרווחת יותר היא מציעה יותר אפשרויות של הנאה, אירוח ומרגוע, נושא שקיבל דחיפה ומשמעות חדשה בתקופת הקורונה שבה אנשים מבלים הרבה יותר זמן בביתם.
"רוכשי פנטהאוזים עושים זאת במידה רבה בגלל המרפסות והגגות הפתוחים, וכאשר הדירה כוללת נוף מרחיב לב לשמורת טבע ירוקה, ודאי שזה מעלה את ערכה ואת התועלת וההנאה שהיא מביאה לדיירים, וגם מקל על מכירה והשכרה עתידיות".
לדבריו, נוף פתוח לשמורת טבע נחשב לנחשק במיוחד בשל העובדה כי שמורות טבע הן אזורים מוגנים מטבעם ולא נעשית בהן בנייה, כלומר לרוכשי הדירות יש ביטחון כי הנוף יישמר ויישאר כך לעשרות שנים.
זפרני מספר כי כיום קיימים באפקה מספר פנטהאוזים אחרונים הפונים לשמורת הטבע, במחירים המתחילים ב-1.849 מיליון שקלים.

אלמנט מרכזי בשיווק

שמואל חי ראובן מנכ"ל קבוצת מנוס מסכם: "לנוף הנשקף מהחלון או מהמרפסת שלנו יש משמעות גדולה על חיינו, עד כדי כך שבמקרים מסויימים הוא מהווה גורם המכריע בקניית דירה. אין ספק שקל יותר להעריך שווי של רכיב שקשור ישירות לדירה, כמו מחסן, מעלית או מטבח מאשר משהו חיצוני, אך אין ספק שהסביבה בה הפרויקט מוקם והנוף הנשקף ממנו במידה ומדובר בנוף של טבע, נוף אורבני או ים מעלה את מחירה של הדירה".
במקרה של פנטהאוז, הוא מוסיף, "הנוף הנשקף חשוב אף יותר שכן המרפסת הגדולה מאפשרת את החיבור בין הבית לחוץ ומכניסה למעשה את הנוף לתוך הבית. בפרויקטי התחדשות עירונית שאנחנו בונים בירושלים יש לנוף העירוני אלמנט מרכזי בשיווק הדירה ונראה כי הרוכשים מייחסים חשיבות גבוהה ביותר למראה של העיר הנשקף מהמרפסת ומהחלונות. בפרויקט נופי בראשית שאנחנו בונים בימים באילת בדירות הפנטהאוז יש נוף של הרי אילת. הפרויקט נמצא בקו ראשון לנוף ואין ספק שנוף זה נותן של שקט וחיבור לטבע ומהווה מרכיב מושך ומשמעותי בקרב הרוכשים בפרויקט. כך גם בפרויקט נופי אילן באבו גוש, שם אנחנו נמצאים בשלבי תכנון מתקדמים של פרויקט מגורים בשכונה חדשה הצופה אל הרי ירושלים".

טוב לדעת
נגישות