Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

יודפת בן שושן – עו"ד ומגשרת לענייני משפחה

בשנים האחרונות, אנו עדים למגמות חדשות בכל הנוגע לתשלומי מזונות ולחלוקת זמני שהות בהליכי גירושים. אבות כיום זכאים לזכויות רחבות יותר בהיבט הילדים. עו"ד ומגשרת לענייני משפחה, יודפת בן שושן, מרחיבה על החידושים בתחום זה

עו"ד יודפת בן שושן | צילום: ארקדי רסקין

עו"ד יודפת בן שושן עוסקת בתחום דיני המשפחה מזה כשני עשורים, ומעל לעשור מנהלת משרד בוטיק עצמאי בתחום. עו"ד בן שושן הינה בעלת תואר ראשון במשפטים (LL.B) מאוניברסיטת בר אילן, תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת תל אביב, מוסמכת כמגשרת במשפחה וכן לעריכת יפוי כוח מתמשך.

החזון במשרדה של עו"ד יודפת בן שושן הוא להעניק לכל לקוח ליווי אישי ומקצועי, מתוך חריצות, מסירות ויושרה. עו"ד בן שושן פועלת בנחישות עבור לקוחותיה ומגינה בלהט על זכויותיהם מתוך ראיית טובת הלקוח ומתוך תשוקה למקצוע בכלל ולתחום עיסוקה בפרט, אותו היא מגדירה כשליחות.

על הטרמינולוגיה המשפטית החדשה המחליפה את המונחים משמורת והסדרי הראייה, אומרת עו"ד יודפת בן שושן: "מונחים אלו הוצאו מהלקסיקון המשפטי בדיני המשפחה, מאחר ובמקור הם שאובים מהתחום הפלילי ועוסקים בזכויות של אסירים. המונחים שנבחרו תחתם – 'אחריות הורית' ו'חלוקת זמני שהות', תואמים יותר את ההקשר המשפחתי, וכן את התפיסה המשפטית בדיני משפחה, המקדשת כיום את מגמת השיוויונית בין אבות לאמהות".

כיצד המגמה השוויונית באה לידי ביטוי?

"בחברה המודרנית חל שינוי מהותי בחלוקת התפקידים המסורתית בין גברים לנשים בתא המשפחתי. כיום נשים רבות הן קרייריסטיות, עובדות מחוץ למשק הבית ונושאות בנטל הכלכלי. בעקבות זאת, חל שינוי דרמטי בתפיסה המשפטית, הרואה בגברים כמעורבים יותר בגידול הילדים. כפועל יוצא, לאחר הגירושים, הם יישאו באחריות הורית משותפת ובחלוקת זמני השהות באופן דומה או שווה לאם, ומכאן שנטל המזונות, שבעבר נישא בעיקר על כתפיהם, יפחת מהם בהתאמה".

איך זה בא לידי ביטוי בפסיקה?

"בשנים האחרונות אנו עדים לפסקי דין רבים המעניקים לאבות זמני שהות שווים כברירת מחדל, ולעיתים גם כשמדובר בילדים שטרם מלאו להם שש שנים, ובניגוד לחזקת הגיל הרך, לפיה בהיעדר הסכמה ובאין סיבה להורות אחרת, ילדים עד גיל שש יהיו עם האם.. בכנסת הוגשו כבר מספר הצעות חוק לביטול 'חזקת הגיל הרך', אך זו טרם בוטלה ואני משוכנעת שבסוף זה יקרה. יחד עם זאת, יש לזכור כי כל מקרה נבחן לגופו – זהו עיקרון העל בבית המשפט למשפחה".

מה זה אומר לגבי המזונות?

"בשנת 2017 בית המשפט העליון פסק בפס"ד תקדימי ומהפכני (בע"מ 919/15) כי בהתקיים שילוב של שלושה מאפיינים, לא ייפסקו מזונות קטינים מצד אחד למשנהו וכל צד יישא בצרכי הקטינים בעת שהותם עמו: 1. חלוקת זמני שהות שווה 2. גיל הילדים מעל שש שנים 3. אין פערי השתכרות בין ההורים.

"בהמשך הרחיבו בתי המשפט ועשו שימוש בפסק הדין, תוך קיום יחסי גומלין בין שלושת המשתנים הנ"ל, לדוג': ככל שחלוקת זמני השהות שונה אזיי ייפסקו מזונות אך הם יהיו נמוכים וסמליים, או לחילופין ככל שיש פערי השתכרות בין ההורים, אזי הפער יאוזן ע"י תשלום מזונות מאחד למשנהו. המטרה כיום בפסיקת מזונות היא יצירת איזון כדי לא להימנע ממצב של 'בית עשיר' ו'בית עני' לאותו ילד.

האם לאחר שנפסקו מזונות, פסק הדין הוא סופי או בר שינוי, ובאילו תנאים?

הסוגיות של מזונות וזמני שהות הן לעולם אינן סופיות, וניתן לפתוח בהן את הדיון מחדש בכל עת לאחר שחלף פרק זמן סביר ממועד מתן פסק הדין או חתימת ההסכם. יש לזכור כי לצורך כך נדרש להוכיח שינוי נסיבות מהותי. ישנם קווים מנחים שהתגבשו בפסיקה, ביחס למה ייחשב כשינוי נסיבות מהותי, ומאז פסק הדין המהפכני בעליון, חלה בדרישות אלו הקלה משמעותית. במשרדי נוהלו תיקים רבים שבהם הוכחנו שינוי נסיבות שבעקבותיו הופחתו המזונות, ומאידך, גם תיקים שבהם נמנעה הפחתה או הגדלה של המזונות בהיעדר שינוי נסיבות מהותי.

אילו עוד שירותים משפטיים משרדך מציע ללקוחותיו?

ראשית משרדי מעניק ייצוג משפטי בדיני משפחה בערכאות השונות לרבות בבתי הדין הרבניים. בנוסף, משרדי מתמחה בהליכי גישור לגירושין, בעריכת הסכמי גירושין והסכמי ממון, בעריכת יפוי כוח מתמשך, צוואות ובניהול סכסוכי ירושה. משרדי עוסק גם בייצוג למינוי אפוטרופוס לגוף או לרכוש, וכן בסוגיות מעמד אישי, כגון:  שינוי שם, שינוי גיל, שינוי סטטוס וכדומה.

למידע ופרטים נוספים:
בר כוכבא 16, בית נועה, בני ברק              טלפון: 050-7860970
yodfatbs@gmail.com       פייסבוק: יודפת בן שושן, עורכת דין

טוב לדעת
נגישות