Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

חלוצים בבקרת מיזוג אוויר

קרוב ל-30 שנה שחברת "מיטב-טק" מייצרת ומפתחת פתרונות בקרה חכמים לכל סוגי מערכות מיזוג אוויר; החברה היתה חלוצה בהכנסת אלמנטים אלקטרוניים חוסכי אנרגיה בענף, ומוצריה חדרו בעוצמה לא רק לשוק המקומי אלא גם - וביתר שאת - לשוק העולמי

דני עציוני מנכ"ל מיטב-טק בתערוכה מרכזית בארצות הברית (צילום: יח"צ)

אמרו חז"ל "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו", ונדמה כי חברת מיטב-טק מראשון לציון היא דוגמה טובה לעיקרון הערכי הזה. למתבונן מן החוץ נראית החברה הקטנה כעוד חברה הפועלת באחד מאזורי התעשייה הרבים של ראשון לציון, אך כשנכנסים בדלתות המקום מגלים עד כמה החברה הלכאורה קטנה הזו היא בעצם מעצמה טכנולוגית של ממש בתחום הפיתוח וייצור פתרונות חכמים לבקרת מערכות מיזוג אוויר.
מיטב-טק פועלת בשוק קרוב ל-30 שנה, ומנהלים אותה המנכ"ל דני עציוני ולצידו סמנכ"ל החברה ישראל וולק, האחראי על שיווק מוצרי החברה לשוק המקומי, שתופס נפח של 50% מהמכירות.

ישראל וולק (צילום: יח"צ)

פורטפוליו מוצרי החברה מונה, בין היתר, טרמוסטטים חכמים למזגנים וכן יט"אות (יחידות טיפול אוויר), מערכות לוויסות טמפרטורה, בקרי תקשורת משוכללים, חיישנים מתקדמים, ועוד. "עוד מימיה הראשונים, בשנות ה-90, עסקה מיטב-טק בפיתוח וייצור טרמוסטטים, כאשר גדולתה היתה בעובדה שהקדימה את זמנה בישראל, כמו גם בעולם, ופיתחה טרמוסטטים אלקטרוניים למערכות מיזוג אוויר, בשונה מהטרמוסטטים המכניים שהיו נהוגים עד אותו הזמן", מספר ישראל.

לדבריו, "עם הזמן שולבו הטרמוסטטים האלקטרוניים ובהמשך בקרי התקשורת במערכות מיזוג האוויר, מה שקידם את תחום מיזוג האוויר בכמה רמות. זה משעשע להיזכר, אבל בשנות ה-90 המוקדמות, כשהצענו לחברות שלט רחוק למזגנים, הרימו גבה בפליאה ולא הבינו מה הצורך בשלט למזגן. כיום, כידוע, שלט למזגן הוא סטנדרט, וזו דוגמה טובה לחלוציות שאפיינה את החברה מאז ומתמיד".

כיצד היית מגדיר את הייחודיות של מיטב-טק כיום?
"הייחודיות שלנו מתבטאת בעיקר ביכולת הגבוהה לתת מענה ופיתרון מהיר לכל דרישה תכנונית בתחום בקרת מיזוג אוויר, ובשילוב תוכנה לחיסכון ולהתייעלות אנרגטית במוצרי החברה. כך, הטרמוסטטים והבקרים כוללים טיימר השהיה להפסקת היחידה, כיבוי על בסיס נוכחות בעזרת גלאי נוכחות, הגבלות טמפרטורה לחיסכון באנרגיה וכו'. אפשר לומר שהיינו לא רק הראשונים בפיתוח מוצרים אלקטרוניים למערכות מיזוג אוויר, אלא בנוסף גם הראשונים בהטמעת אלמנטים של חיסכון בפיקודים השונים. ראוי לציין כי חברת מיטב-טק היא חלק מתעשיה ישראלית כחול-לבן." .

בחברה מועסקים כ-65 עובדים האחראים על שלבי הפיתוח, הייצור והשיווק. עם השנים החברה בנתה לעצמה מוניטין מעבר לים ומוצריה נמכרים כיום באירופה, בארצות הברית ועד קנדה הקפואה, ואין חברה שאינה מכירה את החברה הישראלית הדומיננטית. נציגי מיטב-טק מציגה מדי שנה את מוצריה בתערוכות המובילות בעולם בתחום מיזוג אוויר והבקרה, ומשווקת את מוצריה כקבלן הבית לחברות הגדולות בעולם, כגון Johnson Controls ו-Carrier, שדרכן מוצאים מוצריה של מיטב-טק את דרכם לכל העולם, ובין השאר גם למדינות המפרץ הפרסי.

"החברה חרטה על דגלה מימיה הראשונים לספק לא רק את המוצרים הטובים ביותר אלא גם את השירות האיכותי והמקצועי ביותר", מצהיר דני עציוני, מנכ"ל החברה. "זה מתבטא בכך שעובדי ומנהלי החברה זמינים ללקוחות 24-7 – במשך כל השבוע. מבחינתנו, לקוח שנזקק לתמיכה טכנית ימצא תמיד מענה טלפוני. ייחודיות נוספת של החברה היא יכולתה להתאים ללקוחותיה פתרונות בהתאמה אישית, שעבור הלקוח הם עניין שלא יסולאו בפז", הוא מוסיף.

לפני כחמש שנים נכנסה החברה לנישה מעניינת של בקרת הפשרת שלגים בשוקי צפון ארצות הברית וקנדה, ובמסגרת זו היא מספקת פיתרון ייחודי להפשרת שלג שנערם על הקרקע על ידי חימום תת-רצפתי בשבילי הגישה לבית או החנייה. בהתאם לאסטרטגיית החיסכון באנרגיה של החברה, המערכת ייחודית בכך שהיא יודעת לזהות מתי יורד שלג בחוץ (ומהי הטמפרטורה), ומפעילה את החימום רק כאשר גובר הסיכוי להיווצרות שכבת שלג. עם סיום ההפשרה המערכת מפסיקה את עצמה בצורה אוטומטית.

מהו חזון החברה?
"כל הסימנים מצביעים על כך שגם הענף שלנו הולך יותר ויותר לכיוון של קישוריות טכנולוגית (IOT), לכן אנו שמים דגש על הגדלת קו מוצרים בעלי יכולת קישוריות למובייל לבקרת מבנה ולענן. כחלק מכך אנו מצויים בעיצומם של תהליכי אוטומציה ושילוב רובוטיקה במערך הייצור של החברה, במטרה להגדיל את התפוקה ומבלי לפגוע באיכות המוצרים. מערכות אלו יתווספו לעובדים המיומנים והמקצועיים שלנו, וימשיכו בשנים הבאות לספק ללקוחותינו מוצרים מצוינים וחדשניים".

טוב לדעת
נגישות