Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

"יכולתי לשקוע בטראומה, אבל בחרתי לרתום את המלחמה האישית שלי כדי לעזור לאחרים"

עו"ד לינוי אולניק לא חשבה שתבחר בתחום מימוש זכויות רפואיות. בעקבות התמודדות עם הלם הקרב בו לקתה במלחמת לבנון השנייה ומאבקה מול המערכת לקבלת הכרה, היא החליטה לסייע לכל אדם בישראל במימוש זכויותיו

עו"ד לינוי אולניק (צילום: אלון וגנפלד)

גם היום, 14 שנים אחרי, אין כמעט אחד בישראל שלא זוכר את אסון הקטיושה בכפר גלעדי במלחמת לבנון השנייה. עו"ד לינוי אולניק, זוכרת אותו מקרוב. "באותו הבוקר, 6 באוגוסט 2006, נסענו ברכב אני וכמה חיילים שלי מהגדוד בכביש הירידה מכפר גלעדי", היא משחזרת, "פתאום שמענו שריקה חזקה מאוד ופיצוץ אדיר. הבנתי שנפלה קטיושה באזור הכניסה לבית העלמין ומיהרתי לחזור חזרה למקום האירוע".

באותו בוקר ארור, חיילי המילואים שגויסו בצו 8 למלחמה, ספגו פגיעה ישירה מקטיושה שנורתה מדרום לבנון. 12 חיילים נהרגו כתוצאה מהפגיעה ולא מעט בני אדם ספגו פציעות בדרגות שונות. לינוי אולניק, קצינה במילואים באותה תקופה, שמשה כשלישת הגדוד וחלק מהסגל שניהל את האירוע. "הגעתי לזירה, והמראות היו מחרידים. בלי לחשוב, עברתי להילוך 'אוטומט' ברישום שמות הנפגעים, בתהליך זיהוי החללים, ועוד. עד היום אירוע כפר גלעדי מוזכר כאחד מהאירועים הקשים ביותר".

מתי לראשונה הבנת, שלקית בפוסט טראומה?

"התסמינים הופיעו מיד. חוויתי גירודים בגוף, בחילות, הקאות ועוד אבל לא שייכתי את זה לתסמונת פוסט טראומטית.

"מספר שנים לאחר מכן, הוזמנתי למשלחת של ארגון מדהים בשם "בשביל המחר", אליה יצאו קצינים וחיילים לתהליך עיבוד אירועי לחימה על ספינה בהולנד. שם הבנתי למעשה שכל התחושות שאני חווה הם סממנים לפוסט טראומה. כששבתי לארץ התחלתי תהליך אבחון וטיפול".

ואז גם הבנת, שהמערכת אינה ממהרת לסייע לאלו הזכאים לפיצויים?

"אכן. על אף שכל כלי התקשורת עסקו בממדי אסון כפר גלעדי, ואני עצמי אף עותרתי בטקס  צל"שים עבור מעורבותי באירוע, משרד הביטחון התכחש לי ודחה את תביעת ההכרה שלי על הסף.

"כך, לצד ההתמודדות הקשה והמאתגרת שלי עם הלם הקרב והטראומה, נדרשתי להתמודדות נוספת, בלתי אפשרית מול אגף השיקום של משרד הביטחון, וחלחלה בי ההבנה שנדרש שינוי  משמעותי בעולם הזכויות הרפואיות".

מה מרגישים אנשים שנמצאים וצריכים להילחם על הזכויות שלהם?

"אכזבה גדולה מהמערכת ותחושת השפלה. בוועדות הרפואיות הם בוחנים מה אתה כן מסוגל לעשות ומה לא, שולחים חוקרים פרטיים לעקוב אחריך כדי לאמת, ולמרות שעמדתי בכל, הם דחו את התביעה שלי. החלטתי לא לוותר ויצאתי למלחמה עד למיצוי כל זכויותיי. זה לא רק משרד הביטחון, גם ביטוח לאומי וחברות הביטוח מייצרים מנגנוני הגנה קשוחים, כדי להתחמק מהתשלומים והזכויות השונות.

"הם עורכים חקירות מפרכות וארוכות במטרה להתיש, מבצעים בדיקות תקופתיות קשות שחודרות למרחב האישי של הנבדקים, מציגים דרישות למסמכים לא רלוונטיים, ועוד,  במטרה לגרום למבוטח לוותר על התביעה. מציאות חיי סללה עבורי את הדרך לבחור לעסוק בתחום  של מימוש זכויות רפואיות, מתוך תחושת שליחות אמיתית לסייע גם לאנשים אחרים שנפגעו".

מה תפקיד עורך הדין בתביעת מימוש זכויות רפואיות?

"בראש ובראשונה, עליו להיות "שומר הראש" של הסדר והבירוקרטיה בתהליך התביעה. אנו מבינים שהחולה ומשפחתו נמצאים בסערה ובטלטלה ותפקידנו בין היתר, להקל עליו ולעשות כל מה שאפשר עבורו ועבור בני משפחתו. אנו ממלאים את הטפסים הרלוונטיים לתביעה, מנהלים שיחות עם חברות הביטוח/ביטוח לאומי, מארגנים את המסמכים הרפואיים ומגישים אותם, מנהלים את כל הקשר מול הגורמים הנתבעים, מכינים את הלקוח לקראת הועדה הרפואית ומוודאים כי הוא מזומן לרופאים מהתחומים הנכונים הרלוונטיים למחלתו.

"אני עוסקת בתחום מזה כעשור וצברתי די ניסיון וידע בכדי להבין בדיוק כיצד המערכת פועלת, וכיצד להשיג את מלוא הזכויות ללקוחות.

"עורכי הדין במשרדינו נבחרים בקפידה. מעבר לידע המקצועי, גם על בסיס אמפתיה ויכולת הכלה. כל עורך דין המוצמד ללקוח מלווה אותו מתחילת התהליך ועד תומו.

"המשרד פועל להבטיח כי פערי שפה, נגישות או חוסר בקיאות לעולם לא ימנעו מאדם את מימוש זכויותיו הרפואיות ופועל בהגינות לצד מקצועיות, זמינות, ומחויבות אישית לכל לקוח".

עו"ד לינוי אולניק: https://www.oleniklaw.co.il/

טוב לדעת
נגישות