Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים חדש באתר: מגזין 'הירוק החדש' - כל הפרטים על תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל. לחצו כאן

יום היסטורי לענף השיפוצים

התאחדות קבלני השיפוצים מברכת: למעלה מ-500 קבלני שיפוצים ניגשים למבחני ההסמכה החדשים. רגע שיא למהלך פורץ הדרך שהוביל יו"ר ההתאחדות ערן סיב, להוספת סיווג חדש של קבלן שיפוצים לעבודות קטנות, שיאפשר לאלפי קבלני שיפוצים להירשם כחוק ולמסד את הענף

כרטיס חבר לדוגמה (צילום: יח"צ)

התאחדות קבלני השיפוצים נערכת לרגע משמעותי בענף: ביום שישי ה-21/6 יתכנסו תחת קורת גג אחת לא פחות מ-500 קבלני שיפוצים אשר ייגשו למבחני ההסמכה כקבלני שיפוצים, כאשר בפעם הראשונה יכללו המבחנים גם הסמכה לסיווג החדש 131 ק (קבלן שיפוצים לעבודות קטנות). בכך ייעשה צעד גדול למיסוד הענף ולהצרת רגליהם של החאפרים בתחום.

ערן סיב (צילום: סיון פרג)

יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב, אמר כי "זה אחד ההישגים הגדולים ביותר של ההתאחדות מאז שהוקמה, שקבלני השיפוצים עוברים מבחני הסמכה ומקבלים סיווג ברשם הקבלנים. לפני 17 שנה זה היה חלום והיום אנו רואים שחלום זה התגשם". סיב ביקש לברך את שיתוף הפעולה עם רשם הקבלנים עו"ד אילן אליהו על חלקו במיסוד ענף השיפוצים במדינת ישראל, וכן עם השר היוצא יואב גלנט אשר אישר את הסיווג החדש וקידם אותו.

"להתאחדות קבלני השיפוצים חשוב לוודא שכל הקבלנים יידעו שהם יכולים לקבל רישיון קבלן שיפוצים, ואנחנו פועלים גם להעלאת מודעות הציבור, כדי שהלקוחות הפוטנציאליים יכירו את התקנה, ולמעשה יוכלו לדרוש לראות את הרישיון לפני תחילת ההתקשרות עם קבלן, ולעבוד עם קבלות מסודרות", אומר סיב. "אנחנו פועלים בהתאחדות להעלות את קרנו של הענף, ולשקם את התדמית שנוצרה בגלל החאפרים. בעזרת הרישיון, תהיה תדמית הענף משופרת וטובה יותר, והוא ייראה מקצועי יותר בעיני הציבור".

רוב הקבלנים יכולים לקבל רישיון

נטלי ויינשטיין שמעון (צילום: תומר שלום, סטודיו תומאס)

"על פי חוק, כל קבלן שמבצע פרויקטים בהיקף כספי, העולה על 43,865 שקל, מחויב להחזיק ברישיון קבלן שיפוצים מטעם משרד הבינוי והשיכון", מסבירה עו"ד נטלי שמעון ויינשטיין, מנהלת ויועצת משפטית בהתאחדות קבלני השיפוצים. שמעון ויינשטיין מציינת כי "בעבר, התנאים לקבלת רישיון היו קשים מאוד, אך במאי 2018 חתם שר הבינוי והשיכון דאז יואב גלנט על תקנה חדשה שקובעת סיווג חדש לקבלנים שמבצעים פרויקטים בהיקף כספי של עד 350 אלף שקל. לפיכך, כיום התנאים לרישום קלים יותר, ורוב קבלני השיפוצים יכולים לקבל רישיון".

שמעון ויינשטיין מוסיפה כי "כשקבלן מגיש תיק באמצעות התאחדות קבלני השיפוצים, התיק עובר עם חותמת 'המסלול הירוק' לוועדה המייעצת לרשם הקבלנים. המסלול הירוק הייחודי להתאחדות מזכה את הקבלן בבדיקה זריזה של התיק וזאת נוכח העובדה שרשם הקבלנים מכיר בכך שההתאחדות מבצעת את הסינון הראשוני ומגישה רק קבלן שיש סיכויים גבוהים שיעבור את בדיקת הוועדה". לאחר שתיק שעובר את בדיקת הוועדה ורשם הקבלנים, הקבלן מקבל זימון לביצוע מבחן עיוני מקצועי וזאת כדי לוודא שיש לו את הידע הנדרש בתחום.

הדרישות בחוק לרישום קבלן שיפוצים בענף 131 א/ק בפנקס הקבלנים כוללות חמש שנות ניסיון מקצועי בעבודות שיפוצים, מתוך עשר השנים שקדמו ליום הגשת הבקשה. ניסיון מקצועי יכול להיצבר כעובד שכיר או כקבלן עצמאי; בנוסף, נדרש הקבלן להציג תעודת עוסק מורשה, אישור ניהול ספרים וניכוי מס במקור בתוקף; והיעדר עבירות פליליות בשלוש השנים שקודמות ליום הגשת הבקשה. לעניין זה יצוין כי היום הקובע הוא יום סיום ריצוי העונש.

למה כדאי להיות קבלן רשום וחבר בהתאחדות קבלני השיפוצים?

על פי חוק, כל קבלן שמבצע פרויקטים בהיקף כספי העולה על 43,865 שקל מחויב להחזיק ברישיון קבלן שיפוצים מטעם משרד הבינוי והשיכון.
רק קבלנים המחזיקים ברישיון מטעם משרד הבינוי והשיכון יכולים להגיש בקשה לקבלן רישיונות להעסקת עובדים פלסטינים וזרים.
רק קבלנים המחזיקים ברישיון מטעם משרד הבינוי והשיכון יכולים להגיש הצעות להשתתפות במכרזים לביצוע עבודות שיפוצים וגמר.
לקבלן המחזיק ברישיון לעסוק בעבודות שיפוצים ותעודת חבר בהתאחדות ומציג זאת ללקוחות יש יתרון על פני חברו שאינו מחזיק בתעודות מתאימות.

התאחדות קבלני השיפוצים מהווה בית עבור כל קבלני השיפוצים בישראל, ופועלת מזה שנים להסדרת הענף ולהעלאת המוניטין הציבורי של הענף.

לחברי ההתאחדות הטבות רבות, בהן הגשת תיק לקבלת רישיון במחיר מוזל ובמסלול הירוק במשרד הבינוי והשיכון, הגשת בקשות לקבלת רישיונות להעסקת עובדים פלסטינים, ייעוץ משפטי, כנסים, השתלמויות מקצועיות וימי עיון לחברי ההתאחדות ועוד הטבות רבות.
לקוח שמתקשר עם קבלן רשום לצורך ביצוע שיפוץ ירגיש בטוח יותר, שכן במידת הצורך יוכל הלקוח לפנות להתאחדות קבלני השיפוצים או לרשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון ולהלין בפניהם, במידה שהקבלן לא ביצע את עבודתו כראוי.

טוב לדעת
נגישות