Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

יש על מי לבנות

חברת iSTERN שבעשור האחרון הייתה שותפה מרכזית בחיבור הפריפריה הצפונית למרכז, מנהלת כיום את התכנון ומפקחת על הביצוע של פרויקטים הנדסיים מורכבים בתחום התשתיות הלאומיות בכל הארץ, כבישים ומסילות רכבת וגם מספר לא מבוטל של שכונות חדשות

תכנון שכונה חדשה בחריש (צילום: יח"צ)

לפי התחזיות, צפויה אוכלוסיית ישראל כמעט להכפיל את עצמה עד 2048 ולעמוד על כ-17 מיליון. כדי לענות על הגידול באוכלוסייה, שטחי הבנייה והיקפי הפיתוח יואצו בכל התחומים. המדינה תכפיל את עצמה ולצד תשתיות, כבישים ,שכונות וערים חדשות גם הבנייה והתשתיות הקיימות יחודשו או יוחלפו. כבר היום, כל מי שנוסע בכבישי הארץ, רואה במו עיניו האצה של פרוייקטים של תשתיות לאומיות, כמו הרכבות הקלות בתל אביב ובירושלים, גשרים ומחלפים.

מבין החברות המנהלות את התכנון ומפקחות על הביצוע של מגה פרוייקטים בתשתיות בכל הארץ,  בולטת במיוחד חברת iSTERN ניהול פרוייקטים הנדסיים, מיסודם של דן וקסמן, יגאל גוברין ואיציק שטרן. החברה  משלימה בתקופה זו ניהול הקמה של שכונות מגורים מהגדולות בישראל שכללו פיתוח תשתיות, שטחים ציבוריים, בניה ציבורית ובניה למגורים. בנוסף,   iSTERNמנהלת תכנון וביצוע של עשרות פרויקטי תשתית בהיקף של מאות מליוני שקלים  בכל רחבי הארץ. ספק רב אם מי שחולף על פני שכונה חדשה שנמצאת בשלבי הקמה, או שאפילו מאוכלסת, מודע למורכבות הגדולה ולשלבים הרבים הנדרשים כדי להוציא את השכונה אל הפועל. לאחרונה פורסם בעיתונות מסמך של משרד השיכון שגילה כי נדרשים לא פחות מ-502 שלבים לנושא וכ-15 שנה.

מנצחים על התזמורת

אדי רוזן (צילום: יח"צ)

ניהול התכנון הוא כמובן השלב הקשה והמורכב ביותר, במיוחד בשכונות המודרניות, מספר אדי רוזן סמנכ"ל חטיבת התשתיות ב-iSTERN: התאמת השכונות החדשות לצרכים העתידיים של האוכלוסיה  דרך תכנון והקמת כל התשתיות הנדרשות, אופטימיזציה של הנגישות לשכונה – כבישים, מחלפים ורכבות, כך שהיציאה והכניסה אליה לא תהפוך לסיוט, שימת לב לנושאים כמו שטחים פתוחים, עירוב שימושים ועוד. רוזן מסביר כי תפקיד חברת הניהול בין היתר הוא להיות העיניים של היזם על כל פרט ופרט.

דבריו מבהירים את החשיבות העצומה של חברה מנהלת מיומנת, שתדע לנהל את  עשרות המתכננים והיועצים במקביל ותביא להקמת השכונה הטובה ביותר, במהירות הגבוהה ביותר האפשרית, תוך הבטחת איכות החיים המקסימלית לתושבים.

מה למעשה עושה חברת הניהול עבור הלקוח?

רוזן: "החברה מנהלת את התכנון והביצוע של הקמת פרויקטים הנדסיים מגוונים ומורכבים בתשתיות ובבינוי.  אנחנו מספקים ללקוחותינו קשת רחבה של שירותים תחת קורת גג אחת. החל משלבי התכנון הראשוני, בחירה ומינוי המתכננים ובעלי המקצוע, התכנון על כל שלביו, ניהול התהליך הסטטוטורי ככל שנידרש מול כלל הגופים הרלוונטיים, ניהול תהליך ההפקעות, הקמת צוות תכנון, ניהול התכנון המפורט, בניית תקציב, בקרה ומעקב תקציבי קפדני, ניהול המכרזים לרבות מו"מ ותיאום ציפיות חוזי מול קבלנים, ניהול הביצוע ובקרת איכות מקיפה, וכמובן מסירה ואישור הרשויות".

מה הופך את istern  לחברת ניהול פרויקטים מהמובילות בארץ?

סרגי ציפורן (צילום: יח"צ)

"הדבר הראשון זה הניסיון רב השנים ויחד איתו הון אנושי נדיר. השילוב של מהנדסים ותיקים ומנוסים לצד צעירים, שקמים בבוקר ופועלים לאורך היום עם המון איכפתיות. אנחנו שואפים כל הזמן להתחדש ולהשתפר כאשר ערך האיכות הוא נר לרגלנו. הבטחת ובקרת האיכות מהווים נדבך משמעותי בפרויקטים של החברה. החברה מוסמכת ופועלת תחת תקן ניהול איכות ISO 9001:2015 לחברה מערכות בקרת איכות ממוחשבת מתקדמת. זאת בנוסף לבקרים העורכים בדיקות איכות בכל אתרי הפעילות ומשתמשים בכלים המתקדמים ביותר בכדי לוודא ביצוע בסטנדרט הגבוה ביותר ובלוחות הזמנים הנדרשים בהקשבה ודיאלוג מכבד עם לקוחותינו". סרגי ציפורן  מנכ"ל חטיבת התשתיות ב-iSTERN מוסיף: "אני שמח שה-DNA של החברה, שהוא שילוב בין היותנו שחקני נשמה למקצוענות ומצוינות, ממשיך להוביל אותנו גם בפרויקטים  בתל אביב ירושלים, באשדוד ובכל מקום בו אנו עובדים".

האתגר שבהקמת שכונות

במהלך השנים ביצעה החברה ניהול פרויקטים רבים של פיתוח, אזורי תיירות, אזורי תעשייה, כבישים, מחלפים וגם שכונות מגורים. לדברי רוזן הקמת שכונת מגורים חדשה טומנת בחובה אתגרים רבים, כאשר יש לשים לב לגודל השכונות הנוכחי והעתידי, לנגישות, לחיי הקהילה, לתת פתרונות חדשניים וגם לוודא שניתן יהיה ליישם בהן בעתיד פתרונות חדשניים. החברה מנהלת תכנון ובנייה של שכונות מגורים רבות, ומתגאה במאות רבות של פרויקטים שהושלמו בהצלחה, בהיקפי ביצוע כוללים של מעל 10,000 יח"ד.

בין הפרויקטים הבולטים מציינים בחברה את פארק היין בזיכרון יעקב המוקם בימים אלה-  מתחם מגורים, תיירות ומסחר בהיקף של כ-600 דונם ובהיקף כספי כ-160 מיליון שקלים. פרויקט נוסף הוא שכונת מגורים בכפר ביאליק דרום בהיקף של כ-1,900 יח"ד, במסגרת הסכמי הגג מול רשות מקרקעי ישראל, בשטח של כ-53 דונם ובהיקף כספי של כ-380 מיליון שקלים. רוזן מספר כי "בעכו אנו מנהלים את התכנון ומפקחים על ביצוע  הפיתוח והתשתיות של שכונת 'הכרם ג', שתכלול 1,200 יחידות דיור. תמהיל השטחים בשכונה זו כולל כ-86 דונם למגורים, 52 דונם למוסדות ציבור, 14 דונם למסחר ו-89 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים בהם גני משחקים, מעברים ציבוריים וכד'. בשכונה הוקם גם גשר מיוחד ומורכב הנדסית למעבר הולכי רגל, מעל מסילת הרכבת לכיוון נהריה".

במבט קדימה מה האתגר הגדול בתחום שלכם?

"איכות זה כרטיס הביקור שלנו ואנחנו חלק מקהילה שלמה ששמה לה למטרה להבטיח בנייה של מגורים ותשתיות באיכות גבוהה לאוכלוסייה בישראל. זה החזון של החברה וזה מה שאנחנו משדרים יומיום לעובדים".

טוב לדעת
נגישות