Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

חוליות הקיבוצית מתרחבת לאירופה

חברת חוליות הקיבוצית מתרחבת לאירופה: השלימה עסקה לרכישת מפעל HELIROMA בפורטוגל, בהשקעה מוערכת של כ-12 מיליון אירו; לאחרונה החלה בהודו בהפעלה נסיונית של מערכת חדשנית ירוקה בשם clearblack, לטיהור מי שפכים ומים אפורים

מפעל חוליות בקיבוץ שדה נחמיה (צילום: יח"צ)

חברת חוליות, שבבעלות משותפת של קרן ההשקעות טנא וקיבוץ שדה נחמיה שבאצבע הגליל, ממשיכה במגמת התרחבותה מעבר לים, והשלימה עסקת רכישה ב-100% של חברת HELIROMA בפורטוגל, בהשקעה מוערכת של כ-12 מיליון אירו (כ-50 מיליון שקל).
החברה הפורטוגלית מייצרת 4 מערכות שונות של צנרת לאספקת מים, כולל צנרת רב-שכבתית (multilayer) שבגינה חוליות החליטה לבצע את הרכישה. החברה מוכרת בהיקף של כ-16 מיליון אירו בשנה, כאשר כמחצית המכירות הינן בשוק הפורטוגלי והיתרה ברוב מדינות אירופה ומדינות ערב – מלוב ועד לבנון. חברת HELIROMA ממוקמת ב-Albergo A Velha, אשר נמצאת כ-50 ק"מ דרומה מפורטו. ג'וזה אסטימה, מי שכיהן בעשור האחרון כסמנכ"ל מסחר בחברה מונה על ידי חוליות למנכ"ל החדש של החברה, וכל עובדיה נשארים וממשיכים לעבוד בה.
בשנים האחרונות שמה לה חוליות למטרה להפוך לספקית בינלאומית מובילה של צנרת לענף הבנייה והתשתיות, בדגש על מוצר הדגל שלה – צנרת פלסטיק אקוסטית חדישה וירוקה להזרמת שפכים. רכישת HELIROMA, הנעשית הפעם גם תחת שליטת קרן טנא, מצטרפת לפעילות נרחבת של חוליות מעבר לים בשנים האחרונות, במסגרתה הקימה מפעל בגוג'ארט (Gujarat) שבהודו, בהשקעה של כ-4 מיליון דולר, במטרה לשווק את מערכות השפכים המתקדמות של החברה במדינת הענק המתפתחת, ואף רכשה את Argo הסלובנית ב-4 מיליון אירו, במטרה לייצא את מוצרי החברה למדינות דוגמת גרמניה, אוסטריה, איטליה, צ'כיה, וחלק מנסיכויות המפרץ הפרסי.

"חוליות מעוניינת לשווק צנרת רב-שכבתית לאספקת מים פנים-דירתית בנוסף לצנרת ה-PEX אותה החלה לייצר השנה", אומר פול שטיינר, מנכ"ל החברה. "במקום לרכוש את טכנולוגיית הייצור החלטנו לרכוש פעילות קיימת באירופה, בכדי לזכות בפעילות שיווקית קיימת. רכישת החברה הינה צעד חשוב במימוש האסטרטגיה של חוליות להיות One Stop Shop בכל הקשור לאינסטלציה בבניין", סיכם.

מערכת CLEARBLACK החדשנית. בהפעלה ניסיונית בהודו (צילום: יח"צ)

מערכת חדשנית ירוקה לטיהור מי שפכים ומים אפורים

בשנים האחרונות הרחיבה חוליות את פעילותה גם בתחום המערכות למחזור של "מים אפורים" – מים שנעשה בהם שימוש במסגרת פעולות ביתיות, כמו מקלחת, הדחת הכלים וכביסה, ומהווים חלק מרכזי בצריכת המים הפרטית. באמצעות מערכות שפיתחה, ניתן למחזר מים אלה ולאחר טיהורם לעשות בהם שימוש שני להדחת אסלות, להשקיה של גינות ועוד. בין מטרות החברה, להוביל בשנים הקרובות את השוק הישראלי בתחום מחזור המים האפורים. בהקשר לכך החלה החברה החודש (יולי) בהפעלת ניסיון בהודו של מערכת חדשנית לטיהור מי שפכים ומים אפורים. המערכת ייחודית בכך שהיא אוטונומית לחלוטין ומסוגלת לטהר בצורה אוטונומית לחלוטין מי שפכים ומים אפורים לרמה שלישונית (איכות המים הגבוהה ביותר המותרת להשקיה חקלאית ללא הגבלות), בהיקפים של בין 20-100 מטר מעוקב ביום.

המערכת, הנקראת Clearblack, מדמה בפעילותה מט"ש ממוזער והיא פועלת מתוך מכולה ניידת בגודל 40 רגל, שהמרכיב העיקרי בה הוא ממברנת (סנן) ענק עם חורים בקוטר 0.04 מיקרון המסננים את המים המלוכלכים והופכים אותם למי קולחין איכותיים. חידושה של המערכת הוא בעובדה כי היא נשלטת לחלוטין מרחוק (עיקרון ה-IOT) בצורה בה המפעיל מקבל כלי שליטה ובקרה מאובטח ואינו נדרש להיות נוכח במקום. צוותי התמיכה של חוליות מגבים את המפעיל מרחוק ונותנים פיתרון מהיר.

"ישראל היא המדינה המובילה בעולם בהשבת שפכים, בעקבות הימצאותה על גבול המדבר וגידול מואץ באוכלוסייה. מעל 80% מהשפכים המוניציפליים והתעשייתיים מושבים לרמה שניונית ושלישונית, לצורכי השקיה במי קולחין", מציין שטיינר. "עם זאת, בעוד שבמטרופולין גדול וצפוף יש הצדקה כלכלית לשנע שפכים על ידי קווי ביוב לנקודה מרכזית אחת ולהקים מכון לטיהור שפכים (מט"ש), הכולל את טיפול הקדם, הטיהור הביולוגי והסינון; הרי שהחסם העיקרי עד כה בפיתוח מקומות מרוחקים כמו כפרים, קיבוצים ומושבים, היה היכולת לספק מים ולטפל בשפכים".

לדבריו, "מערכת Clearblack הבנויה לעמוד אף בשפכים חריגים, מבטיחה איכות קולחין שלישונית המאפשרת ללקוחות החברה להשתמש בה ללא צורך בהנחת קו ביוב שעלותו גבוהה מאוד, ובכך היא משחררת עומסים ממערכות הביוב העירוניות המרכזיות ומונעת דליפות של שפכים מזהמים לנחלים, למי התהום ולים".

טוב לדעת
נגישות