Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

כיצד נמנע מתביעה משפטית על ליקויי בנייה?

חברת קונקאם מערכות בע"מ פיתחה מערכת מתקדמת לניהול איכות הבנייה באמצעות טכנולוגיה ייחודית המשלבת מדדי איכות ומדדי תקן לכל סוגי הבנייה ועוקבת לאורך כל תהליך הבנייה. הרעיון המרכזי לדברי מנהל החברה והבעלים מיקי יוגב הוא "למנוע מהליקויים להתרחש מלכתחילה"

התפלגות מקור הכשלים בענף הבנייה

תחום ההנדסה האזרחית מתפתח, גדל ועובר שינויים משמעותיים בשני העשורים האחרונים. ניתן לראות זאת בהיקפי הפרויקטים שגדלים מיום ליום בגובהם, בעיצובם, במוצרי הגמר שלהם, בפיתוחם הסביבתי ובדרישה הגוברת בהקמת מבנים בשימוש מניב ומגורים. לגידול זה, יש השלכות משמעותיות רבות לא רק על ניהול הבנייה אלא גם על ניהול איכות הבניה.

במרוצת השנים בוצעו בארץ לא מעט מחקרים בנושא איכות הבנייה והם מצביעים על מצב עגום בתחום. למעשה, ליקויי הבנייה נראים כמחלה הקשה של ענף הבנייה והנחת המוצא היא שאין יחידת דיור מושלמת – החל מליקויים פשוטים של רצפות שבורות וכלה בנזילות חמורות ואף בנייה שלא לפי התקן. התמונה העולה היא, שהליקויים הפכו לחלק בלתי נפרד מכל פרויקט בנייה. כפועל יוצא, נאלצו חברות בנייה רבות להקים מחלקות מיוחדות ומשפטיות שתטפלנה דרך קבע בתלונות ובתביעות רוכשי הדירות. אלו מתמחרים את מראש את הליקויים בתוך עלות הדירה ומביאים בחשבון שבשנים הבאות הם אף צפויים לקבל תביעות משפטיות ולהיגרר להליכי משפט מורכבים, בוררויות והליכי גישור.

מיקי יוגב
(צילום: יח"צ)

"אחת הסיבות למצב הזה הינו כוח האדם בתחום המורכב מעובדים אשר אינם עוברים הכשרה פורמלית ולומדים את המקצוע תוך כדי עבודה", מסביר הבעלים של חברת קונקאם מערכות בע"מ, מיקי יוגב. "גם כוח העבודה שמסיים לימודים אקדמאים אינו מוכשר לניהול או ביצוע הפרויקט עליו הוא ממונה. ממחקרים שבוצעו בנושא נקבע כי נדרשת הגברת השקעה במערכות האיכות, הן בהגדלת כוח האדם המקצועי שתפקידו הבלעדי יהיה למנוע ליקויים, הן בהכשרתו והן באספקת כלים ייעודיים לניהול איכות הבנייה. במקום מפקחים נוספים שיגלו את הטעויות לאחר מעשה, הענף זקוק לאנשי מקצוע שלא יניחו לליקויים לקרות מלכתחילה".

בדיוק לצורך זיהוי ליקויי בניה בשלבים מוקדמים תוך מעקב רצוף ושיפור הבקרה, הוקמה חברת קונקאם מערכות. חברת קונקאם מערכות פיתחה מערכת מתקדמת לניהול איכות הבניה המהווה פריצת דרך בתחום. המערכת נועדה לצמצם ולמזער את ליקויי הבניה, תוך מעקב אחר כל שלבי הבנייה ואיתור סטיות של בצוע באופן שיטתי וזאת באמצעות טכנולוגיה ייחודית המיישמת בקרה רציפה בכל שלבי הביצוע.

המערכת שפיתחה חברת קונקאם מערכות בע"מ מכילה גם נתונים סטטיסטיים בדוח מרוכז של ליקויי הבניה ואי ההתאמות. המערכת מאפשרת לעקוב אחר סטטוס הפרויקט בכל רגע נתון, בכל הפרויקטים של החברה. עוד היא מאפשרת, אופציית שמירה, שיתוף וניהול תכניות וקבצים נלווים לכל הגורמים המעורבים בפרויקט, מבלי להגדיל את מצבת כוח האדם, וכן ניהול התכתבות, שינויי לקוחות, שמירת היסטורית הפרויקט ויצירת מערכת דוחות.

המערכת מבוססת אפליקציה וניתנת לשימוש דרך כל מחשב, טאבלט או סמארטפון (אנדרואיד). הדבר מאפשר תיעוד, מעקב ודיווח באתר הבניה ובזמן אמת. ההטמעה במערכות החברה חברה הינה פשוטה ביותר, ללא עלות וההפעלה הינה מידית ובפגישה אחת בלבד.

לדברי מיקי יוגב המנכ"ל והבעלים : "נכון להיום הפיקוח באתר אינו יכול להכיל את כלל הבדיקות הנדרשות, בין היתר בגלל העומס, הלחץ ואילוצי הפרויקטים, אשר לעיתים רבות כוללים עשרות יחידות דיור בו זמנית – דבר ההופך את תהליך בקרת האיכות לבלתי אפשרי. הרעיון העיקרי הוא שכל הגורמים המקצועיים שותפים לתהליך בקרת האיכות. המערכת בנויה לפי שלבי בנייה ובכל שלב קיימות בדיקות איכות ובדיקות המבוססות על מדדי תקן. הבקרה מתקיימת באמצעות מערך בדיקות מובנה בעל גמישות תפעולית המאפשר הרחבה של סעיפים באופן פשוט ולפי צרכי החברה. התכנים והתקנים מובנים בתוך המערכת והתיעוד נעשה על-ידי צילום, הפקת דוחות וחתימות דיגיטליות".

"שימוש במערכת מאפשר בוודאות שליטה ובקרה בפרויקט תוך חיסכון זמן יקר מה שעתיד להוביל לפרויקט איכותי יותר. הגברת הפיקוח על פרויקט בניה תביא לצמצום ניכר בהוצאותיו מרגע מסירתו ועד תום אחריות היזם/הקבלן והכל לשביעות רצון הלקוחות", מסכם מיקי יוגב.

תעודת זהות: קונקאם

קונקאם מערכות בע"מ הוקמה ע"י מיקי יוגב בעלים של חברת מיקי יוגב הנדסה אזרחית בע"מ, חברה ותיקה ומנוסה בניהול פרויקטים מזה עשרות שנים. תוכנת קונקאם הושקה בסוף 2016, לאחר פיתוח של כשנתיים. המערכת פעילה כיום בהרחבות קיבוציות, מבנים רב קומתיים, פיתוח ותשתיות וכן בפרויקטים של תמ"א.

טוב לדעת