Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

יש לכם גג פנוי? בואו לעשות מזה כסף

הקמפיין, אשר הושק על ידי רשות החשמל בשיתוף עם משרד האנרגיה, קורא לאזרחים בעלי גגות להתקין עליהם מערכות סולאריות ולהפוך ליצרני חשמל קטנים. קמפיין הגגות הגיע לתפוצת שיא של 2.3 מיליון חשיפות ול-200 אלף כניסות לאתר הגגות הייעודי שהקימה רשות החשמל

היעד הוא לעבור ל-10% ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים עד לשנת 2020 (צילום: דני שכטמן)

ישראל נחשבת למדינה משופעת בשמש ואם עד היום יכולנו רק להתלונן על השמש היוקדת של הקיץ הישראלי, הרי שיש גופים שהחליטו לנצל את אנרגיית השמש העשירה במדינה ולעשות בה שימוש כאנרגיה מתחדשת לייצור חשמל נקי ו"ירוק". כך, בתחילת החודש החולף (יולי) השיקה רשות החשמל, בשיתוף עם משרד האנרגיה, קמפיין ראשון מסוגו, הפונה אל הקהל הרחב של בעלי הגגות בישראל, במטרה לעודד את הקמתם של מתקנים סולאריים על שטחים לא מנוצלים אלו. עידוד בעלי הגגות להצטרף למהפכת ייצור החשמל הסולארי מתכתב עם היעד עליו הצהירה הממשלה לעבור ל-10% ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים עד שנת 2020.

"למעשה אנחנו כמדינה פונים ישירות אל האזרח ומציעים לו לנצל לטובתו את משאב הטבע הזה – השמש – המצוי בשפע במדינה כמו שלנו". אומר גל שופרוני, ראש תחום אנרגיות מתחדשות ברשות החשמל. "אחד החסמים שזיהינו טרם צאתנו לדרך היה היעדר המודעות של בעלי גגות פרטיים, מסחריים או תעשייתיים לאפשרות העומדת בפניהם להפוך ליצרני חשמל, ולכן כיוונו את הקמפיין לשם". שופרוני מסביר כי מהפכת הגגות מתאפשרת כתוצאה משינוי מגמה בשוק המערכות הסולאריות – ירידת מחירם של הפאנלים הפוטו -וולטאים בעשרות אחוזים, כמו גם השיפורים שבוצעו בניצולת האפשרית שלהם. "השינויים האלו בענף גורמים לכדאיות כלכלית רבה מבעבר להתקנתם של מתקנים סולאריים גם בשטחי גגות לא גדולים", הוא אומר. "בנוסף, אנחנו עדים לתופעה של גופים פיננסיים גדולים, שמציעים מימון מלא להקמה של מתקנים פוטו-וולטאיים. כל אלה מנגישים את מהפכת הגגות הסולאריים עד לאזרח הקטן".

קמפיין הגגות הסולאריים הגיע בתוך מספר שבועות לתפוצת שיא של 2.3 מיליון חשיפות ול-200 אלף כניסות לאתר הגגות הייעודי שהקימה רשות החשמל, בו ניתן לקבל את המידע הנדרש בדרך להקמת גג סולארי. כמו כן, גורמים בשוק העוסקים בהתקנת גגות דיווחו על מגמת עלייה בכמות הפניות שהכפילו ואף שילשו את עצמן ביחס לתקופה שקדמה להשקת הקמפיין.

גם בעלי גגות קטנים יכולים ליהנות מחשמל זול ונקי צילום: יח"צ)

התעריפים האטרקטיביים אותם מבטיחה רשות החשמל ליצרני החשמל תקפים ל-25 שנה ונחלקים לשלוש קבוצות: עבור מתקנים שגודלם עד 15 קילוואט מותקן (כ-150 מ"ר) התעריף הינו 48 אגורות לכל קוט"ש מיוצר, ועבור מתקנים שגודלם נע בין 15 קילוואט מותקן ל-100 קילוואט מותקן (כ-1000 מ"ר) התעריף הינו 45 אגורות. לגגות גדולים יותר התעריף נקבע באמצעות הליך מכרזי והוא עומד כיום על 23.3 אגורות לקוט"ש. יצרן החשמל רשאי לבחור בין שתי שיטות התחשבנות – שימוש עצמי בחשמל המיוצר על הגג והזרמת העודפים לרשת, או הזרמה ישירה של כל החשמל המיוצר לרשת.

גם תהליך ההקמה נהיה פשוט ומהיר יותר, מה שאומר שתוך מספר חודשים המערכת הסולארית יכולה לקבל את כל האישורים ולהתחיל לייצר עבורכם חשמל נקי וזול. חברת החשמל מצידה מחויבת לחבר כל מתקן בטווח של חצי שנה לכל היותר. את בקשת חיבור המתקן לחברת החשמל ניתן להגיש בקלות באמצעות האינטרנט, וכך אין צורך להגיע למשרדי החברה. בנוסף, גגות קטנים (עד 7,000 מ"ר) פטורים מהיתר בנייה וקיים פטור ממס הכנסה עד להכנסה של 24,000 שקל בשנה ופטור מדיווח למע"מ עד הכנסה של 70,000 שקל בשנה.

עבור רשות החשמל הסדרת הגגות תתרום לעמידה ביעדי המדינה לשילוב אנרגיות מתחדשות בהיקף של 10% מצריכת החשמל המשקית עד לסוף שנת 2020. "כיום יש כ-13 אלף גגות סולאריים בארץ, ואנחנו צופים שמספר זה יכפיל את עצמו עד סוף שנת 2020", אומר שופרוני. "ישראל היא מדינה קטנה בעלת עתודות קרקע מוגבלות וצריכת החשמל של אזרחיה נמצאת במגמת עלייה קבועה. כשבוחנים את הדבר בהיבט של הגדלת אחוז האנרגיות המתחדשות ברשת, אנו נדרשים להסתמך על פתרונות שהם לא רק קרקעיים, וגגות מבנים משקפים את עקרון הדו-שימושיות באופן מצוין.

"כרגולטור", מוסיף גל, "אנו מצפים לראות את שוק החברות המתמחות בהקמת גגות ממשיך לגדול ולצמוח גם על פני העשור הבא, מתוך כוונה להמשיך ולעודד את תחום הגגות הקטנים והגדולים כפי שנעשה כיום".

טוב לדעת
נגישות