Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

כאן הקורונה לא הזיקה

הכלכלה בכלל ושוק הנדל"ן בפרט מתמודדים עם השלכות הקורונה. אבל, מרבית הבכירים בענף מעריכים כי דווקא שוק דירות הפנטהאוז והיוקרה, לא נפגע ואולי אפילו נהנה מהמצב הייחודי

פרויקט כרמי BST בכרמיאל של קבוצת בסט | הדמיה: איצקין אדריכלים

הפנטהאוז היה תמיד אחד המוצרים הנחשקים בשוק הדיור. אבל, נדמה שבחודשים האחרונים, דווקא על רקע המשבר הכלכלי שגרמה הקורונה, הדירות היוקרתיות והיקרות בבניין, הפכו למבוקשות יותר מתמיד.
בכירי הענף מסבירים מדוע זה קורה וגם מנתחים מדוע המגמה רק תלך ותתחזק בשנים הקרובות.

ירדו מהגדר

חיים קראדי, מנכ"ל פרשקובסקי קובע כי "מתחילת 2020 אנחנו עדים לעלייה משמעותית ברכישת דירות גג ודירות גן, כשרוכשים רבים שהבינו שמחירי אינם עומדים לרדת ואף לעלות, "ירדו מהגדר" והחלו לרכוש. גם הקורונה דחפה קדימה את האנשים שהבינו שדירות עם מרפסות גדולות וגינות גדולות מהוות פתרון מצויין לימי הסגר. לאור זאת חברות רבות מכרו את מרבית הדירות שהיו להם במלאי ונוצר מצב שאין הרבה דירות מהסוג הזה בשוק. לכן אני צופה שתהיה עליית מחירים נוספת לסוג דירות אלו בחציון הראשון של 2021" .
אורי פליישמן סמנכ"ל שיווק ומכירות בקבוצת לוינשטין הבונה את פרויקט לוינשטין בנחלה בראשון לציון מסכים כי "שוק הפנטהאוזים נמצא בפריחה כעת בשל משבר הקורונה והיתרונות שיש למוצר זה להציע בעידן של שהיה ממושכת בית.
לאור העובדה שהקורונה תישאר איתנו עוד תקופה, אין לי ספק שנראה, כפי שכבר קורה כעת, זינוק בביקושים לפנטהאוזים, שעתיד להתבטא בעליות מחירים. אם פעם הפנטהאוזים היו נמכרים בעיקר לקראת סוף השיווק, אנחנו רואים איך המגמה הזאת משתנה. כיום הרוכשים לא מחכים לראות את התקדמות הפרויקט כדי לרכוש את הדירה הגבוהה בבניין, אלא מתעניינים ורוכשים את הדירות הללו בתחילת השיווק. מי שישכיל לרכוש כיום דירות פנטהאוז, להערכתי יוכל לחסוך לעצמו את עליות המחירים, שצפויות בשנה שנתיים הקרובות".

שוק מתחזק

מיכה קליין | צילום: שירן כרמל

מיכה קליין, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, אומר כי: "לדעתי שוק הפנטהאוזים ודירות היוקרה יתחזק בשנים הקרובות. חשיבותו של המרחב הביתי גדל לאחרונה בצורה ניכרת. מגמה זו שהחלה עם פרוץ הקורונה קיבלה חיזוקים שאינם צפויים להשתנות בעתיד. היכולת לאפשר מרחב בו ניתן יהיה גם לחיות, לארח ולעבוד ברווחה, נהפכה לחשובה מאין כמוה בכלל ובפרט עבור קהל יעד אשר יכול לאפשר זאת לעצמו.
"לקהל יעד מבוסס זה, מצטרפים לאחרונה תושבים חוזרים מחו"ל יחד עם עליה ניכרת ממדינות מבוססות. בנוסף, ההורדה במס הרכישה, כשהריבית נמוכה, נותנת כיום עוד דחיפה לביקוש החזק בענף, גם מצד משקיעים אשר זיהו צורך זה. הביקוש, כאמור, התחזק מאוד בשנה האחרונה לאור השפעות המשבר לצד ההיצע שנפגע מהותית בכלל ובפרט בנושא שוק הפנטהאוזים ודירות היוקרה, בשל החרפת מצוקת הקרקעות והתארכות עבודת הרשויות המתבטאת בזמן קבלת הרישוי וההוצאה לפעול של פרויקטים".
המפגש בין ביקוש חזק, גם ברמת הפנטהאוז, להיצע חלש, הוא מסכם, "ימשיך לדחוף לרכישת דירות יוקרה בכלל ופנטהאוזים בפרט, כיום יותר מתמיד, עקב ההבנה שהמחירים ימשיכו לעלות והעובדה שלא ניתן להעריך מתי נראה צמצום משמעותי בין ההיצע לביקוש, אם בכלל".

חשיבות המרחב הביתי

שמחה גרידינגר, יו"ר ובעלים של קבוצת נתיב פיתוח מעריך גם כן כי "מגמת הגידול בביקושים לפנטהאוזים, דירות גן ודירות גדולות בכלל, שהתחילה לצבור תאוצה לאחר הסגר הראשון, תמשיך ביתר שאת. זה קורה כי התקופה האחרונה לימדה אותנו כמה חשוב המרחב הביתי, ואנשים מוכנים לשלם היום יותר על מנת להבטיח שבמקרים דומים בעתיד יהיה להם יותר נוח. יש לנו פרויקט חדש בקו הראשון לים בקריית ים, הנמצא בחודשים האחרונים בתכנון, ולאור התובנות מהקורונה הנחנו את האדריכלים לתכנן דירות גן ופנטהאוזים עם מרחבים פתוחים ומרפסות גדולות במיוחד. גם בדירות הסטנדרטיות אנו מתכננים מרפסות גדולות מהרגיל. בראייה קדימה אני חושב שיותר פנטהאוזים יירכשו על ידי זוגות צעירים ולא רק על ידי משפרי דיור".

מתרחקים ומשתדרגים

רון אבידן | צילום: תמר מצפי

רון אבידן, מנכ"ל אזורים מספר כי "בעקבות המעבר לעבודה מהבית, אנו מזהים שרבים מהרוכשים מעדיפים לעבור לאזורים שהם במעגל חיצוני אחד או שניים מחוץ לאזורי הביקוש המרכזיים, בכדי שהם יוכלו להשתדרג לדירות מיוחדות במחיר אטרקטיבי, הכוללות גם מרפסות גדולות או גינה וגם חדר נוסף שיוכל לשמש כחלל עבודה. כך למשל, יש מעבר של תושבים מרמת גן ותל אביב לבת ים, מחיפה לנהריה ומאשקלון לבאר שבע, כיוון שבמחיר של דירת 4 חדרים באזורים שנמצאים במעגל הראשון, ניתן לרכוש פנטהאוז מרווח במעגל השני או השלישי".

עליה בדרישה

יהודה כתב יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ אומר כי "בניגוד לתפיסה לפיה במהלך משברים כלכליים יעדיפו רוכשים פוטנציאליים רבים לדחות עסקאות גדולות ומשמעותיות, תמונת המציאות מראה אחרת. בעקבות התפרצות מגיפת הקורונה אנו רואים כבר עכשיו עלייה בדרישה של רוכשים לדירות פנטהאוז גדולות, מיני פנטהאוז ודירות גן מרווחות ונעימות יותר. מגמה זו תמשיך להתגבר כך שאני מעריך שזה ישליך על היקפי המכירה של הדירות הנ"ל וכמובן שגם על העלייה במחיריהם של "מוצרים" אלה. כתוצאה מהמציאות המכתיבה ריחוק חברתי ומכאן שמביאה אותנו לשהות יותר בחלל הבית, אנשים מחפשים מרחב מחייה נוח ומרווח ממה שיש ברשותם כיום, שיאפשר להם להנות מיתרונות של מרפסות פתוחות גינות וחללים משותפים רחבים. קהלי היעד של דירות אלה הם גם תושבי חוץ.
"קהל זה מגלה מוטיבציה גדולה לעלות לארץ ו/או לרכוש כאן דירה שניה ולחלק את חייהם בין הארץ לחו"ל מאז התפרצות מגיפת הקורונה, לאור חוסר היציבות הכלכלית וחוסר הוודאות בנוגע לעתיד. לזה ניתן להוסיף גם את גילויי האנטישמיות שהתפרצו בשבועיים האחרונים באירופה וכמו בפעמים קודמות, מגבירים את המוטיבציה לרכוש נכס בישראל ולהסתכל על מגורים בארץ כדרך להתמודדות עם חוסר הביטחון הקיומי שכרגע מתגלה במקום מגוריהם. לכן אני מעריך שרכישות רבות של דירות מסוג זה יהיו על ידי קהל יעד זה".
רוני בריק, יזם, יו"ר ארגון קבלני השרון והשומרון והנשיא היוצא של התאחדות בוני הארץ מסכים: "פנטהאוזים ודירות היוקרה בישראל הם לא מוצר שיש ממנו היצע גדול במיוחד, אך עדיין קיים ביקוש מתמשך לדירות כאלה. למשל ברעננה היצע הפנטהאוזים מוגבל יחסית והדירות שקיימות מתומחרות ב-6-8 מיליון שקלים, אך כיזם הפעיל מאוד בעיר אני מזהה ביקושים ערים לנכסים כאלה ולהערכתי הם יימשכו.
"משבר הקורונה והסגרים בבתים חידדו בחודשים האחרונים את הצורך במרחבים גדולים בדירות, למרפסות פתוחות ולחדרי עבודה, עובדה שצפויה אף היא לתרום לביקושים לפנטהאוזים גם בשנתיים הקרובות".

גם אוכלוסיה צעירה

דני מור (צילום: סיון פרג')

דני מור, מנכ"ל בסט יזום מקבוצת בסט מספר כי "אנו עדים לכך, שחלה עלייה חדה בביקושים לדירות גג ודירות גן, לא רק בקרב משפרי הדיור אלא גם משפחות צעירות, המבינות כיום שיש צורך ממשי בדירת מגורים מאווררת ומרווחת. הסיבה לכך נובעת  בין היתר, מהעובדה שבתקופת הסגר  הראשון, ההנחיות  אסרו גישה לגנים ציבוריים. גם בתקופת הסגר השני חלק מהרשויות אכפו זאת, למרות שלא היה איסור גישה לגנים הציבוריים. זה הותיר הורים לילדים צעירים ללא חלופה אמיתית לשהייה בחוץ. סיבה נוספת לכך נעוצה בצורך בחלל פתוח לטובת כינוסים משפחתיים בתקופת הקורונה. משפחות רבות שיכלו לעשות זאת העתיקו את שולחן "ארוחת השישי" למרפסת הפנטהאוז או לגינה דבר שאיפשר להן להזמין לארוחה גם חברים מהמשפחה המורחבת תוך צמצום הסיכון לפגיעה בבריאותם.
"הרבה מהחברות בשוק עברו למצב 'עבודה מרחוק', מה שמאפשר לאותן חברות להגדיל את האזור הגיאוגרפי בחיפוש אחר הון אנושי איכותי. דבר שמוביל בעצם משפחות צעירות לתובנה שבמקום דירה צפופה באזור המרכז, אפשר לעבור להתגורר בדירה מרווחת עם גינה או מרפסת רחבה בצפון הארץ, היכן שאגב, כיום, מאוד מאתגר למצוא דירה לשכירות, ובכך להנות גם מ"שטחים ירוקים" ועלייה באיכות החיים. תורמת לכך ההשקעה הניכרת בשיפור תשתיות התחבורה הציבורית וחיבור קווי הרכבת מצפון הארץ למרכז.
"ניתן להעריך כי בשנתיים הקרובות, נמשיך לראות עלייה בביקושים לדירות פנטהאוז, בין היתר לאור זליגת הביקושים מהמרכז לצפון הארץ".

חללי עבודה

שמעון ג'יני, מנכ"ל חברת גולדן ארט מעריך כי "משבר הקורונה עשוי להוביל לשינוי במספר תחומים הנוגעים לתרבות המגורים ולתרבות העבודה וליחסי הגומלין בין האופן שבו אנחנו עובדים וגרים. בתקופה הקורונה העבודה מהבית הוכיחה את עצמה כפתרון לגיטימי ויעיל למועסקים ולמעסיקים רבים גם בזמן שגרה, מה שחידד את הצורך בקיום תנאים הכרחיים לעבודה מהבית כגון חדר או פינת עבודה ייעודית שמחייבים דירה מרווחת.
"בנוסף, החשש מחזרת מצב חירום דומה המחייב להישאר בבית יכול להוביל לרכישת דירות מרווחות יותר עם מרפסת/גינה רחבה שתגדיל את המרחב החיצוני הפרטי. כל זה מביא לגידול בביקושים לפנטהאוזים בערים שנמצאות במעגל השני לתל אביב בגלל פערי המחירים, בדגש על אזורים עם קרבה לשטחים ציבוריים מפותחים עם פארקים, מתקני ספורט, שבילי הליכה/ריצה ועוד".

בעיקר מצמצמי דיור

מוטי כוזהינוף | צילום: יח"צ

מוטי כוזהינוף אשר בונה את מגדל בראשית בשכונת בבלי מסביר כי "רוכשי היוקרה בתקופה זו הם מצמצמי דיור אשר עוזבים את הבתים הפרטיים שלהם במטרה לרכוש דירה במגדלים בתל אביב, כי הם רוצים את החוויה העירונית של תל אביב ואת התרבות והבילויים שהעיר מציעה להם, לצד חוף הים. כמו כן, אפשר להצביע על תושבי חוץ שרוכשים דירות במגדלי תל אביב. מדובר במשפחות עמידות אשר החליטו לעשות עלייה לארץ בעיקר בגלל האנטישמיות הגואה בארצות אירופה ודווקא תקופת הקורונה חיזקה להם את ההחלטה שאין כמו בארץ ישראל".

היצע בהתחדשות

דרור אוהב ציון, בעלים ומנכ"ל חברת דרא שיווק נדל"ן קובע כי "קיים היום היצע גדול יחסית של דירות גג ופנטהאוזים בערי המרכז ואני צופה שיגדל בשנתיים הקרובות, בגלל ריבוי פרויקטים של התחדשות עירונית שנבנים באזורי הביקוש. אני סבור כי ריבוי ההיצע ואלמנט התחרות עלולים ליצור לחץ מחירים זמני כלפי מטה של דירות הפנטהאוז  ו\או קצב מכירה נמוך יותר.
"מגמה שיווקית נוספת שאנחנו מזהים בשוק הפנטהאוזים ודירות היוקרה, היא הקטנת שטחי הדירות\הפנטהאוזים על מנת להפוך אותם לזמינים יותר במחיר וברי השגה לקהל גדול יותר. מגה פנטהאוזים קשים יותר למכירה כי מספר הלקוחות הרלוונטים למוצר כזה הוא מוגבל".
רוני כהן, מנכל אלדר שיווק המשווקת כ-90 פרויקטים ברחבי הארץ, מסביר כי "פנטהאוז הוא המוצר הייחודי ביותר שניתן למצוא בבניה רוויה וכי בדרך כלל זהו היהלום שבכתר בכל בניין. הפנטהאוז העליון, בין אם הוא יחיד בקומה או אחד משניים, מהווה את פסגת שאיפותיהם של רבים אך מוגבל בכמות האנשים שיכולים לאפשר לעצמם. פלח השוק הזה מאוד מצומצם גם ברמת ההיצע".
כהן מוסיף כי "הציבור מבין ומפנים שמגמת עירוב השימושים והציפוף במרכזי הערים בארץ, היא הדבר הנכון והעכשווי וכך דוחפת ותדחוף גם בעתיד למעבר מצמודי קרקע לטובת דירות מיוחדות במגדלים. אני מעריך ששוק היוקרה, שהיה הראשון להיפגע בתקופת הקורונה, יצטרף להתאוששות כמו שאר השוק ולכן נראה יציבות במחירים גם בשנתיים שלוש הבאות".

פרויקט נופי אילן אבו גוש קבוצת מנוס | הדמיה: snapshot

לדברי שמואל חי ראובן, מנכ"ל קבוצת מנוס, "דירות היוקרה בכלל ודירות פנטהאוז בפרט הפכו למבוקשות אף יותר מאז פרוץ הקורונה. אנשים הבינו שתוספת של סכום מסויים עבור דירה מרווחת יותר עם מרפסת גדולה, תאפשר להם איכות חיים שמתאימה לתקופה הנוכחית. אנשים עוברים בתקופה הזאת שינוי תפיסתי באספקטים שונים של החיים גם באופן בו הם עובדים, מארחים משפחה וחברים וחיים במרחב הביתי.
"אם בעבר, רוב שעות היום היינו מבלים בעבודה והילדים במסגרות חינוכיות כאלה ואחרות, כעת את רוב הזמן אנחנו מבלים בבית. לכן, חשיבות המרחב, התכנון הנכון של הבית לצרכי המשפחה והתוספת של המרפסת המאפשרת לחוות את החוץ ולהכניס את האוויר לתוך הבית גדלה משמעותית. בימים אלו אנו בונים את פרויקט "נופי בראשית" באילת, המציע דירות גן ודירות גג עם בריכות פרטיות. מאז תחילת השיווק, לפני כחצי שנה, מכרנו את כל הדירות של שלב א' וכמחצית מהדירות בשלב השני, סך הכל 31 דירות. נתון זה מעיד בהחלט על הביקוש הגבוה שהחל בתקופת הקורונה ואני מעריך שצפוי להימשך בשנים הקרובות".

טריפל רעננה של קבוצת מזרחי ובניו | הדמיה: יח"צ

משדרגים את הבניין ואת האיזור כולו

רוני מזרחי (צילום: יח"צ)

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו" אומר כי בפועל, כמעט בכל 36 הפרויקטים שהוא בונה ברחבי הארץ, משולבים פנטהאוזים וכן סוגים נוספים דוגמת מיני פנטהאוזים ודירות פרימיום נוספות.
הפנטהאוזים, מדגיש מזרחי, "מעבר לרווח היזמי, משדרגים משמעותית את חתך האוכלוסייה הן באותו פרויקט או מתחם והן באזור כולו". כדוגמה לכך מביא מזרחי שורה של מגדלים שיבנו על ידו בבת-ים במהלך העשור הקרוב, דוגמת "מזרחי סיטי סנטר" מגדל אברהם, פארק האומנים, אטלנטיס ו-sea line.
מזרחי מוסיף כי "ברור שהפנטהאוזים שייהנו מנוף ישיר מהקומה העליונה לים יקבלו פרמיה משמעותית במחיר ככל והפנטהאוז נמצא בקומה גבוהה יותר".
ומה מחירו של פנטהאוז כיום במעגל שסובב את תל אביב?
"בפרויקטים אחרים שקבוצת מזרחי משווקת בחולון במתחמים החדשים הפזורים בעיר, הפנטהאוזים כוללים 5-6 חדרים בשטח הנע בין 150-180 מ"ר עם מרפסות בגודל 80-140 מ"ר ומחירם החל מ-4.4 ועד לכ-5 מיליון שקלים. בפרויקט "רובע הים באשדוד" פנטהאוז 5 חדרים בשטח 150 מ"ר בתוספת 100 מ"ר שטח מרפסות, נמכר ב-3.5 מיליון שקלים.
"בשרון המחירים דומים. כך, בפרויקט "טריפל "ברעננה בו פנטהאוז בקומה 6-7, בן 6 חדרים 155 מ"ר עם מרפסת בין 90-120 מ"ר משווק בכ-4.5 מיליון שקלים. פרויקט "פרזידנט" בהוד השרון בקומה 18 מציע פנטהאוז 6 חדרים 184 מ"ר + 197 מ"ר שטח מרפסות במחיר 4.8 מיליון שקלים ופנטהאוז בקומה 19 במחיר של 5.4 מיליון שקלים".

טוב לדעת
נגישות